Yakup Röportajı

'Haberler & Etkinlikler' forumunda mbk tarafından 14 Eylül 2006 tarihinde açılan konu

1. mbk

mbk

315
    0
    600
    Yakup’la Karanlıkta adlı single çalışması üzerine başlayan ve Seattle anılarına kadar uzanan, yelpazesi geniş bir röportaj yaptım. Yakup, yaptığı işi bilen bir kişi olduğu kadar açık sözlülüğüyle de beni çok etkiledi. Birçok grubun/sanatçının cevap vermek istemediği ya da geçiştirdiği soruları içtenlikle cevapladı. Lafı fazla uzatmadan yakında çıkacak 2. albüm öncesi, single çalışmanın irdelendiği röportajımızı ilginize sunuyorum…

mbk: Merhaba Yakup, aslında çok daha önce bu röportajı gerçekleştirecektim seninle ama kullanıcılarımızın da sormak istedikleri soruları toplamak adına biraz geciktim. Debut albümün ardından 2 şarkılık single ile dinleyicilerinin karşısına çıktın. Seni bu kadar heyecanlandıran ve albümü beklemeden single olarak yayımlamayı uygun gördüğün Karanlıkta ve Tam Olsun adlı şarkılarını anlatır mısın? Bu şarkılar sende nasıl bir yer taşıdı ki hemen paylaşmayı uygun gördün?

mbk: Ülkemiz single albümlere ne yazık ki hala alışık değil. Özelliklede Türk Rock tarzında hiç alışık değiller. Seattle geçmişin mi seni bu single albüm için cesaretlendirdi? Nitekim yurt dışında single'sız albüm çıkmıyor neredeyse...

mbk: Kaan ve Batuhan'ın oldukça katkısı var single çalışmanda. Zaten bunu çalışmanın kapağından dahi elimize alır almaz anlıyoruz. Sıkı arkadaşlar olduğunuzu biliyorum, onlarla çalışmak nasıl bir duyguydu? Teklif kimden geldi?

mbk: Karanlıkta ve Tam Olsun adlı şarkılarına geçmeden önce CD’nin kapak çalışması hakkında sormak istediklerim var Yakup. Biraz önce de konuştuğumuz gibi Türkiye'de single ciddi bir risk. Açıkçası ben kapakta hiç albeni bulamadım. Single'ın grafik tasarımı kimin tarafından yapıldı ve senin müdahalen ne derece oldu?

mbk: Grafik tasarımda dikkatimi çeken bir şey daha var Yakup. Şarkıların sözleri, Utku'nun kullandığı zillerin markası ve Duman'dan arkadaşlarının bağlı bulundukları şirkettin izniyle single'da yer aldıklarını belirten ibarelerin dışında hiç bir açıklayıcı yazı yer almıyor. Bu şarkıları kim yazdı, nerede kaydettiniz, resimleri kim çekti vs. vs. Bu gizi özelliklemi yakalamak istedin yoksa grafik tasarımın bir parçası mıydı bu?

mbk: Tam Olsun adlı çalışmada zor bir hatundan bahsediliyorken Karanlıkta da ise terk edilmişlik var sanırım. Şarkı sözlerinden konuşalım biraz Yakup. Şarkı sözlerinde nelere dikkat ediyorsun?

mbk: Bence single 3 şarkı olabilirdi. Karanlıkta'nın akustik versiyonu çok hoş dururdu, sence?

mbk: Uzun bir süredir rock müziğe karşı ülkemiz medyasında bir yumuşama var. Şirketlerde nerdeyse grup arar oldu. Tabi buna gruplarımızın da muzip tabirle yumuşaması neden oldu ama ne olursa olsun bu hoşuma gidiyor. Sen uzun süre yurt dışında kaldığın için sana bu soruyu sormayı uygun gördüm. Türkiye'ye dönüp müzikal çalışmalarını ülkende devam ettirme kararın bu yükselişle ne kadar alakalı?

mbk: Kesinlikle sana katılıyorum Yakup. Açık sözlülüğün için teşekkür ederim. Konserler ne durumda, seni tatmin eden bir konser trafiği içinde misin?

