Kendi Pedaboardızını Yapın :)

'Elektro Gitarlar' forumunda kermit83 tarafından 28 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

Bu projeyi faydalı buldunuz mu ?

1. Evet

100.0%
  2. Hayır

0 oy
    0.0%
  1. Arkadaşlar yeni bir pedal board porjesi ile merhaba :)
    Bir müddet önce yapmış olduğum ama ancak döküman haline getirebildiğim projemi paylaşmak istedim sizinle.

Öncelikle yaptığım projenin planını koyayım.Bu plan my dükkanda satılan aşağıda resmi olan çantaya göre tasarlanmıştır.

Proje ölçüleri :

Resimler gayet açıklayıcı olduğu için çok fazla açıklama yapmıyacağım.Anlaşılmayan bir kısım olursa yardımcı olurum.
    Projedeki parçaları teker teker ölçülerine göre keserek işe başladım.Malzeme olarak laminant parke kullandım.Birleştirici olarak da kuvvetli ahşap yapıştırıcı ve sunta vidası kullandım.
    [​IMG] [​IMG]

En ön parça.Buraya power girişini oyuyoruz.Ben aynı zamanda adaptörlerimi de bu parçaya tutturduğum için onların deliklerini de ölçülü bir şekilde buraya açtım

Sonra power soketini yerleştiriyoruz.

Sol dış parça.Buraya on/off düğmemizin yerini oyup yerleştiriyoruz

Orta destek parçası ki bu sol dış kenarla aynı ölçülerde.

Sonra sağ en dış kenarı kesiyoruz ve resimdeki gibi birleştiriyoruz.

Şimdi sıra geldi elektronik aksamı yerleştirmeye.

Burda power girişini on/of diğmesine bağladım.On/off düğmesinden de 3 lüye aktardım elektiriği.Basit bir işlem.Soket kullanırsanız işiniz kolay olur.

Daha sonra adaptörümüde açtığım delikler yardımı ile yerine yerleştirdim

Şimdi en alt parçamızı da yerleştirdik ve iskeletimiz ortaya çıktı..

Üstünü kapattığımız zaman bu şekilde bir görüntü oluşacak.

Ve uygun boyutta parçalarımızı kesip yerleştirdik.boardımız ortaya çıktı.Burdaki küçük switch ne diyebilirsiniz.Ozaman biraz aşağıya inin :)

Evet o switch ile bi fantezi yapıp boarda ışıklandırma yaptım :)

Veeeeeee FİNALLLLLL :)

Bunları da koymadan içim rahat etmedi şerit led ile ışıklandırılmış hali

Arkadaşlar final demiştim ama dün gece kırık tv antenini görünce aklıma şöyle birşey yapmak geldi.Board aydınlatması her yöne hareket ediyor.

Gerekli malzemeler :
    Çubuk tv anteni, kablo (içinden geçebilecek şekilde),plastik ucu körüklü pipet, led ve direnç

Anten çubuğunun altını deldim kabloyu geçitdim pipetin körüklü kısmını geçirdim kabloya led ve direnci bağladım ledin başına plastıik bir kılıf ve birleştirdim.Antenin alt üç boğumunu kullandım.

Aynı işlemi iki çubuk içinde yapıyoruz ve sonra aşağıdaki gibi birleştirdim ben anten olduğu için sağa sola yukarı aşağı ve açılıp kapanacak şekilde kullanabilirsiniz ;)

Birde açma kapama düğmesi ekledik ve işlem tamam

ÖNEMLİ NOT :: Arkadaşlar ölçümlemelerinizi yaparken kullandığınız malzemenin kalınlığını göz önüde bulundurmayı unutmayın.Ben bazı aşamaları atlamak zorunda kaldım.İsteyene ayrıntılı anlatırım.Kendi pedallarınıza göre dizaynınızı ayarlıyablirsiniz.Fikir vermesi açısından yardımcı olacağını düşündüm.Umarım faydası olur.Herkese kolay gelsin.

2. Gerçekten çok yararlı ve güzel olmuş ellerinize, emeğinize sağlık =)

3. İnanılmaz... Elinizde sağlık. Bende buna benzer bir proje hazırlığı içersindeydim. Benim için süpre oldu. Peki kullandığınız ağaç türü nedir ve toplam sadece ağaç ağırlığı nedir acaba?

