3. köprüye hayır !

'Forum Meydanı' forumunda motörhead tarafından 15 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. 26 aralık pazar günü kadıköyde 3. köprüye karşı bir gösteri yapılacak. mümkünse katılın ve sesinizi duyurun.

  bugün elime bir broşür geçti, broşürdeki bazı şeyleri buraya yazmak istedim. 3. köprünün ne halt olduğunu gayet net açıklıyor.

  1- boğaz köprüleri istanbul trafiğine kesinlikle çare olmuyor bu yaşanarak görüldü. üstüne kendi trafiğinide ekliyor.

  birinci köprü açıldıktan 1 yıl sonra;

  boğazı geçen insan sayısı %4 artarken
  boğazı geçen araç sayısı %200 arttı

  ikinci köprü açıldıktan 1 yıl sonra;

  boğazı geçen insan sayısı %170 artarken
  boğazı geçen araç sayısı %1180 arttı

  yani köprü yolcu değil araç taşıyor.

  2- yeni köprünün iki yaka arasındaki transit tarafiği geçirerek trafiği rahatlatacağı söyleniyor... yalan, transit geçişlerin boğaz trafiğindeki payı %2 ila 3 arası.

  3-köprülerin oluşturduğu bunaltıcı trafiğin nedeni nedir? toplu taşımaya gereken önemin verilmemesi, ve köprünün insandan ziyade araçları karşıya geçirmesi. yolcuların %63 ünü taşıyan toplu taşıma araçlarının köprü trafiğindeki payı %10 iken yolcuların %37 sini taşıyan özel araçların payı %90. yani devamlı artan araç sayısına göre köprü yapılacaksa, 7 köprü gerekiyor 2040 da.

  4-raylı sistem, deniz yolu taşımacılığına önem verilmeli, kaliteli toplu taşıma araçları ve hizmeti ile toplu taşıma özendirilmeli özel araç kullanımı caydırılmalı. köprü özel araç kullanımını caydırmıyor özendiriyor.

  5-boğaz köprüleri istanbulun plansız ve sağlıksız biçimde kuzeye genişlemesini teşvik ederek planlanmamış nufus artışına neden oluyor. buna en net örnek sultanbeyli ve sarıgazı gibi kalabalık betonlaşmış çarpık yapılaşmayı 2. köprünün sağlamasıdır. çarpık nufus dağılımı ve plansız arazi kullanımı, kenstin yaşam damarları olan ormanlar ve su kaynaklarının yok olmasına ve kentte yaşayanların tümünün yaşam koşullarının bozulmasına sebep oluyor. 3. köprüde bu çarpık gelişmeyi dahada hızlandıracak ! şimdiden köprü güzergahı üzerindeki araziler el değiştirmeye başladı, arazileri büyük sermaye grupları "kapatıyor" , bu araziler yine yapılaşacak heryer betonlaşacak, bunun hazırlığı yapılıyor.

  6- köprünün rantını kim yiyecek ? büyük inşaat şirketleri, arazi spekülatörleri, bankalar, petrol devleri , otomotiv şirketleri, akp iktidarı, toki ve istanbul büyük şehir belediyesi aracılığıyla, adına kentsel dönüşüm projesi denilen kentsel yıkım ve yağma planı hayata geçirilmeye çalışılıyor. 3. köprünün bağlantısı olan kuzey marmara otoyolu projesinin %12 lik bölümü aslında orman olan 2b denilen arazilerden oluşuyor.


  devamı gelicek.
   
  fender_usa ve Manweed bunu beğendi.
 2. Sarıyer'li olarak 3.köprüye şiddetle karşıyım.
   
 3. Tam olarak nerden geçecek bilmiyorum ama Beykoz tarafından Sarıyer tarafına doğru olacak galiba.

  Yazık, İstanbul'un da en güzel, en doğal kalan yerleriydi buralar. 1.5 tonluk arabaya bir kişi binerse daha çok köprü yaparız biz. Tek kişi seyehat edenler motor kullansa heralde ikinci köprüyü söküp satsak bile trafik sorunu olmaz.
   
 4.  
 5.  
 6. db

  db

  Her sabah avrupa yakasına her akşam Anadolu yakasına geçiyorum köprüye yaklaşana kadar hiçbir sıkıntı yok ancak köprüye yaklaştıkça tam bir sinir harbi yaşanıyor ne olacak bilmiyorum çok rezil bir durumda istanbul...
   
  ixfb bunu beğendi.
 7. O trafiğe 5 köprü az. İnsan fazlası var.
   
  ixfb bunu beğendi.
 8. New york ta manhattan adasıda böyle bir trafiğe sahiptir ve 2 köprü ye ilaveten 49 adet tünel ile ana karaya bağlanmıştır. bizim neden tünel geçişini değilde hep köprü yapmaya giriştiğimiz tartışılmalı. bu köprü işinde öyle bir rant varki akıllara zarar. ve öyle bir tahribat varki akıllar zarar. köprünün getireceği yaılaşma istanbulun kalan son ormanlarınıda yok edip bitin su havzalarını kurutacaktır. koca şehrin su ihtiyacı civar yörelerden sağlanıp oralarda kurutulacaktır. korku filmi gibi...
   
 9. Köprünün geçeceği arsalar önceden makul fiyatlara yandaşlar tarafından kapatıldı.Köprü geçerse kazandıracağı para.....
   
 10. KANITSIZ konuşmak işkembeden sallamak bazılarının hukuku olmuş. Tıpkı liderlerinin yaptığı gibi.
   
  ixfb bunu beğendi.
 11. eyvah eyvah.... genç siviller.
   
 12. Atıp tutacağınıza belgesiyle gelin konuşun yandaşlar diye bahsettiklerinizden.Herkez, herkez hakkında herşeyi söyleyebilir. Kanıtsız suçlamak iftiraya girer. İFtira da insanlıkla doğrudan alakalıdır. Bir insan ne kadar insansa o kadar az iftira eder.
   
  ixfb bunu beğendi.
 13. Google da araştır bakalım gazeteler ne yazmış. Onlarca caps doldurtma bana şimdi.
   
 14. Yandaş medya değil miydi o medya?
   
 15. :pinokyo
   
 16. db

  db

  ilnino ; taraf olduğun tarafın kitabını,gazetesini veya herhangi bir kaynağını okurken biraz sorguluyor musun acaba insan çiğ süt emmiş her yazılana inansam mı inanmasam mı diye ? ben senin kadar kendi düşüncesi dışında farklı bir düşünceye düşman olan bir üye daha görmedim gerçi bir üye daha vardı.Biraz insani duygularda yoksunluğun var gibi ya insanız ya hiç önemi yok mu senin için, diyeceksin ki konu ile alakası ne var belki yok ama mesajların o kadar ezberci ki maalesef yandaşlık gözünü kör etmiş. Bak ilnino insanoğlu bu kandırır, iftira atar, karalar, kınar bunu haksız yere de yapar çıkarı uğruna da yapar çünkü karşı tarafı kötülemektir amacı. Kaynaklara gözün kapalı inanma biraz düşün biraz... düşününce doğruya erişecek misin belki hayır çünkü edindiğimiz bilgilerin hepsi kaynaklara dayalı yapacak birşey yok ama şunu yapabiliriz diğer taraf ne diyor acaba ?
   
 17. he canım he,referandumda "12 eylül mağdurları için evet vereceğim" diyen benim di mi? akp milletvekilinin Kenan Evren'in avukatı olduğunun ortaya çıkmasından bahseselim istersen? Herşeyi geçtim,benim üzerimden birşey olduğunu ispatlamaya çalışmada bir zahmet köprü yapılsın mı
  yapılmasın mı fikrini söyle dürüstçe. Yok öyle trafik var diyip sıyrılmak.Hadi canım hadi...
   
 18. İnsandan çok araç fazlalığı var.Otomobillerin içinde sadece 1 kişi oluyor oda tabi ki şöför.İnsanlar toplu taşıma araçları kullanmadıkları için,kaçınılmaz son trafik.
   
 19. JFB

  JFB

  Bende her sabah anadolu yakasına geçiorm akşamlarıda avrupaya. Bu trafik haliyle bile bindiğim butun toplu taşıma araçları hemen hemen tıkabasa dolu.

  Bundan zıyade denizin altından gecen tuneller yapılabılır o zaman trafiğin rahatlayacagına ınanıyorum.
   
 20. db

  db

  :) :) :) karar veremiyorum yapılsın mı yapılmasın mı, hala yapılırsa ne olur yapılmasa ne olur diye düşünmekteyim aman ilnino kızma sen hehehe

  12 eylül mağdurları için evet dedim ve pişman değilim
  kemalizm senin beynini uyuşturmuş biraz at gözlüklerini bir kenara bırak seni düşünmeye davet ediyorum
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş