Parmakların savrulması sorunu...

G

Guest

mrb arkadaşlar.özellikle picking çalışırken sol el parmaklarım aşırı savruluyor,bilirsiniz bu da baya bi zaman kaybıdır,bu yüzden hiçbir zaman istediğim hıza ulaşamıyorum.bu sorundan kurtulmak için her türlü tavsiyenize açığım.herkese teşekkürler.....

Parmaklarını çok az hareket ettir. Malmsteen video'su bul bir yerden onun sol eline bak. Adam nerdeyse klavyeden parmaklarını hiç kaldırmıyor. Sen de daha ufak hareketlerle parmaklarının yerini değiştirmeye bak.

kromatik egzersizleri önce yavastan başlayarak çal..mesela 100bpm le başla...hergün bi 20 dk çalış.clean tonda yaparsan ve sabırlı olursan-yani sesleri net çıkararak çalışırsan bu pratikten 10 kat daha fazla verim alırsın...2 gün arayla 120 bpm -140 bpm git gidebildigin kadar..böylece hem klavye hakimiyetin artacak hemde sağ el bileğin kontrol kazanacaktır..

Yönetici Uyarısı: Mesaj içeriği anlaşılmayı güçleştirecek ölçüde yazım ve anlatım hatalarına sahip olduğundan yönetim tarafından silinmiştir. Kasıtlı olarak Türkçe'yi yanlış kullanmaya devam etmeniz durumunda siteden atılacaksınız. Lütfen Forum Kurallarını okuyunuz.

Jeff_Loomis demiş ki:
Parmaklarını çok az hareket ettir. Malmsteen video'su bul bir yerden onun sol eline bak. Adam nerdeyse klavyeden parmaklarını hiç kaldırmıyor. Sen de daha ufak hareketlerle parmaklarının yerini değiştirmeye bak.

Çok doğru! Ek olarak 2 şey yazacağım:
1)joe Satriani'nin dediği gibi yeni bir gitarist 10 senelik bir gitariste göre perdelere 10 kat daha güçlü bastırır parmaklarını.
2)Hız almanın yolu metronomdan geçer. Yoksa hemen bir tane edinmeye bak. Tahmin edebileceğinden çok daha önemli çünkü. Önce çok az bir rtimle başlayacaksın. Ardından bir lick'i bir ritmde her defasında iyi çaldıktan sonra bir ölçü daha hızlı vuruşa ayarlayacaksın. Böyle böyle bir bakarsın bir gün 210 bpm de falan canavar gibi çalıyosun;)

çok teşekkürler arkadaşlar,metronomla çalışmaya başladım (hakan abi -sabien- saolsun metronomu o vermişti :) .umarım birkaç ay sonra bu başlığa gerçekten saçmalık gözüyle bakarım.tekrar saolun...

Ayrıca tellerin temizliği de önemli. Benim parmaklarım çok terler ve telleri temizlemezsem kısa zamanda parmaklarım yapışmaya başlar tellere ve kaymaz.

tel yüksekliği şu an çok ii,2 ayda bir falan da değiştiririm tellerimi,benim de baya terliyo parmaklarım,teller kararıyo hemen,dikkat etmeye çalışıyorum öyle şeylere de.

Bana gitar hocam göstermişti bunu. Bi haftada falan parmaklarım klavyeye yapışcak dereceye geldi bu alıştırmayla

A------------------------------------------------------
B-----------------------------------------------------
G-----------------------------------------------------
D-----------------------------------------------------
A----------------------------5-----5--7--5--7--8--7
E----5--7--5--7--8--7--8-----8---------------------

Bu yazdığım La Minor gamı üzerinde alıştırma işte. Gamı bu şekilde çalmaya devam edersen savrulma biter. Tüm parmaklarını kullan serçeyi falan ihmal etme sakın

Prelektro demiş ki:
Bana gitar hocam göstermişti bunu. Bi haftada falan parmaklarım klavyeye yapışcak dereceye geldi bu alıştırmayla

A------------------------------------------------------
B-----------------------------------------------------
G-----------------------------------------------------
D-----------------------------------------------------
A----------------------------5-----5--7--5--7--8--7
E----5--7--5--7--8--7--8-----8---------------------

Bu yazdığım La Minor gamı üzerinde alıştırma işte. Gamı bu şekilde çalmaya devam edersen savrulma biter. Tüm parmaklarını kullan serçeyi falan ihmal etme sakın
çok saol hocam,çalışmaya başladım bile ;)

x7_SlipKnoT_7x demiş ki:
Benimde terleme derdim var, neyle temizliyosunuz telleri kolonyalı mendil yeterli mi?
ben her gitar çalışımdan sonra telleri sadece kuru bezle temizliyorum,gitar hocam kuru bezin yeterli olcağını söylemişti,tabi daha tecrübeli arkadaşlar daha farklı şekilde de yardımcı olabilirler,mesela ayakkabı süngeriyle de tellerin temizlendiğini duydum ama o teknik sanırım tellerin daha uzun ömürlü olması içindi...

Bu arada yazmayı unutmuşum. Gamı indikten sonra bide tersten çal aynı şeyi. Başta biraz parmaklarını yorabilir sanırım ama çok işe yarıyo gerçekten

Geri