12 Haziran Genel Seçimi

'Forum Meydanı' forumunda Josephking_1903 tarafından 11 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

1. Seçime girecek siyasi parti ve oluşumların seçim listeleri bugün resmen belli oldu. Türkiye son birkaç aydır seçimi yavaş yavaş konuşmaya başlamış olsa dahi bugünden itibaren artık daha gür bir sesle tartışılmaya konuşulmaya başlancak ve gündemin en önemli ve en yoğun maddesi olacak.
    Türkiye artık seçim sürecinde diyebiliriz.

Hangi partinin hangi seçim bölgesinde kimleri aday göstereceğine dair bilgilendirici bir link te vereyim, başlığı açan kullanıcı olarak bilgi amaçlı verdiğim bu ilk postta sadece akp, chp ve mhp'nin adaylarının gösterilmesine dair birşey söylemeyeceğim lakin harita sistemli bu link güzel kurgulanmış olduğu için bilgilendirici ve görsel yanı iyi olduğundan verme gereği duydum.

Türkiye haritası üzerinden akp, chp ve mhp'nin adayları: http://www.ntvmsnbc.com/id/25201552/#35

2. chp listeleri yenilendi.

3. Çok basit aslında, başlığa bile lüzum yok. AKP bir kez daha tek başına iktidar olur, bu kadar basit.

4. 1.parti olur ama tek başına iktidar bu kez zor bence.(işallah)

5. bence bu seçimde akp tek başına iktidar olamaz ve hatta yerel seçimlerde aldığı oyu bile alamaz.
    seçimin sürpriz partisi ise baraj altında gösterilmeye çalışan milliyetçi hareket partisi olacaktır.

6. Bu senede benzer olaylara sahne olacağız akp,mhp,chp çekişmesi olacak zaten al onu vur ötekine körler sağırlar birbirlerini yine ağırlayacak

7. Çok kararsızım. Bügüne kadar hep CHP'ye bir kere de DSP'ye atmış biriyim. Ama artık hiçbirinin bu ülkede birşeyleri değiştireceğine inanmıyorum. Kemal Kılıçdaroğlu konuşuyor ama boş konuşuyor. Herkese mavi boncuk dağıtmaktan başka birşey yaptığını düşünmüyorum. Bu seçimde ya sandığa gitmemeyi ya da farklı bir partiye atmayı düşünmeye başladım ciddi ciddi.

8. Mehmet

Mehmet

20
    1
    5
    Milliyetci oldugum icin, MHP'ye verecek degilim ama mecbur kaldigim icin mhp'ye verecegim. Bu donem cok ciddi akademisyenler var listesinde, kaliteli insanlar. Yoksa, yasaydi bu memleketin degerini daha yeni anlamaya basladigi Erbakan Hoca'ya verirdim. Tanri rahmet eylesin, mekani cennet olsun.

9. Bugün kanalları gezerken tesadüf cnntürk'te 5N1K'ay denk geldim. Tkp'nin başkanıymış konuşan. Adam harbi güzel konuştu. Komünizmle hiç alakam yoktur. Ütopik bulurum ama adamın konuşması çok hoşuma gitti. Şu seçim döneminde yapmacık olmadan, riyakarca, yalan atmadan , kıvırmadan rastladığım tek konuşmaydı diyebilirim. '' AKP'nin kurucusu Kenan Evren'dir'' ve '' barajı geçemeyeceğimiz kesin, halka yalan mı söyleyelim'' lafı alkışlıktı.

Anasını satayım; Hepar'dan tut, en kıytırık bağımsız adaya kadar herkes barajı geçeceğim diyor. Kaç kişilik arkadaş bu meclis?? Ya da baraj kalktıda bizim mi haberimiz yok??

