Rock/Metal köprü humbucker'ları...

selamlar

20 küsür senelik orjinal fender japon stratım var. okadar sene geçti ama hala sapta gram kayma yok. burgular bile yag gibi kayıyor. ama ne yazıkki içini açtığmda bridge manyetik yere düştü ve siz sağ ben selamet :cry:

bende middle manyetiği en aşağı kaydırdm.valla 1senedir boyle kullanyom.çok memlunum (sololarda, özellikle far ' larda mükemmel bi hassasiyeti var.)

ama manyet eksikliği bazı durumlarda kaçınılmaz şekilde kendini belli ediyor.

rock ve metal tarzı müzik yapıyoruz. bende bridge tarafına bi "humbacker" koymaya karar verdim.

diMarzio var.AMA almşken kendini kasıp bi kere alıcaksın hesabı iyi 1sey almak istyorum. (seymour duncan gibi)

bana önerebileceğiniz kaliteli 1 humbacker ın marka-model ve fiyatını yazabilirseniz çok memlun olucam.

teşekkürler
saygılar...

bence seymour duncan ve dimarzio sitesinden ki tum humbuckerlarin acıklamasını oku,nerdeyse her humbuckerdan yeterli distortion zaten alırsın,onemli olan tonu.
yani rock metale ozel bir humbucker yok,zaten jazz humbuckerları dısında cogu humbucker distortion konusunda basarılı oluyor.
ozellikle dimarzio evalotion,x2n,tonezone
seymour duncan,invader,jb,59,custom customa bak.
bunlar 70 100 dolar arasında degisir turkiyede.

dave mustain emg-81 degil seymour duncan jb kullanır gitarinda ya da soyle diyim genelde jb li gitarini tercih eder.

genelde heavy metalde de tercih edilmez emg-81,bir kirk kullanır iste, bide fazla yukarı cıkamamıs ortalama gruplar,ad yapmıs ,keninde ozgu soundu olsun isteyen hicbir gitarist gidip emg aktif manyetik modellerini almaz.

zaten senin kullandıgın gitara emg-81 takarsan,mid ve neckle uyumsuz olur..
bu arada humbucker boyutu kadar koprunde yer var mı? yani strat diyorsun cunku.

yinede emg-81in soundunu sitesinden dinliyebilirsin.

yani gitarın sesini duymak istiyorsan aktif emg kastırır ama emg gitarın soundunu yok ediyormuş
duyduğum kadarıyla ama aşırı sert tonları varmış
ben dinlemiştim sitesinden cleani bile dist li gibi

uygun her pasif manyetikte guclu distortion verir,hele soyle ceramicse,gitarin cıldırır,emg-81 tonları acayip tortuludur ve cok yuksek bir cıkısı vardir,ben tonunu begenmem emg-81in ama tank gibidir,yani hicbir etmenden etkilenmez(cevresel dalgalar,dip gurultusu vs,ki gitar agacının turude dahil)dalgalar halinde yuksek gucu(ki bunu pilden alır)habire amfiye gonderiryani ,mass attack!

clean tonlardada eger telleree cok baskı uygulayıp,volumu yuksek tutarsan distortion alırsın.
sevenide var ben karısmam tabi.

ya her türlü bir şekilde distortion almak mümkün ama önemli olan nasıl bir distortion??sorun bu!!yani SD screaming demonda da invaderda da,yada DM tone zone da,X2Nde yada evolution da da ,EMG 81 de de güzel tonlar mevcut ama sorun hangi ton??

• Konu Sahibi Konu Sahibi
ya şimdi benim gitarın malzemeleri american. dediğim gibi 20 küsür senelik gitar.

malzemeler american ama japon yapımı. manyetiklerin ses rengi, tonu çok temiz.

şimdi emg-81 alırsam clean tonda ses net olmicakmı..????

bide diğer manyetlerle uyum sorunu var???

fender'in kullandığı "seymour duncan" mı takmalıyım.

ben tapping leri çok iyi almasını istiyorum. hassas olacak yani....ama clean' de de iyi olacak..böyle bi ses istyorum arkadaşar.

yardım ve yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar......

saygılar.....

emg-81 clean tonda berbattır,cogu aktif manyetik cleande guzel sonuclar vermez..
bu arada ek bir bilgi sana japan stratların malzemesi amerikan degil japondur,zaten ozelligi o,o gitarların,ayrıca usale hicbir baglantısıda yoktur,belli yıllar arasında sadece japonyad satılan gitarlardi.artık uretilmiyor zaten.

aktif manyetiklerin tone ve volume potları farklı,o yuzden fenderde uyum sorunu yasarsın.

tapping yapıcam diye akticf manyeitk alınmaz,yani eddie van halen tapping yaparken emg aktif mi kullanıyordu :)

emg-81in clean tonu berbattır arkadasım ister katıl ister katılma..
hatta soyle diyim clean tonu yoktur ama clean tonda cıkarttıgı sesi begenebilirsin o ayrı.

fender ya da gibsonın derin clean tonlarını dinlemeni tavsiye ederim...yureginin zıplıycagına emin olabilirsin.hele emg gibi yuzeysel clean tonları olan bir manyetigi begendiysen oracıkta kalp krizi gecirebilirsin.

emg hakkında cok fazla bi yorum yapmayacam ses rengi olmayan odun gibi bir manyetik bence ben senin yerinde olsam duncan tb4 yada tb5 alırdım. tb4 hem ritim hem oloda cok super bir manyetiktir tb5 ise ritim biraz daha iyi oluyor ikisinden hengisi dersen tb4 derim.

