Crafted In Japan Ve Made In Japan Arasındaki Fark Nedir?

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda caner1617 tarafından 29 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Selam.Fender almayı düşünüyorum japon fenderler fiyatları ile biraz daha uygun mexico ve usa fenderler arasında bir yerdeler.Gitarları deneme imkanım malesef yok.Ebay den alıcam.Bazı japon yapımı gitarların sapla gövdenin birleştiği neck plate in hemen yukarısında crafted in japan yazıyor bazılarında da Sapta Made in Japan yazıyor.Bunun farkını bilen var mı?Kalite olarak?Ve japon fenderler hakkında kısa bilgi verebilirmisiniz?Baya bir bakındım ama türkçe pek kaynak bulamadım.Bu arada almayı düşündüğüm gitarın seri nosu A033351
   
 2. Crafted genelde,sadece montaj işleri için kullanılan bir tabir.Atıyorum,gitarın gövdesi Meksika'da,elektronik ve metal aksam Çin'de,sapta Kore'de üretilmiş olsun.Bunları Japonya'da toplayıp,montajını yaptıklarında oluyor sana Crafted in Japan.Tabii bu her zaman parçaların kötü işçilikle imal edilmiş yerlerden geliyor demek değil.80 ve 90'larda üretilen bazı Japon ve Meksika fenderlerin,Amerikan parçlarıyla oluşturulduklarını biliyorum mesela.Bunlar genelde seri nonun rengi,headstock tipi,headstocktaki fender yazısı vs. gibi belirtilerle tespit edilebiliyor.Yabancı forumları biraz gezersen tam olarak ne demek istediğimi anlayacaksın.

  Bu arada ts-808 harika bişeymiş Caner.2 haftada bluesman olup çıktım yahu:)
   
 3. "Türkiye'de imal edilmiştir" ile "Türk malıdır" arasında ne kadar fark varsa bu ikisi arasında da tam o kadar fark var :)
   
 4. he peki
   
 5. Yani sonuçta adamlar "hadi arkadaşlar bunu kendimiz ürettik made in japan yazalım, bunun sadece montajını yaptık crafted in japan diyelim" veya "yok ya made diyemem ben bu gitara çok güzel oldu, crafted in korea olsun bu" demiyorlar. pazarlama departmanı ne karar verirse o basılıyor gitarın üzerine :)
   
 6. Zamanında ebayden ucuza gitar kapıcam derken,bayağı bir araştırmıştım bu crafted made in mevzusunu da yabancı forumlardan birinde elemanın teki detaylı bir şekilde açıklamıştı bu farkları.Aynı linki bulabilersem koyarım buraya,ama öte yandan şimdi bakıyorum da çoğunluk arasında bi fark falan yok demiş.Sanırım büyük ihtimalle sizin dediğiniz gibi ama yine de bakayım ben..
   
  caner1617 bunu beğendi.
 7. saol ozan.
  Obi pazarlama departmanından banane abi :) Crafted Jpaon veya made in Japon un ne oldugunu bende biliyorum.Bilmek istediğim kalite olarak aralarındaki fark.
   
 8. E demek ki yok arada kalite farkı :). Varsa da o yazı onu garantilemiyor :).
   
 9. sen nereden tecrübe ettin_
   
 10. Gittim denedim dünyadaki tüm gitarları bu sonuç çıktı. Sonra beğendiklerimi de satın aldım hatta.

  Üzerindeki yazıya bakarak gitar alacak olsaydım tüm gitarlarım Gibson olurdu.
   
 11. tm
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş