gümrük mevzuatı ile ilgili tüm sorularınızı sorabilirsiniz

aynı koşullar sözkonusu durum içinde geçerlidir önemli olan eşyanın nasıl geldiği (kimin getirdiği) ve gümrüğe beyanıdır

Allahallah ne komik iş yaw,...

Ben amerikada yaşiyor olsam tr ye taşiniyor olsam vergi mi alacaklar her getirdigm esyamdan peki?,...
+
Fiyat işi ne olacak peki? bilirkisiden 2.el fiyati mi cikartacaklar?

Yada kolumda 20bin$ lik rolexle gelsem ona bakan olmuyor ama gitar a bakiyorlar demek,...ilginç

selamlar,

ben koredeki üreticilerden birinden deneme amaçlı gitarlar getirmek istiyorum. bir kaç sorum olacak:

1- henüz bu işe girip girmemeye karar vermediğim için şirket henüz kurmadım. fatura benim ismime kesilse, gelecek gitarları benim almam problem olur mu? şahıs adına gelecek ürünlerin çekilemeyeceği yönünde bir duyum almıştım. İlla bir şirket adına gelmesi mi gerekiyor gitarların? Veya benim vergi numaramla işlemler yürüyebiliyor mu?

2- fatura toplamı yaklaşık 1500$ tutuyor. 250$ kargo masrafı var. üreticinin bana göndermiş olduğu proforma fatura toplamı 1750$ ve buna istanbul AHL'ye nakliye dahil. Yasal olarak ödenmesi gereken gümrük vergisi ne kadar olmalı?

3- teklif istediğim gümrük komisyoncusu navlun adı altında 600$ gibi bir para talep ediyor. bu para ne için olabilir? sonuçta malın uçakla koreden gelmesi 250$ tutuyor, ve navlun bu değil mi aslında?

çok teşekkürler.

lord-et amerikadan taşınma olayı naklihane işlemidir ve tamamen ayrı bir prosedürdür

yukarıda da yazdığım gibi önemli olan kişinin beyanıdır
ancak gümrüğe tabi bir malı gümrüğe beyan etmeyen kişi kaçakçı olmuş olur ve bu kişi işlediği eyleme göre 2-6 yıl arasında değişen hapis cezasına ve/veya para cezasına çarptırılır.

20.000 usd lik rolex senin şahsi malındır ancak sıfır pakette gelen eşya (örneğin gitar) ticari eşya statüsünde olabilir. Daha çok ayrıntıya girilebilir. örneğin senin o saati (rolex) TC ye getirmende malın cinsinden kaynaklanan pekçok önlemin uygulanmasını gerektirir. (standardizasyon önlemleri vb.)

bunları sadece öğrenilmesi anlamında yazıyorum ancak unutulmaması gereken nokta sakın ama sakın gümrükten geçiririm, nolucak 5 tane digital kamera getrisem vb. yasadışı olaylara girmeyin beyan ederseniz sadece 30-40 mio kdv ödersiniz, yok eğer diğer yolu seçerseniz tüm hayatınız kararır çünkü bu tür bir olay sicilinize geçer ve iş hayatınızda özel hayatınızda her yerde karşınıza çıkar

ii çalışmalar

Hmm normalde gumruge beyan etmemiz gerekiyor anladim da ebayden gumruge softcase icinde paket geldi diyelim,

adama da yazdirdik hediye diye,...mal 0 mi deil mi belli deil yani,...hic bir sekilde bu alet yenidir vergi verecen diyebilirlermi? zaten fiyati belli deil,...

Yada hediye yazdirmak sakatsa arkadasim bana yolladi kendi kullandigi eski gitarini mesela?!, yada başka geçerli bir bahane,...
Nedir yani bu is bu kadar hassas midir?

tekrar sagolasn bu arada,

mrk etme e-bay dan da alsan amerikadan gönderilirken o malın kıymeti ( 2. el de senin ödediğin fiyat oluyor bu ) üzerine o yerin gümrük idaresince yazdırılır ve problemsiz olarak senin eline geçer tabi bu 300 eur altında bir kıymetse

Hmm iyi de magazadan deil sahistan aldigimi farzedersek ebayde ; (ki ebay sadece araci kurum odeme yada shipping ile ilgisi yok) misal ups ile yollayacak, gene fiyat beyan etmesi gerekir mi gerekir Amerikadaki UPS e ?,

Sonucta onunla benim aramda paypal yolu ile bir odeme olmussa da bunu 3.bir sahis bilemez,...

Ben şöyle yapmayı planlıyorum.amerikada bulunan arkadaşıma paramı veriyorum,o bana istediğim müzik aletini(boss gt6) bu alet 400küsür$'dır.sıfır paketinden çıkarıp kargo pakediyle bana yolluyor sanki kullanılmış gibi.ups yada baska bir kuruluşla.buraya kadar tamam,fakat yinede ürünün fiyatını belirtmesi gerekiyor anladığım kadarıyla ee peki 200$ olarak belirtse,ödenecek toplam miktar 220$ oluyor ozman.değil mi yanlış varmı?

Valla ne muaf ne değil, hangisi kaç para hiç farketmiyor, bütün olay orada oturan adamlara bakıyor. Ben amazon'dan 4 tane cd istedim zamanında, toplam 90 dolar tuttu, paketi gümrükten kurtarabilmek için 250-300 dolar masraf etmem gerekeceğini öğrendim ve almadım yaktım 90 doları. Benden 10 gün önce ofisten bir arkadaşım 13 tane dvd getirtti ve resmen masasına teslim etti DHL, bana k***la güldü arkadaşım.

Başka bir arkadaşım konser dvd'leri getirtti, gümrükteki adam "la bunlar sataniz (satanist) yayın mı yiğenim" şeklinde bir cümleyle bunlara bandrol neyin lazım diyerek oradan oraya (Beyoğlu'ndaydı sanırım, bandrol alınan yer) koşturdu bizim elemanı ve o da 4 tane dvd'yi alabilmek için 2 gün boyunca koşturdu bir ton masraf etti.

Öte yandan başka bir arkadaş, havaalanında bagaj arabasına valizinin üstüne kutusuyla 1,000 dolarlık Denon cd player'ı koydu ve yürüye yürüye çıktı alandan.

Yani olay bahtsız bedevi olayı, kumar olduğuna sonuna kadar inanıyorum, hak aramanın zor olduğu hatta hakkınızın ne olduğunu bile öğrenmenin zor olduğu bir yerde neyimize bizim yurtdışından mal getirtmek.

Yolcu beraberinde gelen eşya

Meraba arkadaşlar.. Ben bu yaz amerikaya gitmeyi planlıyorum yanımda bi tane rickenbacker 330 ( $1100 ) ve vox ac30 ( $1800) getirmeyi planlıyorum.. Bu mümkün bir olay mı? Gümrükte takılır mı? Takılırsa ne kadar ödemem gerekir? Vox ac30 30 kiloluk bi amfi, bunu uçakla nasıl getirebirim, zarar görür diye korkuyorum bi de 30 kilo olması gümrükte sorun yaratır mı?

arkadaslar bir head tipi amfiyi amerikaya gidip alsam sonra bunu kendi adimla kargoya versem ve trden kendi adimla geri alsam bunda vergii alinirmi bu aleti tasima cantasiyla birlikte kargoya versem sorun olurmu bu alet icin vergi odermiyim yada bunu kendi aletim olarak belirtebilirmiyim?

Almanyada yaşayan teyzemin bir arkadaşı Türkiyeye geliyor. Onunla gt8 getirtmek istiyorum. Ancak GT8 in fiyatı 430€ ; 300€ olan hediyelik eşya muafiyetini geçiyor. getiren kişi bu bana aittir dese ya da kutusunu yanına almayıp, aletin kendisini bavulunun içine atsa vs. nasıl getirtebiliriz aleti Türkiyeye? Diğer bir sorun şu ki aleti getirecek olan yaşlı bir kadın, alet benim dese ne kadar inandırıcı olur? Sizin aklınıza bir formül geliyor mu?

Amerikadan iki ayrı arkadaşım çeşitli zamanlarda bana bir crybaby wah ve Digitech pedal getirmişlerdi. Hiç bi sorun çıkmamış bavula atıp getirmişler. Bence bi sorun çıkmaz. Bavulunu açıp bu ne şu ne sen bunu kullanabilirmisin falan diye sorucaklarını sanmıyorum. Ama yinede ayrıntı bilen varsa anlatsın derim.. İki hafta içinde kısmetse bi arkadaşım almanyadan pedal getiricek bana.. İki hafta beklerseniz ayrıntılarıyla anlatırım.. Bakalım ne olucak..

ndman demiş ki:
Almanyada yaşayan teyzemin bir arkadaşı Türkiyeye geliyor. Onunla gt8 getirtmek istiyorum. Ancak GT8 in fiyatı 430€ ; 300€ olan hediyelik eşya muafiyetini geçiyor. getiren kişi bu bana aittir dese ya da kutusunu yanına almayıp, aletin kendisini bavulunun içine atsa vs. nasıl getirtebiliriz aleti Türkiyeye? Diğer bir sorun şu ki aleti getirecek olan yaşlı bir kadın, alet benim dese ne kadar inandırıcı olur? Sizin aklınıza bir formül geliyor mu?

evladım bu alet yeni çıkmış romatizmal ağrılara birebir bak ayak koyacak yeri de var falan derse olur herhalde :)

şaka bir yana şansa kalmış bir şey alet pek ufak olmadığından gözden kaçmayabilir

Xanair demiş ki:
arkadaslar bir head tipi amfiyi amerikaya gidip alsam sonra bunu kendi adimla kargoya versem ve trden kendi adimla geri alsam bunda vergii alinirmi bu aleti tasima cantasiyla birlikte kargoya versem sorun olurmu bu alet icin vergi odermiyim yada bunu kendi aletim olarak belirtebilirmiyim?

ben 2 tane mesa kafayı getirdim amerikadan ellerimle sordu bunnar ne dedi bende müzisyenim bunlar aletlerim dedim ok geç edi

TheBeast demiş ki:
Xanair demiş ki:

ben 2 tane mesa kafayı getirdim amerikadan ellerimle sordu bunnar ne dedi bende müzisyenim bunlar aletlerim dedim ok geç edi

peki halfstack(head + 4x12 kabin) getirtsem ben birisiyle uçağa onu alırlar mı?Hadi aldılar diyelim,gümrükte bunlar benim dese vergisiz geçebilir mi?

Geri