Vox Tonelab Se

KaRaBaSH demiş ki:
baba sen çakmışsın jcm900ü, ne işin var buralarda :p

:D Eyw arkadaşım çekiliyim aradan :p Ya şaka bi yana ben analog dizmeyipte böyle bir şey arasam hiç tereddüt etmezdim. Hala daha GT8'le kıyaslanması acaip geldi :D Ya GT8 full digital ve sesler bana göre hiç tatminkar diil. He tabi zevk meselesi cangır cungur müzik yapıosan farklı. Bide ben Cavit arkadaşımızı tanımıyorum ama çeşitli forum sayfalarında hep PODu öven mesajlar yazdığını gördüm. Fakat altta satılık POD yazısını görünce insanın aklına gelen bir yanıt oluyo, "madem deli bi alet neden satıyosun veya sattığın aleti övmen gayet doğal" gibi :D Anladığım kadarıyla full analog yapmak istiyo orası başka. Ama bence daha objektif yaklaşılmalı die düşünüyorum.

ben pod u sattım arkadaşlar.sattığım aletin neden taraflı savunayım ?

ben gerçekten tone lab ı denemek istiyorum.hatta finallerim bitsin bor müziğe bir uğrayacağım.lambalı amfi almayıp bunu bile alabilirim beğenirsem.neden olmasın.sonucta line6 babamın markası değil.ama internetten okuduğum yorumlarda bu aletlerin birbirinden pek farkı olmadığı kanısına vardım.oı tüpte pazarlama stratejisi bence.rp nin de tüplü modeli var.hibrit amfide kullandım.acıkcası tüp tüp görevi değilde sekil görevi yapıyor böyle aletlerde.zaten burada yazan kaç arkadaş tonelab kullandı ? ama ben pod kullandım ve gayet iyi bir alet olduğunu biliyo4rum ama vintage ton almakta sorumnlar yasadım pod da.bence daha çok hard rock ve metalci işi.istediğim tona yaklastım pod ile ama alamadım.

birde mükemmel processor yoktur.hepsi oyuncak :D vox u efsneleştirmenin anlamı yok.o amfi modellerini vox ad50vt de denedim ben ve hosuma gitmedi.çaklınızda bulunsun aynı amp modellemesi var ad50vt dede.ama ben yinede gidip deneyeceğim bu aleti.

evet itiraf ediyorum line6 dan para aldım :D alla alla .ömründe vbu processorleri sadece vitrinde görmüş arkadaşlar bile kullananlarda çok konusuyor bu forumda.bakın bakalım nerede pod vox u döver vox pod u döver dedim :) canı sıkılan satasıyor kardeşim :)

param olsada kendime ve size a class lambalı amfiler alayım da hepimiz su baslıkları çöp kutusuna atarlım :D

not :
freerocker mesajları aynı anda yazmıssın.cevabını sen sormadan vermişim :D umarım ne demek istediğimi anlarsınız.

Bide bence lambanın yanmasının 9V 3A ile pek alakası yok, eskiden radyolar bile lambalıydı. Ama daha tatminkar yanıt için yarın babamla konuşup sizi aydınlatcam. Zaten onun mesleği bu, Gazi Elektronik okumuş. Neyse sorduktan sonra daha emin konuşabilcez :)

gogostar demiş ki:
Bence 9V ve 3A'lik bir elektrikle asla o şekilde yanıp ışık saçmaz... Tüm forum ahalisi müstehcen esprisi yapsa, yarısı da tekrardan sırayla "up" yapsa yine o elektrikle hiç bir şey olmaz... (yada benim 9V, 3A'den haberim yok)

Bir de "her presette olması gereken comp, reverb ve gate" bahsi vardı. Bence her presette bunların olması şart değil...

