Setup Ile Alakası Ve Bilgisi Olanlar

Zamanında açmıştım ama yarım kalmıştı...
Başlığı açtığım zamandan itibaren bir sürü alet daha aldım sattım ve denedim çok öznel şeyler bunlar benim yapamadığımla bir başkası şaheserler yaratıyor maalesef...
hatta Atalayın dediği gibi her türlü ekipman her türlü müzik yapılabilir bu yüzden bu başlık çoğu arkadaşımıza yarardan çok zarar sağlayacak ve kafalarında bunu almasam yapamayacakmıyım yani gibi bir düşünce doğabilecek yanı sıra ellerinde bulunan ekipmanlardan soğuyacaklar çünkü öznel şeyler maalesef önerilemiyor ben bunun farkına vardım bi ara ayrı bir başlıkta herkes denediği ürünlerin artılarını eksilerini yazar daha faydalı olur ,öneri olayı herkese göre değişiklik göstereceğinden fikir çatışmaları bile yaşanabiliyor, bu yüzden gereksiz bir başlık oldu açıkçası :D ...

abi gercekten elinize saglık ben 1,5 sene kadar bu işlerle mesgulüm siz boyle aydınlatmasanız ben bu kadar cabuk gelişemezdim samimiyetle tesekkur ediyorum ben her nekadar tarzınız olmasada punk calıyorum ama arasıra metallicadan tutun her gurubun guzel sarkılarını calıorum sizden bir istegim var comp sustainer 535q yada classic wah bide distortion alıcam ama ne alıcam karar veremiyorum lutfen yardımcı olun bide bu sitedeki marshall vs lerden birini alimmi sizce vs100 yada 50 tesekkurler

pedal sabit başlığına açsaydın keşke sorunu burda yanıtlayım ama yinede...
boss'dan yana yap compressor seçimini
classic fassel bir tane wah al
tarzına uyabilecek ve çok amaçlı kullanacileceğin sansamp double drive işini görecektir
kolay gelsin...

Herkesi analog pedal furyasıdır aldı gidiyor bir zamanlarki processor furyası gibi.Bence tarzınızı iyi belirleyin ona göre seçim yapın.Taşıma problemidir,elektrik problemidir,gitar/vokal olup olmadığınızdır vs. herşeyi iyi değerlendirip seçim yapın bence...Zor iş set-up işi ya...Hele deneme yanılma şansınız azsa ve paranız sınırlıysa...

Van Halen usulu dag kadar kabin ve "kelle" dizenler var. Onlara lafim yok, sadece sahnede sesi az tutup, mikrofonlarayarak guclendirme yontemini es geciyorlar bence problem o.

Mesa Boogie Dual Rectofier kafayi yaklasik iki senedir kullanmiyorum, kabinini sattim, zira 100W bence cok sacma sapan bir sey. Yaninda bateri bile calamiyor. Dolayisi ile cok zor olan bateriyi mikrofonlama isine girmek gerekiyor. E o zaman ben neden bir tane 30wlik valve'i mikrofonlamayayim ki, dimi yani.

Neyse benim kafam eskisine gore cok degisti dolayisi ile. Adam gibi 15-60W arasi valve combolar cok guzel isimi goruyor. Billy Gibbons denen ton canavarinin da genel de bu sekilde kayit yaptigini dusunursek cok kotu bir secim degil bu. Kullandigim amfiler, celestion blue kolon ve JJ-tesla valve modifiyeli bir adet super 15wlik fender Blues Jr.; bir adet hic modifiye edilmemis Peavey classic 30 (ki buna da JBLD120nin kopyasi Weber kolonu takacagim, ve bir de external cab kullanacagim, ama daha yapmadim bakalim ne zamana olur); Bir adet hic mi hic modifiye edilmemis (cunku gerek yok) fender bassman 59RI.

Pedal falan isine gelince, bir iki tane boost olsun, ve de hani mesa tonu kacmasin diye bir mesa v-twin olsun yeter seklinde dusunuyorum. Iyi bir delay de lazim tabi ki.

