Bağımsız Sinemanın Yükselişini Neye Bağlıyorsunuz?

Ben de oyuncuyla ilgisinin olduğunu zannetmiyorum şöyle ilgisi olabilir emrevatans'ın yazdığı gibi, ismi duyup o filme giden olabilir. Ancak bağımsız sinemada zaten ünlü olup olmadığına bakılmaz oyuncunun. O filmden sonra ün yapabilir ancak bazen bir tek o filmle bile tanınabilir hatırlanabilir.
Bir de CedriX ünlü kelimesi tamam da iyi oyuncu demişsin kime göre neye göre iyi? İyi oyuncular bağımsız filmlerde oynamamaya çalışıyordu cümlesi bence doğru değil. Ünlü biri oynadığı için izleniyorsa o film bağımsız falan olmasın, o isme bağımlıdır daha ne olsun.

dünyada hayranı oldukları oyuncular için filmin içeriğine bakmadan giden bir kitle var ve bağımsız yapımlarda bu tarz oyuncuların oynaması filmin değerine birşey katmıyor olabilir ama tanıtımı için yaptıkları gözardı edilemez, bağımsız sinemanın esas kuralı zaten eğer gişe yapan bir film yaptıysanız kazandığınız para yeni yapacağınız filme gider ve ünlü oyuncuların sayesinde gişe yapan filmlerin yönetmenleri yeni yapacakları filmlerde kullanmak üzere daha iyi para kazanıyor, bu bir gerçek, sevsekte sevmesekte...
bu arada yükselişten kastımız popülerleşme veya bağımsız sinemaya ilginin artması değil mi? bunda da ünlü oyuncuların oynadıkları filmlerin payı yok mu? yok yükselişteki kasıt kaliteli işler yapılması diyorsanız, ben çok daha kaliteli bağımsız filmlerin yapıldığı dönemler gördüm ama çoğunu izlemek, bırakın izlemeyi ismini duymak için bile özel çaba harcamak gerekiyor...

iyi degil unlu dicektim ya yanlis yazim icin özur :oops: forumdanatildim senin dedigine cok örnek verilebilir gelmis gecmis en cok para kazanan oyuncu Sylvester Stallone dir ama oyunculugunu kanitlamak icin hangi filmdi unuttum bi bagimsiz filmde 60bin dolar alarak oynadi ki normalde film basina 20 milyon dolar kazanan bi adam...bagimsiz sinemada tabi unlu olup olmadigina bakilmaz ama unlu oyunculu olanlar daha buyuk kitlelere ulasir örnegin ben kac tane öyle Meryl Streep filmi biliyorum ve tekrar özur diliyorum en basta dile getirdigim hata yuzunden...

john travoltayı yeniden ünlü yapan filmi biliyorsunuz sanırım..futurist in dediği gibi..ünlü biri var diye izliyorsa umarım filmi izleyemez:))..bağımsız film gerçeğini galiba gelen nesil!!-sanırımbiziz-farkında olduğu için yükselişte.yani bu tarz bi düşüncem var yani sanırım gelen nesil- tuhaf bi kelime farkındayım-biraz daha ne denir ki şimdi aklıma gelmiyo ya da söyleyeceğim kelime yanlış olacak tam yerine oturmayacak yadayanlış anlaşılacak..beni anlayan vardır umarım..farkında sinema da neyin ne olduğunun..

Sanother sen ticari gerçeklerden bahsediyorsun. Filmdeki oyuncuya bayılanlar bu yüzden filmi gidip izliyorsa yönetmenin içi burkulmaz mı? Ne istiyordum ne oldu diye... Yükselişten bahsederken başlığı açan arkadaşın fikrini bilemem ama ben popülerleşme olarak bakıyorum. Yani yazdığın gibi özel çaba harcanıp bulunabildiği için belki o gizemli kısmı çekiyor insanları artık. Hakkını vermedikten sonra "ah bayılıyorum bu adama" niyetini sevmediğim için böyle düşünüyorum belki de. Teoman da bağımsız film çekeceğim diye beyanat vermiş. Şimdi Teoman o filmi bitirdiğinde zaten herkes gidelim bakalım nasıl olmuş diyecek. Bu konuda ilk sayfada yazdım zaten. Alternatife yöneliş var, farklının farksızdan farkı kalmamak gibi bir durum.

CedriX demiş ki:
iyi degil unlu dicektim ya yanlis yazim icin özur :oops: forumdanatildim senin dedigine cok örnek verilebilir gelmis gecmis en cok para kazanan oyuncu Sylvester Stallone dir ama oyunculugunu kanitlamak icin hangi filmdi unuttum bi bagimsiz filmde 60bin dolar alarak oynadi ki normalde film basina 20 milyon dolar kazanan bi adam...bagimsiz sinemada tabi unlu olup olmadigina bakilmaz ama unlu oyunculu olanlar daha buyuk kitlelere ulasir örnegin ben kac tane öyle Meryl Streep filmi biliyorum ve tekrar özur diliyorum en basta dile getirdigim hata yuzunden...

bir de parker rosey ya da scarlett johansson gibi bağımsız kraliçeleri var..Meryl Streep'in Sophie's Choice ise görülmeye değer bir oyunculuk dersi...Angels In America ile yeniden izliyorum onu..Çok severim çookkk...

Sonuçta bağımsız sinema özveri istiyorsa Stallone da olsa bunu yapmalı..Hem onlar açısından da arada eleştirmenlere göz kırpma filmi oluyor...fena mı?

Birşeyi yapmadan önce idealizm çok kolay ama eğer bir film yapıyorsanız saç telinizden ayak parmağınıza kadar sanat yapma niyetinde de olsanız gerçekler öyle değil, yönetmen hayalindeki sahneyi gerçekleştirmek için paraya ihtiyaç duyar, ya parası vardır yapar ya da yoktur sahneyi daha ucuza maletmek için hayallerinden ödün verir. Filmi izleyip anlamayanlar için bir yönetmenin içinin burkulacağını sanmam, belki filmin oyuncunun gölgesinde kalmasından dolayı rahatsız olabilir. Bir insan ünlü oldu diye sanat yapamaz veya çok izlenilen bir filmde sanatsal içerik olamaz diye bir önyargım yok. Ne yani zengin ve nüfuzlu adam çok para harcayıp bağımsız film yapamaz mı? Beni kimin yaptığı değil, ne yaptığı ve neden yaptığı ilgilendirir. Parasızlık, tanıtımda ve dağıtımda yaşanan zorluklar bağımsız sinemanın sorunudur kuralı değil, her yönetmen yaptığı işi kitlelere ulaştırmak ister...

herkesin beğendiği oyuncular vardır..beğendiği filmler vardır..ben mesela tarantino filmini hakkkında fikrim olmasa da izlerim.oyuncularda da aynısı olur..herkeste vardır bu mevzu sanırım..bazı kişiler özeldir bazıları için..

Zaten bahsi geçen şey başlıkta -yani futurist'in merak ettiği yükselişten kastım- bağımsız sinemaların kitlelere ulaşımında ki artışı neye bağlıyorsunuz olayı..Gerçekten zeki demirkubuz reklam filmlerinde kullanılan toplar kadar(adı aklıma gelmiyor) materyalle o metrajda bir film çekmiş..özen ve titizlik harikası bence..demek herşey para değil...zaten bağımsız sinemayı bir çok insanın gözünde yücelten şey de bu..

Sanother'ın yazdıklarının hepsi doğru şeyler. Uzun uzun yazmaya üşenince insan eksik anlatım oluyor sanırm :)
Paralı birinin de bağımsız sinemada yer alması parasız birininki kadar normaldir. Bunu anlatmaya çalışmıyorum. Tanıtım elbette önemli, desteklediğimiz insanları sonradan nasıl göreceğiz yoksa? Tanıtım biçimi ya da insanların öğrenme biçimi önemli değil yönetmen şarkıcı olur filmine milyonlar gider, bir tane sansasyon yaratmış birini buluruz nasıl olsa izlenir mantığına karşıyım. Yoksa elbette gelişmeliki daha da ileriye gitsin. Olmasını istemezdim de kitlelere ulaşmak adına herşeyin çıkmıyor mu cılkı?

