Distortion Sınıfları

Dostum jeff,
Elemanın başlığını kitlemişsin ama harbiden distortionun sınıflarını yazmayı unutmuşuz ben aradım motor vasıtası ile bulamadım şöylece yazıyım sabit başlığada aktrılabilir burdada kalabilir arayan bulur zaten;

1)vint distortion

2)warm distortion

3)crunch distortion

4)blues distortion

5)hard distortion

6)heavy distortion

7)fuzz distortion

müzik sistemleri ve amplifikatorler adlı kitaptan araklanmıştır :D

Pek sağlıklı bir sınıflandırma değil ne yazıkki, daha çok dandik bir processorun içindeki seçeneklere benziyor. Ama sınıflandırmanın sağlıklısı olmaz zaten :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ne bileyim okuduğumu yazdım en azından bulunsun sitede daha sağlıklısını bulunca ekleyin oke ;)
olaylarıda yazıyo garip garip ama grafikleri yazamıyacağımdan ekliyemedim bide zaten anlamaz amator arkadaşlar elektronik değerlerden ;)

Genel olarak drive türlerine örnek verelim daha faydalı olur kanatimce :

* Clean override :
Tercihen lambalı bir clean channel'in yüksek volüm gönderilerek drive a sokulmasıdır. Hafif bir drive elde edilir, güzel bir texture katar sound'a blues a güzel gider

* British :
Bu genel olarak marshall amplilerin sesini anlatırken kullanılan bir terimdir. Klasik marshall sound'u işte :) Bronz tadında 2k civarında bounce u var, bağırır edebilir

* California :
Bu da mesa ların tonlarını anlatırken kullanılır. Günümüz metalinin tonlarına nispeten hakimdir bu aletler, low end leri güçlü, yüksek drive vs...vs...

*Hi-Gain :
Hi- Gain de karşımıza 80 ve 90 ların efsanevi aletleri Soldano SLO-100, Bogner Ecstasy gibi aletleri sembolize ederek çıkar. Hi-Gainlerin tonları clean kadar temiz ve drive ın yırtıcılığını jiletliğini kompresyonunu taşıyan akıcı tonlardır.

doğru söylemişsin modellemelerin tanımı ve drive sound'unu tanımlamışsın güzelcene
Benim yazdıklarım ünlü firmaların sık kullandıkları modellerin isimlendirilmesi ve çeşitleri ikiside ayrı ayrı yarar arkadaşlara
hani diyolar ya fuzz diye bir ürün varmış yada vint adlı başka bir ürün bu ne sınıfına girer diye yukardakilerde bu tür soruların yanıtı sayılabilir yani DİSTORTİON ürünleri bunlar
örnek:electro harmonix vint pedal =distortion türü bir üründür

Skatheist'in sınıflandırması doğru olmuş...

Eklemem gereken tek şey distortion'un ne olduğudur. (başka bir başlıkta anlatmıştım ya neyse...)

Distortion kelime anlamı olarak "bozulma" demektir. Müzikte kullandığımız anlamı da budur aslında...

Ses dalgası "sinüsoidal" şeklindedir.
Sinüsoidal nedir? Sinüsoidal, birbirinin "x" eksenine göre simetriği 2 parabolün uc uca eklenmiş şekli diyebiliriz. Şunun gibi bir şey...

s033c.jpg

İşte bunun bir ses dalgası olduğunu farzedelim. Bu eğrinin "y" eksenindeki max ve min (tepe noktaları) noktalarını sınırlandırdığımızda o bölgelerde bir kırpılma (distortion) olur. Bunu tekrar "ses"e dönüştürürsek basit bir distortion pedalına girmiş gibi bir ses çıkarır. Sınırladğımız o tepe noktalarının sınırlarını kısalttıkça (0'a yaklaştırdıkça) Drive dediğimiz kontrol tuşunu arttırmış gibi bir etki oluşur. Gain ise kazanç demektir. Bunu da, eğrinin "y" eksenindeki tepe noktaları arasındaki fark (y değerleri +5,-5 ise l+5-(-5)l = 10 ) gibi düşünebiliriz. Gain'i arttırdıkça y ekseninde sınırlandırdığımız tepe noktaları belirli bir yerden sonra genişleyemeyeceği için kırpılmaya uğrar. Gain arttıkça kırpılma (distortion) da artar. Bu olaya amplifikasyon da denir. (amfi)

Daha detaylerı var tabii ki harmonik oluşumu falan ama bu kadarı yeter heralde...

Tamam işte canavar gibi olmuş bi başlık altındada toplanmış oldu distortion sınıfları yazan bulur hakkındaki herşeyi
ben ürünlerdeki tanıtmayı yaptım yani distortion pedalları arasında bu tür ürünler ile değişik distortion şekillerini edinmek mümkündür ;)

Osilator ne demek ?? onuda anlat bari :oops: benim gibi bilmeyen dostlarımız vardır onlarada güzel olur bu başlık altında kısa öz ve anlaşılabilir bir tanım diğerlerini okudumda biraz teknik olmuş :(
cash'in olayda güzel olmuş dediği gibi warm nedir denince bir distortion türü olduğu anlanmış olur sketheist parçalamış yine tanımı ;) bu şekilde anlatın sade ve hoş daha iyi anlaşılıyor:D

Yukarıdaki sinüsoidal grafiğinin oluşturulduğu ekranın (cihazın) adıdır osilatör. Mesela amfinin line out'undan osilatöre girersen ses dalgasının nelere uğradığını, o ideal sinüoidalin ne tip bozulmalara uğradığını, ne tip harmonikler ürettiğini (harmonik, aslında olmayan ama amplifikasyon sırasında istemdışı üretilen seslerdir) görebilmene yarar. Asıl amacı bu değil tabi aletin ama olsun :)

oke.çok iyi anlaşılır oldu herkesim anlayabilir artık diğer bi kaç tanım okudumda çok teknikti anlamamıştım elinize sağlık
şimdi hem çeşitleri hemde şeması bir başlık altında :p

Dunlop Jimi hendrix Wah pedalı -> Dunlop Rotovibe pedal -> Boss sd-1 super overdrive -> boss ch-1 super chorus

Amfiler: Marshall JCM-800 100watt head
Kabin: 4x12" marshall

"Zakk Wylde"

Jeff site süpermiş sağol dur bakim nasıl alıyorlarmış tonları :)
sanki malzemelerini alcak paramız varda :) ehe malzemeleri toplayana kadar zaten ekipman değiştirir o adamlar lol :) zakk ın ekipman aslında biraz uğraşla temin edilebilir bi zakk wylde custom gitar üstüne ekipman hmm bankamı soysam acaba :)

Ayrıca konu çok yararlı olmuş zevkle okudum elinize sağlık

Jeff amplinin çıkışını osilatör'e giremeyiz :) Osiloskop' a gireriz, öyle analiz ederiz wave form'u görürüz.

Osilatör ise belli bir sinewave ( sırf sine da değil square cart curt fln da... ) genere eden aletlere, oluşumlara denir.

Ufak bir terminolojik hata olmuş.

Geri