ESP gitarlarinin istanbulda resmi olarak saitisa baslamasi.

m1000 hakkında bir arkadaşla bi tartışma yaşamıştık. pera nın bu gitar için biçtiği fiyat çok pahalı. bence değmez o kadar fiyata ki, çok altına japon jackson alıyorum slsmg. my dukkanda fiyatı 2389 ytl. kore bir gitara veremem bu parayı çok daha iyi alternatifler var.

guitar352 demiş ki:
...Onun dışında Türkiye'ye mesela İbanez'i tek bir firma sokmuyor,aynı şekilde Esp'de birçok firma tarafından getirilebilinirse daha yaygın bir satış ağı kurulursa fiyatların daha uygun olacağını söyledim.Bir firmanın ürünlerini bir ülkeye tek bir firma sokmak zorunda değil,tek bir distürbitör olması zorunda değil.

Ya Jackson'a gönül vermiş olanlar ne yapsın abi :(
Distüribitör bile yok..

soulwalker demiş ki:
m1000 hakkında bir arkadaşla bi tartışma yaşamıştık. pera nın bu gitar için biçtiği fiyat çok pahalı. bence değmez o kadar fiyata ki, çok altına japon jackson alıyorum slsmg. my dukkanda fiyatı 2389 ytl. kore bir gitara veremem bu parayı çok daha iyi alternatifler var.

Türkiye fiyatları içerisinde mantıklı fiyat az zaten. 1600 ytl ye dk2 tarzı gitarların satıldığını düşünürsek. Yurt dışından alındığın da 1000 dolar o tarz bir gitar için çok mantıklı bir fiyat.

soulwalker demiş ki:
belki dk2 japon diye öyledir. dk2m in satış fiyatı 1600 ytl bu arada. dk2 peşinde 1400yt.

Yurt dışı fiyatı 600 dolar olan bir gitardan bahsediyoruz. Japon olmasıyla alakası yok.dk2m nin neden daha pahalı olduğunu henüz çözemedim zaten yurt dışı ve liste fiyatları aynı olan gitarlar dk2m ve dk2.

soulwalker demiş ki:
bu gitara talep çokmuş demek ki. bu arada firmanın önerilen satış fiyatı üstünden konuşmak daha mantıklı.

Önerilen satış fiyatlarıda aynı. En basidinden musiciansfriend (guitar center) fiyatları tamamen aynı. (629$) Talep çok diye 200 ytl satmak gibi bir mantık olabilir mi? Saçmalıktan ibaret.

arz talep meselesi sonuçta, saçma dersin ama adam o fiyattan satabiliyorum, öyleyse neden satmamayım ki diyip satıyor gördüğün gibi :)

obican demiş ki:
arz talep meselesi sonuçta, saçma dersin ama adam o fiyattan satabiliyorum, öyleyse neden satmamayım ki diyip satıyor gördüğün gibi :)

Sorun da orda zaten. İş ahlakı meselesi biraz da. Zuhal örneğini vermem gerekirse (çalışanlarından nefret ettiğim bir yer olsada) adamlar şu ana kadar milyon tane prestiege ibanez satmıştır bunların arasında en çok giden gitarlar da 2550 ve 1570. Çok talep var hadi biz bunları diğerlerinden daha fazlaya satalım diye birşey demediler şu ana kadar. Ki bu adamlar gitarları tam zamanında getiren kişiler. Ellerinde hep hazır mal da var. Şimdi beş aydan daha fazla süredir getiremediği gitarı zaten aşırı pahalıya satan bir firma birde üzerine daha çok istendiği için ekstra fiyat bindirirse bir gitara ben de o zaman fikrimi söylerim. Yanlış anlaşılmasın sana çıkışıyor gibi göründüm ama alakası yok sadece kendi düşüncem bu yönde. ;)

sen kevin bond unu neden yurtdışı 2. el fiyatından satmıyorsun, en basit örneği. iş ahlakı değil, ticarette gayet normal bir şey. moda kavramına bi bak derim.

zuhal örneğini veremezsin çünkü 4c müzik ibanezin 2. distribütörü. zuhal öyle bir şey yapsa 4c o dediğin gitarlardan voleyi vurur. :D

masterofpuppetsasd demiş ki:
obican demiş ki:

Sorun da orda zaten. İş ahlakı meselesi biraz da. Zuhal örneğini vermem gerekirse (çalışanlarından nefret ettiğim bir yer olsada) adamlar şu ana kadar milyon tane prestiege ibanez satmıştır bunların arasında en çok giden gitarlar da 2550 ve 1570. Çok talep var hadi biz bunları diğerlerinden daha fazlaya satalım diye birşey demediler şu ana kadar. Ki bu adamlar gitarları tam zamanında getiren kişiler. Ellerinde hep hazır mal da var. Şimdi beş aydan daha fazla süredir getiremediği gitarı zaten aşırı pahalıya satan bir firma birde üzerine daha çok istendiği için ekstra fiyat bindirirse bir gitara ben de o zaman fikrimi söylerim. Yanlış anlaşılmasın sana çıkışıyor gibi göründüm ama alakası yok sadece kendi düşüncem bu yönde. ;)

yok canım ben de katılıyorum bunlara zaten. eskiden mantıklıydı ya adamların fiyatları yine. eskiden derken jackson ın japonya ve amerika dışında fabrikası olmayan, en alt serinin performer olduğu zamanlardan bahsediyorum. 2000 veya 2001 senesine kadar sanırım. ki performerlar da gayet güzel gitarlardır aslında. ikinci elleri çok ucuza gidiyor zamanında en alt seri oldukları için, ikinci el alacaklar için güzel fırsatlar(bu dediklerimin üstüne hemen bi performer satışa koysam ne güzel olur ahahah).

Konu çok dağılmış yahu. Sonuç olarak yurtdışı fiyatı 1000 dolar olan bu m1000 fazlasıyla iyi bir gitar. Gitar dediğimiz nedir zaten belli bir fiyat üzerinden satılan enstrum değil mi? Neyine bakıp alıyoruz? Başta bize uygunluğuna daha sonra fiyatına deyip deymeyeceğine. Bir gitarın fiyatının deyip deymeyeceğine neye göre karar veririz; işçiliğine , sesine ve genel kalitesine bakarak (kullanılan aksam vb.) Bu alette 1.sınıf aksam kullanılmış diyebilirmiyiz deriz. Floyd rose orginal köprü, Emg manyetikler (kişisel zevk ama en azından "high end" yani üst seviye manyetikler kullanılıyor diyebiliriz.) Fretboard ve fret işçiliği gayet kaliteli. İnlay işçiliği güzel. Ses olayında ise gayet başarılı ki profesyonel anlamda kullanan pek çok gitarist var. Üretim yeri ? Kore... Aman allahım çocuklarınızı saklayın kore üretimi bir gitar bu dandikliğinden hepimiz ölücez. Ben henüz kore diye bir gitarın çalarken ortadan ikiye kırıldığını görmedim. Ki işçilik dediğimiz şey günümüzde el işide denemez.Fret ve genel süslemeler (inlay-bazı firmalarda logolar-ve çok kimi gitarlarda gövde grafikleri) dışında el işçiliği diyebileceğimiz çok az şey var artık gitarların üzerinde Çaldığımız gitarların %90'ı cnc den çıkıyor.Üretim yeri bir faktördür evet ama size markasız iki gitar verseler biri usa biri japon, belli bir işçilik düzeyinde ise iki gitarı ayırd etmeniz çok zor olur. En basit örnek olarak ise;

http://audiozone.dk/index-filer/JacksonRhoadsInfo.htm

adam gitmiş jackson pro ile jackson usa rhoads'ları karşılaştırmış. Buyrun okuyun gitarlar arasındaki karşılaştırmayı.Pro bazı yönleriyle çok daha iyi çıkıyor. Gitarları ülkeler kıtalar yapmaz arkadaşlar, insanlar ve makineler yapar. Danimarka'dan da iyi gitar çıkar Kanada'dan da Çekoslovakya'dan da. Çıkmaması için hiç bir neden yok. Gitarı yapan kişi iyi ise gitarda iyidir. Kullanılan malzemede bir etken tabiki.

bunu diyenlerin kullandıkları gitarları görmek isterdim. eminim tercihlerinde kore gitar yoktur ama use lerden de vazgeçmez bu arkadaşlar. kore gitarları sadece düşük fiyatlı olduklarında tercih ederler. sonuçta o parayı haketmeyen bir gitar benim için ltd m1000.

soulwalker demiş ki:
bunu diyenlerin kullandıkları gitarları görmek isterdim. eminim tercihlerinde kore gitar yoktur ama use lerden de vazgeçmez bu arkadaşlar. kore gitarları sadece düşük fiyatlı olduklarında tercih ederler. sonuçta o parayı haketmeyen bir gitar benim için ltd m1000.

