Türkiye'nin İlk Signature Gitarı: ESP “METOBOY Signature

P

peramuzik

TÜRKİYE’nin İLK signature gitarı, Metin Türkcan’a ESP tarafindan yapılan "METOBOY " gitar oldu. Pera Musical Instruments ve Metin Türkcan’ın işbirliğiyle gerçekleşen projede, Metin Türkcan’la özdeşleşmiş, gülen surat ve renkli yazılarıyla birçok fanı bulunan efsanevi el yapımı “Metoboy” gitarı ESP tarafından Metin Türkcan’ın imzasıyla ve yepyeni özellikleriyle yeniden üretildi.

Haziran ayında Pera Musical Instruments mağazalarında sınırlı sayıda satışa çıkacak olan “ESP Metoboy Signature”, Türkiye’nin ilk signature gitarı olarak tarihe geçti.

ESP’nin dünyanın dört bir yanında dağıtılan 2011 kataloğunda da yer alarak ESP Artistleri arasına giren Metin Türkcan, böylece adına özel gitar üretimi yapılan ve signature gitarının ikincil üretimleri satışa çıkan İLK Türk gitarist oldu.

Metin Türkcan’ın sahnede kullanmaktan büyük keyif aldığı açma/kapama düğmesi önemli bir yenilik sunuyor

“ESP Metoboy Signature”da, Metin Türkcan’ın sahnede de sık sık kullandığı, kendi adına üretilen signature gitarında mutlaka olmasını istediği bu "düğme" çok farklı bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.
Kullanıcılara büyük bir yenilik sunan gövde üzerindeki bu "açma/kapama" düğmesi, adeta Metin Türkcan’ın gitarın üzerindeki imzası gibi. “ESP Metoboy Signature”ın gövde bölümünün üst tarafında bulunan mekanizma, gitarın sesini çok hızlı bir şekilde açıp kapamanıza olanak veriyor, aynı işi volume potansı ile yapabilmek ise neredeyse imkansız.

Metin Türkcan’ın el çizimi tasarımlarıyla son halini aldı

“ESP Metoboy Signature”ın bir başka önemli özelliği de tasarımının orjinal Metoboy gitarın yanı sıra, Metin Türkcan’ın kendi el çizimleriyle hayata geçirilmiş olması.
Tasarım ve üretimin her aşamasında yer alan, vazgeçemediği Metoboy gitarının üzerine yeni hayaller ekleyerek yola çıkan Metin Türkcan, sonuçta ESP Orjinal AX kasasından yola çıkan, ancak hem tasarımıyla hem de özellikleriyle benzeri olmayan bir ESP signature gitar ortaya çıkardı.24 perde olarak üretilen “ESP Metoboy Signature”, abanoz klavyesi, gotoh burgularının yanı sıra, EMG 81 ve 60 aktif manyetikleri ile de dikkat çekiyor.

Farklı tasarımıyla rahat bir çalım vaad ediyor

“ESP Metoboy Signature” , farklı ve renkli tasarımının yanı sıra, kullananlara konfor ve rahat bir çalım keyfi de sunuyor.
“ESP Metoboy Signature” , özel arka kesimi sayesinde, çalım esnasında uzun sure göğsünüze değdiğinde bile ağrı yapmıyor ve önemli bir çalım kolaylığı sunuyor. Ayrıca gitarı amplifikatör veya herhangi bir yere yasladığınızda ergonomik ayak tasarımı sayesinde, gitar sehpasına ihtiyaç duymadan düzgün bir şekilde ayakta durabiliyor.

Haziran ayında Pera Musical Instruments şubelerinde satışa sunuluyor

“ESP Metoboy Signature”, haziran ayında tüm Pera Musical Instruments şubelerinde 1650 euro satış fiyatıyla Metin Türkcan hayranlarıyla buluşacak. Satışa sunulacak gitarın tek farkı hardware’in nikel yerine krom, manyetiklerinin de EMG 81, & 60 yerine EMG HZ olması. Bu özellikler dışında gitarın tüm detayları Metin Türkcan “ESP Metoboy Signature” ile aynı olacak.
İlk kez 9 Mart’ta İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek Nilüfer konserinde kullanılacak
Metin Türkcan, “ESP Metoboy Signature” gitarıyla ilk kez 9 Mart’ta İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan Nilüfer konserinde hayranlarının karşısına çıkacak.
“ESP Metoboy Signature” ve orjinal Metoboy 9 Mart 2011 tarihine kadar Pera Musical Instruments Tünel mağazasında görülebilir.

ESP Metoboy Signature Series
• Original AX
• Neck – Thru- body construction
• Magohany Body
• Maple Neck
• Ebony Fingerboard
• 42 mm. Bone Nut
• 24 XJ Frets
• EMG 81 Pickup/Bridge
• EMG 60 Pickup/Neck
• Thin U Neck Contour
• Black with Metoboy & Smiley graphic

Hayırlı olsun cümlemize, yurdumuzun müzisyeni sonuçta. İşin kötü yanıysa, en çirkin modeli seçmiş signature olarak. :D Son zamanlarda Eclipse kullanıyodu, o daha bi yakışıyodu eline sanki, hem çalıştığı şarkıcı Şebnem Ferah sonuçta, yani ne bileyim, death metal yapmıyolar... Bi de bu eski ESP AX'e benzeyen gitarı el yapımı değil miydi?

Ben gitarı pek sevmedim ya, ne warlock olmuş nede ax, bence eski kahlerli relic warlock'u daha güzel
metinfq0.jpg

El yapımıydı zaten kendi gitarı, ona benzer bir şeyler seçmiş, ne gitaristlerin ne saçma gitarları var, çok da kötü değil kasa tipi yalnız Şebnem Ferah konusunda haklısınız, biraz sırıtabilir yerine göre. Les Paul ve kendi warlock ını güzel bi kombinasyonla birleştirip gitarının piyasasının da önünü açabilirmiş, ama bu haliyle bile çok güzel bir haber.

Kendi gitarına hiç benzemiyor, bildiğiniz AX yahu bu. Meto'nun gitarının relic'liği çeker beni, bu gitar resmen itti. Ne yani üzerine bir Smiley koyunca signature mı oldu? O zaman bende alırım 500TL'ye bir AX50, yapıştırım üzerine bir de Smiley, bir de EMG set taktım mı, var mı signature'un ötesi? Umarım yurt dışında da satışa çıkar ve dünya çapındaki kataloğunda yer verir ESP Metin Türkcan'a.

Peki yurt dışında satışa çıkacak mı? Hiç zannetmiyorum. Bu bana Pera müziğin satış taktiğiymiş gibi geldi. Sonuçta isteyen herkes binlerce dolar ödedikten (!) sonra istediği firmaya Custom gitar yaptırabilir.

Cumartesi Pera'nın vitrininde gördüm şaşırdım, gitar çok benziyor ama Metin Türkcan getirip mağazaya bırakmış da olamaz dedim kendi kendime ?! Meğer signature imiş :)

peramuzik demiş ki:
“Kullanıcılara büyük bir yenilik sunan gövde üzerindeki bu "açma/kapama" düğmesi, adeta Metin Türkcan’ın gitarın üzerindeki imzası gibi. “ESP Metoboy Signature”ın gövde bölümünün üst tarafında bulunan mekanizma, gitarın sesini çok hızlı bir şekilde açıp kapamanıza olanak veriyor, aynı işi volume potansı ile yapabilmek ise neredeyse imkansız.

Peki bu nedir? Metin Türkcan mı icat etti "Killswitch"i? Ne kadar komik ya...

AykanKK demiş ki:
peramuzik demiş ki:
“Kullanıcılara büyük bir yenilik sunan gövde üzerindeki bu "açma/kapama" düğmesi, adeta Metin Türkcan’ın gitarın üzerindeki imzası gibi. “ESP Metoboy Signature”ın gövde bölümünün üst tarafında bulunan mekanizma, gitarın sesini çok hızlı bir şekilde açıp kapamanıza olanak veriyor, aynı işi volume potansı ile yapabilmek ise neredeyse imkansız.