fakettim bişey var..nedense mesela bi yönetmen eskiden bağımsız film çekiyo adamı beğeniyon..sonra adm popüle oluyo ama ben beğenmiyom..çünkü adam özünü kaybediyo ya..popüler kültür boktan bişey..biliyom konulardan atlıyom ama aklıma bu geldi..neden popüler olan şey boktan oluyo anlamıyom..sorun bende mi yoksa popüler kültürde mi..kardeşim pop olan şey kötü oluo işte..istisnalar kaydeyi bozmaz

bagimsiz film icin yönetmenin kendi cebinden öduyerek yaptirdigi reklamda önemlidir bakiniz Blair Cadisi yapilan reklam sayesinde 100 milyon dolardan fazla para kazandi bagimsiz yapanlarin cogu zaten kariyerinin basinda yeni yeni bu piyasada kendini öne cikarmaya calisan yönetmenler tarafindan yapilmakta zaten cogu yönetmende böyle filmler ile basliyo Stanley Kubrick,Steven Spielberg vs. ha futuristin dedigi gibi parasi olupda bagimsiz yapanda var o onlarin zevki ama yinede filmlerine reklam yapmayi basariyo o insanlar bi sekilde...benim gibi en azindan bu baslikta tartisan herkesin piyasa filmlerin cogundan hoslanmadigini dusunuyorum ortada yönetmenin kendi sanat istegini yerine getirmesi diye bi sey kalmiyo sadece cogu seyircinin istedigini vermek istiyolar ve tabi sonucuda guzel filmler olmamakta...

futurist, ben senin anlatmak istediğini anladım zaten ne düşündüğün hakkında az çok fikrim var ;)
Cılkını çıkartmamak gerektiği konusunda sana katılıyorum, eğer filmin para kazanması için ödün veriyorsan bu bağımsız sinema olmaz zaten, belkide ödün vermediği için bağımsız filmler bu kadar bireysel ve bu kadar az parayla amatörce yapılmış olsa bile bizi etkileyebiliyor.

emrevatans, popülerlikle ilgili bir önyargım yok ama büyük kitlelere hitap etmek istiyorsan, sinemaya yılda 1-2 kere giden, filmleri sadece eğlenmek, gülmek için seyreden, sadece güzel efektler görmek isteyen insanların isteklerine cevap vermelisin aslında CedriX buna güzel bir cevap vermiş:
CedriX demiş ki:
yönetmenin kendi sanat istegini yerine getirmesi diye bi sey kalmiyo sadece cogu seyircinin istedigini vermek istiyolar ve tabi sonucuda guzel filmler olmamakta...

futurist'in baştan belli anlatmak istediği alternatif kültürün tipikleşmesi üzere,yükselen bir yükseliştir bu ancak.
Alternatifin ötesinide arayacağız bu gidişte,hiçbiri tatmin etmiyor. :D

kafa-nerde demiş ki:
futurist'in baştan belli anlatmak istediği alternatif kültürün tipikleşmesi üzere,yükselen bir yükseliştir bu ancak.
Alternatifin ötesinide arayacağız bu gidişte,hiçbiri tatmin etmiyor. :D
merak etme her zaman bir alternatif bulunur bir dönemde b filmlerin furyası vardı, bağımsız sinemada kolay kolay sindirilip kenara atılacak bir tür değil çünkü adı üzerinde bağımsız, herhangi bir kuralı yok isteyen istediğini fırsatları dahilinde yapıyor...

Bence artık sinema severler ve yeni nesil artık sinema perdesinde süper kahramanlar imkansızı başaranlar mükemmel insanlar görmekten bıktı..benim sanatın çoğu alanı için belli bir düşüncem var: insanlar genelde yapamadıkları olamadıkları kendilerinde eksik olan değer yargılarını insani yönleri kendilerinde bulmak istedikleri ama bulamadıklarını bulmdukları eserleri severler.. BU yüzden artık insanlar bence süper kahraman olmak isemiyorlar artık..

Bir diğer unsurda bana göre..artık insanların entellektüel görünme çabaları için bu tür filmleri izleme ve hatta izlememiş olsa bile adını teleffuz edebilmesinin bir yücelik kavramı oldugunu düşünmeleridir..

eskiden Avrupa sineması öndeyken artık Amerikalılar da durumu çaktı. bağımsız gibi görünen ama büyük film şirketlerinin çektiği filmler çoğaldı. bu tarzı seven olarak memnunum. bağımsız sinema bence artık bir tarz.

Gemici düğümü ile bir direğe bağlıyorum. Şaka şaka. İnternet çağına , dijital üretim ve yayım ağının gelişmesine bağlıyorumğ. Ama fularımız yok ki lafımız dinlensin.

Geri