mbk: Şimdilik benim sorularım bu kadar. Aslında sormak istediğim birçok sorum daha vardı ama kullanıcılarımız sormuş zaten. Bende bu sorum sonrasında hemen onların sorularına geçiyorum. Ülkemizden sevdiğin, dinlediğin veya dinlemeye tahammül edemediğin gruplar var mı? ( Umarım bu soruyu cevaplarsın. Genelde hep kaçarlar bu sorumdan da! )

www.turkrock.com kullanıcılarının soruları ile röportajımıza devam ediyoruz. Soruları yöneltmeden önce editlediğimi belirtmek istiyorum. Ben bu şekilde sormamıştım diyen olursa, şimdiden cevaplayayım ki bu şekilde sorulmalıydı.

subcomandante: Seattle anılarından bahseder misin? Orada tanıştığın müzisyenlerden, Rock ortamından...

vintageblues: Amerika'nın rock müzik dinleyicisiyle bizim aramızda ki temel farklar neler?

Seattleite: Yakup, Seattle'da hala grunge yapan sağlam gruplar var mı? Bu arada senden yeni bir klip bekliyoruz, hangi şarkın için klip düşünüyorsun?

pudding: Türkiye'de yapmak istediklerini gerçekleştiremezsen Seattle'a dönmen söz konusu olur mu?

Ekhidna: Caz eğitimi aldığını biliyorum. İleride bir caz albümü çıkarmayı düşünüyor musun?

NDA-2: Duman grubuyla başka projeleriniz olacak mı?

Olabilir…

lcvrt: Sanırım bir söyleşinde müzik tarzını Kaan'la oluşturduğunu söylemiştin. Aldığın tepkiler arasında Duman'a benzerlik imaları ne derecede oldu ve bu seni rahatsız etti mi?

MuZzY: Single çalışmanda Duman'a ağırlıklı yer vermende ticari bir koku var sanki. Bu konuda ne düşünüyorsun? ( mbk: Sevgili MuZzY, Türkiye’de gerçek rock albümler satamazken, gerçek bir rock single’in ticari bir amaçla yayı( mbk: Sevgili MuZzY, Türkiye’de gerçek rock albümler satamazken, gerçek bir rock single’in ticari bir amaçla yayınlandığını düşünmen beni çok şaşırttı. Aslında bu sorunu Yakup’a olan saygımdan geri çekecektim ama düşününce bu soru bir sanatçıyı ne kadar yaralasa da, verecek cevabı vardır diyerek senin için ilettim. Türkiye’de rock, pop vs. değil, single satmıyor zaten… )

dishy_jimi: Bence alacağın eleştirileri daha önceden kestirip vokalini Duman'dan ayrı bir tarzda kullanabilirdin. Bana biraz taklit gibi geldi. Yeni projelerinde vokalini değiştirmeyi düşünüyor musun?

dramir: Vokal olayına hiç bulaşmadan iyi bir gitarist olarak yoluna devam etmeyi hiç düşünmedin mi?

doomonur: Ben sound'unu Duman'ın debut albümündeki sound'larına benzetiyorum. Umarım bozmazsın ve eklemek istiyorum ki vokalinin farklı bir güzelliği var, Kaan'la örtüştürülmesini anlayamıyorum. Yeni çalışmalarında sound'da bir değişim olacak mı?

Ekhidna: Rock müzik aynı zamanda bir grup müziği. Neden Yakup adıyla çıktın, bu diğer arkadaşlarına haksızlık olmuyor mu?

blue_blues_band: Yakup, ben Mad Mademe dönemini çok merak ediyorum. Biraz anlatabilir misin?

zibi_digibi: Gitar kursu vereceğin doğru mu? Eğer doğruysa detaylı bilgiyi ve saat ücretini nerden öğrenebilirim?

PurPLe_BLaCk: Amerika'da eğitim aldın ve orada muhakkak geniş bir çevrende oluşmuştur. Orada da Yakup adıyla İngilizce albüm projen var mı?

Tansiyon-DavuL: Sanırım sabit bir bateristiniz yok. Bu şekilde çalışmak zor olmuyor mu? Session elemanla nereye kadar idare edebileceksin?

mbk: Röportaj için teşekkür ederim Yakup. En kısa sürede tekrar söyleşmek üzere son sözlerini alabilir miyim?

Röportaj: Mahir Bora Kayıhan
    Tarih: 14.09.2006

Bu Sayfayı Paylaş