:) sana katılmaktayım. bence bi kere kompresör hiç kullanılası değil. hiç sevmem, kullanmam da. sesimi kompresleyeceksem ya da boostlayacaksam açarım overdrive ı üstüne. efekt olarak ayarlanan reverb ise özellikle konserlerde sorun yaratabiliyor sesi fazla boğarak. ki 4 efekt üstüste koyabilmesi aletin, büyük bir şey. şöyle düşünelim, benim zaten evde 4 tane analog pedalım var bir de emektar podum, sahneye genelde analoglarla çıkıyorum ve yeterli oluyor, noise gate'e de çok ısınamadım, yani "gitarın ötmesinden geçilmiyo" durumu dışında kullanmam gene. ne bileyim.

gogostar demiş ki:
Bunun üzerine "amfi simulasyonlarında gate var" cevabı çok ilginç. Kullanım açısından oldukça faydalı olacağını düşünüyorum... Drive ayarlarken çıkan dip gürültüsünü hemen o sırada yokettirerek ton ayarlamak kullanışlı olurdu. Yalnız bunu EQ'ın dip gürültüsüne karşı ne tepki verdiğini çok merak ettim...

Önceki sayfalardaki resme bakarsan, anfi simülasyonları tuşunun yanında press-nr diye küçük bir tuş var (noise reduction). Buna 1-den 10 a kadar bir değer verebiliyorsun. Yazdığın her tona istediğin değerde nr ekleyebilirsin.

Fakat yine de ben gate in sustain düşmanı olduğu kanısındayım. Hele ki sert bişeyler çalınacaksa illa humbucker lazım. Single manyetiklerle drive a abandıktan sonra istersen gate i 10 yap. Tamam gürültüden eser kalmıyor ama, sustain? :D :D yerlerde..

ben noise gate kullanılacaksa gürültüyü sıfırlama değil, feedback yok etme şeklinde kullanılmasından yanayım. yani biraz cızırdayacak ama ötmeyecek ki hem kullanışlı olsun hem de doğal. tabi bu canlı performans için. kayıtlarda gürültü önlenmeli bir şekilde.

cavo demiş ki:
ben pod u sattım arkadaşlar.sattığım aletin neden taraflı savunayım ?

ben gerçekten tone lab ı denemek istiyorum.hatta finallerim bitsin bor müziğe bir uğrayacağım.lambalı amfi almayıp bunu bile alabilirim beğenirsem.neden olmasın.sonucta line6 babamın markası değil.ama internetten okuduğum yorumlarda bu aletlerin birbirinden pek farkı olmadığı kanısına vardım.oı tüpte pazarlama stratejisi bence.rp nin de tüplü modeli var.hibrit amfide kullandım.acıkcası tüp tüp görevi değilde sekil görevi yapıyor böyle aletlerde.zaten burada yazan kaç arkadaş tonelab kullandı ? ama ben pod kullandım ve gayet iyi bir alet olduğunu biliyo4rum ama vintage ton almakta sorumnlar yasadım pod da.bence daha çok hard rock ve metalci işi.istediğim tona yaklastım pod ile ama alamadım.

birde mükemmel processor yoktur.hepsi oyuncak :D vox u efsneleştirmenin anlamı yok.o amfi modellerini vox ad50vt de denedim ben ve hosuma gitmedi.çaklınızda bulunsun aynı amp modellemesi var ad50vt dede.ama ben yinede gidip deneyeceğim bu aleti.

evet itiraf ediyorum line6 dan para aldım :D alla alla .ömründe vbu processorleri sadece vitrinde görmüş arkadaşlar bile kullananlarda çok konusuyor bu forumda.bakın bakalım nerede pod vox u döver vox pod u döver dedim :) canı sıkılan satasıyor kardeşim :)

param olsada kendime ve size a class lambalı amfiler alayım da hepimiz su baslıkları çöp kutusuna atarlım :D

not :
freerocker mesajları aynı anda yazmıssın.cevabını sen sormadan vermişim :D umarım ne demek istediğimi anlarsınız.

Cavit'im bence 3. POD siparişini vermişsindir sen... Allah nasip etmedi ayrılmayı.

Amacım sataşmak değildi, iyi niyetimi sen de biliyorsun ancak sırf POD'la kıyaslama yapınca ortaya sataşma malzemesi çıktı... :)

A Class? Sağol, hiç gerek yoktu...

