Back To The Future

bu filme olan tutkum herkesin yazdıklarından farklı bişey değil! serinin 3 filmi de arşivimin baş köşesini işgal etmektedir!!fzla sürmeyen aralıklarla izlerim ..geçenlerde trtde gösterdiğinde de izledim,gerçekten dublaj mahvetmiş ama olsun yine de süper!!
geçmiş zamanda çekilen gelecek filmlerinde hep dikkatimi çeken bir özellik serinin 2. filminde de var: uçan arabalar,herşeyin mekanik bir şekilde yapılması, "uçuk" diye düşünülebilecek bir çok özelliğin 2015 yılında yani 10 yıl sonra varolacağının hayal edilmiş olması.. :)

turke01 demiş ki:
Aslında yeni bir bölüm çekmek için geç değil. Indiana Jones 4, Die Hard 4 çekiliyor şu anda. Back to the future 4 neden olmasın ?
Indiana Jones, Die Hard, Leathal Weapon gibi filmler ilk bölümleri ziyadesiyle beğenildiği için devamı çekilen yapıtlar. Yani işin içinde ticari eğilimler var. Yeni film çekmeyi risk olarak gören stüdyolar, güzel gişe yapmış filmleri bir şekilde devam ettirerek ticari anlamda hayalkırıklığından kaçınmaya özen gösteriyorlar. Bir nevi marka alışkanlığı... Nasıl, X marka ayakkabının 2005 modeli çıkınca mağazalara saldırıyorsan, aynı filmin bilmemkaçıncı bölümü vizyona girince ona da gidiyorsun ister istemez. Adamlar bunu düşünüyorlar, çünkü sinemanın taşıdığı sanatsal değerlerin yanısıra bir de ticari boyutu var. Hollywood ise yeteneksizler çöplüğü olma yolunda hızla ilerliyor, gelecek vaad eden yönetmenlerse bir şekilde kendilerini o dünyadan soyutlayıp bağımsız çalışmalarla, büyük sermayedarlarca baskı altında kalmadan, kendilerini özgürce ifade etme yolları arıyorlar. Konu dağıldı, affedin.

Back To The Future'un 4. çekilemez, çekilmemeli. Bu seri yukarıda saydığım diğer filmler gibi teker teker, sırayla çekilmedi. Bunu birinci ve ikinci filmlerin bitimindeki "To be continued" yazısından anlamak zor olmasa gerek. Üçüncü filmde ise "The End" yazıyor. Yani hikaye bitiyor. Marty ve Jennifer mutlu bir hayata başlıyorlar vs. BTTF serisi proje halindeyken bile üç film olarak düşünüldü ve öyle hayata geçirildi. Buradan sonra, filmin devamının çekilmesi çok anlamsız olur. Çünkü hikaye sonlandırılmış. Ancak şöyle olabilir, yeni kahramanlar, yeni zaman aracı, yeni çılgın prof, zamanının Van Halen dinleyen kot pantolonlu çocuğu yerine 50 Cent, Usher, Limp Bizkit, Korn dinleyen "cool" genç karakter vs. kullanılır, adını da "BTTF: 2nd Generation" falan koyarsınız. Elbetteki iğrenç olur, mide bulandırır. Çünkü BTTF tek başına, 80'leri anlatan bilim-kurgusal eğlencelik bir seridir. Ancak bir kuşağa "sadece film"den çok daha fazla şey ifade eder. Özlemle anılan çocukluk ve ilk gençlik yıllarının tanığıdır. Ve herşeyiyle '80lerin filmidir. 2000lerde ne Van Halen vardır, ne de kot pantolon altına giyilen beyaz spor ayakkabılar... Bırakın da bu güzellik geçmişte kalsın, üç-beş aç Hollywood köpeğinin çıkar aracı olmasın.

Bu arada insanlar niye sinema filmlerinin devam bölümleri konusunda bu kadar ısrarcılar? İlle de devam eden sinemasal eserlere meraklıysanız ve Özkan Turgay müziğine tahammül edebileceğinizden eminseniz Mahallenin Muhtarları'nı izleyin, Perihan Abla'yı izleyin. Öyle mutlu olun. Sinema farklı bir olay... Salona girersin, film biter, çıkarsın. Kısaca budur. Devam filmleri istisnadır. Sinema filmleri başı sonu bir yerde olan eserlerdir.

Keyif ve muhabbetle kalın...

H.

Ya iyi hoş diyosunda, ben de biliyorum serinin 3 bölümden oluştuğunu, ve sonuncuda the end yazdığını. Ben de zaten 4. bölümü çeksinler de gidip zevkle izleyelim demedim. Paranın kokusunu alan yapımcılar onun 4.'sünü de çekmekte gecikmezler demek istedim Jawbreaker :D Destan yazmışın ya :D

turke01 demiş ki:
Ya iyi hoş diyosunda, ben de biliyorum serinin 3 bölümden oluştuğunu, ve sonuncuda the end yazdığını. Ben de zaten 4. bölümü çeksinler de gidip zevkle izleyelim demedim. Paranın kokusunu alan yapımcılar onun 4.'sünü de çekmekte gecikmezler demek istedim Jawbreaker :D Destan yazmışın ya :D
Öyle bir proje vardı bildiğim kadarıyla. Ancak sanırım birtakım finansal sorunlar yüzünden iptal oldu bin şükür. Bu arada yazımdaki, "had bildiren adam" üslubundan ötürü ayrıca özür dilerim. Bazen böyle öfkeli anıma geliyor, dayıyorum. Kusura bakma. Kolay gelsin... :)

harika bi film serisi... özellikle şu çok hoşuma gidio... yanlış hatırlamıyorsam 1.filmdeydi... annesini görüo geçmişte ve annesi ona calvin diyip duruo... oda benim adım marty mcfly diodu... anneside ama üstünde calvin klein yazıo demişti..... çok komikti yahuuuuuuu :)

Yahu bir şey soracağım.Bu Martin uçan kaykayı gelecek zamandan geriye getiriyor mu? Ya da geçmişte bizim deli doktor mu yapıydu ona? İzlemeyeli çok oldu da.Aklıma takıldı.Cdsi de yok ki açıp bakayım.

