Sanat ve sınırları...

yaratmanın sınırı olamaz,hayalgücünün de...insanın yaşamı sınırlarla dolu olsa da (mecburen) sanat yaşamında bunu aştığı tek yerdir belki de,o yüzden sanat kaçıştır gerçeklikten,uzaklara uçmak bu yaşamdan ve sınırsızlığı tatmaktır doyasıya....

Sanat:
İnsanın yüksek benliğini devirgen bir süreç içerisinde başka bir boyutta var etmesidir..

"Sanat Tarihi dersi almış olan arkadaşların var heralde, uyanık seni..."

Bence "Sanat" bir başlıktır...

sanatın sınırı yok sanırım, ya da sanatın sınırı en deli insanın ulaşabileceği son noktadır...
ya da her sanatla uğraşan insan için bir sınır vardır gözükmeyen...
herkes kendi sınırlı yaratışının içinde icra eder sanatını bence...

sanatın sınırı yok evet..ama türkiyedeki güzel sanatlar fakultelerinden birinde okuyorsanız eger bilirsiniz ki öyle bi sınır koyuyolarki sevgili eğitmenler..işte sınır burda diyosunuz..kendilerine sorsanız sanatın sınırı yoktur..ama bize gelince..çok doldum ben..ohhh rahatladım içimi boşalttım azcık :)

beetlejuice demiş ki:
sanatın sınırı yok evet..ama türkiyedeki güzel sanatlar fakultelerinden birinde okuyorsanız eger bilirsiniz ki öyle bi sınır koyuyolarki sevgili eğitmenler..işte sınır burda diyosunuz..kendilerine sorsanız sanatın sınırı yoktur..ama bize gelince..çok doldum ben..ohhh rahatladım içimi boşalttım azcık :)

Sana katılıyorum.Asıl sınırı önce kendime,güzel sanatlar eğitimi almakla ben koymuşum.Çünkü;eğitmenlerin sınırlayıcı tutmları ve öğrenci işlerine bakış açıları beni deli ediyor :evil: .Sanatta ki sınıra gelince;bence sınır diye birşey yok.İnsanoğlu var olduğu sürece sanat,yaşanan döneme ve koşullara göre ya da direk sanatçıya göre kabuk değiştirecektir.

başlığa olan tepkimi değil düşüncemi yazmak istiyorum...sanatın sınırı olsa sanat olmazdı ..sınırsızlık ve yüzde yüz serbestlik sanatı sanat yapın şeydir.tarihe bile baktığımızda sanatcılar hep svastan baskıdan kacmıstır cunku özgür değillerdi..sınırları vardı... :)

Sanatın sınırı olmaz..Zaten belli bi sınırı olursa ona 'sanat' denmez bence...Ayrıca kimse o koyulan sınırdan öteye gecemez ve kendini gösteremez diye düşünüyorum...

Tam birşeyler yazacaktım ki şu yazıyı gördüm , benim yazmama gerek kalmadı az çok ifade etmiş arkadaş...

aiolos demiş ki:
yaratmanın sınırı olamaz,hayalgücünün de...insanın yaşamı sınırlarla dolu olsa da (mecburen) sanat yaşamında bunu aştığı tek yerdir belki de,o yüzden sanat kaçıştır gerçeklikten,uzaklara uçmak bu yaşamdan ve sınırsızlığı tatmaktır doyasıya....

Bir de ; ilk mesajı okumadım üşengeçligimden ama :) Eger arkadaş " sanat ve sınırları "derken bu sınırı , örn:Saray ressamlarına kralların sınırlama getirmesi gibi vs. olarak yazdıysa o da başka tabi ozaman :)

_KehaneTEmre_ demiş ki:
Bir de ; ilk mesajı okumadım üşengeçligimden ama :) Eger arkadaş " sanat ve sınırları "derken bu sınırı , örn:Saray ressamlarına kralların sınırlama getirmesi gibi vs. olarak yazdıysa o da başka tabi ozaman :)
ilk mesajın sahibi olarak kastın bu olmadığını söyleyebilirim, zaten son sayfada herkes başlığa bakıp yazmış sadece :D
bu sınır konusuna çok takıldı herkes, başlığı yanlış seçtiğimi düşünmeye başladım.
olayın bahsedilenler dışında birde etik kısmı var aslında, aklıma gelen ilk örnek, 'Cannibal Holocaust', tamam bazı şeyler kabulüm, çok mide bulandırıcı bir anlayış veya imge barındırır beğenmez izlemezsin veya savunduğu fikir insanlık dışıdır sevmezsin veya gore tarzını seviyorsundur izlersin ama bu filmde katledilen hayvanlar (ki bir dönem insanlarla ilgili sahneleri içinde gerçek olduğu söylentileri vardı, hemde Dario Argento'yu mahkemeye çıkartacak kadar, beraat etti o ayrı) veya blender içinde ziyaretçilerin parçalaması beklenen balık gibi eserler, bu apayrı bir şey, bir sanat eseri herhangi bir canlının hayatından daha değerli olabilir mi?

Sanother demiş ki:
_KehaneTEmre_ demiş ki:
ilk mesajın sahibi olarak kastın bu olmadığını söyleyebilirim, zaten son sayfada herkes başlığa bakıp yazmış sadece :D
bu sınır konusuna çok takıldı herkes, başlığı yanlış seçtiğimi düşünmeye başladım.
olayın bahsedilenler dışında birde etik kısmı var aslında, aklıma gelen ilk örnek, 'Cannibal Holocaust', tamam bazı şeyler kabulüm, çok mide bulandırıcı bir anlayış veya imge barındırır beğenmez izlemezsin veya savunduğu fikir insanlık dışıdır sevmezsin veya gore tarzını seviyorsundur izlersin ama bu filmde katledilen hayvanlar (ki bir dönem insanlarla ilgili sahneleri içinde gerçek olduğu söylentileri vardı, hemde Dario Argento'yu mahkemeye çıkartacak kadar, beraat etti o ayrı) veya blender içinde ziyaretçilerin parçalaması beklenen balık gibi eserler, bu apayrı bir şey, bir sanat eseri herhangi bir canlının hayatından daha değerli olabilir mi?

Hımm anladım sanırım nedemek istediğini.Öyleyse bu konu tartışmaya çok açık bir konu oldugu sebebiyle bence gerekli bir başlıkmış :)

Bazen , canlı hayatı değil herşeyden önemli oluyor sanat eseri.Bilmiyorum yani , aslında sanatçının merhametine kalmış birşey...

Daha değerli olabilir bence . . .

Açıklama; başlık emenuella serisinin ki bu filmin başlığında çıkan sanat tanımlama çabasının sonucu uzun zaman önce çok uzak bir galakside alıntılarla açılmış bir başlıktı bu başlık, baya faydalı bilgiler barındırmasına rağmen şu an getirdiğim kanaat ile yanlış seçilmiş bir isim üzerine dönüyor son mesajlar zaten misyonunu tamamladı galiba...

lustral demiş ki:
Başlıktan sonra neden okuyayım ki yazdıklarınızı, başlık üzerine yazdım
kitapların kapaklarına bakmak sana yetiyorsa okuma konusundaki yaklaşımına eyvallah :D
okumaktan üşenmeyin arkadaşlar emin olun görüntü çöplüğüne dönen beyninize, tv ve sinemadan alabileceğinizden daha faydalı ve daha kalıcı bilgiler bırakacaktır, korkmayın okuyun...

Benim zamanım alabildiğine kıymetli, bir başlığın beni nereye götüreceğini adım gibi bilecek kadar kuram da okudum, burada kıvranmak yerine bir makale yazmayı ya da okumayı tercih ederim.

Ben bu konuda çok doluyum aslında ama Sanatın sınırı olmaz bence yazmak istemiyorum daha fazla çünkü maalesef Ülkmeizde Sanata önem verilmiyor neyse konuyu başka yönlere çekmeyeyim.Bence kesinlikle sınır tanımamalı....

Geri