FReeRoCKeR demiş ki:
Bide bence lambanın yanmasının 9V 3A ile pek alakası yok, eskiden radyolar bile lambalıydı. Ama daha tatminkar yanıt için yarın babamla konuşup sizi aydınlatcam. Zaten onun mesleği bu, Gazi Elektronik okumuş. Neyse sorduktan sonra daha emin konuşabilcez :)

Cevabı merakla bekliyorum çünkü o amfiler duvardaki prize doğrudan fişle takılıyordu. İlk etapta voltaj düşürülmüyordu.

Radyoların (yaygın bir şekilde) lambalı olduğu dönemde 9V pil var mıydı? :LOL:

KaRaBaSH demiş ki:
gogostar demiş ki:
Bence 9V ve 3A'lik bir elektrikle asla o şekilde yanıp ışık saçmaz... Tüm forum ahalisi müstehcen esprisi yapsa, yarısı da tekrardan sırayla "up" yapsa yine o elektrikle hiç bir şey olmaz... (yada benim 9V, 3A'den haberim yok)

Bir de "her presette olması gereken comp, reverb ve gate" bahsi vardı. Bence her presette bunların olması şart değil...

:) sana katılmaktayım. bence bi kere kompresör hiç kullanılası değil. hiç sevmem, kullanmam da. sesimi kompresleyeceksem ya da boostlayacaksam açarım overdrive ı üstüne. efekt olarak ayarlanan reverb ise özellikle konserlerde sorun yaratabiliyor sesi fazla boğarak. ki 4 efekt üstüste koyabilmesi aletin, büyük bir şey. şöyle düşünelim, benim zaten evde 4 tane analog pedalım var bir de emektar podum, sahneye genelde analoglarla çıkıyorum ve yeterli oluyor, noise gate'e de çok ısınamadım, yani "gitarın ötmesinden geçilmiyo" durumu dışında kullanmam gene. ne bileyim.

Şahsi olarak sana katılıyorum ama compressorden vazgeçemeyenler ve bir de onunla harikalar yaratanlar var.

Benim setup'ım da çok büyük değil ve büyük setuplara karşıyım. Ama yukarıdakine benzer şekilde ton içerisine çok efekt yerleştirenler var... Özellikle "%2 comp, %4 reverb, %3 delay, %8 chorus" gibi ufak paylarla tonlara cambazlık yaptıranlar var.

"Müşteri her zaman haklıdır" mantığından yola çıkılırsa aletin her ihtimale izin vermesini beklemek de başka bir yol...

kenna demiş ki:
gogostar demiş ki:
Bunun üzerine "amfi simulasyonlarında gate var" cevabı çok ilginç. Kullanım açısından oldukça faydalı olacağını düşünüyorum... Drive ayarlarken çıkan dip gürültüsünü hemen o sırada yokettirerek ton ayarlamak kullanışlı olurdu. Yalnız bunu EQ'ın dip gürültüsüne karşı ne tepki verdiğini çok merak ettim...

Önceki sayfalardaki resme bakarsan, anfi simülasyonları tuşunun yanında press-nr diye küçük bir tuş var (noise reduction). Buna 1-den 10 a kadar bir değer verebiliyorsun. Yazdığın her tona istediğin değerde nr ekleyebilirsin.

Fakat yine de ben gate in sustain düşmanı olduğu kanısındayım. Hele ki sert bişeyler çalınacaksa illa humbucker lazım. Single manyetiklerle drive a abandıktan sonra istersen gate i 10 yap. Tamam gürültüden eser kalmıyor ama, sustain? :D :D yerlerde..

Kesinlikle katılıyorum ama sahne kullanımlarında feedback'leri en azından geciktirmek için noise gate şart oluyor...

