Amfi tavsiyesi???

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda apolloturk tarafından 26 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu

1. Elektro gitar'a yeni başlıyorum ve bir amfi almam lazım. Bu konuyla ilgili bir çok başlık var biliyorum ama benim isteklerim biraz daha farklı yönde olacak.

Öncelikle metal çalmak istiyorum. Günün birinde fade to black in solosunu orjinaline yakın bir tonla çalarsam benimde hayalim gerçekleşmiş olur:) . Şimdi elimde halihazırda bir elektrogitar var(5 sene evvel almıştım bugüne kısmet oldu ancak, oscar schmidt marka biraz dandik bir gitar). Her ne ise baştan söyleyim metallica'ya yakın bir tonu sadece amfiyle ya da bu gitarla almayı hayal etmiyorum.

Benim istediğim ileride tekrar amfi değiştirmek zorunda kalmamak ve kısmetse seneye bir ESP alıp hayalime yaklaşmak. Sadece evde çalacağım için amfinin çıkış gücü benim için pek önemli değil. İleride analog pedal ya da duruma göre processor falanda alabilirim bu yüzden amfi üzerindeki efektlerde çok önemli değil.

Mümkünse 500-600 TL bandını aşmadan ileride pedallar ve esp ile süsleyerek metallica ya yakın bir ton alabileceğim bir amfi tavsiyesi istiyorum.

2. hangi tarz, hangi marka, hangi model olursa olsun, deneyerek aldığın bir amfi olsun. en önemlisi budur...

3. maalesef amfiyi deneme şansımda olmayacak. Bulunduğum ilde bırakın amfi çeşitlerini kurs verecek yer bile bulamadım. Klasik gitarla başlamam gerektiğini söyleyip duruyorlar:mad: ve aynı hatayı ikinci kez yapmaya hiç niyetim yok eminimki amfi incelemek istediğimi söylesem ellerinde şansa kadere bir amfi varsa onu satmaya çalışacaklar. Gitarada Bora Uslusoy'un solo gitar metodu kitabından ve netten bulduğum videolardan çalışabiliyorum ancak.

alacağım amfiyide netten alacağım mecburen:(

4. İkinci el bir marshall avt50 alın. Evde düzgün bir drive pedalıyla işinizi görür ilk birkaç sene rahatlıkla. Daha sonra zaten kendiniz değiştirmek isteyeceksiniz büyük ihtimal.
    MG serisinden uzak durun yalnız, onu özellikle belirteyim.

5. evet, mg serisinden uzak durmak konusunda gönlünüz rahat olabilir, sheliakonur'un yazdığına +1 diyorum :)
    kendi tarzınıza en uygun olan tam lambalı amfiyi bulup alana kadar (iyi bir ses kartınız varsa) simülasyonlar da işinizi görebilir. emin olun ki kötü transistörlü amplilerden daha iyi sonuç vereceklerdir. ticari saçmalıklarla uğraşmayın, onlar çöp emin olun (amplitube, guitar rig, vb.). ben bu işlerle çok uraştım, alu, lepou vb. ücretsiz ampli simülasyonlarından aldığım verimi ticari saçmalık olarak nitelediğim hiçbirinden alamadım. rectifier seviyorsanız lecto, marshall seviyorsanız hybritt, peavey seviyorsanız x50'yi kullanın (bu arada x50'nin üzerine simülasyon tanımam, belirteyim :) )

6. Blackstar HT1 + pedal dusunebilirsiniz. Baslangic icin kaliteli bir cozum.

7. söylediğiniz amfileri araştıracağım tabii ikinci alirsam peşin almam gerekeceği için bir kaç hafta ertelemem gerekecek birde 50w ev için çok değil mi? Muhtemelen sesi çok kısmak zorunda kalıcam bu durumda soundda olumsuz bir değişim olur mu? Bilgisayar yazılımlarına gelince guitar rig3 denedin ama çok memnun kalmadım ve ses kartım onboard özellikle distortion da felaket buldum. Acaba metalzone gibi bir pedal üzerinden bilgisayara bağlasam tatmin edici bir ses alabilirmiyim? çünkü böyle bir durumda öncelik sırasını değiştirip önce pedal alıp amfiyi bir kaç ay erteleyebilirim.

8. Adam gibi ses karti olmadan ve bilgisayarin kuvvetli olmadan programlardan cok Yuksek verim beklememin bence. Benim deneyimlerim bu yonde.

