Otobüste Gitarı Koltukarasına Sığdırabilir Miyim?

Arkadaşlar merhaba, gitarımı İstanbul'a götürmem gerekiyor. Gitarımın hardcase'i var ancak bagaja kesinlikle vermeyeceğim, güvenemiyorum. Bu konuyla ilgili çok tartışma buldum ama soruma cevap bulamadım.Sorum şudur:

Gitarı yanıma alacağım, hardcase ölçüleri 105x40x15 cm. cam kenarına oturup gitarı yere koyup cama iyice dayasam bana oturacak yer kalır mı?

Bir de hem hardcase taşıma zorluğundan hem de otobüse daha rahat sığdırabilmek için gigbag almayı düşündüm. Hardcase malum sırta asılmıyor, elde de çok ağır, gigbag hem daha rahat taşınır hem de koltukarasına daha rahat sığdırırım diye düşündüm. Bu şekilde gitar taşıyanınız oldu mu? Öndekinin koltuğu yatırma ihtimaline karşı, ortadaki kapının oradaki koltuğa binmeyi düşünüyorum, hardcase ya da gigbagle sığar mı sizce?

http://www.ritter-bags.com/index.php?id_range=&id_type=8&id_model=3&id_art=19

Bu gigbag ölçüleri 106.5 x 38 x 41.5 cm olarak verilmiş, 106.5 cm. tamam 38 cm. tamam ama 41.5 cm. nedir? Bu kadar derin gigbag olur mu? Hardcase'den bile daha derin.

Sizce yanıma gitarı nasıl alırım, kesinlikle bagaja vermek istemiyorum, tepedeki gözede koymak istemiyorum, 2-3 kişinin yerini kapatır saygısızlık etmek istemem, hem de düşme ihtimali var. Gigbagin üst kısmı sapa denk geldiği ve orada daraldığı için yanıma sığdırabilirim diye düşünüyorum.

Bir de

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=6712&gid=563

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=8998&gid=229

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=8600&gid=227

tavsiyeniz var mı? Kollarım güçsüz hardcase ile taşımam zor, gigbag alacağım büyük ihtimalle :)

gig bag yerine bi koltuk daha satın alın böylece hem siz hemde gitarınız konforlu bi şekilde istanbula gidersiniz. :D saka bir yana ben http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=6350&gid=227 bu ürünü kullanıyorum gitarı cok sıkı bi şekilde sardığından fazla yer kaplamıyor. sanırım gig baglerin arasında en yaz yer kaplayanlardan biridir. ibanezi tavsiye etmiyorum gereğinden fazla büyük onuda önceden kullanmışlığım var rittler güzel gig bagler.

Otobüslerde su, kola vs. konulan küçük bir bagaj daha var, gitarı yere paralel koyuyorsun, hardcase ile oraya koy hiç birşey olmaz. Ben gigbag le hep oraya koyuyorum, hiç sorun çıkmadı. Sorun çıkarsa da koltukların üstündeki bagaj yerine sığdırmaya çalış. Bazı otobüslerde orası geniş oluyor, sığıyor. olmadı hardcase ile zaten bagajda bir şey olmaz, 2-3 kere de gigbag le bavulların arasına koymuştum, yine bir şey olmadı. Kargolardan güvenlidir en azından.

Hardcase etrafina patlayan pitirciklardan sarip bantla ver bagaja case icini de gazete kagidi ile doldur hic birsey olmaz.Kararin kesinse de gigbag cok rahatlatir ama ona verecegin paraya deger mi?Bir de cok rahatsiz bir yolculuk gecireceksin simdiden soyleyelim umarim yolun uzun degildir.Hardcase amaci zaten yolculuk icin yani bence kullan :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Arkadaşlar teşekkür ederim cevaplar için. Aslında hardcase ile taşıması çok yoruyor biraz da o yüzden istiyorum gigbag, rahatça sırtımda taşırım diye. Yani normalde de sağa sola götürürken kullanırım.

ben cam kenarında yolculuk ediyorum. Gitar taşıdığım için , gitar rahat ederde sen rahat edermisin bilmiyorum. Ben ufak tefeğim oralara girebiliyorum :) rahat olabiliyorum fakat olamayabilirsinde ... istersen en arka koltuktan al . o koltukların arkasında birazcık boşluk var oraya koyabilirsin. yada tam ortasını al o koltukların tamamiyle rahat biçimde yerden bacaklarına dayar paşa paşa gidersin.

Otobüslerde su, kola vs. konulan küçük bir bagaj daha var, gitarı yere paralel koyuyorsun, hardcase ile oraya koy hiç birşey olmaz. Ben gigbag le hep oraya koyuyorum, hiç sorun çıkmadı. Sorun çıkarsa da koltukların üstündeki bagaj yerine sığdırmaya çalış. Bazı otobüslerde orası geniş oluyor, sığıyor. olmadı hardcase ile zaten bagajda bir şey olmaz, 2-3 kere de gigbag le bavulların arasına koymuştum, yine bir şey olmadı. Kargolardan güvenlidir en azından.

Kesinlikle katılıyorum, defalarca kez bu kısımda gitti les paul'üm başına bir şey gelmedi. Gerçi normal bagajda da gitti...
Ben şöyle birşeyi hatırlatmak istiyorum;
"sakınan göze çöp batarmış"
aman diyim, hardcase'in içinde sal gitarı bozcaada'dan, atina'dan al. :)

Hardcase ile ibo bagajda çok gitti geldi.. başına en küçük bişe gelmedi. ama muavine vermeyin siz yerleştirip yerini değiştirmemesi için tenbihleyin. bunun dışında Gigbag günlük kullanım için çok rahat Hardcase ise uzak mesafelerde riskli taşımalarda birde gittiğiniz bir bar programının kıytırık kulislerinde gigbag üzerine oturup ibanezin zarif klavyesini kıran 1.95 likler içn kullanmak daha mantıklı.
ha bu arada eskiden kabin içerisine hardcase alan thy uçuş güvenliği gerekçesiyle bu uygulamayı yasaklamış ve kargoya verilmesi şartı koymuştur..

Valla ben Fender Strat'ı dandik Fender çantanın içinde veriyorum bagaja, mis gibi alıyorum geri. 6 7 saatlik yolculukta isterse trilyonluk gitar olsun bacağımın arasına sıkıştırıp rahatımı bozamam.

Keşke İETTlerde de bagaj olsa inip binerken sorun olmaz. =)

Ramazanda oruçla alakalı sorulan saçma sorular gibi geliyor kulağa ilk duyuılduğunda, (araba sürmek orucu bozarmı..vs) :) öğrenciliğimde bende çok sıkıntı yaşadım gita getir götür konusunda. ben gigbag ile koltuğun üstündeki eşya yerine koyuyordum, araba tümseklerden geçerken hareket ediyordu gitar. Onun içinde mont yada bi bez eşyam ile sıkıştırıyordum. sorun olmadı şimdiye kadar.

En arka koltukta yer alabilirsin, Orda 4 koltuk oluyor ve arası boş oluyor gitar orda rahat rahat geliyor, Otobüsün arka tekerinde üstünde bir bölme var orayada koyabilirsin, söförün altında bir kapak var orayada koyabilirsin. Hardcase otobüsün içerisine sokacaklarını sanmıyorum.
4 yıl boyunca 12 saat yolu gitarımla bu şekilde yaptım.

ritter gigbag i ayagımın ucuna koyarak sivas-ankara arası kazasız yolculuk yapmıştım. ama mola hariç baya bi hareketsiz kaldım.. case i yanında götürmeye kalkarsan yer kalmaz sanırım.

Geri