4. Teşekkürler semizotu

AykanKK laminant parke kullnadım malzeme olarak.Ağırlık oalrak net bilgim yok vallahi ama tahminim adaptörler ile birlikte 2 kg civarında benimki.Ciddi büyük bi adaptörüm var yanlız.

5. Yok ben daha küçük ve hafif bir adaptör kullanacağım. Hatta kullanmayacağım belki. Peki ahşabı kesme işini hangi aletle yaptınız? Marangoza mı kestirdiniz yoksa kendiniz mi kestiniz? Elektrikli testere mi yoksa normal testere mi kullandınız?

6. Normal testere kullandım.Kurşun kalem ile çizimlerimi yaptıktan sonra tabi.Ama tavsiyem ince ağızlı elektirikli testere oalcak.olmadı elle halledebilirsin :)

7. Dekupaj testeresi işine yarar büyük ihtimal Aykan biliyorsun çok ucuz aletler 30-40 tl bende var çok işe yarıyor aklında bulunsun temiz kesiyorlar.

8. Bana marka ve model verir misin Mehmetcim :) Koçtaş'a uğrayayım bir.

9. Evet dekupaj testeresi işinize çok yarar...

10. Girişiyorum bu projeye o zaman :D Ama elektronik bilgim çok az. O bağlantıları bir elektronikçiye yaptırmam gerekecek sanırım. Peki şu led işini nasıl halledicez? Ona güç vermek için eksra bir adaptör mü var yoksa direkt olarak prize içten mi bağlı? Kusura bakmayın biraz cahilim bu konuda, belki çok saçma bir soru sormuşumdur ama farkında değilim :oops:

11. Bendeki B.H.D. Tools Jig Saw olarak geçiyor, Koçtaş' ta var mı bilemiyorum ama muadili bulabilirsin Bauhaus' ta mesela.

12. Tamam Mehmet araştıracağım bu aleti :wink:

13. Sana tabiki tavsiyem şu olacak Aykan' cım biraz daha para koyup en az Bosch öneriyorum benim elimdeki çabuk ısınıyordu. :)

Yalnız yineliyorum süper olmuş ışık olayı :) Aslında Mor ışık olacaktı ah ah :)

14. Semizotu farklı bir konu ile ilgili ö.m attım

15. Eektronik olarak on/off dümesi ve 3 lü bağlantısı çok zor değil.Şekil yardımı ile anlatmaya çalışırım.Sen o noktaya gelince haber et yeter ;) led olayı için ledleri hazırlaman gerek once o biraz karmaşık biraz daha elektronik bilgi gerektiriyo.9 v yada 12 volt kullanabilirsin ledler için ama önlerine direnç eklemen lazım falan filan :D şu linki vereyim led ile ilgili işine yarar

http://forum.pclabs.com.tr/topic/102720-led-ile-kasa-ici-isik-yapimi/

16. Çok teşekkürler dostum link için. Led bağlama olayını çözdüm ama oraya 12v'lik gücü nasıl göndereceğim konusunu hala bilmiyorum :oops:

17. Onun için ya ayrı bi adaptör kullanacaksın ya da pedalların adaptöründen elektrik alacaksın 9v olarak.

18. Hım sanırım şu sizin ikinci voltaj ayarlamalı adaptör o işe yarıyor :) 12v'ye getirip bağlıyoruz. Peki nasıl bağlıyoruz?

19. Aykan senin için daha pratik bi yontem söyleyeyim, Değerli YUNUS arkadaşımın pratik fikriydi.Şerit ledler var google dan bi araştır.Direk 12 v ile çalışıyorlar.hiçbir işlem yapmana gerek yok metre hesabı satılıyorlar.Al,istediğin yere yerleştir ve (+) (-) yönüne dikkat ederek bağla gitsin :) araya benimki gibi bi anahtar koyarsan istediğin zaman açıp kapatabilirsin ;)

20. O kişi değilmiş. Temizliyorum :wink:

Bu Sayfayı Paylaş