Blues falan icin kullandigim setup: Ya Gibson LP ya da Fender Telecaster ---> yukardaki amfilerden herhangi biri. Eger gaza geldiysem o zaman fulltone fulldrive 2 isimli overdrive pedalini kullaniyorum ama overdrive icin degil (overdrive olacaksa ya sesi acmak ya da asagida bahsettigim sd1'i kullanmak bence daha iyi oluyor) ustundeki "boost" fonksiyonu icin. Super bir sey o.

Hard Rock icin iki tane setup var:

eger 70'ler usulu bir seyse o zaman gibson LP ---> Modifiye (J. Spina diye bir arkadasim tarafindan) Boss SD-1 ---> Blues Jr.

Veya gibson LP ---> Modifiye (J. Spina diye bir arkadasim tarafindan) Boss DS-1 ---> Peavey Classic 30.

Daha 80ler kilikli bir sey icin: gibson LP ---> ayni Boss DS-1 ---> Ronald GP 16 (delay + flanger + tap delay + chorus ve envayi cins reverb icin) ---> Peavey Classic 30.

Bu arada yeni yeni v-amp 2yi cidden sevmeye basladim. Ama bu sefer direk bilgisayar icin degil, efekt in'den peavey classic 30 ile kullanmak icin. Gayet iyi sonuclar veriyor, sasirtiyor adami yani.

En son olarak da eger daha 90lar usulu mesa tonu gerekiyorsa o zaman gibson LP ---> Mesa Boogie V-Twin ---> Ronald GP 16 (delay + flanger + tap delay + chorus ve envayi cins reverb icin) ---> Peavey Classic 30.

B

cash ve diger arkadaslara cok tesekkur ediyorum bir kez daha somak istiyorum bu sitedeki vs100 yada 50 yi alimmi uzun zaman daha amfi almicam ama bide sansamp double amp sim deilmi onu marshall preamp katını iptal ederekmi kullanıcam cry baby 535q mu classicmi arasıra guns'n roses calmak istiyorum tesekkur ederim

Sansamp Double drive, ClassA-B ve ClassA/B sınıfı(yani gitarınızdan gelen sinyalin bir kısmının ısıya .çevrilmesi ile ilgili sınıflama) amfilerin drive'a girmiş hallerini modelleyen bir amfi similatoru denebilir.Preamp katını iptal etmekten kastın loop kullanmaksa evet böylede kullanabilirsin.

skate_punk demiş ki:
evet kastım oydu tesekkur ederim ama hala kimse marshall lar hakkında bişi demiyor

Marshall'lar hakkinda denecek sey cok yok ki. Temel olarak iki tane modeli var, birincisi 50 veya 100 W Plexi Kafa, ki van halen'dan tut duane allman'a kadar bir cok super gitar tonlari yaratmis insan kullanir. Al sana hatta bir link (yenisi icin)

http://www.musiciansfriend.com/srs7/fg=42/g=guitar/s=amps/search/detail/base_pid/482716/

Ikinci onemli Marshall kategorisi ise JTM45, ki fender bassman 59'un Mr. Loud lakapli Jim Marshall tarafindan 1960 yilinda ilk prototipini yaptigi kopyasidir, celestion falan var ustunde. BluesBreaker adi altinda da gecer combo versiyonlari, ve gayet saglam bir amfidir. Etrafta bulsam dakka durmayacagim bir amfidir kendisi.

Kafa versiyonu:

http://www.musiciansfriend.com/srs7/fg=42/g=guitar/s=amps/search/detail/base_pid/482793/

Combo versiyonu (BluesBreaker - Eric Clapton John Mayall and the Blues Breakers isimli o devrimsel albumdeki tonlari bu alet ile yapar + rangemaster treble boost ile)

http://www.musiciansfriend.com/srs7/fg=42/g=guitar/s=amps/search/detail/base_pid/482795/

Bu yukardaki simdi bir reissue, ve 30W. Bildigim kadari ile Clapton'nun tam olarak ne kullandigi o albumde belli degil ve cok bilgili bu isin delileri 45w oldugunu iddia ediyorlar. Neyse...