Peki bu nedir? Metin Türkcan mı icat etti "Killswitch"i? Ne kadar komik ya...
Ben okurken bi an carvin gibi elektronik sistem mi yığdılar acaba diyecekdimde killswitch olduğunu görünce bende çok güldüm. :D Piezzo felan koysalar ansiklopedi yazarlardı herhalde :D

Bence ESP yerine LTD'yle başlanmalıydı bi signature serisiyse bu. Bi sene üretip 'dünyaya açıldınız işte, yeter bu kadar' deyip üretimden kaldırılacaksa, Metin Türkcan'ın eşi dostu alır koleksiyon niyetine ona bi şey diyemem ama gerçekten uzun soluklu bi projeye LTD'yle başlanabilirdi. Çünku sonuçta Eric Clapton değil ki iş güç sahibi adamların çocukluk kahramanı olsun, on senedir görüyorum ben tvde, hitap ettiği kitle-fan seviyesindeki hayranları hala genç, nerden bulsunlar 1650 Doları. Zamanla Metin Türkcan adı büyüdükçe isterse Zemaitis Custom signature yaptırsın. :)

Vine_Inlay demiş ki:
Bence ESP yerine LTD'yle başlanmalıydı bi signature serisiyse bu. Bi sene üretip 'dünyaya açıldınız işte, yeter bu kadar' deyip üretimden kaldırılacaksa, Metin Türkcan'ın eşi dostu alır koleksiyon niyetine ona bi şey diyemem ama gerçekten uzun soluklu bi projeye LTD'yle başlanabilirdi. Çünku sonuçta Eric Clapton değil ki iş güç sahibi adamların çocukluk kahramanı olsun, on senedir görüyorum ben tvde, hitap ettiği kitle-fan seviyesindeki hayranları hala genç, nerden bulsunlar 1650 Doları. Zamanla Metin Türkcan adı büyüdükçe isterse Zemaitis Custom signature yaptırsın. :)

Katılıyorum, dolar da değil euro fiyatı. O fiyata yerli bir lutiyerlerimize kendi signature modelini yaptırabilir alacak herhangi biri :D

abi nie bu kadr büyüttünüz ya sonucta esp marka gitar el yapımı ıvır zıvır =) pahalı tabi isteyen alır almaz =) kirk hammettin gitarında cokmu bi bok var cok afedersiniz =) 5bin dölar oda amerika fiyatı =)

Signature gitarlar gerçekten matah gitarlar değiller. Sadece üzerinde bir gitaristin ismi var. O fiyatlar isme verilen fiyatlardır. Ekstra birşey var diye o gitarlara özenirseniz hüzrana uğrarsınız. Modelini beğenirsiniz vb. o sizin bileceğiniz şey ancak çoğu signature gitarlar orjinal üst modellerinden daha kötüdür çünkü kişisel kesim ve şekilleri, klavyeleri ve manyetikleriyle çok spesifik ton verirler, pek başka tarz müzikte işe yaramazlar... çoklukla...

Yahu ne abarttınız !

Metin Türkcanı seven, sizin gibi gitar mekaniğini ,işi ,neyin ne olduğunu bilmeyen genç arkadaşlarımız için yazılmış bir açıklama yazısı 'killswitch' .Marka olarak ,bu gitarları satmak için geniş bir kullanıcı portföyü kullanmak istenmiş, Metin Türkcan gibi olmak isteyen, çok seven genç ,durumu olan arkadaşlarda buna dahil.

Muhammet Suiçmeze'de yapıldı. Ibanez Xiphos modelin adı.

Bir de ricam sizlere ;Yazım kurallarına dikkat edelim! Ne olur ya.
Küçük harfle cümleye başlayınca, kelimeleri İngilizce yazıp Türkçe okutunca iyi olmuyor.Kocaman kocaman kırmızı harfler ile mesajınıza edit yapmak istemiyorum.Lütfen dikkatli olalım..!!!

Geri