Bu arada Tkp'nin başkanı benim kadarmış o da ayrı bir şaşırdğım konu oldu.:eek:

10. Erkan Başkan candır tek kelimeyle. diğer tkp'li yöneticilere haksızlık olmasın elbet ama erkan baş çok genç olmasından ötürü, dinazorların siyaset yaptığı bir ülkede bizden biri gibidir, her sosyalist gibi halktandır, mütevazidir, gülümsemeyi bilir. tkp'yi "sip" ismiyle siyaset yaptıkları dönemlerden beri takip ederim. itiraf etmek gerekirse tkp, erkan baş gibi öncü isimlerle şu son birkaç yıldır adından epey bir bahsettirmeyi başarmış bir siyasi oluşumdur. bazı konularda benim de katılmadığım görüşleri çerçevesinde bile şunu diyebilirim ki tkp solda yükselen bir örgüttür, özellikle gençlere ulaşmasından ve onlarla beraber ortak eylemliliklerde bulunmalarıyla olumlu gelişmelere imza atmıştır. mevcut iktidar bugün tekel işçilerinden, ygs skandalının kurbanı gençlerden korkuyorsa bundan tkp'nin ve diğer sosyalist yapıların büyük payları vardır. Başkan diyoruz ama tkp genel başkanı değildir aslında, tkp'nin örgütlenme yapısı içinde "genel başkanlık" statüsü bulunmaz. merkez komite partinin en üst idari organıdır ve her merkez komite üyesi eş yetkilere sahiptir, erkan baş ta merkez komite üyelerinden sadece biridir, erkan baş ile aynı yetki ve statüye sahip merkez komite üyeleri mevcuttur. en sonki yapılan kongreden itibaren bu uygulama kabul edilmiştir partide.
    Stepne arkadaş; erkan baş gibi sana nice sempatik ve olumlu gelecek, doğruları konuşan sosyalist isimlerin bu memlekette bulunduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.
    kamuoyunda sürekli marjinalize ve kriminalize edilen tkp, ödp, halkevleri, v.s. gibi siyasi parti ve örgütlerin parti başkanları veya örgüt yöneticileri erkan yoldaş gibi sana samimi gelecektir. sosyalistler yalan söylemez, şartları gerçeklere göre değerlendirir, halka doğruları söyler, olması gereken de budur. siyasetteki yalan-dolan-hile-belaltı-riyanın oluşması burjuva siyasi dezenformasyonun sonucudur. sosyalistler bunların tamamıyla dışında başka bir siyasi örgütlenme ve üslup içindedirler. yalanın dolanın hilenin çalıp çırpmanın yanında insanca yaşamdan, hakça paylaşımdan,eşitlikten,özgürlükten, halk iktidarından yana bir düzenin kurulması için mücadeleyi yükseltir.

11. Josephking-1903;

Verdiğin bilgiler için teşekkürler. Bir aralar soldan ÖDP'yi takip ederdim, özellikle ilk kurulduğu zamanlar bizim mahalleden abiler sayesinde tanıdım ama Uras denen Bdp yalakası yüzünden soğudum. Açıkcası Bdp ile arasına mesafe koymayan hiçbir sol yapıya sıcak bakmıyorum. Bdp zihniyetinin bu ülkede en fazla solculara zarar verdiğini düşünenlerdenim.

12. bir kere şunu hemen baştan belirtiym bdp, bu memlekette elimizin tersiyle bir kenara iteceğimiz bir parti değildir. türkiye'deki kürt halkının temsilcisi, bu halkın hak ve taleplerini demokratik bir biçimde kazanmaya çalışan bir parti olarak görülmesi, bu şekilde idrak edilmesi lazımdır kanaatimce.
    on yıllardır ezilmiş, hor görülmüş, dışlanmış bir halkın mensupları tahmin edersiniz ki senin benim gibi davranamaz. bunları kesinlikle benim de hoş karşılamadığım bazı eylemliliklerini meşru kılmak için söylemiyorum.
    kürt siyaseti/bdp/v.s. adını ne koyarsanız koyun bu seçimlere ilk defa kürt siyasetinin yanında emekten yana sendikal mücadeleleri içeren, anti cinsiyetçi, antimilitarist, ekolojist, feminist ve bana göre en önemlisi sosyalist kesimleri de yanına alarak hiç te küçümsenmeyecek bir blok oluşturdu, "oluşturdu" demek yanlış olur aslında, bdp ve bu bloğa katılan siyasi yapılar bu bloğu ortaklaşarak oluşturdular. içlerinde her ne kadar dinci, liberal, liboş isimler olsa da bu seçimlerde bu yapısıyla emek demokrasi ve özgürlük bloğu heyecan uyandırmayı başarmıştır.
    ufuk uras'ın siyasi çizgisinin şu anda ne olduğu malumdur, sosyalistlikten sol liberal bir çizgiye geçmiştir hatta zaman zaman akp'yi öven demeçlerde bile bulunmuştur, bknz: zaman gazetesineki röportajlarına. lakin 19 kişilik bdp'lilerin 20 kişi olup, kürt siyasi hareketinin mecliste bir grubu olmasına önayak olan ufuk uras'ın o hareketi takdir edilmelidir. bu, zaten daha çok sol'un değil sağ zihniyetin şikayetçi olduğu bir durumdur.

