Attenuator Sorunsalı

tşkler çok. ben orayı svmiyorum. sayın hürmet tipi tipler. :mad: burdan devam olsa? vidyolar bunlar değilmi?

lead kanalındada böyle olurmu?eyer olmazsa işime yaramaz çünki.

Evet videolar bunlar... Attenuatorler amfinizdeki kanallardan bagimsiz calisirlar, yani amfinizin hangi kanalini kullandiginiz farketmez eger amfinizin lead veya drive kanalinin sesinden memnunsaniz attenuatorun sagladigi guc dusumunden sonra da memnun olacaksiniz zira watt killer piyasadaki en transparan rezistorlere sahip attenuator olup amfinin karakterini ve tonunu bozmamaktadir...

Yazilmis ama ben de belirtmek isterim Dr.Z bu iste gercekten cok basarili(hangi iste degil ki).Oyle ki bazi amfilerinde direk entegre olarak attenuator koyuyorlar kabinin icine...

Yazilmis ama ben de belirtmek isterim Dr.Z bu iste gercekten cok basarili(hangi iste degil ki).Oyle ki bazi amfilerinde direk entegre olarak attenuator koyuyorlar kabinin icine...

Evet zaten Watt Killer çıkmadan önce piyasadaki tek doğru dürüst attenuator Dr. Z Brake Lite idi. Fakat bu Watt Killer şaşırtıcı derece o aletten bile daha transparan. Zaten bir önceki sayfada sanırım videolarda direkt birebir karşılaştırma videosu da var. Brake Lite 180dolar'a yurtdışında satılırken Watt Killer'ın 250TL kdv dahil fiyatı oldukça cezbedici...Kaldıki Watt Killer tamamen size özel olduğundan 2ve 3.ncü kademedi düşüm miktarını siz belirleyebiliyorsunuz...

Ama dediğim gibi her 2 attenuatorde çok kaliteli ve başarılı... Fiyat ve Watt Killer'ın Türkiye'de yapılıyor olması ve muhattabınızın direkt firma sahibi ve pedal üretici Emre Bey olması çok önemli artılar bana göre...

Kesinlikle...

Ayrıca Dr. Z Brake Lite'ın ilk versiyonu sadece combo amfilerde kullanılabilen ve şasiye montaj gerektiren bir ürün idi. Sonraki SA sürümünde (Stand Alone) bunu giderip attenuatörü tamamen kapalı bir kutu içinde tasarlamışlar.. Alen Geere Watt Killer zaten kapalı ve çok şık bir işçiliğe sahip bir attenuator aynı zamanda.. Sanırım dilerseniz Emre Bey'le görüşerek üstüne ekstra kabin çıkışı falan da isteyebilrisiniz. Sonuçta Brake Lite fiyatından daha ucuz makul bir fiyata hem Brake Lite'dan daha transparan hemde tamamen custom size özel bir attenuator sahibi olmuş oluyorsunuz Watt Killer ile.. Şu anda bile evimde Fender Twin Amp'im açık hafif gainli tonlarda kısık seste keyifle gitar çalıyorum :) (Twin Amp i bilen bilir 100watt ve 2x12 bir combo amfidir. Yani Stadyum konserlerinde bile mikrofonlama ile tek başına yetebilen bir amfidir)

Emre Bey'le iletişime geçerseniz zaten amfinizin marka ve modelini söylemeniz yeterli olacaktır. Emre Bey sizin amfinizi inceleyip ona göre tahmini düşüm seviyesini size söyleyecek ve maks ile min arasında kalan 2 kademeyi de sizin belirlemenizi isteyecek.

Alan geere sadece bu hadisede olmamakla beraber genel olarak basarili uretim yapiyor.Fiyat acisindan bence de daha mantikli ayriyeten kendi spesifikasyonlarinizi ekletebilmeniz de guzel olmus.Ugrasmak istemiyorsaniz tercih edin bence de...

Kesinlikle...

Ayrıca Dr. Z Brake Lite'ın ilk versiyonu sadece combo amfilerde kullanılabilen ve şasiye montaj gerektiren bir ürün idi. Sonraki SA sürümünde (Stand Alone) bunu giderip attenuatörü tamamen kapalı bir kutu içinde tasarlamışlar.. Alen Geere Watt Killer zaten kapalı ve çok şık bir işçiliğe sahip bir attenuator aynı zamanda.. Sanırım dilerseniz Emre Bey'le görüşerek üstüne ekstra kabin çıkışı falan da isteyebilrisiniz. Sonuçta Brake Lite fiyatından daha ucuz makul bir fiyata hem Brake Lite'dan daha transparan hemde tamamen custom size özel bir attenuator sahibi olmuş oluyorsunuz Watt Killer ile.. Şu anda bile evimde Fender Twin Amp'im açık hafif gainli tonlarda kısık seste keyifle gitar çalıyorum :) (Twin Amp i bilen bilir 100watt ve 2x12 bir combo amfidir. Yani Stadyum konserlerinde bile mikrofonlama ile tek başına yetebilen bir amfidir)

Emre Bey'le iletişime geçerseniz zaten amfinizin marka ve modelini söylemeniz yeterli olacaktır. Emre Bey sizin amfinizi inceleyip ona göre tahmini düşüm seviyesini size söyleyecek ve maks ile min arasında kalan 2 kademeyi de sizin belirlemenizi isteyecek.

zor buldum bu başlığı :rolleyes: mydukkanmı yoksa direk ondan mı? ne dersin barış hocam?

