Devrimcilik

'Forum Meydanı' forumunda nbvma5 tarafından 9 Kasım 2004 tarihinde açılan konu

1. Arkadaşlar bu başlığı marksizmin anlamı, anlaşılması, daha geniş ve doğru bir biçimde incelenmesi için açtım.
    Günümüzde, ülkemizde ve dünyada marksizm önemini yitirmiş gibi görünse bile bence dünyanın bugün geldiği nokta itibarı ile kapitalizm son çağını yaşamaktadır. Bugün sömürü, sermaye iradı dediğimiz diğer ülkelerin piyasasına uluslararası şirketler olarak girme, ülkelerin kendi girişimlerini zayıflatma ve çökertme üzerine kurulmuştur. Toplumca kapitalizmin ne olduğunu sonuçları itibarı ile biliyoruz. Ve uluslararası şirketlerin sermayesinin 17 ülke büyüklüğünde olduğu ve bu işletmelerin ülkelerin siyasi yönetimlerine kadar hergücü kontrol edebildikleri ortadaır. Bugünkü devrimcinin görevi önüne geçilemeyen bu güce dur demektir. Tüketimin ihtiyaç üzerine olduğunu anlamak ve bir tarafta yiyecek bile bulamayanlar varken aşırı ve gereksiz tüketimi destekleyen bu mantaliteye dur demektir.
    Açıklamalarınız yıkıcı değil lütfen yapıcı olsun.

2. 1-Devrimci=marksist değildir. Bunun anarşistide vardır misal :)
    2-Marksizm üzerine bir başlık var..

3. Ayrıca "islam devrimi"de var :) Burjuva devrimcileri var :) Var da var.

4. Marksizm artık tükendi bir hayal oldu hala o hayalle yaşayanlar var yaşasınlar bakalım!

Sermaye,emperyalist güçler,gitgide yayılan liberalizm insanların boğazına çökmüştür.Bu sebeple insanlar aç,bilgiyede aç.Böyle insanlar ne marksizmi nede başka bir kurtuluşu düşünemezler.Bütün bunlar emperyalist güçlerin işine geliyor ve anlattığım yolla bir takım öğretileri asimile etmeye çalışıyorlar ki malesef başarıyorlarda!

Saygılar!

5. boluculuge kacmiyomu biraz sindi bu...?

6. Devrimciliğin sözlük anlamına bakta gel

7. abi hep aynısın ya!:D. Ustad burada bunu tartışmak hiçbir yeri bölmez zaten unforgivenin de dediği gibi bir sözlüğe bak...:D

8. Yok kaçıyor.
    Ben böleceğim bu ülkeyi. Tam ortasından cart diye :D

9. için için olan devrimlerde var... mesela türkiyde böle bişi yapılmaya çalışılıno.. ab ayağıyla çokşey.. deişcek.. ve kimsenin ruhu dahi duymıcak.. sonra sevgili milletim iş işten geçtikten sonra farkına varcak ... amaaa nerrrdddeee....

10. Devrimler, devrimci koşullar mevcut olduğunda gerçekleşir.
    Şu anda Türkiye'de böyle bir koşul mevcut değil. Ancak, AB'yle birlikte gelecek örgütlenme özgürlüğü ve Türkiye'nin AB ülkelerine oranla daha dinamik iç yapısı büyük bir hareketlilik getirebilir.
    ...
    Ben örgütlenme ve düşünce özgürlüğü istiyorum ve bu koşullar sadece AB'de mevcut.

11. Arkadaşlar saoolun. zaten hepiniz devrimcilik derken neden bahsettiğimi biliosunuz. marksist devrim.
    Ama isterseniz Fransız devrimiden başlar. iran devrimine kadar konuşuruz.
    Ayrıca arkadaş 'bu iş biraz bölücülüğe kaçmıo mu demiş'. :). Zaten bölünmşüz baksana bölüneceğimiz kadar, burada amaç halkın nasıl birleşebileceği üzerine konuşmak.
    Blues eyvallah ama bir düşünce ne kadar çok paylaşılır ve iananılırsa o kadar güçlüdür.
    din de çoğu kişi tarafından inanıldığı için bu kadar güçlü. Marksizm pratikte bir çöküş yaşadı çünkü o dönemde dünya hazır deildi. ama bence bugün kapitalizm son aşamada ve çöküntüler yaşanıo.
    Sence gelecek nereye gidio dostum?