bu arada tayyip'in hopa mitingi öncesi çıkan olaylarda akp/polis terörü bir kurban daha almıştır, akp'yi protesto etmek amacıyla alanda toplanan grup arasında bulunan, kendisi de protestocu olan - burayı özellikle belirttim çünkü ana akım medyada "oradan geçen biri" haberleri yapılmaya başlandı bile - emekli öğretmen Metin Lokumcu atılan gaz bombalarıyla hayatını kaybetmiştir. coplanıp, kaburgalarının kırıldığı da söylentiler arasındadır, otopsi raporu çıkınca daha netleşecektir olay.
    hopa meydanına girmek isteyen topluluk tayyip'in çevre kentlerden getirdiği bin kişilik insandan daha kalabalık, yaklaşık 3 bin kişiydi ve bizzat hopa halkının kendisidir, içlerinde ödp, esp gibi siyasi partiler, çaylarını her sene akp haramiliğine kurban veren, çöpe atmak zorunda kalan çay üreticileri, derelerin özgür akmasını isteyen, uluslarası tekellere derelerin peşkeş çekilmesinin önüne geçmek isteyen, hes zorbalığına dur diyenler ve maalesef hayatını kaybeden Metin amca gibi halktan emekli insanlar vardı. akp'nin zorbalığına bir dur demek için o alanda toplanmışlardı ama akp'nin zor gücü polis yine her zamanki bildiğimiz klasik yöntemini kullanarak orantısız güç kullanarak gaz bombalarıyla bir amcamızın hayatına mal oldular, öldürdüler ve bunun adı bir cinayettir.
    bu postu atmadan yaklaşık 1 saat önce hüseyin çelik diyor ki "yaralanan birkaç polisimize geçmiş olsun dileklerimi gönderiyorum" diyor. çelik, polisinin öldürdüğü Metin amcayı görmemezlikten gelerek kendi vatandaşının ölümünü es geçiyor, ölen kişi kendisinden olmadığı için onun öldüğünü bile inakar ediyor, tanımıyor onun ölüsünü. ha diyeceksiniz canlıyken çok mu tanıdı. biz, ne onların vatandaşıyız, ne de onlar bizim başbakanımız, bakanımız.

ben size bu akşam ana akım medyada yemeklerinizi yudumlarken haberlerde kulağınıza fısıldanacakları söyliym.

"Erdoğan'ın Hopa'daki mitingine taşlı saldırı, çıkan olaylarda orada bulunan bir vatandaşımız kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti."
    "Başbakanın mitingine provokatörler karıştı, ortalık savaş alanına döndü"
    "Erdoğan'ı protesto edenler 1 cana sebep oldular."

v.s.
    v.s.

13. Ben bu Erdoğan kadar kaypak adam görmedim, hopa da yuhlanınca yarım saat durabildi, ordan Trabzon' a geçti orda da halka nabza göre şerbet veriyor yok damadım trabzonsporlu kızım felan filan, ne yazık ki oradaki kalabalığa bakınca bu sıradan, içi boş bir balkabağına benzeyen adamı dinlemeye gelen yada desteklemeye gelen ne kadar boş kafalı, yüzlerinde ' huzur ! ifadeli ' bir sürü genç, çoluk, çocuk, kadın, erkek gördüm. Joseph' in dediği bir sözden dem vuracağım, ' akp' nin zor gücü polis ' cümlesiyle aslında bazı şeyleri ne kadar güzel açıklamış. Metin öğretmen gibi nice insanlar iktidar karşıtı gösterilerde sindiriliyor, oraları buraları kırılıyor, gereksiz yere göz altına alınıyor ve fişleniyorlar. Kadrolaşmadık diyorlardı yazıklar olsun ki yargıda bile huzur bakışlı badem bıyıklı yandaşlarını artık oldukça sık görür olduk. Türkiye artık geleceğine karar verecek olan hareketi ya da bu musubetten silkelenmeyi 12 Haziran' da yapmalıdır. Yoksa halimiz nicedir. İktidarın söylemiş olduğu korku imparatorluğunu kuran ve yöneten padişahları Erdoğan'dır. Toplumumuz ne yazık ki kendisine azcık yalandan gülümseyen insanlara büyük çoğunluklu perlamenter sistemi hediye etmiştir. Artık bazı şeyleri görmenin zamanı geçti ama kurtarılabilirken bazı şeyler henüz, hareket etmek gerek. Kenan Evren yargılanacaktıysa referandumdan bu yana ne bekleniliyordu acaba? Ya da doğru veya yanlış kaset skandalları neden seçimler yaklaşırken ortaya dökülüyor, polis yeni mi öğrendi sanki bu kasetlerin varlığını ? Bir gazete hedef gösteriyor diye hemen özel yetkili savcı sıfatıyla yandaş bir solucan gidip soruşturma açsın, maksat çomak dürtmek, Madem İzmir' de yolsuzluk var Akp' nin kalelerinde ne işler dönüyor bunlar neden konuşulmuyor? Başbakan bu tarz sorulara cevap veremiyor, veriyorsada halkın gözünün içine baka baka yalan söylüyor, hayasız ve ar damarı çatlamışçasına. Artık bunları göründe Pakistan gibi İran gibi olmayalım. İlerde 5 vakit camiye gitmemiz için imza alacaklar avluda...

14. Erbakan bu ülke için ne yaptı bir tane örnek istiyorum sadece bir tane? ne yaptı da vay be adam bunu da yaptı helal olsun dedik yada diyelim. Kendisi mücahitti de biz kıymetini bilemedik vay bizim kafaya. Erbakan dine hizmet edeceğim derken insanları dine düşman etti. Başörtülünün önünde eğileceksiniz dedi de ne oldu kim kimin önünde eğildi a kardeşim. Ülkeyi ikiye böldünüz dinliyi dinsize düşürdünüz bence de mekanı cennet olsun. Yediniz içtiniz din dediniz elinizde patladı. Daha söyleyecek çok şey var ama forum olunca bazı kelimeleri yutuyorum. Erbakandan öncesini ve sonrasını şöyle bir masaya koy, ölç, tart sonra vicdanınla konuş anlatsın, itiraf etsin sana.

15. Allah rahmet eylesin Erbakan Hoca'nın düşüncelerini,milli kalkınma projelerini benimseyecek partiler olsaydı keşke.Maalesef şimdikiler ya batı ya doğuda arıyor ilacı.Bu durumda da kötünün iyisini seçmek zorunda kalıyoruz sanısam..Ak Parti 10 yıla yakındır büyük projesi! için gerekli adımlar atıyor onu alkışlıyoruz,Chp ise malesef Kemal Kılıçdaroğlu gibi halkın içinden gelen bir lideri bünyesine sindiremeyecek kadar çakal bir üst yapılanmaya sahip.Mhp ise kaset skandallarıyla başı dertte gibi gözükse de hem içindeki zararlıları görmüş oldu hemde iktidar partisinin alışık olduğu "mazlum parti" deneyimini isteği dışında yaşayarak oylarında 1-2 puanlık artış yaşadı.Kendi düşüncem ise Ümit Özdağ,Yusuf Halaçoğlu,Erdal Sarızeybek,Özcan Yeniçeri gibi vatanseverleri artık partisine dahil etmiş ve sokaktan çürüklerini toplamış en azından bunu yapmaya çabalayan Mhp'ye oy vermek yönünde..

Mehmet bunu beğendi.
  16. Aynı kaygıyı muhafazakar kesimde yaşıyor emin ol, ya diyorlar biz akp'ye oy vermezsek mescitler kapanacak sokakta başörtülü gezemeyeceğiz . Her iki tarafın yaşadığı kaygı o kadar basit ve ütopik ki yahu kardeşim bir partiye düşüncesi için mi oy verilir yoksa yaptığı ya da yapacakları işler için mi? kimse niye sormuyor bu ülkede işsizlik var, aç var, boçlar almış başını gidiyor, özelleşe özelleşe elimizde kurum kalmadı bu niye kimsenin umrunda değil? biri başörtü diye yırtınırken diğeri ödü kopuyor iran olacak mışız :) yani siz böyle karşlıklı iki takım gibi ikiye bölünür birlik olmaz, halk vatandaş olarak birbirinizin yanında olmaz siyasetçinin yanında olursanız biriniz chp'yi diğeriniz akp'yi savunmaya devam ederseniz bu kapitalizm canavarları daha çok yutar sizi... daha çok aç kalırsınız, daha çok eğitim hakkı, sosyal güvenlik hakkı diye yırtınız şu beyinleri bir yere vurun sarsılsın da kendinize gelin politikacıların oyunlarına kanmayın hani balık yiyin biraz. Siyasetçinin meydanlarda bas bas bağırıp oy almak için yaptığı oyunları kalkıp savunuyorsunuz ya benim aklım almıyor.

17. e kıymetini bilemedik :) örnek verin bu adam ne yaptı diyorum somut bir örnek ama yok ki nasıl vereceksiniz :)

18. Öncelikle bütün yazımdan bu cümleyi çekip alman oldukça ilginç ve bir o kadar da düşündürücü, sandığın gibi chp denilen partiye yandaş ya da fikirlerini benimseyen birisi değilim. Bu yazdığın soruları zaten soruyoruz da dinletemiyoruz hiçkimseye. Kategorize olmuş halktan bahsetmişsin biraraya gelelim filan demişsin, senin bu düşüncen hayalden öteye geçemeyecek bir yaklaşım tarzı ve asıl ütopya seninkisi. nasıl biraraya gelmeyi düşünüyorsun ' Allah razı olsun başbakanımızdan domatesin kilosu 2 lira oldu bizimde toptancıya veriş fiyatımız arttı cebimize sayesinde daha çok para giriyor ' diyen bir çiftçiyle ? yıllardır söylüyorum şu forum sayfasında böyle ekonomi olmaz, istikrar olmaz, borcu borçla kapama olmaz, özelleştirmeler dursun diye yırtınıp duruyorum kalkıpta bunları hiç düşünmediğimizi ya da dillendirmediğimizi söylüyorsun, emin ol yıllardır dillendiriyorum, kapitalist düzenin çarkları arasında ezilen halkı emin ol hergün çok çok yakından görüyorum. Ama insanlar kanıksamış bazı şeyleri az biraz konuştunmu aleyhlerinde hemen yaklaşımlar dinsiz Allah' sız, ya da birilerine sordun mu neden bunlara veriyorsun oy diye Allah' ı peygamberi bilen mi var diye cevap geliyor karşıdan. Sence bu insanlara hangi kapitalizmi anlatacaksın, hangi özelleştirmeyi anlatacaksın da bu insanlarla ortak payda da buluşacaksın. Diyeceksin ki AKP ne yaptı da bu insanları ortak paydada topladı, sermaye ekonomisi, tüketim toplumu politikalarını halkın ağzına bir parmak bal çalarak ideolojik hertürlü düşüncelerini, içlerinde bastırdıkları kinlerini nasıl dayattıklarını görüyorsundur, tek tek anlatmaya lüzum yok sanırım. senin yazdığın bir cümle aslında kendi içinde çatışmalarını yansıtıyor, Partilerin ideolojilerine mi yoksa yaptıklarına mı oy veriyorsunuz? Bugüne kadar zaten yaptıklarına oy verdikleri için bu haldeyiz ya. Seçime 1 ay kala yapılan yollara, bedava dağıtılan kömürlere, susuz yerleşim yerlerine bulaşık ve çamaşır makinası dağıtanlara verilmedi mi oy? Tabi ki ideolojiye vereceğim oy. İdeolojisi neymiş ne değilmiş iyice düşünüp tartmadan neden oy vereyim Liberaller düşünüp tartmadan oy verir ceplerini düşünerek, ya da yazdığım yazıdan sadece alıntı yaptığın cümleyi seçerek nasıl sadece ideolojiye oy verdiğimi düşünebilirsin ki. Yargılamaya alışmışsınız başımızdakiler gibi, biraz balık yemesi gereken siz ve sizin gibi düşünenleriniz bence. Balıkla da bitse keşke... Çok talihsiz bir değerlendirme yapmışsınız biraz analitik düşünerek seçimlerde oy kullanın bence. Sadece icraate oy vereceksek AKP çok güzel yol yaptı...
    Kapitalist düzenin getirisi olan şeyleri yıkmak uzun zaman alır, ütopik düşüncelerden sıyrılıp toplum gerçeklerine de biraz aşikar olun. Daha çok eğitim hakkı kavtamıyla demek istedikleriniz neler? İnsanların fikirlerini eğitmeden mesleki eğitim gerçekleştiriseniz, Sırf getirisi daha çok diye üniversite mezunu manav, diplomalı işsiz ordusuna yeni neferler ve içi boş insan kukları yetiştirirsniz başımızdakiler gibi... Eğitim şart evet ama önce kafalara ruhlara...