Bir de ben sert ton ayarlayacaksam orta halli bir tonu sertleştirmem, sert bir ton seçip onu aynen bırakırım yada yumuşatırım. Sertleştirince doğal olmayan bir gürültü ortaya çıkıyor bu tip aletlerde.

abi dedim ya bayağı bir araştırdım,bu resimleri de bi alman sitesinden mi bi rus sitesinden mi bulmuştum...merak edenler için bayağı faydalı olur
001voxtonelabsejj1.jpg

002voxtonelabserh4.jpg

003voxtonelabsexk9.jpg

005voxtonelabsejb9.jpg

voxtonelabse1wc8.jpg

işte bu yüzden bu ekolden bir prosesör almıyorum. bir sürü düğme, insan hangisiyle ne ayarlayacağını şaşırır. bir de ton yazacaz ha, vay halimize :)

KaRaBaSH demiş ki:
tanıştım. xt live ile de tanıştım. benim için fazla kompleks aletler. :)

aynen öyle, o kadar ayrıntılı ki, ne p kadar çok efekti, ne de o kadar çok simülasyonu adam gibi kullanamıyorsun...taş çatlasa 4 tane ton çıkarıyorsun, onları yazabildiğine dua ediyorsun :D

minimalist olmalı, bu vox'un manual'ini falan da inceledim..evet mutlaka bir processor olduğu için bir karşılıklık mevcut ama diğerlerine mesela gt-28 e göre bayaa bir kolay, ya da manuali yazan adamın tasvir becerisi çok başarılı olduğu için ben öyle anladım:D

Tekrar mrb arkadaşlar. Ben şu lambanın ısınma mevzuunu babamla konuştum ve bunun 9V 3A veya amfinin beslemesiyle hiç bir alakası olmadığını anladım. Lambalar standart 6.3 flemanla çalışıyormuş yani amfinin veya cihazın beslemesi ister 220V ister 9V olsun lambayla alakası yokmuş. Hatta eskiden araba teyipleri bile lambalıydı. Zaten lambanın üzerinden geçen akımla cihazın voltajı arasında kurulan bağlantıda pek mantıklı diil :) Sanırım artık lamba parlaklığıyla alakalı bi soru kalmamıştır kafalarda. Amfi veya processor hiç fark etmio.

FReeRoCKeR demiş ki:
Tekrar mrb arkadaşlar. Ben şu lambanın ısınma mevzuunu babamla konuştum ve bunun 9V 3A veya amfinin beslemesiyle hiç bir alakası olmadığını anladım. Lambalar standart 6.3 flemanla çalışıyormuş yani amfinin veya cihazın beslemesi ister 220V ister 9V olsun lambayla alakası yokmuş. Hatta eskiden araba teyipleri bile lambalıydı. Zaten lambanın üzerinden geçen akımla cihazın voltajı arasında kurulan bağlantıda pek mantıklı diil :) Sanırım artık lamba parlaklığıyla alakalı bi soru kalmamıştır kafalarda. Amfi veya processor hiç fark etmio.

Peki o araba teyplerindeki lambalar ısınıp ışık saçıyor muydu?

Fleman'ın ne olduğunu bilmiyorum... :)

Şeytan diyor bağla 9V'u 12AX7'nin orasına burasına... :LOL:

"Zaten lambanın üzerinden geçen akımla cihazın voltajı arasında kurulan bağlantıda pek mantıklı diil :)" Bence çok mantıklı... V=I.R

:D Abi lambaya o 9V gitmio onun lambayla hiç bir alakası yok yani. Lamba için önemli olan fleman değeri buda standart 6.3. Lambanın amfinin giriş çıkış gücüyle hiç bir alakası yok lamba ses geçiriyo. Şöyle düşün mp3 çaları amfiye bağladıında oraya giden 100milivoltun altındadır watt olarakta 8-10 miliwattır ama bağladıın amifden 500watt ses alırsın belkide. :) (Gerçi biraz alakasız oldu ama :D ) Elektronikte herşey çok farklı biri besleme biri sesle alakalı. Yani bu 6.3 fleman sağlandıı taktirde lamba her kalükarda cayır cayır yanar. 9V'a takarsanda cayır cayır yanar ama harbidende cayır cayır yanar bence hemen uzaklaş :D

Geri