Aslinda farketmez ama bence alengeere.com dan emre bey ile iletisime gecip konusup siparis vermek en sagliklisi olacaktir. Hemde detaylari konusursunuz(amfinizi anlatip ona gore daha spesifik bir cihaz olusturmus olursunuz emre ile)

Atteunator olarak şunu kullanabilirmiyim?
144678.jpg

İnput ve thru girişlerini kullanıcam sadece. Amfi Fender Hot Rod Deluxe var. Pre den çıkıp palmerin inputuna Thrudan çıkıp amfinin powerına oluyor sanırım. Ama tabi bağlamadan önce bunu kullanabilirmiyim? Amfiye zrar vermeyelim.

Sesı açmanın amacı zaten power katını kırmak, pre ile power arasında bu cihazı kullanırsan, powera gıden sınyal zayıflar ve power katı kırılmaz. Attenuator da mantık bambaskadır, power ile speaker arasına bağlanarak üretilen gücün bir kısmını üzerine alarak speakera düşen gücü zayıflatır.

Aslında asıl amaç lambaları kırmak değil. Amfi 40 w lambalı. Volume potunu en kısıkta kullanıyorum yani kullanmaya çalışıyorum. Milim yukarı kaysa ses fazlalaşıyor. O milimlik hadiseden kurtulmak maksat. Lambalara zarar vermeden palmeri kullanabilirsem sorun kalmaz benim için.

Aslında asıl amaç lambaları kırmak değil. Amfi 40 w lambalı. Volume potunu en kısıkta kullanıyorum yani kullanmaya çalışıyorum. Milim yukarı kaysa ses fazlalaşıyor. O milimlik hadiseden kurtulmak maksat. Lambalara zarar vermeden palmeri kullanabilirsem sorun kalmaz benim için.
Bu cihaz bu amaçla yapılmış bir cihaz değil. Üzerinde zayıflatıcı bulunan bir di box, isim benzerliği yanıltmasın, amfilerde kullandığımız attenuatorla herhangi bir bağlantısı yok. Söylediğin şeyi pre ile power arasına volume pedalı koyarak yapıyorlar sanırım ama sonuç nasıl olur bilemiyorum hiç denemedim.

Sizin bahsettiginiz Palmer The Junction ile sorununuzu çözemessiniz, sadece mikrofonlama derdirden kurtulmak için yapilmis bir alet, amplifikatörünüzün sesini açmaniza yaramaz yani.
Bir ara palmer pga 04 kullanmistim, bu cihaz ile hoparlör kullanmaniz gerekmiyor yani amplinin sesini istediginiz kadar açip kullanabilirsiniz, cihazin çikisindan direkt ses kartina yada mixere etc.. giris yaparak bilgisayarada kayit alabilirsiniz, bana gore çok bir ise yaramiyor yani amplinin kendi tonunu yansitmiyor, o zaman 2x12 HB kabinle ile EVH 5150III amplinin tonu ve palmer pga 04 ile arasinda çok fark oluyordu zaten 2 hafta kadar sonra sattim cihazi. Fazla uzatmiyayim amplifikatör+kabin+mikrofon ile alinan kayitlar tadindan yenmez gerisi çok iyi bir mastering/EQ yapamiyorsaniz sizi hayata küstürebilir.

Arkadaslar, orjinal bir attenuator devresi urettim, prototipini bitirip bir video yapmayi istiyorum yakin zamanda.
Burada bir baslik acacagim bitince, ya da AST pedal basligi altina koyabilirim. Ozet ile, bu devre attenuatordaki
"ton kaybi" sorununu cozuyor, ve bir suru ekstra ozellik ekliyor. Bilhassa "master volume" olmayan tuplu
amfiler icin ideal.

Piyasadaki attenuatorler hakkinda da biraz bilgim var, eger tondaki detaya cok onem veren birisi degil isen basit
L-pad turu cihazlar bile senin isini gorebilir:
https://www.parts-express.com/Search.aspx?keyword=l-pad&sitesearch=true

Daha fazla detay icin ozel mesaj atabilirsiniz. Kolay gelsin

Devre şemasını paylaşacak mısın? Yoksa bu çok orjinal devre devlet sırrı olarak mı kalacak? Dünya' nın çözemediği ton kaybı sorununa merhem olmanda ayrıca gurur duyulası bir durum.

Arkadaslar, orjinal bir attenuator devresi urettim, prototipini bitirip bir video yapmayi istiyorum yakin zamanda.
Burada bir baslik acacagim bitince, ya da AST pedal basligi altina koyabilirim. Ozet ile, bu devre attenuatordaki
"ton kaybi" sorununu cozuyor, ve bir suru ekstra ozellik ekliyor. Bilhassa "master volume" olmayan tuplu
amfiler icin ideal.

Piyasadaki attenuatorler hakkinda da biraz bilgim var, eger tondaki detaya cok onem veren birisi degil isen basit
L-pad turu cihazlar bile senin isini gorebilir:
https://www.parts-express.com/Search.aspx?keyword=l-pad&sitesearch=true

Daha fazla detay icin ozel mesaj atabilirsiniz. Kolay gelsin
Kendi attenuateur devremi yapip semasini zaten paylastim, 100watt lambali amplifikatörler için -32dB e kadar sesi kisabiliyor ve 8/16 ohm kabinler için tasarladim, hatta bas ve tiz kayiplari için bile kademeli olarak ayarlanabilir eklemesi bile var isteyen herkes semayi kullanabilir (ticari olmadigi sürece) demolarida burada mevcut

ilk versiyonu yukaridaki videoda görülüyor (henüz bas yok) ikinci versiyonunda ise baslarida ekledim onuda buradan dinleyebilirsiniz (detaylar açiklamada)

Kullanmak isteyenler için ise devre semasi burada, yapim asamasinda elimden geldigince yardimci olurum.
2vb3ccy.jpg

Geri