Avrupa Ligleri Ve Tribünleri

'Forum Meydanı' forumunda Purgatory tarafından 6 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

1. Kimi başlıklar gitti, kimileri ise çok altlarda yalın bir halde kaldı, ben de yeni bir tane açayım ve Avrupa futbolu ile tribünleri hakkında her şeyi buradan konuşalım istedim. Tabii Avrupa dedik başlıkta ama siz onu tüm dünya olarak algılayın; Arjantin filan da hepsini içine alan bir başlık olsun.

Aslında, Milan - Inter maçında televizyon karşısında izlerken içeriğini anlamadığım koreografinin pazartesi günü bir açıklamasını okuduktan sonra açayım dedim başlığı. Destek anlamında çok pasif ve vasat bir maç geçirseler de, koreografi ve pankartlar üzerinden harika bir kapışma yaşadı Milan ve Inter tribünleri.

Dediğim gibi, Milan'ın koreosunu ilk başta pek bir şeye benzetemedim. O yüzden burada; basit, yaygın ama çok güzel düşünülüp cuk oturtulmuş hikayesine değinerek ekleyeceğim fotoğrafları. Biliyorsunuz, Milan'ın sembol isimlerinden Leonardo, gitti Inter'in başına geçti. Temayı onun üzerine uygulamış Milan tribünü; ve bu şekilde FDL tribünlerden elini çektiğinden beri en çarpıcı içerikli çalışmaya imza attılar bence.

İlk önce bu yapıldı, diyor ki, "30 Dinar'a ilk görüşte aşk". Yehuda, 30 Dinar karşılığında İsa'nın yerini söylüyordu onu öldürmek isteyenlere.

Ardından İsa'nın son yemeği olarak bildiğimiz meşhur portrenin bir temsili geliyor. Herkes Milan'lı, sadece bir kişi Inter'li, o da Leonardo. Yazıda da şöyle diyor, "Interli Judas: Leonardo".

Bu Inter'lilerin koreosu. Herhangi bir mesaj içermiyor fakat adamlar kalıp döker gibi bir iş çıkarmışlar ortaya, harflere gölge bile yapmışlar. Görünüş açısından çok hoşuma gitti.

Burada ise, Milan'lıların 30 Dinar muhabbetine istinaden, Inter'lilerin maça önceden soktukları boş beze spontane olarak yazdıkları iddia edilen bir slogan var. "Kimi 30 Dinar için satıyor, kimi 30 bilet için"

--

Haydi bakalım, hayırlı olsun başlık.

2. Milan-Inter derbisinde yayına fazla yansımadı belki ses. Ekşide maçı gidip tribünden izlemiş birinin yazısı var; http://www.eksisozluk.com/show.asp?id=22886435

"2) gurultu... avrupa'nin bir cok yerinde mac seyrettim... inonu stadi'na 10 yil kapali kombinesiyle girdim, icerde disarda yuzlerce besiktas macina gittim, sanirim 7 defa fenerbahce galatasaray derbisini yerinde izledim, bu iki takimin da pek cok macina gittim... bunlarin hic birini o stadyumda bu derbi macta olan bitenin yanina koyamiyorum... o cikan gurultunun tarifi yapilamaz..."

Fakat gene de gürültü ayrı, destek ayrı bence.

Bizimkiler şiddet yasasıyla uğraşıyor, İtalya'da sövmek saymak serbest. Elini kolunu sallayan afiş yazıyor:
    http://dimassimotalento.blogspot.com/2011/04/milano-derbisinde-tribunler.html

Bir de linkte en altta görülen sarışın abla Pato'nun motivatörüymüş. Maçı izlerken "kimmiş bu" dye az merak etmedik.

Yılların tribüncüsünden tribün başlığı. Alkış.

