SynthMaster: ProTools icin sart bir SoftSynth plugin

Herkese merhabalar,

Uzunca bir sureden sonra SynthMaster isimli soft synth yazilimimi ProTools plugini formatina donusturdum, artik SynthMaster bir RTAS plugin olarak hem Windows hem de Mac OS-X' icin mevcut.

SynthMaster ile ilgili daha once de gruba mail atmistim, o zaman ozelliklerinden bahsetmistim. Kisaca, moduler bir synthesizer. 34 degisik blok degisik sekillerde birbirlerine baglanarak cok cesitli sesler uretilebiliyor. Bir karsilastirma yapmam gerekirse Access Virus'un RTAS versiyonu diyebilirim, hatta Virus'dan cok daha fazla parametreye/bloga sahip, o yuzden Virus'dan cok daha genis bir yelpazeye sahip synthesis konusunda.

Moduler bloklar disinda degisik efektler de mevcut her bir SynthMaster plugin instance'i icin, bunlar: 8 band parametrik EQ, chorus/flanger, 2D reverb, feedback delay (echo), tremolo, vibrato, ve enstruman parametrelerini MIDI CC mesajlari yaratarak kontrol etmek icin 2 adet LFO.

SynthMaster'i bir kac saat once internetteki web server'ima yukledim, ilgilenenler su adreslerden indirebilirler:

Windows XP version: http://www.kv331audio.com/synthmaster/demos/synthmaster_rtas_demo_winxp.zip
http://www.kv331audio.com/synthmaster/demos/readme_winxp.txt

Mac OS-X version:
http://www.kv331audio.com/synthmaster/demos/synthmaster_rtas_demo_osx.sitx
http://www.kv331audio.com/synthmaster/demos/synthmaster_rtas_pluginsettings.sitx
http://www.kv331audio.com/synthmaster/demos/readme_osx.txt

Dokumantasyon:
http://www.kv331audio.com/synthmaster/docs/synthmasterfeatures.pdf (bu dokuman 3 aydir guncellenmedi, cabucak guncelleyecegim.)

Herkese iyi calismalar,

Bulent

• Konu Sahibi Konu Sahibi
pyramind demiş ki:
vstye port etmek çok zor mu? yani rtas ile vst sdksı kendi aralarında çok mu farklı? merak ettim.
teşekkürler.

RTAS ve VST sdk cok farkli degil. Saniyorum temel fark user interface bilesenlerinde, bir de RTAS'in acik bir platform olmamasinda, SDK'yi almak icin digidesign'a basvuruluyor ve herkese vermiyorlar galiba. Ben umuyorum ekim-kasim doneminde Mac/Windows icin VST versiyonu da port etmis olacagim.

Kolay gelsin,

Bulent

tek başınıza verdiğiniz bu emeğe çok saygı duyuyorum. eğer bir vst versiyonu olursa, ve işime yarayacağını düşünürsem, fiyatına bağlı olarak satın almayı düşünebilirdim. sonuçta öğrenciyim :)
ama merak ediyorum, vst versiyonunun beta testlerini de yapmak isterim.
çok teşekkürler, kolay gelsin.

VST'den once standalone versiyonun 8 ses polifonik freeware versiyonunu yayinlayacagim, aslinda mayista cikarmistim onu ama epey bir degisti. Yakinda web sitesiyle birlikte onu da guncelleyecegim eylul ayinda. MIDI-Yoke araciligiyla herhangi bir DAW'a entegre edilebilir kolayca.

Fiyat konusunda tam kararimi vermedim ama makul seviyelerde olacak, 2 ayri versiyon dusunuyorum: 1. $39-49 2. $89-99 araliginda olacak, ve aralarindaki tek fark polifonu farki (voice count).

fiyatı makul gerçekten. standalone sürümünü denemek isterim, ama standalone olunca latency devreye giriyor, yani asio sürücülerini kullanabilir mi standalone sürümü?

ve bunun tasarım aşaması dahil ne kadar sürede ortaya çıktığını merak ediyorum.

asio desteklemiyor su anda, ama eklemeye calisirim onu da. bu arada ben standart wave driver'lardan gayet memnundum, hizli bir sekilde calabiliyordum 512 sample buffer size ile.

bu projeye ben 1999'da basladim 1-2 ay ugrasmistim, sonra muzik programlamadan koptum 5 sene kadar. 2004 basinda tekrar geri doneyim bir sure dedim, subat ortasinda basladim, iste temmuz sonunda tum feature'lar bitti, agustos'da da RTAS port'u hallettim. Simdi hedefim 1 ayda VST portu bitirmek.

Ilginiz icin tesekkurler, gelismelerden haberdar edecegim!

Bulent

Heyecanlandım.Yahu ben m-box alalı 1 ay oldu.Yalnız daha önceden yeni satın alınanlar ile birlikte gelmesi gibi yazı okumuştum.Şimdi bu program bittiginde yeni sistem alanlara beleş gelirse biz ne yapacağız? :) Neyseki fiyatı cok değil.Birde bunun fruityloops ile çalışması mümkün olursa daha iyi olur benim için çünkü kullanımı protoolsdan cok daha iyi fl'un. Çalışmalarınızın devamını dilerim.

