gitarı müzik setine yada herhangi bir hoparlöre bağlama

Blues, orada yazılan şey çok yanlış değil, zaten onu eleştirmiyoruz.

Tipik bir amplide iki katman var. biri "preamp" diğeri "poweramp". Gitar amplisinde "Gitar amplisine has" gelen sesi en çok etkileyen yer "Preamp" tır. Daha sonra Power amp preamptan gelen sesi yükseltir. Daha sonra ses poweramptan speakerlara gider. Speakerlar ve Speakerların bulunduğu kabin o karakteristik sesi verir.

Ozan ne demiş?
Ayriyetten müzik seti amplileri ile gitar amplileri arasında pek bir fark yoktur. Müzik setinin içinde bulunan ampli de bir power amplidir. Kaliteli bir müzik seti power amplisi, düzgün bir preampli ile gitar çalma fonksyonlu olarak kullanılabilir. Aynı şekilde orta karar bir müzik seti de uygun ekipman ile orta-altı bir amplinin işlevini görebilir.

Müzik seti bir "Power ampli" olarak kullanılabilir demiş. Yani, gitara karakteristik tonunu veren bir "preamp" ve poweramptan sonra sesin şekillendiği o özel speaker ve özel kabin veya speaker simulator(bahsedilen şeyin simülasyonu poddaki gibi) hala gereklidir.

Yani sonuç olarak, Speaker simülasyonu olan bir efektör cihazı içinde preamp ve speakerlar modellenmiş olduğu için müzik setine veya bir hi-fi ampliye bağlamakta hiç bir yanlış şey yoktur, elde imkan yoksa bu yöntemle gayet güzel takılabilir bir insan.

Konservatuar sınavlarına hazırlanıyorum ve beynım çok yorgun oluyor bu yüzden yanlış anlaşılmalar ve kavram karmaşası oluyor, kendi adıma özür dilerim..

Aslında pek farklı bir şey anlatmıyoruz ama bir gerçek varki sebebi ne olursa olsun müziksetin den güzel ses alınamayacağıodır, ama imkan yoksa olabilir diyecek sözüm yok ama bir müzik setini gitar amplisi şeklinde kullanmak hoş etki bırakmaz insanlarda.

"Aslında pek farklı bir şey anlatmıyoruz ama bir gerçek varki sebebi ne olursa olsun müziksetin den güzel ses alınamayacağıodır"

Yok böyle birşey. Cem Ö. nün kitabında demek istediği bir gitarı çıplak olarak ampliye bağlamak.
En yakın zamanda orta seviye bir müzik setini mikrofonlayıp mp3 demo koyucağım buraya bakarız nasıl ton :)

skatheist demiş ki:
"Aslında pek farklı bir şey anlatmıyoruz ama bir gerçek varki sebebi ne olursa olsun müziksetin den güzel ses alınamayacağıodır"

Yok böyle birşey. Cem Ö. nün kitabında demek istediği bir gitarı çıplak olarak ampliye bağlamak.
En yakın zamanda orta seviye bir müzik setini mikrofonlayıp mp3 demo koyucağım buraya bakarız nasıl ton :)

Tabi olabilir :)

yalnız abi ben senin bu "yok öyle birşey" deyişine hasta oldum :D

Hasta olunmayacak gibi değil dimi :)

Şimdi şöyle bir durum var. Sen müzik setinden düzgün ton alamamış ve alınmayacağını okumuş olabilirsin. Ama bunun doğrultusunda alınamaz diye idda edemezsin. Edersen ben alabilmiş olduğumdan yok öyle birşey derim :)

skatheist demiş ki:
Hasta olunmayacak gibi değil dimi :)

Şimdi şöyle bir durum var. Sen müzik setinden düzgün ton alamamış ve alınmayacağını okumuş olabilirsin. Ama bunun doğrultusunda alınamaz diye idda edemezsin. Edersen ben alabilmiş olduğumdan yok öyle birşey derim :)

>Sende kendi çapında haklısın bende!

Ben tecrübelerime dayanıpta konuştum sende, ortak nokta bu enazından .yanlışmıyım?

arkadaşlar
iyi bir preamp (kabin simülatörlü vs) + müzik seti
ve aynı preamp artı gitar amfisi arasında dağlar kadar fark var
ama müzik seti ile de pek güzel idare edilir
ama mixer türü bir cihaza bağlanmış bir pod benzeri cihazda mesela müzik setinden daha iyi performans verir.
gene de iyi bir gitar amfisine doğru şekilde bağlanmış preamp en iyi tonu verir
ben mesela pedal gibi bağlamıyorum fx returnden giriyorum böylece gitarın preamp'i bypass edilmiş oluyor ama sonuçta ton daha iyi oluyor

Bir deli bir kuyuya taş atmış, bin akıllı çıkaramamış misali amma tartıştınız :)
müzik setiyle bir preamp kullanılsa bile iyi bir gitar amfisi kadar mükemmel sonuç alınamayacağı!
ama yinede fena sayılmayacak bir sonuç elde edilebileceği! konusunda herkes aynı fikride değil mi?

Slim_man demiş ki:
Bir deli bir kuyuya taş atmış, bin akıllı çıkaramamış misali amma tartıştınız :)
müzik setiyle bir preamp kullanılsa bile iyi bir gitar amfisi kadar mükemmel sonuç alınamayacağı!
ama yinede fena sayılmayacak bir sonuç elde edilebileceği! konusunda herkes aynı fikride değil mi?

:D Güzel kardeşim ortada kuyu filan yok, :D onun içine taş atan bir delide yok.

Ben kullandım zamanında kötü sonuç elde ettim ,ozan kullanmış iyi sonuç elde etmiş.Ben kendi adıma beğenmediğimi belirttim olay bu :)

Yalnız şunu belirteyim, olayın iç yüzü şimdi ortaya çıkıyor:ben müziksetinde gitara başlarken "preamp"filan kullanmamıştım ;)

Geri