Sanat politik bir araç mıdır?...

Müzikle ilgili bir tarafı yok demekte çok doğru değil aslında, bazı müzikler çok şey anlatır mesela Rodrigo sadece gitarıyla bir iç savaşı anlatmış ve bence istediği mesajıda vermiştir...

haydaaaaaa ben tüm grammy alanlar politik yönlendirmemi yapıyor dedim dostum??
herhalde grammy alanların içinde bir sürü sapık ve salak adam var :!:
al sana bir örnek daha bir sürü ödül almış bir belgesel film yeni çekildi tamamen politikal adını ve konusunu araştır bi öğren
ufak kopya:konusu bush
gişe rekorları kırdı :!:

mesela Rodrigo sadece gitarıyla bir iç savaşı anlatmış ve bence istediği mesajıda vermiştir...

Bu eser konusunda hiçbir şey bilmeyen; nasıl, ne şartlarda yazıldığı gibi, birisi ilk dinlediğin "bu bir iç savaşı anlatıyor" diyorsa haklısın :!: :!:

Diyelim bu şekilde oldu, o zaman parçanın melodisinin ve arpejinin, o tondan çalındığında kişide iç savaşa dair duygular mı uyandırdığını mı öne süreceğiz?

şu gam hüznü bu gam sevinci anlatır gibi formüller mi var yoksa?

Farklı iç hastalıklarına iyi geldiği öne sürülen makamlarla tedavi uygulayan gruplar olduğu duymuş muydunuz?

Yanlış anlamayın lütfen, tabii ki Guernica ya da Aranjuez, hikayesini bilince daha şiirsel ve derin hale geliyor ama bunu biz sağlıyoruz, ardarda gelen notalar değil :D :D :D

ben sadece aldığı ödülleri söyledim
:!: ayrıca şunuda belirtirsen sevinirim grammy neye göre veriliyor anlatırmısın??boşuna atraksiyon yaptın daha demin ;)

içinde olduğu sıkışıklığı ve duyguyu öyle anlatmış ki ben şunu hissettim resmen Bir ailem yok savaşın içindeyim ve sevdiğim herşey artık benim değil ;)
belki ben müzisyenim bu yüzden bu kadar hassasım :roll:

KorayE demiş ki:
Bu eser konusunda hiçbir şey bilmeyen; nasıl, ne şartlarda yazıldığı gibi, birisi ilk dinlediğin "bu bir iç savaşı anlatıyor" diyorsa haklısın
...
Tamam ama ingilizce bilmeyen bir adamında Megadeth veya Joan Baez şarkılarının sözlerinden mesajı alamayacağı gerçeğide var yani bir sanat eserini anlamak için belli bir birikim gerekiyor zaten, mesaj sözelse bile en azından bir dil bilmek gerekiyor(anadilinde olabilir bu).
Müzikle tedavi aslında bilimsel bir gerçek, frekans, dalgalar, tonlarla ilgili. Salt müzik belki bir anlam taşımaz ama o müziği yapan sanatçı ve o sanatçının yaşadığı dönem bu anlamsız melodiye bir anlam yükler işte o zaman bu melodi bir eser olur, anlamsız sanat olmaz zaten....

Cash'e:

Bir "atraksiyon" yaptığımı sanmıyorum. Kimseyi kırmak ya da sinirlendirmek gibi bir amacım da yok, sadece net fikirler üzerinde net olarak ve klişelerden uzak durarak konuşmaya çalışıyorum...

Senin yazdıklarından bir müzisyenin Grammy alması ile politik mesajının, daha doğrusu sanatın politikasının bağlantısını hala kuramıyorum sadece.
Örneklerin de yardımcı olamadı...

(Bu arada bahsettiğin filmi gördüm, adı geçen klasik gitar parçasını 17 yıl önce ortaokuldayken çalıyordum, şimdi hakkını veremem gerçi... bütün bunlar notalarla ilgili düşüncelerimi değiştirmiyor ama)

Evet hatta ben şunu ortaya koyabilirim sanatla istediğim herşeyi hissettiririm mesela mükemmel bir saksafon solosu ile sex'i hissettirebilirim bir insana yaşamadığı halde yada gitarımla attığım bir solo ile hiç yaramazlık ve serserilik yapmamış bir insanı bu tür işlere bulaştırabilirim hayal dünyasında yada herkesi kendime düşmanda edebilirim asabi bir armoni yaklaşımı ile ;)

BAK DOSTUM,
Anlatmak istediğim bu tür mesajları veren insanların boş işlerle uğraşmayan ve işi iyi bilen kimseler olduklarıdır
grammy'de halkı ne kadar etkilediğine göre verilmiyor başarı totl'ine göre veriliyor anladın??

