Solak Akustik Gitar Tavsiyeleri

'Akustik & Klasik Gitarlar' forumunda jrjackal tarafından 26 Mart 2011 tarihinde açılan konu

1. slm arkadaşlar solak elektro akustik gitar almayı düşünüyorum 1000TL ye kadar bir bütçem var.iyi ve kötü yanlarıyla önerilerinizi alabilir miyim? ne üretii olduğu farketmez marka da öyle. ama bu kadar para vermişken iyi ve uzun yıllar gerek sahnede gerek arkadaşlarımla oturup sahilde yada çimerde kullanabileceğim bir gitar almak istiyorum.ne önerirsiniz?

2. Ovation tavsıyemdır yıllarca kullabılecegın cok guzel tonlara sahıp bır gitar..

3. Hem sahnede hem de dış mekanda çalmayı düşünüyorsan daha gür ve hacimli ses üretebilen bir gövdeye ihtiyacın var demektir. Tecrübelerime göre dar ve küçük gövdeler daha zayıf ses üretiyor, dreadnought veya jumbo ya da concert diye tabir edilen gövdelerden daha gür ve canlı ses alabiliyorsun. Tecrübelerime göre diyorum çünkü benim rastladığım örnekler bu şekildeyken farklı istisnai örnekler de karşına çıkabilir. Yine deneme imkanı bulduğum ve çevremdeki örneklerden bildiğim kadarıyla Ovation ve bu tarz gitarlar doğal ses olarak az önce saydığım gövde tipleri kadar gür ses üretemiyorlar. Zaten solak olarak sadece mid-depth denilen orta derecede derinliğe sahip gövde bulabiliyorsun. En hacimli gövdenin solak üretimi yapılmıyor.
    Şu anda iki uçta birer akustik gitarım var: Biri Yamaha LL16L (kamyon), diğeri de Kramer Ferrington (spor araba). Yamaha dreadnought gövdeye sahip saf akustik gitar. Hem doğal ses olarak hem de ses deliğine takılan manyetik ile harika ses veriyor. Gür, canlı ve keyifli. Hem penalı hem de penasız çalım tekniklerinde güzel sonuç alabiliyorsun. Ama yüksek performanslı ve hızlı çalım için en uygun model değil. Kramer ise tam bir elektro gitar-akustik gitar sentezi. Gövdesi ancak bir elektro gitar derinliğinde ve klasik strat şeklinde. Boyutlarına göre gayet güzel sesi var. Sapı elektro kadar rahat. Teller alçak çalmaya uygun. Akustik gitar olduğunu hissettirmiyor. Zaten belki de değil. Yani ona boş gövdeli bir elektro gitar demek daha doğru olur. Fakat doğal sesi Yamaha kadar dolgun, keyifli ve doyurucu değil. Hele açık alanda duyulması zor olur. Tellere sert vurursan da cızlama yapma olasılığı yüksek.
    Sonuç olarak her koşulda başarılı bir gitar modeli olsaydı bütün firmalar tek o modeli üretirdi. Yani tercih yine senin çalım şekline, çaldığın müzik tarzına ve daha çok hangi mekanda çalacağına göre değişecektir. Önerim, çok yüksek performansta çalmayacaksan, kesik gövdeli (cutaway) bir dreadnought veya jumbo modele yönelmendir. Türkiye'de jumbo bulmak biraz zor olabilir, dreadnought ise daha kolay. Ovation için ise bulabileceğin Celebrity modelleri (Kore/Çin) deneyerek ses kalitesini ve seni tatmin edip etmediğin test edebilirsin. Fırsatın olur da bütçene uygun Amerikan Ovation yakalarsan, fazla tereddüt etme derim. Zira diğer gövde tiplerini burada bulabilirsin ama Amerikan Ovation her zaman ele geçmez.
    Fırsatım olduğunda elimdeki iki uç tip solak akustik gitarın bir karşılaştırmasını sitedeki foruma koyacağım. O vakit fotoğraflı değerlendirmemi okuyabilirsin.

Bu Sayfayı Paylaş