Attila İlhan

Bu başlık nasıl açılmamış hayret ettim. Fazla bir şey söylemeye gerek yok üstat için.

Hayatı:

15 Haziran 1925'te doğdu. İzmir'de Karşıyaka Ortaokulu'nu bitirdi. Atatürk Lisesi'nde TCK'nın 141. maddesine aykırı davrandığı gerekçesiyle tutuklandı. Danıştay kararıyla öğrenimini sürdürme hakkı kazandı. İstanbul Hukuk Fakültesi'ne girdi; öğrenimin yarıda bırakarak aralıklarla altı yıl Paris'te yaşadı. Demokrat İzmir gazetesi'nin genel yayın müdürlüğünü üstlendi ve başyazılarını yazdı. Çeşitli gazetelerde eleştiri ve köşe yazıları yazdı. Sanat Olay ve Cönk dergilerini yönetti. Şiirde Garip akımına ve İkinci Yenicilere karşı çıktı ve Mavi dergisinde yayımladığı yazılarla Maviciler olarak bilinen akımı başlattı.

Özellikle "Ölmek Zamanı", "Sisler Bulvarı" ve "Cinayet Saati" adlı şiirleri babadır. Tavsiye ederim.

"baksa da görmüyor sanki yokum
duymadığı açık anlattıklarımı
sessizliği kalabalık giremiyorum
ölüler kuşatmış sağımı solumu
geçmişte yaşıyor biliyorum
bir anlatabilsem onsuz olamadığımı
o zaman sevmek deği ölmek zamanı"

Atilla İlhan ın şiirlerinden çok yorumlarını dinleyin okuyun.TRT2 veriyordu salı ve perşembe günleri.Ardından geçen zamanda ne oldu bilemiyorum ama hiç rast gelemedim(rast gelmek?).

mat demiş ki:
Atilla İlhan ın şiirlerinden çok yorumlarını dinleyin okuyun.TRT2 veriyordu salı ve perşembe günleri.Ardından geçen zamanda ne oldu bilemiyorum ama hiç rast gelemedim(rast gelmek?).

Yanlış duymadıysam t.v. yasağı geldi filan demişlerdi ama neoldu bilemiyorum.

bende ustadı saır yonunden cok sıyası dusuncelerıyle beğenıyorum ve gecen katıldığı cevızkabğu programını ızleyemedıysenız o zamn hulkı cevızoğlu yayınlarından butun kaleler zaptedılmelı adlı kıtabı alın programın yazıya dokulmus halı bence elınızde bulunsun derım

Kime gerçekten hayransın diye sorsalar,söyleyeceğim isimlerin başında ATTİLA İLHAN gelir...O kadar "dolu" bir adam ki,yazdığı kitapların ve yaptığı programların sayısına bakınca,nelerin "taştığını" da görüyor ve anlıyorsunuz...

Aşk acımda da ATTİLA İLHAN var,siyaseti,toplumsal sorunları vs.yi anlama yolumda da...

Sizi bilemem ama,BEN O'na mecburum...

hit_u demiş ki:
bende ustadı saır yonunden cok sıyası dusuncelerıyle beğenıyorum ve gecen katıldığı cevızkabğu programını ızleyemedıysenız o zamn hulkı cevızoğlu yayınlarından butun kaleler zaptedılmelı adlı kıtabı alın programın yazıya dokulmus halı bence elınızde bulunsun derım

Katılıyorum :twisted:

Yönetici Uyarısı: Mesaj içeriği anlaşılmayı güçleştirecek ölçüde yazım ve anlatım hatalarına sahip olduğundan yönetim tarafından silinmiştir. Kasıtlı olarak Türkçe'yi yanlış kullanmaya devam etmeniz durumunda siteden atılacaksınız. Lütfen Forum Kurallarını okuyunuz.

Yönetici Uyarısı: Mesaj içeriği anlaşılmayı güçleştirecek ölçüde yazım ve anlatım hatalarına sahip olduğundan yönetim tarafından silinmiştir. Kasıtlı olarak Türkçe'yi yanlış kullanmaya devam etmeniz durumunda siteden atılacaksınız. Lütfen Forum Kurallarını okuyunuz.

atilla ilhan.. ah onun şiirlerini yorumlamak baya yormuştu beni ama düşünceleri,eserleri son derece saygı duyulunması gereken bir insan.en ugraştıran şiiride Karantilalı Despina'ydı

Atilla İlhan'ı bir türlü çok sevemedim.şiirlerini de okudum ama edebi kimliği ve tarzı beni çok sarmadı.yalnız tek bir şiirinin hakkını yemek istemem,o da 'üçüncü şahsın şiiri'...

Elimden tut yoksa düşeceğim
yoksa bir bir yıldızlar düşecek
eğer şairsem beni tanırsan
yağmurdan korktuğumu bilirsen
gözlerim aklına gelirse
elimden tut yoksa düşeceğim
yağmur beni götürecek yoksa beni
geceleri bir çarpıntı duyarsan
telaş telaş yağmurdan kaçıyorum
sarayburnu'ndan geçiyorum
akşamsa eylülse ıslanmışsam
beni görsen belki anlayamazsın
içlenir gizli gizli ağlarsın
eğer ben yalnızsam yanılmışsam
elimden tut yoksa düşeceğim
yağmur beni götürecek yoksa beni

Yağmur Kaçağı... Elde Var Hüzün...Üçüncü Şahsın Şiiri...Ben Sana Mecburum...Böyle Bir Sevmek...Ölmek Yasak...

Attila İlhan, inanılmaz bir bilgi birikimi, inanılmaz bir pratik zeka, inanılmaz bir aydın, inanılmaz bir şair.
İnanılmaz bir adam. :)
Daha yazılacak çok şey var ama aklıma şu geldi.Bir insanın babası Sadri alışık annesi Çolpan İlhan dayısı Attila İlhan olur da o insan nasıl sadece "Kerem Alışık" olur yahu?

Geri