Haytım filmi.TAM BIR BAŞYAPIT.İlk izlediğim fil olarak hatırlıyom yaklaşık 5 yaşındayken izledim ilk bu filmi)o zamandan bu zaman hala benim için gelmiş geçmiş en iyi film.20'den fazla izledim ve her izleyişimde ilk izlediğim zman ki gibi aynı zevki alıyom.1,2,3 grlmiş geçmisş en iyi üçlem.1985 yılı yapımı olmasına karşın inanılmaz görüntü kalitesi.Bu filmi anlatmaya kelimler yetmez.Herkez işlemiştiir bu filmi ama hala izlemeyen varsa en yakın pencereden atlasın yada hemen gidip DVD yada VCD'sini alsın.

Gerkcekten Back To The Future icin yapılmıs guzel bir site girin bakın eski gunler canlanacak gözunuzde iyi ve eglenceli vakit gecirmek icin hos bir site http://www.bttfmovie.com/ ;)
:idea: özellikle sol alt kosedeki yuvarlaklara tıklayınce jook enteresan oluyo Back To The Future yı yasıyorsun bıran ıcınde olsa ehe :p

bende serinin 4. sünün çekilmesini istemeyenlerdenim... zaten Robert Zemeckis serinin 3. filmine Back to the future 4 üzerinde X olan bi T-shirt ile gitmiş.. :p

seri süper bence... herkes dile getirmiş...ayrıntıları yakalamak müthiş birşey... vay be bunu düşünmüşler diyorsun...
örneğin ilk zaman yolculuğunu yaptıkları yerin adı Twin Pines Mall... Marty geçmişe gittiğinde ordaki çamlardan birini deviriyor... ve meydanın adı Lone Pine Mall oluyor...

Senaryoda benim bildiğim iki uyumsuzluk var...
2. bölümde yaşlı Biff'in zaman makinesini kaçırarak 1955 teki kendisine maç sonuçlarını vermesi... Filme göre burda zaman kırılıyor ve yeni bir zaman oluşuyor... ama Biff arabayı aldığı 2015 yılına geri dönebiliyor... halbuki alternatif bir 2015 olması lazımdı...
Diğeride 3. bölümde benzin bulamadıkları bölüm.. 1885 te 2 tane delorean var birisi doktorun mağaraya sakladığı diğeri marty nin geldiği... diğerindeki benzini doktor dökmediyse, hala benzinleri var....

ama bunlar önemli değil, bana göre muhteşem bir film... defalarca izlenecek bi film...Senaryosu ile mest eden bir film... devamlılık mükemmel...
En sevdiğim film... :p

downforce demiş ki:
Senaryoda benim bildiğim iki uyumsuzluk var...
2. bölümde yaşlı Biff'in zaman makinesini kaçırarak 1955 teki kendisine maç sonuçlarını vermesi... Filme göre burda zaman kırılıyor ve yeni bir zaman oluşuyor... ama Biff arabayı aldığı 2015 yılına geri dönebiliyor... halbuki alternatif bir 2015 olması lazımdı...
Diğeride 3. bölümde benzin bulamadıkları bölüm.. 1885 te 2 tane delorean var birisi doktorun mağaraya sakladığı diğeri marty nin geldiği... diğerindeki benzini doktor dökmediyse, hala benzinleri var....

oradaki benzini alsa gelecekten marty gelemez bu sefer ve işte o zamanda zamanda bir kırılma meydana gelir birden ne olur artık bilmiyorum marty yok olur mu olmaz mı :) yaşlı biff in se o kadar uyumsuz olduğunu sanmıyorum ama filmde aramaya başlarsak sürüyle uyumsuzluk buluruz mesela doktor 1. bölümde vurulacağını yazdığı o notu açıp okuduğu ve marty nin o olaylardan sonra geçmişe gideceğini falan hepsini daha 30 yıl öncesinden öğrenmiş oluyor ama o süre boyunca hiç bir şey fark ettirmemiş olmasıda çok enteresan :D ama olmayacak birşey değil sonuçta birde benim filmde sevdiğim ve vurgulanan birşey var kaderiniz sizin elinizde mesajı mesela baba pısırık kılıbık herifin teki iken filmin başlarında geçmişte ve 1985 teki hali yani geçmişte biff e attığı o yumruk sayesinde adamın kendine olan özgüveni geliyor ve orada bütün karakteri etrafına bakışı değişiyorki bu geleceğede yansıyor ailesi daha derli toplu düzenli marty nin abisi ve ablası bile :) filmin o küçük bir kısmıda dikkat edilecek ve önemsenecek bir ayrıntısı

erkantheend demiş ki:
Yahu bir şey soracağım.Bu Martin uçan kaykayı gelecek zamandan geriye getiriyor mu? Ya da geçmişte bizim deli doktor mu yapıydu ona? İzlemeyeli çok oldu da.Aklıma takıldı.Cdsi de yok ki açıp bakayım.
geçmişe geri getirio uçan kaykayı hatta danstan sora loto dergisini genç biff in arabasından almak için kullanıyo
uçan kaykayı geleceğe gittiinde bi kızdan ödünç almıştı :D

Geri