Ekli dosyalar:

• 5.jpg
      5.jpg
      Dosya Boyutu:
      35.5 KB
      Gösterim:
      97
    • 6.jpg
      6.jpg
      Dosya Boyutu:
      44.3 KB
      Gösterim:
      94
  3. ne zaman açtınız yahu bu başlığı, 2 hafta önce pao-barça maçında gate 13'ün yaptığı şahane tribünü konuşmak ve videolarını paylaşabilmek için dört döndüm forumda sonra gittim alakasız bi başlığa yazdım ki videoyu da eklemedim alakasız başlığa saygısızlık olmasın diye. :)
    italya futbol ve tribün bakımından bize en benzettiğim ülke - kaldı ki italya ab ülkeleri arasından türkiye'nin sosyo/kültürel olarak en çok benzediği ülke olarak lanse edilir durulur - stad yapıları, taraftar ateşliliği, fanatizm filan örtüşür burayla. çok sağlam tribünler de vardır. lakin özgürlük ortamı çok daha geniştir. misal bi livorno'nun herhangi bir koreografisi burda yapılsa özel harekatçılar helikopterlerle o stada çıkarma falan yapar herhalde. ordaki hoşgörü çok daha geniş boyutlarda. bir ab ülkesi olmasına rağmen bilet fiyatları şu anda bizim para bazında bizden daha ucuz. yaklaşık bir sene önce bizim parayla 30 tl ile san siro'da milan-roma kupa maçı izleyen bir arkadaşımı duyunca gözlerim fal taşı gibi açılmıştı hemi de kale arkası değil bildiğin bizdeki numaralı/kapalı/maraton tribününden yani sahayı cepheden gören bir yerden.
    velhasıl kelam bu başlık iyi olmuş, + rep :D:D:D

4. Konunun Avrupa ligleri ile ilgili kısmında Queens Park Rangers'tan haber var. Şu an ligde lider durumdalarmış ve de seneye Premiere lige yükselme ihtimali en yüksek takım diyorlar onlar için.

5. 155587_446519306427_280951126427_5882906_5766556_n.jpg
    Millwall-Leeds United maçında bir Millwall taraftarıymış arkadaş. Tribün dergi feysbuk grubundan çaldım fotöyü. Leeds Galatasaray ile eşleştiği dönemlerden olsa gerek. Hem Millwall, hem Galatasaray. Tam bir ezeli rakip :D

6. Yok olum yeni fotoğraf bu. Geçenlerde Leeds United ile oynadılar, o maçtan. 1 ay filan olmuştur en fazla. Ve bu sadece bir tanesi. Bir çok Millwall taraftarı, Galatasaray bayrakları ve formalarıyla gitti maça. Millwall yönetimi hepsini belirleyip, maçlara giriş yasağı almaları için Federasyona başvurdu. Görüntüleri izledim biraz; "Always look for Turks, carrying knives" ve Galatasaray sesleri ile inletmişler The Den'i. "No one likes us, we don't care" sloganlarının hakkını veriyor Millwall'lılar. Ulan çok yazasım ve muhabbet çeviresim var bu başlıkta ama zamanım olmuyor mk. Hayırlısı.

7. Yeni fotoğrafsa daha ilginç lan. Adamlardaki espri anlayışına, rekabete bak :D Kafam kadar da reklam var formada, oralarda Avea reklamı da yapıyolar :D

8. Deportivo'nun "el turco" larını unutmayalım.Olimpiakos maçında dev Türk bayrağı açıp yunanları hayrete düşürmüşlükleri var. Küme düştüler maalesef ama seneye dönerler umarım la ligaya.

9. Şaka maka, River Plate küme düşüyor. Play-off ilk maçında deplasmanda 2. lig takımı Belgrano'ya 2-0 yenilmişler. Rövanş için kimse umutlu değil, maç esnasında River taraftarları sahayı basıp 20 dakika durdurmuş maçı. Bu gerçekten büyük haber. Beşiktaş, Galatasaray ya da Fenerbahçe'nin küme düşmesinden hiç bir farkı yok.

Oyna oyna, oynasana lan! Demiş abiler ama nafile.

10. Beter olsunlar, çocukluğumdan beri Boca'yı Fener, RP'yi GS yerine koyarım, aslında hikayeleri de benzer hafiften. Gabarde Gallina Ortega kadroda mı bu arada? :)

11. Elbette, tabii ki biz de Boca'lıyık elhamdülillah. :D Ben, Superclasico olmayacak seneye, ona üzülüyorum. Yoksa, Boca tribünlerinden konuyla ilgili verilecek ayarları izlemek de çok keyifli olacaktır elbette. Ortega ve Gallardo bıraktı diye biliyorum ben. Ortega, Newell's Old Boys'da da olabilir gerçi.

