İstanbul Bilgi Universitesi 'Music Production and Recording'

Arkadaşlar,

"İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü'nün 2004-2005 ögretim
yilindan itibaren yeni bir kimlige büründüğünü ve akademik kariyerine
yeni bir program ile devam edeceğini bilginize sunarim.

İstanbul Bilgi Universitesi Muzik bölümünün adı ' Müzik Prodüksiyonu
ve Kayit Sanatlari' ya da 'Music Production and Recording Arts' olarak
değiştirilmiştir. Bu bağlamda bölüm, müzisyenler için enstrüman ve
performans ağirlikli bir bölüm olmaktan ziyade music producer, sound
designer, sound engineer olmayi hedefleyenler için tercih
edilebilecek bir yapiya dönüştürülmüştür.

Müzik Bölümü'nün müfredatında hem müzik bilgisi ve hem de teknoloji
dersleri önerilmektedir. Temel müzik dersleri arasında müzik teorisi,
tonal ve ritmik eğitim, müzik tarihi, kompozisyon, elektronik müzik
ve dünya müziği bulunmaktadir. Teknik dersler arasında kayıt
teknolojileri, çok kanallı stüdyo kayıdı ve miksajı, konser
sistemleri, sound for film and TV, MIDI ve music studyo akustik
design yer alır.

Müzik ve teknoloji alanlarında yetenekli öğrenciler, müzikal ve
yaratıcı kimliklerinin ön plana çıkarıldığı ve teknolojiye olan
yatkınlıklarının da ölçüleceği bir sınavla seçilecektir."

Diyorlar bölümün mail grubunda haberiniz olsun...

"Budur!", diyorum.
Müzik bölümü zaten Bilkent'te de vardı.Bilgi'nin böyle bir bölüm açması her ne kadar avantajsız yönleri olsa da(Türkiye'de bulunan müzik bölümleri kontenjanlarının azalması gibi), ortaya daha fazla seçenek koydu.Bu sayede isteyen, yetenekleri doğrultusunda artık prodüksüyon ve kayıt olayını dolaylı yollardan değilde(ilgisiz alakasız bölümlerde verilen dersler gibi), yerinden öğrenecek.Sadece bu konulara odaklanabilecek.

Hayırlı olması dileğiyle...

Selamlar ;

Türkiye de müzik teknolojisi ile ilgili özel bir kurs veya dönemlik bir üniversite programı varmı ? bilgisi olan arkadaşlardan msj bekliyorum...

arkadaşlar anlaşıldığı kadarıyla bilgi böyle bir ek bölüm açmadı, "bilgi müzik" denilen bölüm "bilgi music production and recording arts" oluverdi. performans hocaları zaten okuldan ayrılmıştı çoktan. bu bağlamda bilgide artık bir performans bölümü yok. ve sanırım bu sene giriş sınavlarında, öğrencilerin enstruman hakimiyetleri değil müzik prodüksiyonu ve kayıt sanatlarına yöenlik eğilimleri/yetenekleri sınanacak.

pyramind demiş ki:
arkadaşlar anlaşıldığı kadarıyla bilgi böyle bir ek bölüm açmadı, "bilgi müzik" denilen bölüm "bilgi music production and recording arts" oluverdi. performans hocaları zaten okuldan ayrılmıştı çoktan. bu bağlamda bilgide artık bir performans bölümü yok. ve sanırım bu sene giriş sınavlarında, öğrencilerin enstruman hakimiyetleri değil müzik prodüksiyonu ve kayıt sanatlarına yöenlik eğilimleri/yetenekleri sınanacak.

Aksini yazan olmadı ki. :)

ben de aksi demedim progressive arkadaşım :) genelde çevremdeki insanlar yeni bir bölüm açıldığını söylediler bana daha önce, bir karışıklık olmasın dedim. hem yanlış biliyorsam biri düzeltir manasında :)
saygılar.

Kapanan müzik bölümünede ihtiyaç vardı bence :( Yeni birşey açılsa daha mutlu olurdum, ama iyi haberin yanında birde kötü haber de var unutmamak lazım

Ozan +1
Burnuma sanki para kokusu geliyor...
Hersene yüksek ücretler yüzünden kontenjan dolduramadığı için küçük bir isim değişikliğiyle, hem giden hocaların üzerini örtmeye hem de yeni bir hava yaratarak ve de şaşalı bir isimle 'Music Production and Recording Arts' müşteri çekmeye çalışıyorlar gibi sanki...
Ama benim ki tamamen bir komplo teorisi yukarıda yazdığımın dışında bir şey bilmişliğim yok konu hakkında.