Reggea icin de sanirim en iyi manyetik EMG81 degil mi millet!!! :roll:

Cidden merak ederim EMG81/85 falan tavsiye eden kac arkadas sesini biliyor ve diger usturuplu manyetiklerle karsilastirmis durumda. Mesela presence: Actigin dizinden anladigim kadari ile sanirim su anda bir tane almaya calisiyorsun, ve de daha once kullanmisligin da yok. O zaman kusura bakma da ne alaka???

Neyse takilin millet.

Bu arada Death-Lead, hem strat acik tonunu alacaksin hem de HB seklinde saglam olacak. Yok oyle bir sey, olsa herkes onu kullanir ve zaten teknik olarak mumkun degil. Eger cck istekli isen sana tavsiyem bir little jb (diger adi ile JBjr.) al. Kullandim bu arada, yani haybeye olan bir konusma degil bu!

Ama bu yetmeyecek. Elindeki vol/tone potansiyometreleri (250Kdirlar) ile JBjr. HB iken cok boguk ses verecek sevmeyeceksin, ama 500K taksan bu sefer orta ve sap cok cartlak olacak. Yapacagin sey su: Tone pot aynen kalsin 250K tone cok kasmaz yani kotu olmaz. 500Klik bir vol pot kullan, ve 2 miniswitch (1'i DPDT on/on/on, ikinciis basit on/on) al. DPDT olan jbjr.'ini single HB yapsin, otekisi 500Klik vol potunu 500Klik bir resistor kullanarak 250Kya ceksin. Bak o zaman saglam bir seyin olur, ve istediginin yakina cok bir yaklasmis olursun.

Bu arada EMG cok agir processorlerle bir ise yarar, direk amfiden ses cikarmak icin bir halta yaramaz. En azindan benim fikrim bu. 91 senesinde kullandim bir sure, sonra hemen ondan nefret edip x2n'e gectik.

B

Fender gitara EMG manyetik takmanın akıllıca bir iş olduğuna inanmıyorum, saygısızlık etme güzelim Fender'e

İllaki sert tonlu bir gitarım olsun diyeceksen, EMG manyetiklere vereceğin para + 100$ kadar para ile bu işi halledebilirsin zaten
EMG81 aktif setler tahminimce 280-320 arası bir fiyat(sıfır tr fiyatı), o paranın üzerine 100-150 gibi bir para daha koyarsan elinde olur 400-450 arası bir para ok. bu paranın 300$ı ile gidip kendine gövde ve klavye malzemeleri ve iş.iliği iyi olan kötü davranılmamış kelepir bir gitar bulup üzerine paranın geri kalanı ile 2. el olarak(hatta sıfır bile alabilirsin) alabileceğin seymour duncan, dimarzio gibi 2 humbacker yerleştirdiğin taktirde elinde hem 2 gitarın olur hemde canım Fender'e saygsızlık etmemiş olursun.

Ayrıca ben Emg kullanan ve manyetiklerinden oldukça memnun olan biriyim.İki gitarım var birinde Emg 81 aktif set diğerinde ise Emg Hz manyetik setleri bulunmakta ama gitarlar fender değil ESP(dikkatini çekerim) Clean tonların çoğunlukta olduğu şarkılarda Emg Hz olan gitarımı, Distortionların ve soloların çoğunlukta olduğu şarkılarda ise Emg81 olan gitarımı kullanırım ......
Bunun sebebi ise Emg 81'lerin gereğinden fazla güçlü oluşu sebebiyle clean tonlarda CoolDog'unda söylediği gibi distorsiyona maruz kalması yani anlayacağın Emg81 alırsan istediğin herşeyi çalamazsın(aslında hafif drivelı clean tonlar hoş oluyor ama garip karşılanabiliyor)
Ama son kez tekrar ediyorum Emg81 manyetikleri Fender gitara takmak pek akıllıca değil
Kolay gelsin,

CoolDoG demiş ki:
emg-81in clean tonu berbattır arkadasım ister katıl ister katılma..
hatta soyle diyim clean tonu yoktur ama clean tonda cıkarttıgı sesi begenebilirsin o ayrı.

fender ya da gibsonın derin clean tonlarını dinlemeni tavsiye ederim...yureginin zıplıycagına emin olabilirsin.hele emg gibi yuzeysel clean tonları olan bir manyetigi begendiysen oracıkta kalp krizi gecirebilirsin.

Katılmamak elde değil, Gibson aaaaahhhhhhhh .......

ben kullanmadım ama int.deki sitelerinden EMG-81'in ve SD-59'un tonlarını dinledim, seninki gibi kalite bi stratım olsa SD takardım, bence sen de bi dinle mağazalarda ark.larında öyle karar ver, ama sonuçta emg-81 takarsan ya çok seversin ya da iğrenirsin arası yok!

Geri