Ya bu Arjantin'de küme düşme sistemi o kadar karışık ki, bizde olsa kazayla küme düşer millet, küme düşeceğinden haberi olmaz. Fakat River ve Boca, özellikle River, 3 sezondur (onların hesabına göre, 1 senede 2 sezondan 6 sezon ediyor bu) resmen tepetaklak gidiyor. Arkadaşlarla bir ara geyiğini yapıyorduk böyle giderse küme düşerler diye, gerçek oluyor şimdi. Buradan dönebileceklerini sanmıyorum. Bu play-off maçından önce oynayıp sahalarında 2-1 kaybettikleri ligin son maçı var mesela. 90+2'de yaklaşık 30 metreden doksana gol yedi adamlar. O golü yemeselerdi play-off oynamayacaklardı sanırım. Her bakımdan inanılmaz dramatik bir olay River'ın küme düşüşü.

Lafı eskilerden açmışken:

Şu kale arkasında bir gün maç izlemek en büyük hayallerimden biri. Gol olunca çöp öğütme makinası gibi mübarek.
    Sarı lacivert rulz. :D

12. İşin komiği yaklaşık 100 tane filan Arjantinli ile tanıştım, bir tanesi de Boca'lı değil, tam halk takımı herhal, taraftarı buralara gelemiyor :D

13. aynen öyle. boca taraftarı işçi sınıfı. buralara kadar gelebilen bir bocalı çakma bocalıdır :D

14. Ve River Plate düştü..

Bir Boca Juniors taraftarı olarak sevineyim mi yoksa üzüleyim mi bilemedim ama kombinem olsa şu an ellerimle yırtardım herhalde. Şaka maka ulan Galatasaray, iyiki varsın:D

15. el clasico ntvspor da mı yarın?

16. yok, çok enteresan bi şekilde kanal d'de. yarınki de çarşamba günükü de kanal d'de ;)

lakin ispanya'da süper kupa finali rövanşlı mı oynanıyor? niye 2 maç? eğer böyle ise ilk kez öğreniyorum valla rövanşlı oynandığını.

17. eyvah eyvah ilker yasin ya da ertem şener anlatacak. eyvaaah messi kaç oğlum,sakatım de oynama!

18. Şu David Villa'nın golünü sıkılmadan sabaha kadar izlerim herhalde. Bayılıyorum lan böyle çaprazdan dibine ayağın içiyle vurulup yan ağlara asılan gollere. Bunun en fenasını Eto'o atmıştı. Gelişine vurdu hayvanoğlu hayvan, hem de 2 katı mesafeden. Kıskandırdı beni, itiraf ediyorum... Mahalle maçlarında çok denerdim bu golü.

Maça biraz baktım ama golleri bu sabah gördüm, dün denk gelmedi hiç biri. Şu Guardiola'nın tüm futbolcularıyla bu kadar arkadaş gibi olması hoşuma gidiyor. Mascherano'ya bir taktik verişi var, oğlunu sabah evden okula yolluyor sanki. Barcelona dışında bir takımda ne yapar bilemem, yeterli mi yetersiz mi orası tartışılır; ama çok kendine has bir adam.

Sezonların başlamasına mukabil biraz içimizi ısıtalım :D:

19. Hani senelerdir yabancı futbolcular ligimize gelir, bilmem kaç hafta ya da ay form tutamazlar falan filan ya. Hepimiz biliyoruz bu senaryoları.

http://www.ntvspor.net/haber/dunyadan-futbol/46084/aguero-hesabi-acti
    Buyursunlar abicim bak elin oğlu gitti City'e başladı golleri sıralamaya. Aslansın kaplansın Aguero, inşallah bizim takımlara da atarsın 3-5 tane :D

20. Napoli tribünü Uefa - Şampiyonlar Ligi filan dinlemiyor; yakıyor... :D

illnino bunu beğendi.