Aktif manyetiklerle pasif manyetikleri beraber kullanmak

seymour duncan fullshred manyetikler iki adet humbacker aldım neck ve bridge ikiside tb10 model bu aciip değilmi tonda pek sağlam olmadı nedendir sizce?

1-)potlar uymamıstır
2-)gitar agacın kalitesizdir,manyetik tonu guzellestirmez,sadece renk verir
3-)zevklerine uygun degildir
4-)daha manyetigi kullanmayı tam anlıyamamıssındır.biraz daha kurcala ,ton ayarını.amfi equsunu filan
5-)yukseklik ayarı tam degildir.
6-)bozuktur :)

sorunum için yeni bir başlık açmak istemedim.belki benimki biraz farklı bir problem ama..
emg hz pasif manyetik kullanıyorum.gitarın daha 1 haftalık.iki defa stüdyoya gittim.ikisindede aşırı bir feedback sorunu oldu.Öyle bir feedback ki; sadece çaldığım zaman kesiliyor.amphiden uzaklaşmam falan problemi azıcık bile olsa çözmüyor.satın aldığım yeri aradım ve bir iki arkadaşıma danıştım.hepsi köprü manyetiğinin ve sap manyetiğinin yerini değiştirmemi, büyük ölcüde problemin çözüleceğini söylediler.bu gerçekten sorunu çözermi.bana pek mantıklı gelmedi ama ısrar ettikleri için değiştiricem sanırım.eğer sorunum çözülmese bile bu değişikliğin tona kötü bir etkisi olabilir mi?

bende köprüde 81 var önde pasif hambucker .gitar köprüde rammstein, sapta ise ray voughan ın yandan yemiş hafif boğulmuş hali oldu resmen. biraz potların falanda kalitesine bağlı şansına artık. beraber kullanılmaz değil oluyorda ne çıkar bahtına.

antinumetal demiş ki:
sorunum için yeni bir başlık açmak istemedim.belki benimki biraz farklı bir problem ama..
emg hz pasif manyetik kullanıyorum.gitarın daha 1 haftalık.iki defa stüdyoya gittim.ikisindede aşırı bir feedback sorunu oldu.Öyle bir feedback ki; sadece çaldığım zaman kesiliyor.amphiden uzaklaşmam falan problemi azıcık bile olsa çözmüyor.satın aldığım yeri aradım ve bir iki arkadaşıma danıştım.hepsi köprü manyetiğinin ve sap manyetiğinin yerini değiştirmemi, büyük ölcüde problemin çözüleceğini söylediler.bu gerçekten sorunu çözermi.bana pek mantıklı gelmedi ama ısrar ettikleri için değiştiricem sanırım.eğer sorunum çözülmese bile bu değişikliğin tona kötü bir etkisi olabilir mi?

Manyetiklerin yerini değiştirmenin bir etkisi kesinlikle olmayacaktır. Sap ve köprü için ayrı üretilen manyetiklerde genellikle sadece biraz output farkı oluyor ve bir de belki string spacing dediğimiz olay. Yani f-spaced veya değil gibi. Manyetiklerinin bağlantılarını doğru yapıtğından emin olmalısın bence, onlarda bir sorun olduğunu düşünüyorum ben şahsen...

graffit demiş ki:
emg 81-85 set takarsam orta s1 manyetiğimi iptal ettirmek zorunda kalırım! Doğrumu?

Hayır doğru değil, s1 çalışmaya devam edecektir. Herhangi bir zarar da görmemesi lazım. Tek farklı şey uygulanan direncin düşük olması.

TheJester demiş ki:
Aktif/pasif'te sadece ses mi azalıyor? Yoksa bozulma falan da oluyor mu?

2si birden oluyor diyebiliriz. Seste azalmanın esas sebebi aktif manyetiğe göre çıkış gücünün zaten düşük olması pasif manyetiklerin.

Aktif manyetiklerle birlikte 25k ohmlukk direnci olan volume ve ton potları kullanılır. pasif manyetiklerle ise 250k ve 500k. Humbuckerlarla genellikle 500k kullanılır.. Bu değerlerin nasıl bir etkisi oluyor derseniz şöyle bir örnek verebilirim. Bazıları Seymour Duncan Jb'yi çok tiz, cırtlak bulduklarını söylerler. Bunun gidermek için Jb'ye 500k yerine 250k ohmluk potlar bağlanır. Pasif manyetiğinize 25k ohmluk aktif manyetiklerle beraber kullanılan potlar bağladığınızda ne olacağını anlayabilirsiniz burdan.

Ben de bir gitarımda aktif-pasif beraber kullanıyorum. Pasif manyetiği sadece clean tonlar için kullanıyorum şahsen onun dışında benim pek bir işime yaramıyor :)

Re: Emg sorunu?

graffit demiş ki:
Arkadaşlar Rg1570 e Emg 81-85 aktif set takarsam ortadaki single manyetiği kullanabilirmiyim yoksa iptal ettirmemmi gerekiyor?

Single için EMG'lerin potlarından ayrı olarak 500k volume ve 250k ton potu kullanırsan ciddi bir sorun olmaz. Tabi gitarında en azından 4 adet pot yeri gerekecek. Gerekli yer yoksa ve sen single manyetiği kullanmakta ısrarcı isen pot yerine sabit direnç kullanabilirsin. 500k kullan dememin sebebi de single manyetiğin sesinin emg'lerin yanında sönük kalmaması için, yoksa bildiğim single manyetikler için 250k ideal.

Kalkıp da EMG'lerin potlarını pasif manyetik için kullanırsan olacakları şöyle canlandırabilirsin; pasif manyetikli herhangi bir gitarın volume potunu max. konumdan (500k'dan) sıfıra doğru azalt. Zaten 25k 500k'ya göre sıfıra daha yakın. Sonuçta gitarından çok şahane akustik ton alırsın :LOL:

peki arkadaslar; bu aktif manyetiklerle gitarımızı(pasif manyetikli) modifiye etmek istedigimiz de, piller için govdede yuva mı acmamız gerekiyor?

empty demiş ki:
peki arkadaslar; bu aktif manyetiklerle gitarımızı(pasif manyetikli) modifiye etmek istedigimiz de, piller için govdede yuva mı acmamız gerekiyor?
neticede arkadaki elle açılıp çalışılması gereken bir alan. mecbur el çalışacak genişlik oluyor. bu alandada pilin sığmayacağı boşluk bulunmayan gitar ben daha görmedim.

bende de rg570 var ve köprüdeki humbuckerda EMG81 var..maynyetikler arasında çooook büyük bir ton farkı var ve 1. ve 2. switch modunda biraz cızırtı oluyor bu cızırtı nedendir?

Geri