9. anladım hocam, birde yoktan yere ses kartı almaya hiç gerek yok o zaman. Marshall avt50 aklımda. Peki bu blackstar ht-1 nasıl bir amfi? Google da aradım ama pek bir yorum bulamadım bu ürün hakkında. Anladağım karadıyla lambalı bir amfi. Örneğin ds-2 ya da metalzone gibi bir pedalla metal tonları nasıldır? İstediğim performansı alabilirmiyim?

10. HT1 Blackstar markasinin ev kullanicilari icin tasarlanmis 1w lambali bir amfi. Gaini artirmak icin solidstate birimler kullanmakta. Denemedim ama HT5in kucugu olarak gosteriliyor.

HT5 yurt disinda cok unlu bir bedroom amp. Fiyatina gore fx loop barindirmasi, 2 kanal olmasi, ISF ozelligi gibi ozellikler sinifina gore arti sagliyor. Humbucker manyetikleri olan bir gitar ile fade to black sounduna pedalsiz da yaklasabilirsiniz. Deneyimlerim bu yonde, bizzat kendim denedim. Fiyati 900lira ama.

MT2 icin de soyleyelbilecegim tek sey, tatmin edici ses icin baya ugrasmak gerekiyor.

Kabaca hesap yaparsak,
    600lira amfi + 100lira MT2 dersek biraz daha koyup HT5 tavsiye ederim.

11. Iki kere gondermisim...

12. ht5'te solidstate gain stage'ler yok mu?

13. HT5 ve HT1 de var. Mesajta yazmistim AMA sadece HT1 gibi anlasiliyor, haklisin.

14. öncelikle yorumlar için teşekkür ederim. ht-5 bütçemin baya dışında maalesef. Gerçi bir iki ay bekleyip alma şansım olabilir. ama bu hizla devam edersem bir yil daha bekliyip para biriktiriyim mesa boogie alıyıma dönecek bu iş.

15. Senin bilecegin is. :)

Ama lambali amfi konusunda 1 yil biriktiririm Mesa alirim sine katilmiyorum. Evde kullanamadiktan sonra isterse Soldano olsun, kucuk amfi daha kullanislidir.

Hang sehirdesin?

16. evde kullanılabilir aslında, dummy load denen şeyler sağolsun :) tabi kabin simülasyonlarıyla uğraşmak ve ek masrafa katlanmak istersen. gayet güzel bir çözüm. kabin simülasyonları da ampli simülasyonları gibi uyduruk değil, seni yarı yolda bırakmaz.

ancak diyelim ki işi abarttın, dual rectifier aldın. 10 küsür lambayla evde uğraşmaya değer mi, orası tartışılır. düşük wattlı çok yüksek gainli amplileri pek tavsiye edemeyeceğim (ancak bu düşüncem sınırlı olan tecrübeme dayanıyor, farklı amplileri denemek lazım). böyle bir durumda yüksek watt'tan çok korkmadan (attenuator'ü var, dummy load'u var :) ) uygun ampliyi seçmek lazım. mesela maliyet sorun olmayacaksa single rectifier güzel bir seçim olabilir.

ht-40'ı tavsiye edebilirim. küçük kardeşleri gibi ss gain stageler barındırmıyor o ampli. ancak o da do-re de yok şu an.

kolay gelsin.

17. Hangi amfiyi denediniz acaba?

Hangisinden memnun kalmadiniz?

18. memnun kalmama demeyelim de, benim tonal karma 2 wattlık amfide bazı frekans aralıkları diğerlerine göre bir miktar fazla çıkıyordu (500 - 1600 hz civarları). konuştuğumda buna düşük wattlı power katına uydurmak için preamp katında yapılan modifikasyonların sebep olduğunu öğrendim. zaten birkaç haftaya 20 watt olacak benim canavar :)

19. Bu amfiye gore tasarim hadisesinden kaynaklanmaktadir bence. Bu dusuk watt olayi yurt disinda oldukca populer bir olay.

Buyuk amfilerin verdigi zevk tartisilmaz ama sizi temin ederim, kaliteli ve iyi tasarlanmis dusuk watt amfiler ev icin gayet makul.

Mesa, Orange, Vox gibi ureticiler gayet guzel cozumler uretmisler gordugunuz gibi. :)

Blackstar konusunda yanlis bilinen bir konuyu da aydinlatmak isterim. Sizin soyleminizden sonra biraz daha arastirdim.

Dikkat ederseniz power katindaki lamba siradan bir lamba degil. Bu lamba tasarim olarak iki lambanin tek lambada birlesmis hali olarak geciyor. Push pull tasarim ile birlesince istenilen sonucu verebiliyor. Blackstar hybrid bir amfi degil. Tasarimi farkli. :)

Bu Sayfayı Paylaş