midi nasıl yükleniyor PC ye

C

crow75

selam ben yeniyim hemde çok yeniyim bu işte acil bir problem var
bir adet casio ctk451 model bir keyboard midi aldım kablosunu ses kartımdan pcye bağladım ..
eee şimdi ne yapmam gerekiyor yani herhangi bir sürücü yüklemedim
bilgisayarın hiçbir yerindede midi klavyem görünmüyor
midi programsız bu iş olmazmı yoksa..
yardım ediniz.......

Acil bir değil birçok problem var ve en önemlisi de yaklaşımınızdaki bodoslama amaçsızlık hedefsizlik. Amaçsız yola çıkarsanız boşlukta boş boş dolaşırsınız. Önce neyi nereye ne amaçla bağladığınızı bir sorgulayın.

Sorular şu:

1) Bilgisayarımla ne yapmak istiyorum?

2) Klavyemle ne yapmak istiyorum?

3) Klavyem ve bilgisayarımı beraber kullanarak ne yapmak istiyorum?

"Eeee bunları bağladık şimdi ama müzik olmuyor, bu ne iş ya?" gibi bir mantıkla işe yaklaşırsanız içinden çıkamazsınız. Orada sorduğunuz soru o kadar genel ki onun altını doldurup tüm kavramı zihninize yerleştirmek için yazmaya başlasam üç ayımı alır.

Sorunuzu daha spesifik konulara bölün, bu kavramı kafanızda şekillendirebilmenize de yardımcı olacaktır.

Ayrıca bu başlığa mesaj atmış olan diğer kullanıcıları uyarıyorum:

Mesajlarınızı sildim. Bu forum geyik yapma yeri değil, Müzik harici felsefe yapma yeri de değil. Buradaki standartları ben koyarım, uygun gördüğüm şekilde değiştiririm, uygularım ve bunları sizinle tartışmak zorunda değilim. Burası MüzikTek Demokratik Cumhuriyeti değil. Felsefenizi geyiğinizi aynı şemsiye altında mevcut olan Her Telden ve Site Hakkında forumlarında dilediğiniz kadar gerçekleştirebilirsiniz veya hiç uymuyorsa internette mevcut diğer binlerce forum var, oralara da gidebilirsiniz. MüzikTek'te yazışmak istiyorsanız önce bir süre daha önceden yapılan yazışmaları okuyup buranın olayını anlayıp ondan sonra dokuya uygun olarak yazmaya başlamanızı öneririm.

Anlayışınız için teşekkürler.

mahcem kızmış anlaşılan ama haklı ne diyelim... :)

specific soru sorun diyoruz ama...help dosyalarındada bulabileceğiniz cevapları burada sormak biraz tembellik olmuyor mu?ama yeni olduğun için affedilebilirsin hadi biraz kafa patlat bakalım sonra gene sor...

kolay gelsin...

pyramind neden bağladım çünküm keyboarddan kayıt yapmak istiyorum çünküm ben trance yapacam bir iki program denedim olmadı yani programların içinden neredeki bu midi ayarları... ben sadece bu iş için aldım keyboardı eğer kullanamazsam verdiğim para böşa gidecek...
bide bir sorum var daha
midileri sotfware yolu ile güncelleme yapabilrmiyim...
adminin bu kadar kızmasının sebebi nedir acaba...benle ilgili olmasa gerek zira sadece hayatımda ilk kez bir keyboard aldım ve bilgisayarda çalıştırmaya çalışıyorum eğer çalışşırsa söz bir daha uğramam buralara

Crow, bir adet sequencer programına ihtiyacın var. Cubase, Sonar, ProTools (digidesign ses kartın olması lazım), Reason gibi programlar.

Bence siteyi iyice bir dolaş ve yukarda yazdığım sequencer program isimlerine rastladığın başlıkları oku. Yavaş yavaş aklında bir şey oluşacaktır.

Şu an o kadar başındasın ki işin birisinin senin yanında olup göstermesi lazım bir çok şeyi. Yani burdan yazarak uzaktan kumandalı biraz zor. O nedenle mümkün olduğunca yazılanları oku, okudukça kafanda zaten amaca yönelik bir fikir belirecek. Sonra adım adım ilerleyeceksin daha sofistike sorunlarla karşılaşacaksın ki inan hemen hemen hepsinin cevabı bu forumda mevcut.

Kolay gelsin.

siteyi bir dolaş ulaşacağın bilgiler sana yetecektir...siteyi dolaşmadığın için mahcem kızdı.Müzisyen adam çalışkandır :) biraz incele bakalım sonra burada sana yardım edecek adam çok var emin ol...

kolay gelsin...

crow75 demiş ki:
pyramind neden bağladım çünküm keyboarddan kayıt yapmak istiyorum çünküm ben trance yapacam bir iki program denedim olmadı yani programların içinden neredeki bu midi ayarları... ben sadece bu iş için aldım keyboardı eğer kullanamazsam verdiğim para böşa gidecek...
bide bir sorum var daha
midileri sotfware yolu ile güncelleme yapabilrmiyim...
adminin bu kadar kızmasının sebebi nedir acaba...benle ilgili olmasa gerek zira sadece hayatımda ilk kez bir keyboard aldım ve bilgisayarda çalıştırmaya çalışıyorum eğer çalışşırsa söz bir daha uğramam buralara

Keyboard'dan kayıt yapmak istiyorum derken, aldığın keyboard'un seslerini kullanmak istiyorsan midi ile değil audio çıkışını tercih etmelisin, yok midi ile bir sanal enstrümanı tetikliyeyim diyorsan o zaman forumdaki konu ile ilgili bütün başlıkları okumalısın ilk önce.

Sanırım çok temel bilgiye ihtiyacın var, yukarıdaki arama bölümünden MüzikTek forumu içerisinden midi ve sequencer larla alakalı olan başlıkları arat ve teker teker oku ondan sonra takıldığın yerleri sorarsan o zaman edinmeye başladığın teoriyi, pratiğe dökmen için sana herkez yardımcı olur.

Mahcem ne demiş: "Acil bir değil birçok problem var ve en önemlisi de yaklaşımınızdaki bodoslama amaçsızlık hedefsizlik. Amaçsız yola çıkarsanız boşlukta boş boş dolaşırsınız. Önce neyi nereye ne amaçla bağladığınızı bir sorgulayın. "
Neye sinirlendiği gayet ortada değil mi?
;)

abi allah aşkına neler anlatıyorsunuz siz yahu karma karışık ettiniz kafamı
BEN ALBÜM YAPACAM DEMEDİM SADECE YENİ ALDIÐIM KEYBORDU NASIL PC İLE BERABER KULLANABİLİRİM BU KADAR
ELİMDE ŞU AN BİR SÜRÜ PROGRAM VAR QBASİC VERSİYONU 3.26 FALANDI HERALDE EN ÇOK BU KULLANILIYORMUŞ HERALDE BAŞKA BAŞKA PRGRAMLARDA VAR TABİ
YALNIZ SES KARTIM BİRAZ TARİHİ FM CHİPLİ VE SONUÇTA KARŞIMA SYP-EXTERNAL MİDİ PORT ÇIKIYOR SES KARTI KÖTÜ OLABİLİR AMA BUNA HİÇ BİR ŞEKİLDE BAÐLANMAZ VE EN UFAK BİRİŞLEM YAPAMAZSIN MİDİ İLE DİYE KİMSE SÖYLEYEMEZ
BEN SADECE BİRİCİK KEYBOARDUMLA Bİ TIN TIN YAPAYIM YETER
YANİ O TINNN SESİNİ BİR DUYAYIM PCDE SONRA GİDİP EN KRAL SES KARTIMIDA ALACAM

Bağırarak yazmana gerek yok, kısık sesle yazılanları da duyabiliyoruz. Kafan karışacak tabii ilk başta, kafayı biraz zorlayıp öğreniyor insan sonra .D

Klavyenin MIDI OUT'unu ses kartının joystick portuna bağladığın MIDI I/O arabirimine bağla. Programı aç, Options menüsünden MIDI INPUT olarak ses kartının MIDI IN'ini tayin et, OK de. sonra git menüden MIDI THRU'yu On yap veya tıkla. Sonra git Editor menüsünden bir MIDI kanalı ve bir VirtualSynth enstrumanı aç. O kanalın MIDI In girişini Ses kartının MIDI In'i olarak seç, klavyenin tuşlarına bastığında ekranda MIDI Activity göstergesi yanıp sönüyorsa MIDI sinyali sistemine giriyor demektir. Açtığın MIDI kanalının yanındaki VirtualSynth enstrumanının OUT'unu ses kartının Audio LR çıkışlarına yönlendir, tuşlara bastığında ekranda VirtualSynth penceresinde seçtiğin sesin hoparlörlerden gelmesi lazım. Gelmiyorsa bütün herşeyi baştan bir daha dene.

Bir yap bakalım ne olacak.

şef hemen hemen her tarafı karıştırdım hiç bir hareket yok zaten senin kullandığın program yeni versiyon heralde menüler falan değişik
neyse teşekkürederim yardımlarınız için ben müzik hayatıma son noktayı koyuyorum keyboarduda balkondan aşağı atmazsam çocuklarım olduğu zaman onlara veririm üstünde zıplasınlar diye!

Deli olma, nerede olduğunu söyle, forumdan o civarda yaşayan bir arkadaş varsa gelir beş dakikada kurar gösterir sana. Bunu program versiyonu ile alakası yok, bazı temel konuları bilmediğin için ne söylesek başının üzerinden geçip gidecek, birisinin sana uygulamalı anlatması lazım.

cubase kullanıyor adam belli degil mi
hala üstüne gitmenin anlamı varmı bezmiş zaten adam atacam klavyeyi bilgisayarı diyor baksana ...
kasmanın geregi yok yani bence..

VST v3.6 ikametgahım güngören istanbul bana yakın olanlar yardım etsin
ne diyelim yardım almak ayıp ndeğil demi mahcem!?

Geri