Clockwork Orange

Filmi bir kaç ay önce izleme fırsatı bulmuştuk 4 arkadaş DVD'den. Sürekli bir bekleyiş içindeydik, aramızdan biri sızdı sonra bu bekleme içinde. Sonra biri "olaylar birazdan başlayacak" deyip durdu. Bekledik. Sürekli kısıtlı ortamlarda, yüksek seslerle anlatılmak istenen şeyler... cinsel sapıklıkların yanısıra şiddete eğilim görüntüleri... Sonuç olarak sevmedik bu filmi. İzlediğim diğerlerini çıkartın: ben sevmedim. Stanley Kubrick'e yakıştıramadım aklımdaki ve ilk filmi olması ve bu filmle ünlü olması beni şaşırttı. Film gerçekten psikoza sokuyor insanı ama sürekli bağıran karakterlerle. Sonraki zamanlarda tartıştım insanlarla film üzerinde: herkes sevdi ben sevmemiştim sanki bir tek. Filmden mi anlamıyorum dedim ama bu da görsel ve dolayısıyla göreceli bir şey değil mi zaten?

Ben sevmedim, tavsiye de etmem. Ama ille de izlemek istiyorsanız izleyin belki seversiniz.

Riverwind bi yerde uzeltiyim senin dedigini bu film deilki Stanley Kubrick i unlu eden ve ilk filmi hic deil bu film 70lerden gelme bu adam 60li yillarda baska mukemmel filmler ile unlu oldu örnegin Dr.Stranglove:When i stopped worrying bomb and loved it(böyleydi herhalde adamin film isimleri baya uzun oluyo :D )

Flimde aslında üstünde durulması gerekenler şiddet,seks falan değil.Flimin 2. bölümünde zaten gercek trajedi başlıyor,zaten flimde de öyle diyor.O bölümlerde Alexin yaptığı sapkınlıklar tekrar üzerine doğruluyor ve asıl etkilenilecek bölümde orası.sapık alexin toplum tarafından dışlanması,politikanın b.okluğu anlatılmaya çalışıyor.ama kubrick'in 1.bölümdeki vahşetide unutulacak cinsten değil.Zaten kitabını okuyanlara görede,arasında cok fazla vahşet farkı var,yani kubrick o vahşeti daha uysal göstermeye çalışıyor.mesala tiyatrodaki tecavüz sahnesinde çalan müzik gibi,bize olağan şeyler gibi anlatıyor.
Sende yapabilirsin falan gibi hissetiyorsun bi an,buda bazı ülkelerde yasaklanma nedenini açıklıyor.
Kubrickde zaten kitabı değil,nerdeyse kendi düşündüklerini aktarıyor bize,şu 2001 in son bölümündeki gibi.

CedriX demiş ki:
RiveRwind bi yerde uzeltiyim senin dedigini bu film deilki Stanley Kubrick i unlu eden ve ilk filmi hic deil bu film 70lerden gelme bu adam 60li yillarda baska mukemmel filmler ile unlu oldu örnegin Dr.Stranglove:When i stopped worrying bomb and loved it(böyleydi herhalde adamin film isimleri baya uzun oluyo :D )
Hmm... bana "ilk filmidir bu" demişlerdi bu konuda güvendiğim kişiler. Bu konuyu bir araştırayım ben. Sağol bu arada.

RiveRwind demiş ki:
CedriX demiş ki:
RiveRwind bi yerde uzeltiyim senin dedigini bu film deilki Stanley Kubrick i unlu eden ve ilk filmi hic deil bu film 70lerden gelme bu adam 60li yillarda baska mukemmel filmler ile unlu oldu örnegin Dr.Stranglove:When i stopped worrying bomb and loved it(böyleydi herhalde adamin film isimleri baya uzun oluyo :D )
Hmm... bana "ilk filmidir bu" demişlerdi bu konuda güvendiğim kişiler. Bu konuyu bir araştırayım ben. Sağol bu arada.
Haklıymışsın: ilk filmi Fear And Desire'mış.

Bu arada çok önemli bir ayrıntı değil belki ama filmin asıl orjinal adı "A Clockwork Orange"dır.

İzlenesi Filmler

İzlenesi Filmler:
Clockwork Orange
Pulp Fiction
Snatch
Fight Club
Bunlar bence içinde bulunduğumuzu düşündüğüm alternetif kültürdeki şiddet temasının en iyi işlendiği filmler arasındadır.Hem hangimiz
Chaos Project planını sevmedi ki?

RiveRwind demiş ki:
Bu arada çok önemli bir ayrıntı değil belki ama filmin asıl orjinal adı "A Clockwork Orange"dır.

bende farkettim basta ama önemli biey deil benim sevdigim filmler arasindadir bu film tartisilmasi gereken pek fazla nokta görmuyorum surekli siddeti falan isleyen bi film...

Filmin Türkçesi de ''Otomatik Portakal''dır,birebir çevirmeye çalışmışlar ve saçma olmuş.Filmin ilk 1 saatini izledim,sonrasını bir türlü izleyemedim,cd kayboldu falan filan,tam da film sarmaya başlamıştı...Kalanını izleyince film hakkındaki görüşlerimi yazarım:)

ya ben filmi duyduklarım yüzünden kafamda çok büyütmüşüm izledikten sonra o kadar beğenmedim.tamam mekan,dekorlar,kostümler falan çok iyi ama yinede bi problem var gibi

Geri