Selcuk, VST formatinda da cikaracagim synth'i, onceki mesajlarimda yazmistim zaten. Insallah Kasim ayinda o da bitmis olacak, zaten isin buyuk bolumu user interface kodunu aktarmak, gerisi 1-2 gunde biter. Bakarsin eylulde kendime biraz izin verip VST de yapiveririm hic belli olmaz! Aslinda icimde oyle bir istek de yok degil :)

Bulent

belki bana düşmez ama bir fikir olarak dikkate alınabilir belki.

user interface gerçekten çok önemli. yani standart windows kontrolleri ile kurulmuş bir ui çoğu kişi için cazip gelmeyebilir.

mesela ben reason u düşünüyorum, o afilli görüntüsü olmasa bu kadar popüler olabilir miydi? sadece görünüm de değil kullanım rahatlığ da önemli yani estetik ve işlevselliğin bir arada olduğu şekilde.

manualde gördüğüm arabirim çirkin olmamakla beraber, eğer bahsettiğiniz kadar iddialı ise ses konusunda, bu başarısına gölge düşürebilecek kadar sıkıcı(tam kelime bu olmayabilir). waves pluginlerini düşünüyorum, en azından onlar gibi bir görüntüsü olabilir. ya da güzel bir device şeklinde hazırlanmış arkaplanın üzerine gerçek knoblar, bu hem müzisyeni daha iyi hissettirir, hem de bunları deneyen kişilerin programa(ya da alete diyim) daha ciddi bakmasını sağlar.

ben kendimce şöyle derim, vst popüler bir format gerçekten. vst portu sadece ui aktarmak değil, hali hazırda bulunan uinin de geliştirilmesi şeklinde yapılırsa ve o haliyle "vst" haliyle ortaya sürülürse, sesi de güzelse hakettiği başarıyı görüp popüler olabilir. bu işlerde ölü doğma diye bir şey var mı bilmiyorum ama iddialı bir çıkıştan zarar geleceğini sanmıyorum. güzel bir arkaplan ve güzel knoblar ile bu iş olur gibime geliyor.
başarılar, kolay gelsin.

belki bana düşmez ama bir fikir olarak dikkate alınabilir belki.
Hocam size duser, ayrica dikkate de alindi tum soyledikleriniz! Cekinmeden fikrinizi soyleyin, iyi bir urun ortaya cikmasi icin ben boyle user feedback bekliyorum zaten, cok tesekkur ederim yazmissiniz uzun uzun!

user interface gerçekten çok önemli. yani standart windows kontrolleri ile kurulmuş bir ui çoğu kişi için cazip gelmeyebilir.
Katiliyorum. Bu UI su anda prototip aslinda. Kullandigim slider ve knob'larin goruntulerini VST port'tan sonra degistirmeyi planliyorum. (Bu arada herkesin VST kullandigini gordukten sonra onceligi VST'ye verdim gibi eylul sonuna en kotu ihtimalle UI'siz bir VST plugin ortaya cikacak gibi!).

mesela ben reason u düşünüyorum, o afilli görüntüsü olmasa bu kadar popüler olabilir miydi? sadece görünüm de değil kullanım rahatlığ da önemli yani estetik ve işlevselliğin bir arada olduğu şekilde.
Evet goruntu insanlari ceken ilk unsur galiba, bir synthesizer uygulamasinda bile :x :? . Ben ilk once kullanim rahatligina ve islevsellige onem verecegim (intuitive ui), ondan sonra belki tum ui'i photoshop, paintshop pro / 3d max gibi tool'lar kullanarak bastan yaparim (yaptiririm demek daha dogru olacak sonucta ben bir elektrik muhendisiyim grafik tasarim beni asar!)

manualde gördüğüm arabirim çirkin olmamakla beraber, eğer bahsettiğiniz kadar iddialı ise ses konusunda, bu başarısına gölge düşürebilecek kadar sıkıcı(tam kelime bu olmayabilir). waves pluginlerini düşünüyorum, en azından onlar gibi bir görüntüsü olabilir. ya da güzel bir device şeklinde hazırlanmış arkaplanın üzerine gerçek knoblar, bu hem müzisyeni daha iyi hissettirir, hem de bunları deneyen kişilerin programa(ya da alete diyim) daha ciddi bakmasını sağlar.
Kotu bir arayuz basariya kesinlikle golge dusuruyor. Bunu suradan ogrendim: Gecen hafta Digidesign'a da gondermistim, oradan bir arkadas aradi, ve dedi ki "UI kotu iyilestirmen lazim. Bildigim birkac soft synth yapan sirket sirf kotu UI'lari yuzunden satamadilar ve iflas ettiler!".

ben kendimce şöyle derim, vst popüler bir format gerçekten. vst portu sadece ui aktarmak değil, hali hazırda bulunan uinin de geliştirilmesi şeklinde yapılırsa ve o haliyle "vst" haliyle ortaya sürülürse, sesi de güzelse hakettiği başarıyı görüp popüler olabilir. bu işlerde ölü doğma diye bir şey var mı bilmiyorum ama iddialı bir çıkıştan zarar geleceğini sanmıyorum. güzel bir arkaplan ve güzel knoblar ile bu iş olur gibime geliyor.
Evet UI'a gereken onemi verecegim VST port sirasinda. Bu ilk yapilacak islerim arasinda.

Tekrar tesekkur ederim yorumlariniz icin,

Bulent

Geri