Processorleri pre-amp katından (input girişinden) kullanmak

Bende sansamp a göre söyledim. Gitar -> Gate -> Compressor -> Wah (comp ve wah yer değiştirebilir) -> Drive vs... en uygun diziliş.

Gate'i drive'dan sonraya koymak yanlış olur Cash. Drive'da da naturel bir compression vardır. Gürültü seviyesi artacağından gate'in thresoldunu yüksek tutman gerekir drive'ın sonrasına koyarsan, buda sustain'ini köreltir.

Noise gate'in sona konması şöyle yanlıştır.

Şimdi noise gate'ten önde delay koyduğunuzu farz edin. Gitarı çalıp susturdunuz ve delay de azala azala gelmeye başladı. E bir müttet sonra delayın çıkışındaki sinyalin noise gate'in eşik seviyesinin altına düştüğünde noise gate bunu bir gürültü olarak algılayıp sesi kesecektir. Bu da kesintili ve sınırlı bir delay'e neden olur. Doğal olmaz. Aynı şey aynı mantıkla çalışan diğer efektlerde de olur. Bu yüzden noise gate başlara takılmalıdır, özellikle de drive'dan önce. Çünkü drive'dan sonra takılırsa, drive'ın içindeki sesi bozucu pre-amp'tan ötürü sürekli bir gürültü sinyali çıkacaktır ve bu sinyal noise gate'in eşik seviyesinin altına asla düşmeyecektir. Bu durumda da noise gate asla devreye girip sinyali kesemeyecektir. Bu yüzden noise gate başlara konulur...

drive'dan sonra compressor vermek hatalı olur ama şu şekilde bir hata olur compressor'u yanıltmış oluruz drive'da frekans tek noktada akmıyor
compressorde duyduğu düşük seviyeli bir frekansı eşitlemek için yükselticek doğal olarak ve hayalet ses oranı 2 katına çıkacak
noise gate sona konmaz dip gürültüsünün en son raddede olduğu yere koymak uygundur :!: (flanger yada phase shift'in kuyruğu olarak)
jeff'in dediği gibi delay'den sonra noise gate koyarsak verilecek olan baskıda noise işlemi delay'ı bozacaktır!!
Ama drive'den önce ekleme yapmak biraz ters geldi bana çünkü drıve ve falanger gibi fx ler extra dip gürültüsü yapmaktadır :)
Ama jeff ayrı bir teknik uyguluyorsan lafım yok yaptığın tarzda fazla bir fikrim olmadığı için özele girer bu tür bi işlem bende compresssor drıve alacağım zaman en başta almayacağım zaman ikinci kuyruk olarak
noise gate ise sondan bir önce yani delay'dan bir önce kullanıyorum her variasyonu denedim bu sonuş en parlak grafiği çizdi benim için ;)

Tamam sketheist doğru diyosun katılıyorum sana ;)
Ben zaten drive'dan sonra eklemiyorum noise gate'i dip gürültüsü son raddeye vardığında işini yapıyor benim setup'da :p
sustain'i köreltmemek için dediğin işlemi yapmak yani oranı arttırmak gerçekten kötü bir sonuç verir bunada katılıyorum :!: Ama en başa koymak noise gate için ''görevini başka bir yere veriyorum seni'' demek olur ve gate'nin görevi ters kullanılmış olur :?: yani gate'in esprisi kalmaz bu konumda :roll:
Amma çok iyi bir ayar(kişisel ve özel)iyi bir kuyruk sistemi ürünleri iyi tanımak ve kullanış amaçlarını benimseyen bir kullanıcı için sorun çıkarmaz değilmi??yaklaşım konusunda rahat olduğumu söyleyebilirim
bu gerçekten( bir iki sabit kural dışında :!: )çok kişisel bir olay müzik türü,ortam, bakış açısı setup'ı acaip etkiliyor.
bu arada dip not;Harmonizer fx'i(harmonik zenginleştiren) en başa konmak zorundadır bu sabit bir kural :idea:

gremlin demiş ki:
Ya bide şu benim aklımda ya bir açıklarmısınız prosesorü bu yüzden seviyorum :(

diğelimki cash'in dediği gibi bir setup kurdum ve yapacağım müziğime göre bağladım

istediğim bir adet yüksek gain'li
bir adet tertemiz clean
bir adette blues tarzı distortion tonum olacak

bunları nasıl değiştireceğim takır takır :?: :?: :?:
mesela sahnedeyim bu üçüde lazım nasıl olacak bu iş ben kafayı ona kastım :roll:

bakın ne demişim arkadaşlar yokmu bu soruyu yanıtlayack biri hadi amaa
konu başka yere kaymış zaten :( jeff le cash'de kafa bulumuşlar paso benle niye herkes annesinin karnındamı öğreniyor setup kurmayı
bende yaparım :p

Sen prosesor al !!sana bu olay yaramaz sonra canın sıkılır kısır kalırsın konuda
böyle dedi bana turkrock'daki elemanlar dersin kendinide yersin içinden ne geliyorsa onu yap ;)

Abi valla ciddiyim ileri derece amatör birinede setup tavsiye edemeyiz sonra bunlacak ufff ya bunda chorus'da olsa ne güzel olurdu yada phaser..
veyahutta istediğim sustain'i yakalıyamıyorum şu neden olmuyo bu neden cızırtılı diye kendini yiycek eleman tahmin edebiliyorum şimdiden :roll:
prosesor al bu paltformda ilerle, deney yap,analiz yap, seneyede setup kurarsın oke ;)

Arkadaşların dediği doğru,enmantıklısı processorle başlamak.
Şahsen ben direk analoglarla başladım baya yordu beni onların işlevlerini çözene kadarda bir yığın zaman ve para harcadım aşağı yukarı çözdüm olayı ama iş işten geçti ;)

işin ayrı bir boyutuda tarz belirlemeden bu işe kalkışmak.ilerde tarz değişir haydi git bbaşka pedal diz,boşa masraf.Zaten herşey tamtakım olsun diyorsanda ihtiyaç bitmez ona göre..

Jeff_Loomis demiş ki:
Noise gate'in sona konması şöyle yanlıştır.

Şimdi noise gate'ten önde delay koyduğunuzu farz edin. Gitarı çalıp susturdunuz ve delay de azala azala gelmeye başladı. E bir müttet sonra delayın çıkışındaki sinyalin noise gate'in eşik seviyesinin altına düştüğünde noise gate bunu bir gürültü olarak algılayıp sesi kesecektir. Bu da kesintili ve sınırlı bir delay'e neden olur. Doğal olmaz. Aynı şey aynı mantıkla çalışan diğer efektlerde de olur. Bu yüzden noise gate başlara takılmalıdır, özellikle de drive'dan önce. Çünkü drive'dan sonra takılırsa, drive'ın içindeki sesi bozucu pre-amp'tan ötürü sürekli bir gürültü sinyali çıkacaktır ve bu sinyal noise gate'in eşik seviyesinin altına asla düşmeyecektir. Bu durumda da noise gate asla devreye girip sinyali kesemeyecektir. Bu yüzden noise gate başlara konulur...

Dediğin doğru,ben delay'dan bahsetmemiştim eğer setupta delay varsa delay ensona ,ondan bir öncede nıse gate yi takmak daha iyi olacaktır.

Zira noıse gate den sonra takılacak delay efekti daha doğal bir eko sağlayacaktır.ama yineliyorum noıse gate sona takılırsa iyi olur ama tercih meselesi sonuçta.

Ben biryerde bir setup önerisi ve bu setup özenle yerleştirilişini görmüştüm,onu yazayım belki arkadaşın işine yarar:

Guitar :arrow: Harmonıst :arrow: compressor :arrow: Fuzz dıstortıon :arrow: wah-wah :arrow: EQualızer :arrow: Phaser :arrow: noıse gate :arrow: Delay :arrow: Amplifıkator

Tabi bu setup bayağı geniş bir setup ben dizilişi açısından fikir edinilebileceğini düşünerek yazdım.

Beyler en güzeli Boss NS-2. Time based olmayan bütün aletleri loop'una koyuyorsunuz. 4 tane çıkış var aletin üstünde ( input, output, send, return diye)
Dizilim şöyle oluyor, örnek olarak benim setup :

Boss NS-2 -(send)-> Boss CS-3 -> Morley Bad Horsie -> Özel Preamp - > Volume ->(return) Boss NS2 -> Marshall JCM2000 TSL 100 - (fx loop ) TC Electronics G Major ( Burdanda haricen bir noise gate ile compressor kullanıyorum yer yer)

Thresold'unuzu gitarın input level'ine göre ayarlıyosunuz. Gitardan gelen ses thresold'un altına düştüğü zaman, loop'u içindeki bütün pedallardan gelen sesi kesiyor, out'unu kapıyor alet. Dead silent :) Konumu sebebiyle sustaindende yemiyor.

evet en doğrusu skatheist'in dediği gibi gürültü yapan efektleri noise gate'in loopuna koymak
en başa koyarsak gitarın dip gürültüsünü keser ama diğer pedalların özelliklle distortion'ın gürültüsünü kesmez
delay ama noise gate ten sonra olmalı

gremlin demiş ki:
gremlin demiş ki:
Ya bide şu benim aklımda ya bir açıklarmısınız prosesorü bu yüzden seviyorum :(

diğelimki cash'in dediği gibi bir setup kurdum ve yapacağım müziğime göre bağladım

istediğim bir adet yüksek gain'li
bir adet tertemiz clean
bir adette blues tarzı distortion tonum olacak

bunları nasıl değiştireceğim takır takır :?: :?: :?:
mesela sahnedeyim bu üçüde lazım nasıl olacak bu iş ben kafayı ona kastım :roll:

yokmu yardım etcek biri kafama takıldı çok :( :( :( :? :x :x :p :?:

bakın ne demişim arkadaşlar yokmu bu soruyu yanıtlayack biri hadi amaa
konu başka yere kaymış zaten :( jeff le cash'de kafa bulumuşlar paso benle niye herkes annesinin karnındamı öğreniyor setup kurmayı
bende yaparım :p