19. Bugün işten çıktım, eve giderken Bakırköy meydanda seçim standlarının olduğu caddeden geçiyordum. Bütün partiler var bangır bangır müzik. Tam ışıklara gelecektim ki. ''Acaba okumak ister misiniz??'' lafıyla kafamı çevirdim. 19 yaşında bir çocuk üstünde '' Boyun Eğme'' yeleğiyle TKP'nin bildirisini dağıtıyor. '' Tabi'' deyip aldım bir tane, başladık muhabbete. Bir tane küçük masa, etrafında üç plastik sandalyelik bir standları var. Öbür koca koca standlarn yanında gözükmüyor bile. Oyumu sordular?? Oy kullanmamayı düşündüğümü söyledim. Derken bir tane 50 yaşlarında amca ve benim yaşlarında kadın geldi. Onların üstünde de önlük onlar da da bildiri dağıtıyor. Amca emekli öğretmen,kadın da çocuk doktoruymuş. Memleket meselelerinden falan baya konuştuk. Valla ne yalan söyleyeyim adamların her dediği de doğruydu. Gerçi ideolojik olarak kendilerini benimsemediğimi söylesemde, yaptıkları tespitlere katılmamak elde değil. Her gelen geçenle böyle konuşuyormusunuz dedim?? Evet dediler. O zaman işiniz zormuş dedim:) Şaka bir yana yaptıkları takdire şayan bir olay. Çok çok az oy alacaklar belki ama şu sarfettikleri çabanın onda birini muhalefet diye geçinen partiler yapabisleydi, ülke bu hale gelmezdi.

Yan taraflarında CHP'nin standları vardı. Oturmuş 50-60 yaşında kadınlar-adamlar açmışlar müziği laylaylom oturuyorlar. İyi de kardeşim sen insanları böylemi ikna edip, oy alacaksın?? AKP geçen seçim %47 almış. Sen sanki işin kolaymış gibi oturuyorsun. Şimdi beni orada yakalayıp ikna etme olasılıkları daha yüksekti. Sonuçta geçmişte birçok kez CHP'ye vermiş biriyim. Valla bu ülkenin muhalefetinden bir cacık olmaz. Zaten adamlar ülkeyi ele geçirene kadar da hiçbir şey yapmadılar.

Seçim günü nasılsa dışarı çıkacağım. Bir ara 20 dakikamı ayırıp sandığa gider atarım TKP'ye. Hiç kullanmasamda oyum boşa gidecek nasılsa. En azından çabalayan ,bu memleket hakkında endişe duyan adamlara sembolikte olsa bir destek vermiş olurum.

Bu Sayfayı Paylaş