12. Appassionata avrupa birliğine geçişle yaşanabilecek hareketlilik konusunda sana katılıorum.

13. Değişen değişmiş arkadaşım :D :lol: :D .

Adamlar islam cumhuriyeti kuracak neredeyse!Ülkeyi bölüp eyaletlere ayıracaklar,bizim milletimiz ayakta uyuyor.

Ordunun sabrı taşmak üzere bari askeri bir darbe olsada ne olduğunu görsek :D

14. 12 eylül sonrası ne olduğunu görmedik mi blues? Değişen gitgide yobazlaşan özgürlüklerin kısıtlandığı politikaları şu an hala görmüyor muyuz? Ordunun birşey yapması hiçbirşeyi değiştirmez sonuçta sistem aynı sistem, kafa aynı kafa. Eğer birşeylerin değişmesini bekliyorsak bu ancak ve ancak günümüz sürecin koşullarını göz önüne alarak taleplerimiz doğrultusunda biz halk olarak sadece birşeyler yapabiliriz. Yaptığımızın adıda bölücülük olmaz. Hala bu kalıbın dışına çıkabilmiş değilken nasıl olurda bu ülkede demokratikleşme yolunda adımlar atılmasını bekleriz. Kaldı ki bunu askerden bekliyoruz. 12 eylül sonrasını hatırlayalım bence üniversitelerde baskı, yök, apolitikleştirme politikaları ve gençliğin üzerine zehir gibi bırakılan bu televole zihniyeti vs. hepsi bu darbenin ürünüdür. Bizim elimize sıkıştırılan şeylerle biz oyalanırken adamlar ülkeyi gericilik odağı haline getirki. Yatıklarına ise DEVRİM denilmez...

15. Bence de. bu sağcı hükümetlerin hepsi menderes döneminin devamıdır. ancak ab girmemiz bizim de hak ve özgürlüklerimizin hızlı bir gelişimine sebebiyet verecektir. ama hala bizi alacakları konusunda şüphem var.

16. düşünceme katılmayan olacaktır ama bu ülkede oordu olmasa donumuza kadar alırlardı. !12 eylül zamanındaki genel kurmaylıkla şimdikini bir tutmayın arkadaşlar.

Tabiki bir ülkede askeri darbe olması hoş değil ama başka çare yok. Gelin kaynana yarışmalarını izleyen insanlarmı bu ülkeyi kurtaracak bu molozxlardan bir bok olmaz!

17. Bi kere abi orduyla ilgili söylediğin hiç birşeye katılmıyorum. Ordu aynı ordu değişen birşey yok. Ayrıca ordu olmasın diye birşeyde sözkonusu değil ama gel görki gelin kaynana izleyen halkıda böyle bir mücadelenin içine sokmak ayrı bir birikim ister. Sana orada katılıyorum ama onlara bu zihniyeti veren yine ordudur. Çünkü bahsettiğin ordu sistemin ordusudur.

18. Evet aslında aynen öledir bazı solcu subayları düşünmezsek. Ama Genel Kurmaydakilerin hepsi sistem bekçileridir. Bu rantçı yapıyı koruyan ayrıca bi de güzel mi güzel mitimiz vardır ki ordu bi kenara asıl iş bu mitte. 80lerde bu bizim gizli ajanlarımız paralarını dolar olarak ABD den alıyodu bunu da ekleyeyim inanmayan Bay Pipo yu okusun.

19. Mit olayı ayrı bir güzellik zaten. Hiç kurcalamayalım elimizde kalır:D .

20. Bu güzel bir yaklaşımda, o zaman benim sorum şu; Gelin kaynana yarışmalarını izleyen insanlar(+bu yönetimi tek başına iktidara getiren insanlar+darbe olsunda ordu gelip bizi kurtarsın diye bekleyen insanlar) için kurtuluşmu devrim sizce, öyleyse bu insanlar kurtulmayı hakediyor mu? Ben içinde bulunduğum halkın çok şey hakettiğine inanmıyorum...

Bu Sayfayı Paylaş