Ben mesela schecter peşindeyim bu aralar. C7 hellraiser denilen gitarın Floyd Rose ile piyasaya sürülmesi direk aklımı çeldi. USA gitar çalmam benim kore gitar tercih etmememden değil henüz kafama göre bir modelini bulamamış olmamdan olabilir sonuçta...ki buldum artık. En yakın zamandada almayı planlıyorum. Hemde kevin bond'u satıp alıyorum. Gitarlarda ırkçı olmak böyle birşey herhalde.

soulwalker demiş ki:
bu arada satış fiyatı 2000 ytl(peşinde diyelim) ltd m1000 in, araya bir 600 700 ytl koyup usa gitar alınabiliyor. tercihim usa olurdu.

Şu gelmeyen gitarlar değil mi? Ve hala Türkiye fiyatlarından bahsediyorsun. Ya anlamak istemiyorsun yada gerçekten anlamıyorsun ama birdaha söylemekte fayda var. "YURTDIŞI" fiyatlarını baz alarak konuşuyorum.

ben ama baştan beri tr fiyatlarına göre konuşuyorum. ayrıca slsmg için ödediğim parayı , benden daha iyi bilmiyorsun sanırım. sen ünlü gitaristlerin ellerindeki gitarlarıda onlardan daha iyi biliyordun değil mi? :D pardon unutmuşum. dostum çok bilen ,çok yanılır diye bir laf vardır. şöyle diyeyim, türkiye piyasasında jacksondan daha pahalı ltd. liste fiyatı üstünden bak. 1000 dolar birinin liste fiyatı, diğeride 1000 dolar olsun. jackson getiren bunu 900euroya satıyorsa, ltd getiren 1000 euro ya satıyor direk. eskiden esp nin sitesinde liste fiyatları olurdu. ilk gitarı alırken çok araştırmıştım geçen sene ekim kasım ayları gibi. sonuçta biçilen fiyat pahalı , yurtdışında da pahalı bence, hele türkiyede dahada pahalı. neyse ltd sabit köprülü m1000 yaparda, sende alırsın inşallah. ne diyim.

Sonuçta ltd marka gitarlar pahalı gitarlar evet, Herşeyden önce bende en azından almaya gücüm yetseydi direk orjinal üretim yeriyle işçiliğiyle vs. alırdım, bu ülkede gerçekten ltd kore üretimleri çok çok pahalı. Saçmalık bence, olmaması gereken birşey.

soulwalker demiş ki:
ben ama baştan beri tr fiyatlarına göre konuşuyorum. ayrıca slsmg için ödediğim parayı , benden daha iyi bilmiyorsun sanırım. sen ünlü gitaristlerin ellerindeki gitarlarıda onlardan daha iyi biliyordun değil mi? :D pardon unutmuşum. dostum çok bilen ,çok yanılır diye bir laf vardır. şöyle diyeyim, türkiye piyasasında jacksondan daha pahalı ltd. liste fiyatı üstünden bak. 1000 dolar birinin liste fiyatı, diğeride 1000 dolar olsun. jackson getiren bunu 900euroya satıyorsa, ltd getiren 1000 euro ya satıyor direk. eskiden esp nin sitesinde liste fiyatları olurdu. ilk gitarı alırken çok araştırmıştım geçen sene ekim kasım ayları gibi. sonuçta biçilen fiyat pahalı , yurtdışında da pahalı bence, hele türkiyede dahada pahalı. neyse ltd sabit köprülü m1000 yaparda, sende alırsın inşallah. ne diyim.

Yurt dışı fiyatlarından konuşuyorsun ve ltd m1000 = 2000 ytl? kafa karıştırıcı. Yani gözümlen gördüğüm birşeyide (konserde kullanılan bir aleti )gözümlen görmüş sayabilirim sanırım. ;) ltd m1000 denilen aleti ben direk 1000 dolara alabiliyor muyum alıyorum. E sorun nerde burda?

Geri