Bu arada oteki marshallar bu iki "star" kategoriden dolayi gaza getirilen aletlerdir. Transistorlu olanlarinda hic mi hic is olmayip, sadece para tuzagi seklinde olan olaylar benim tecrubeme gore.

B

DrB cok tesekkur ederim ama bana ole van gibi cok saglam tonlar deil pedallarımı baglayınca guzel ses veren bi alet lazm ki durumum bu tur transistorlulere yetiyor guns n roses calmak istiyorum ama asıl en cok punk turevi calıyorum

skate_punk demiş ki:
DrB cok tesekkur ederim ama bana ole van gibi cok saglam tonlar deil pedallarımı baglayınca guzel ses veren bi alet lazm ki durumum bu tur transistorlulere yetiyor guns n roses calmak istiyorum ama asıl en cok punk turevi calıyorum

Slash'de plexi kullanir!

Ama eyvallah, 2000 dolar bayilmama daha var diyorsan ve gunu kurtaran bir alet istiyorsan, sana soyluyecegim alacagin amfinin illa marshall olmasina gerek yok. Cunku marshall'in iyi oldugu konu bu ust seviye amfiler, yani transistorlu olaylarinda cok cok avantajlari yok.

B

genede cok tesekkur ederim sahnede mic ile kullanıcagım için cok yuksek gerekmez watt ı ama studyomda kayıt ve prova icin biraz yuksek watt gerek ve kaliteli olsun istiyorum tesekkur ederim

preamplardaki tüp sorunu

herkese slmlar.vs-100 amfiye sahibim ve 4,5 yıldır tüpü değişmemiş.şu anda 2. overdrive kanalından ses gelmiyo.sizce tüp bitti diyemidir yoksa daha ciddi sorunlar mı beni bekliyo?

Yukarıdaki sabit başlıkta soracaksın bu sorunu
hehe setup yazısını gören herkes buna mesaj atıyor zaten karışmış başlık güzelcene , amfi ler , cry baby ler...
yineliyorum tamamen öznel şeyler bunlar yanlış ve gereksiz bir başlık oldu maalesef , aklınız karışabilir , her türlü edevatla herşey yapılabiliyor kullanıcısına göre değişir zaten amatör olarak uğraşıyorsanız setup işine hiç girmeyin diyorum ve noktalıyorum
kolay gelsin

ilginç birşeyler buldum, sanırım burası postalamak için iyi biryer:

DAVE MUSTAINE RIG:

2004-2005

mustaine20042005.jpg

Guitars:
* ESP DV8 Dave Mustaine Signature with Seymour Duncan JB/Jazz pickups

Picks:
* Dunlop picks

Strings:
* GHS strings

Amps:
* Rocktron Prophesy Guitar System
* Marshall EL34 100/100 Dual Monobloc Power Amp
Cabinets:
* Marshall 4x12's with Celestion Vintage 30 speakers
Mics for Cabinets:
* Electro Voice RE 20 and N/D 478 with Demeter Isolation Boxes
Other Effects/Rack Equipment:
* Rocktron All Access Controller
* Furman PL Plus Power Conditioner
* Digitech Series Tone Driver Overdrive Pedal
* Monster Cable
* Shure PSM 700 In-Ear Monitor
* Electro Voice RE1 Wireless System

1992:

mustaine1992.jpg

Risk

mustainerackrisk.jpg

secks tamamda bu resmin setup toplayan arkadaşlara bi yararı olacağını sanmıyorum bırak o setuptan bir parça almayı kenarda duran vantilator bile lüks çoğu kişi için
ayrıca setup olayını şu siteden takip edebilirisiniz hepsi burda yazılı istediğiniz gitaristin setupını vermek işsterseniz burdan seçip linkini yolllayın resim koymak oldukça yavaşlatıyor sayfaları

www.guitargeek.com

başlık hazır çorba olmup karışmışken bi geyik iyi gider nası olsa yakında çöp yolu gözüktü eheheh en üstteki resimdeki el34 ün içide çayhane gibi olmuş çay bardağı dolu sanki :D

Geri