Brutal Vokal ve Sıkıntıları

Boğazın acıması normal bir sorunmudur brutal vokal yaparken çok canım yanıyor sanki boğazımdan bir şeyler kopuyormuş gibi geliyor daha doğrusu yaptığım şey fry screamingdir.

Ne kadar süredir yapıyorsun bunu bilmeden birşey diyemem, çünkü değişebilir bir çok nedeni vardır acı sebebinin.Ama olaya acı açısından bakarsak sadece şunu söyliyebilirim eğer Brutal ve Scream atarken boğaz acıyorsa bu tekniği yanlış kullanıyorsun demektir ve bu iyi değildir sağlık açısından.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
ne gibi sıkıntılar yaratır? ve yeni yanlış yaptığımı anlayamadım diyafram kullanıyorum ve ses kalitesi konusundada bir sıkıntı yaşamıyorum anlayamadım gitti temel olarak nasıl bir teknik hatasından kaynaklanır böyle bir problem?

Aslında ne zamandır yaptığını söylersen eğer daha iyi yardımcı olabilirim çünkü dediğim gibi bir çok nedeni var acımasının bu yüzden yanlış birşey söylemek istemem.Sıkıntılarıda şunlar olabilir ayrıca; ses kısılması falan gibi geçici sorunların yanı sıra ciddi kalıcı ve sağlığı ciddi anlamda etkiliyen sıkıntılarda var.Mesela ses tellerinde kalıcı bir hasar oluşabilir ve bu yüzdende sesini kaybedebilirsin, ayrıca gırtlak kanseri olma ihtimalinde var.Hatta farketmişsindir belki Scream ve Brutal atan çoğu vokalist gırtlak kanseri problemiyle karşılaşabiliyor, tekniği doğru şekilde kullanıp gırtak kanseri olanda var tabi ama ona bakılırsa Scream ve Brutal kullanmayan normal Clean vokal yapan vokalistlerde gırtlak kanseri olabiliyor.Ama kısacası Scream ve Brutal tekniğini doğru kullanmayı bilmeyipde acı çeke çeke atan bir vokalistin bu tür ciddi sağlık problemleriyle karşılaşması çok çok büyük bir ihtimal ve büyük bir risk.

Teknik hatasıda bir çok nedenden olabilir, öncelikle diyafram başı çekiyor tabikide zaten bu tekniği gerçek anlamda bilen bir çok vokalistte önce diyaframını iyi kullanmalısın der.Ama aslında herşey diyaframı iyi kullanmakla bitmiyor.Eğer her diyaframını iyi kullanan vokalist Brutal falan atabilseydi, afedersin Operacılar hepsinin eline verirdi.Bu yüzden Diyaframdan sonra temel olarak Gırtlak-Ses kullanımı gelir.Scream veya Brutal atarken gırtlağını belirli şekiller yapıp kullanmalısın, ve gırtlak Diyaframla bağlantılı olmalıdır.Ama bunu anlatması çok zordur ve bu yüzdende Scream ve Brutal kursu-dersi diye birşey yoktur, olan bazı kurslarında öğretebileceği şeyler kısıtlıdır.Çünkü bu olayın temeli tamamen kişiye kalıyor.

Geri