Evet hatta ben şunu ortaya koyabilirim sanatla istediğim herşeyi hissettiririm mesela mükemmel bir saksafon solosu ile sex'i hissettirebilirim bir insana yapmadığı halde yada gitarımla attığım bir solo ile hiç yaramazlık ve serserilik yapmamış bir insanı bu tür işlere bulaştırabilirim hayal dünyasında yada herkesi kendime düşmanda edebilirim asabi bir armoni yaklaşımı ile

Tüm bu söylediklerin:

Sex:saksofon
Rock: özgürlük, başkaldırı
Caz: zor müzik (bu sadece Türkiye'de var, eskiden caz:özgürlükmüş mesela)
Minör tonlar: hüzün, acı
ve buraya yazmadığım benzeri düşüncelerden kaynaklanıyor....
bir anlamda toplumsal bir kabul haline geliyor bunlar ve müzik algımızı etkiliyor. Ben bunun öğrenilen birşey olduğunu dğşğnğyorum sadece :D

Senin örneğindeki sex-saksofon ilişkisini bilmeyen birisi için aynı şey geçerli olmayacak...

Neyse ki asabi bir armoni anlayışı ile kimse birbirine düşman olmuyor...
Yoksa Schoenberg, Varese gibi besteciler bir dost edinemezdi şu hayatta..

Müzikle tedavi aslında bilimsel bir gerçek, frekans, dalgalar, tonlarla ilgili

Henüz kabul edilen gerçek bir tıp literatüründe böyle bir şeye rastlamadım... ama moral verir mi? hem de nasıl....
iyi hissettirir mi? deli gibi :D :D
Bunlar hasta kişiye faydalı olur mu? ona ne şüphe :D :D :D

Anlatmak istediğim bu tür mesajları veren insanların boş işlerle uğraşmayan ve işi iyi bilen kimseler olduklarıdır
grammy'de halkı ne kadar etkilediğine göre verilmiyor başarı totl'ine göre veriliyor anladın??

Tamam güzel de üzerinde konuştuğumuz konuyla ilgisi açısından sağlam bir yerde durmuyor gibi geldi bana bunlar. Yoksa Metallica ya da Megadeth severim ve dinlerim. Bu kişilerin boş olmamaları ve verdikleri politik mesajlarla Grammynin pek ilgisi yok.... grammy onları daha iyi ya da önemli yapmıyor... anlatmak istediğim bu... grammy örneği bu kişilerin tavrını iyi ortaya koyamıyor...

neden :?: öyle müzisyenler varki müziğiyle en hasta kişlere ilaç oluyor müzikten anlamak gerekli değil etkilenmek için oke ;)
her insan müzikteki atraksiyonu ve sıcaklığı anlayabilecek yetilere sahiptir
ama müzik iyi yapıldığında :!:
bu gün tavuklar bile daha fazla yumurtlasın diye mozart çalınıyor :D

he ehehe bide düşmanlıktan kastım müzikal gerilimin verdiği hırs duygusu sanırım çok yüzeysel okuyosun yazıları :roll: gel düşman olup savaşalım demiyorum sana müzik vasıtası ile :D
daha iyi ya grammy le daha saygınlık kazanan bir müzisyen dahada ciddiye alınacaktır ve düşünceleri gündeme gelecektir ;)

cash demiş ki:
daha iyi ya grammy le daha saygınlık kazanan bir müzisyen dahada ciddiye alınacaktır ve düşünceleri gündeme gelecektir ;)
Grammy ve saygınlığı ben pek bağdaştıramam :D ama gündeme gelme konusunda haklısın.
Müzik güçlü bir araçtır haklısın ama duyguları anlatmada, ideoloji ve politik anlamda salt müzikle birşeyler anlatmak ve bunların anlanabilmesi için o müziğin ne için yapıldığının bilinmesi şart.

he ehehe bide düşmanlıktan kastım müzikal gerilimin verdiği hırs duygusu

müzikal gerilimin verdiği hırs???....

Müzik güçlü bir araçtır haklısın ama duyguları anlatmada, ideoloji ve politik anlamda salt müzikle birşeyler anlatmak ve bunların anlanabilmesi için o müziğin ne için yapıldığının bilinmesi şart.

kesinlikle... :D :D :D

sanırım çok yüzeysel okuyosun yazıları

"atraksiyon"un anlamını açıkladığın için teşekkürler...

niye baba ?? adam gramyi kapıyo sonrada aylarca medyanın malzemesi bide üstüne üstelik aldığı bir isim var ee eeee artık ağzından çıkan her kelime ve eleştiri olay artık

arkadaşlar sanat dediğimiz şey zaten insanların başka bir şekilde o düzeyde anlatamadığı şeyleri anlatma yöntemidir. basit mantıktan gidersek sizin politik görüşünüz yaşam biçiminizi düşünme biçiminizi ve olaylara bakış açınızı değiştirir. ve bu bakış açısıyla baktığınız zaman evet politika sizin sanatınızı etkiler ve sizin politik görüşünüzü anlatan birşey olur

sizin politik görüşünüz yaşam biçiminizi düşünme biçiminizi ve olaylara bakış açınızı değiştirir. ve bu bakış açısıyla baktığınız zaman evet politika sizin sanatınızı etkiler ve sizin politik görüşünüzü anlatan birşey olur

Evet, ben de aynen bunları söylemek istedim ilk mesajımda :D :D :D

Politik bir tarafı vardır ama sadece politik bir araç ya da hoşça vakit geçirmek için kullanılan bir uğraş değildir, kendi dili, anlatımı, estetiği vardır :D :D :D

[/quote]

Geri