Doğaçlama (improvising) Yapmak

M

Mert Soyalp

Ben son 6-7 aydir youtube daki backing tracklarin yardimiyla improvising yapiyorum . Bildiğiniz üzere bu pentatonic scale'lerin yardimiyla oluyor . Fakat son günlerde artik dönüp dolaşip ayni yere geldiğimi farkettim ve çaldiğim şeyleri beğenmemeye başladim . Scale lerin dişina çikmam gerek fakat nasil yapilacağini bilmiyorum bilen biri varsa bir el atabilirse iyi olur =)

Müzik okullarının kurulma amaçlarından biri yaratıcılığı geliştirmektir. Bu herkesin sorunu ve çokça yolu var:

Kalıpları ve ana akorları bilerek üzerine çalışabileceğin bolca yazı ve çizi var. Musical scales diye aratırsan birçok pdf dosyası çıkar. Türkçe olarak bu metinler de var özellikle bu sitede de var. Aramanı öneririm.

Ayrıca sesli olarak daha çok altyapı var. En iyi örnek Boss Micro BR nin download bölümünde bolca tarzda altyapı var. MP3 olarak duruyor. İndir, üzerine çal. Kolay gelsin.

Sevdiğin soloların notalarını çıkarıp (ya da netten tablarını bulup) bire bir çalmaya çalış, diğer türlüsü zaman kaybı olur. Ne kadar yaratıcı olsan da Amerika'yı yeniden keşfetmene gerek yok, çünkü insanoğlu taklit ederek gelişir. Önce farklı gitaristlerin beğendiğin tekniklerini ezberle, üzerine bi şeyler eklemeye çalış, sonra bu teknikleri kendi doğaçlamalarına yedir, kendi tekniğin geliştikçe sağdan soldan aldıkların da ilk hallerinden çok farklı yerlere gelecektir zaten.

Aslında olay birazda şöyle sanırım; En basit olarak örneğin pentatonic scale. Jazz formatındada kullanılabilir farklı yürüyüşlerle yada pentatonic giderken araya bir iki kromatik birşey eklersin bir anda bambaşka bir tat verebilir. Kendine göre ufak ufak kalıplar geliştirebilirsin. En azındna ben böyle yapmaya çalışıyorum.

pentotonik gibi birde modlar var bunu araştırabilirsin türk müziğindeki makamlar gibi doğaçlama olayını dahada geliştirir aslında müziği bir lisan olarak görürsek gitarın dilin olması lazım bi insanın anlatım gücü kelime dağarcığına bağlıdır çok okuyanla okumayan bir olmaz farklı tarzlar dinleyerek bünyende bi melodik zenginlik oluşturursun bu melodilerle cümlelerini kurarsın ancak kekemelerde dillerini çözmek için egzersiz yapıolar enstruman hakimiyetide önemli egzersizle hakimiyet kazanırken bol bol müzik dinleyerek melodi zenginliği ondan sonra doğaçlamada duyguları ifade etme olayı başlar o zaman her şey değişir kalıplara sıkışmazsın ve kabugunu kırmış olursun tabi anlatıldığı kadar kolay değil iyi bir rockçımı olmak istersin enstrumanistmi ona göre yol değişir

pentotonik gibi birde modlar var bunu araştırabilirsin türk müziğindeki makamlar gibi doğaçlama olayını dahada geliştirir aslında müziği bir lisan olarak görürsek gitarın dilin olması lazım bi insanın anlatım gücü kelime dağarcığına bağlıdır çok okuyanla okumayan bir olmaz farklı tarzlar dinleyerek bünyende bi melodik zenginlik oluşturursun bu melodilerle cümlelerini kurarsın ancak kekemelerde dillerini çözmek için egzersiz yapıolar enstruman hakimiyetide önemli egzersizle hakimiyet kazanırken bol bol müzik dinleyerek melodi zenginliği ondan sonra doğaçlamada duyguları ifade etme olayı başlar o zaman her şey değişir kalıplara sıkışmazsın ve kabugunu kırmış olursun tabi anlatıldığı kadar kolay değil iyi bir rockçımı olmak istersin enstrumanistmi ona göre yol değişir
haddimi aşmışsam affedin millet müzik beni her hali ile heycanlandırıyoda :)

gamların dışına çıkmak istiyorsan kafandaki kalıpları kır ve ezberlediğin şekilde çalma.. TSM önerisini veren arkadaşı dikkate al mesela.. hatta oyun havaları çal.. aynı şeylerin üzerine çalmak ilkin o altyapının üzzerine çeşitleme yapmaya yöneltse de daha sonraları kendini tekrar edip durur. herşeyi dinle herşeyi çal.. hadi kolay gelsin.

Geri