Teorin doğru sayılır. Müzik bölümü yıllarca Bilgi'nin vitrini oldu, Bilgi deyince akıllara müzik bölümü geldi. Gel gör ki aradan yıllar geçti, 20 burslu sayısı 7 lere kadar indi, yine ona bile dua ediyorum :p, müzik bölümü vitrin olma fonksyonunu yitirdi, yeterince adını duyurdu üniversitenin. Şimdi hocaları gönderdiler, maliyeti azalttılar. İnşallah hocalara vericeklerini stüdyoya yatırım olarak geri getirirler. Sonuçta özel üniversite bir ticarethane, nekadar değerli hocalar müzik adına birşey yapmak için çalışsa da yüksek yerden gelen emirler gül bahçelerine limon sıkıyor

Peki arkadaşlar.İstanbulda bu işlerin gerçek yüzünü bilmeyen bu kardeşinize yardım eder misiniz? İ.T.U miam hakkında ve bu bölüm hakkında hem iyi hem kötü şeyler duyuyorum.Hangisi daha iyi.Ailemi hangisiyle daha kolay kandırabilirim.Yani hangisinden çıkınca iş bulma ihtimalim yüksek olur.Tecrübenizi yazar mısınız?

Şu anda İÜ Makina Müh. de okuyoum 3. senem ve okulu bırakmayı düşünüyorum. İTÜ Miam ve Bilgi Üniv. yurtiçindeki en mantıklı tercihler bence. Fakat Miam Hakkında Pek bilgi edinemedim. Web siteleri oldukça yetersiz. Bu okullarda okuyan arkadaşlar yada bi şekilde bilgisi olanlar mülakat sınavının içeriği ve bu okulları kazanmak için neler yapılması gerektiği hakkında daha detaylı bilgi verebilirler mi acaba?
Teşekkürler

trqy demiş ki:
Şu anda İÜ Makina Müh. de okuyoum 3. senem ve okulu bırakmayı düşünüyorum. İTÜ Miam ve Bilgi Üniv. yurtiçindeki en mantıklı tercihler bence. Fakat Miam Hakkında Pek bilgi edinemedim. Web siteleri oldukça yetersiz. Bu okullarda okuyan arkadaşlar yada bi şekilde bilgisi olanlar mülakat sınavının içeriği ve bu okulları kazanmak için neler yapılması gerektiği hakkında daha detaylı bilgi verebilirler mi acaba?
Teşekkürler
Ah kader arkadaşım.Ben de elektronik müh.okuyorum.Ben de bırakmayı çok isterdim ama 7.sene artık bitsin diyorum

miam yükseklisans okulu olmakta. üniversite eğitimi yoktur. bir müzik bölümü bitirip, iyi işler çıkartırsanız, ve şanslıysanız çılgıcana, miamı kazanabilirsiniz. ama bilgi müzik mezunlarına pek iyi yaklaşmadıkları da izlenimlerim arasında.

davulzade var ya ne kadar dert doluyum sanki 3 sene değil 30 yıldır işkence çekiyorum anlıyosundur beni...

pyramind demiş ki:
miam yükseklisans okulu olmakta. üniversite eğitimi yoktur. bir müzik bölümü bitirip, iyi işler çıkartırsanız, ve şanslıysanız çılgıcana, miamı kazanabilirsiniz. ama bilgi müzik mezunlarına pek iyi yaklaşmadıkları da izlenimlerim arasında.

yani anladığım kadarıyla miamı kazanmak için müzik bölümü bitirmeden girme şansı yok. peki bilgideki bu olumsuzluğun sebebi nedir özel olması vs mi?

ben üniversiteye başladığım ilk dönem anladım ne olacağını ve bıraktım hazırlanmaya başladım.

ya bu genel bir şey değil, şehir efsanesi diyelim. evet önce lisans eğitimini tamamlamak gerekiyor miam için.

Miam için müzik bölümü bitirmiş olma şartı aranmadığını biliyorum.Yalnız kasıcı bir ingilizce sınavı var sanırım.Sınavı geçemeyince binlerce dolar verip hazırlık okuyorsunuz.

Miam a alternatif olarak yine İ.T.Ü nin konservatuarının altında Müizk teknolojileri diye bir bölüm var. Bu kendi içinde 2 anabilim dalına ayrılıyor a) Çalgı Yapımı, b) Ses Kayıt Teknolojileri.
Ses Kayıt Teknolojileri bölümü bu sene yeni hizmete girmiş. Nedir, ne değildir, kim vardır gibi bilgileri almak için gittiğimde hüsranla döndüm kapıdaki adam kafayı yemişti :
- İyi günler, bölüm hakkında bilgi almak istiyorum görüşebileceğim birileri varmı?
- 160 puanı geç öyle gealllll
- !?!?! Eee geçtim zaten ne diyon sen aaabey, ben bölüm hakkında bilgi almak istiyorum nedir ne değildir ona geldim
- Walla seçip seçmemek sizin tercihginiz bana sormayın
- Sana sormuyorum zaten abi, yokmu bir asistan hoca görevli herangi birşey?
- Anlamıyomussunğuz sizin tercihiniz, beğenmiyosan etme, beyeniyosan et
- Boşver abi.............

Böyle gereksiz bir konuşma sonrası yürüdüğümüz onca yolu geri yürüdük

Geri