Piyanist

Ben ilk kez izledim. Özellikle Hastahanenin tavan arasında saklandığı dönemde onu bulan Alman Subayın söylemesinin ardından piyanonun başına sakallı hali ile oturduğu ve bir süre öylece baktığı sahne gerçekten çok etkileyiciydi.

Sıradan bir soykırım filmi. Amaç yine aynı, dünyada filistin sorunundan dolayı nefret edilmeye başlanan yahudi toplumunu mazlum gösterilmesini sağlamak. Ben almanları falan savunmuyorum fakat bir alman olsaydım geçmiş nesilllerin yaptığı iğrenç işlerin tekrar tekrar suratımıza çarpılmasına çok sinirlenirdim. 2. dünya savaşında sadece yahudiler ölmedi. neden soykırıma uğrayan çingeler ya da ruslar için böyle filmler yapılmıyor sürekli? Bütün hollywood dünyasını yahudiler kontrol ettiği için olmasın sakın...

AngeL_DusT demiş ki:
Sıradan bir soykırım filmi. Amaç yine aynı, dünyada filistin sorunundan dolayı nefret edilmeye başlanan yahudi toplumunu mazlum gösterilmesini sağlamak. Ben almanları falan savunmuyorum fakat bir alman olsaydım geçmiş nesilllerin yaptığı iğrenç işlerin tekrar tekrar suratımıza çarpılmasına çok sinirlenirdim. 2. dünya savaşında sadece yahudiler ölmedi. neden soykırıma uğrayan çingeler ya da ruslar için böyle filmler yapılmıyor sürekli? Bütün hollywood dünyasını yahudiler kontrol ettiği için olmasın sakın...
söylediklerine kısmen katılıyorum ama film sıradan değildi. bir kere gerçek hayattan alıntı. onun dışında oyunculuk adına izlenesi bir filmdi. şahsen adrien brody'nin rolünün hakkını fazlasıyla verdiğini değil yaşadığını düşünüyorum. filmin yönetmeni roman polanski de zaten bir yahudi olduğu için böyle bir film çekmesi normaldir. kafasında varsa zaten daha önce de yapıldı ben bari çekmeyeyim demez ki. ama şu geçmiş nesillerin yaptığı hataların tekrar tekrar karşı tarafı temsil eden toplumun bugünkü bireyleri açısından rahatsız edici olması da normal. yani klasik sen de haklısın durumu oluşuyor.

DaYs_oF_PuRGaToRY demiş ki:
Ben ilk kez izledim. Özellikle Hastahanenin tavan arasında saklandığı dönemde onu bulan Alman Subayın söylemesinin ardından piyanonun başına sakallı hali ile oturduğu ve bir süre öylece baktığı sahne gerçekten çok etkileyiciydi.

orda ne çaldı bilmiyorum klasik müzik bilgim 0 ama çok etkileyici birşeydi orada çaldığı eser

birde o sahnede konserveyle dolaşması çok geyikti

Çok gergin birgünde moral bulunulması için izleyelim dediğimiz bir günde karşımiza cıkan ve bizi daha kötü yapan, II. Dünya Savaşını malesef sarsarak yaşatan güzellikteki film.Müzikleride filmi desteklercesine başarılı.

DaYs_oF_PuRGaToRY demiş ki:
benide konserve kutusuna sarılıp bırakmaması çok etkilemişti
duygulanmıştım bayaa :cry:

Nürnberg die bir film var piyanisti segdiysen buna aşık olursun.Savaş sonunda yakalanan nazi partisi üstdüzey yöneticilerine karşı açılan bir davayı konu alıyor.

Güzel, izlenesi bir film,
yalniz Angel Dust'a paralel,
ben de neden ikinci dünya savasiyla ilgili
islenen temanin hep benzer oldugunu anlayamiyorum,
yani bu savas yahudileri tarihten silmekle,
yahudileri kurtarmak isteyenler arasinda mi gecti?
Saygiyla aniyoruz onlari,
çok fazla yahudi öldü,
zengin birçok yahudi de parasiyla kurtuldu,
yalniz, su da var ki, 20 milyon kahraman insan savasin gercek topraklarini suladilar kanlariyla
ve samimiyetleriyle,
abartilan Normandiya'da da degil,
bir de Almanya'nin cesur yürekleri var;
onlar nazi olmayi reddettiler,ve ölümü yeglediler oldürmeye sucsuz insanlari.
kacimiz gördük bunlarla ilgili film?
En ünlü filmlerde görüyoruz ki hep,
nazi bile bir insanlik ornegi sergilemeden edemiyor (Pianist, Schindler's List, Amen vs.) ama
örnegin piyanistte görüyoruz ki,
sonunda gelen kizil ordu askerleri
robot gibi angutlar,
hayat treninde de böyleydi mesela...
güzel yani ama soralim derim neden diye...

Geri