AA A ytse jam gitarları senmi çaldın??Malmsteen misin bee! süper olmuş bayaa manyak çalıyosun sen herhalde :roll: setup'da güzelmiş(hiç anlamam ama güzel ses veriyor) :D

Kafa bulduğumuz falan yok arkadaşım;
tabiiki kimse setup kurmayı annesinin karnında öğrenmedi madem yapabilirim diyorsun o zaman yap kim tutar seni ;)
Elimizde sansamp gt-2__doubledrive___chorus___ noise gate var sayalım;
heavy bir ton için sansampimizi tweed moduna aldık ayarlarımızı çektik,
double drive'ı class a vox ac 30'a göre ayarladık ve drive sürüşünü burdan sağlıycağız,
chorus'u modeline göre hangi modda kullanacaksak ayarladık
noise gate'imizide ince bir ayar yaparak( diğer aletleri gölgelememesine önem gösterek )hallettikten sonra
yapacağın işlem;

lead sound'un için sansamp , doubledrive,chorus ve noise gate in hepsinin panellerine basarak çalıştır
clean için doubledrive'yi kapa al sana güzel choruslu bir clean
eğerki diyorsan tertemiz olsun chorusuda kapa oldu bitti olay bu

parça geçişlerinde kişisel tonlarım var diyorsan her parça bittiğinde ona göre ayar çekeceksin teker teker bunun içinde, aletleri iyi tanıman gerekli yani hangi modda nasıl çalışıyor olayını haritalarıyla ezberliyceksin :!:

Biz en başta setupla başlamadık yanlız işe iddia ediyorun herkes ilk başta prosesorle çözmüştür işi ondan sonra profosyonelliğe girmiştir!
Eğer sen fx leri tanıyamaz işlevlerini bilemezsen setup'ınıda kullanamazsın
Bak o zaman bende acaip şekilde synthsizer kullanmak istiyorum ama yapamıyacağımı biliyorum ve almıyorum...parammı yok :?: yoo ooo istersem kralını alırım ama ben evrensel enstrumanları piyano,çello,viyola,flüt,keman vs gibi enstrumanların yaklaşımlarının nasıl olduğunu bilmeden kullanamam o aleti çünkü her şey kendine özgü kulanılır tarzı ve püf noktaları vardır bilmessen yapamazsın :!:
Al ozaman jason becker anasının karnından synthsizer'la mı çıktı bende çalarım o zaman...
OLMAZ :!: :!: herşeyin bir evrim aşaması vardır bunu yaşamadan gelişilemez.

Hamdım,piştim,oldum diyeceksin
;) ;) ;) ;)

yanlışım varsa düzeltin...

skatheist demiş ki:
Beyler en güzeli Boss NS-2. Time based olmayan bütün aletleri loop'una koyuyorsunuz. 4 tane çıkış var aletin üstünde ( input, output, send, return diye)
Dizilim şöyle oluyor, örnek olarak benim setup :

Boss NS-2 -(send)-> Boss CS-3 -> Morley Bad Horsie -> Özel Preamp - > Volume ->(return) Boss NS2 -> Marshall JCM2000 TSL 100 - (fx loop ) TC Electronics G Major ( Burdanda haricen bir noise gate ile compressor kullanıyorum yer yer)

Thresold'unuzu gitarın input level'ine göre ayarlıyosunuz. Gitardan gelen ses thresold'un altına düştüğü zaman, loop'u içindeki bütün pedallardan gelen sesi kesiyor, out'unu kapıyor alet. Dead silent :) Konumu sebebiyle sustaindende yemiyor.

skathesit son noktayı koymuş olaya:)
noise gate olarak fx loop çıkışı olması nedeniyle boss ns-2 en idealidir.

burda dikkat etmek gereken delay reverb gibi efectleri noise gate in outputuna bağlamak.noise gate in send return arasına bağlanan fx zincirinde delay ve reverb olmamalı.noise gate in treshold u ne kadar azsa o kadar iyidir.yani gürültüyü kesebilecek minumum değere ayarlamak gerekir tresholdu.
biz görsel olarak farketmesek bile processorlerdeki bağlantı şekli de budur zaten.
yeni başlayanlar processor alıp öğrensin diyenlere katılmıyorum.acemi de olsa sesler tatmin etmiyor olabilir adamı.nasıl isterse öyle kursun setupını.olmazsa olmaz bazı kurallar var.bunlara dikkat etsinler yeter.

Geri