Homestudio için kulaklık; sennheiser hd-280

A

Aeron

elimde hd280 var . 1 senedir kullanıyorum. Sonunda pek de iyi olmadığına karar verdim. bası zayıf.
Daha iyi monitör kulaklığı önerebilirmisiniz?

Kulaklıkla mixing yapmak pek doru değil. Çoğu psikoakustik kurallara göre yanlış bir durum oluşturuyor. Örnek olarak ITD kuralı ( interaural timing difference ) : İki kulağımızın arasındaki mesafe farkı ile seslerin varışında kulaklarımız arasında zaman farkı oluşuyor, duyumumuz bunları ayırt ederk sesin yönünü hesaplıyor. Ayriyetten ufak kafa hareketleri ile yine sesi yönününü bulmayı kolaylaştırıyoruz. Kulaklık ile mümkün değil bunlar.

Tabi en büyük etkende sizin kulağınıza direkt gelen sesin dinliyicinin kulağına speakerlar ve belirli bir mesafe ile gelmesi. Bu kulaklıklarda pratikde şu tür sorunları yaratır :

* Kulaklıkla dinlerken daha detaylı duyarız, reverbler abarır, mekan hissi genişler
* Ama ref. monitörleri, ya da normal speakerlar ile dinlediğimizde bu mekan hissi azalır, diffuse olur bir safhada

Daha iyi monitör kulaklığı öneremedim kusura bakma ama bunlara dikkat et bir kulaklığa fahiş fiyatlar vermeden önce

Geri