Istanbul'da Elektro Gitar Yaptırmak - Luthier Tavsiyesi

'Elektro Gitarlar' forumunda barrios tarafından 24 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

1. Önce şunu söyleyeyim: SADECE daha önceden İstanbul'daki bir ustaya elektro gitar yaptırmış arkadaşların veya en azından konu ile ilgili tecrübesi bulunan ve luthierlerin işlerini görmüş kişilerin yanıtlamasını tercih ediyorum. Tek söyleyebileceği "şurada şu usta var, burada bu usta var" olan arkadaşlar uzak dursun, "hangi usta nerede ?" diye sormuyorum. Genel olarak luthier ile ilgili tavsiyeler zaten başka bir başlıkta var.

Kafamda bir superstrat yaptırma planı var; çünkü büyük markaların giderek düşen kalitesi ve aynı kaliteyi yakalamak için her seferinde daha fazla para ödemek gerekmesi canımı sıkmaya başladı. Geçenlerde beğendiğim bir Ibanez Prestige (RGA) için söylenen nakit fiyat 4500 TL (!) civarlarında idi; aynı fiyat aralığındaki Music Man modellerine şöyle bir baktım, Music Man gibi bir firmanın bile farklı modellerindeki malzeme ve işçilik kalitesinin değişken olduğunu görünce de artık "pes" dedim. Şaheser bir Axis vardı, ama Silhouette ve Petrucci modellerinin işçilik ve malzemesi sanki Kore malı gibiydi ! Bu arada, fiyatı "sadece" 2500 TL" olan maple klavyeli bir başka RG Prestige denedim, gözlerime inanamadım, perdelerdeki ve hele de binding üzerindeki işçilik resmen Çin malı bir gitardaki kadar rezalet idi; tellerin fabrika çıkışı inanılmayacak kadar yüksek ayarlanmıştı (ve bu da muhtemelen teller alçaltığında ortaya çıkacak cızırtıları gizlemek içindi...).

Yabancı forumlardaki yorumlar ile de doğruladığım bu gözlemlerim karşısında iki seçenek olduğuna karar verdim: ya ikinci el ve eski ama düzgün işçilikte ve malzemeye önem verilen dönemlerden bir gitar bulmak gerek (ama o da her zaman mümkün değil ve istediğiniz özelliklerin tümü olmuyor), veya istediğiniz özelliklere sahip bir gitarı kendiniz yaptırmak durumundasınız. Bir diğer seçenek Suhr-Vigier vs gibi butik gitarlar, ama onlara Türkiye'de istenen paralar pek de makul miktarlar değil... (Deneyerek dışardan gitar getirme şansım olsa Vigier alırdım muhtemelen, o ayrı konu...)

Ekrem Özkarpat ve Fatih Yılmaz hakkında genellikle iyi şeyler duyuyorum; Kadıköy yakasındaki Mrc Guitars da aklımda olan bir diğer yer. Fiyat-işçilik kalitesi-bekleme süresi ve beklentilerinizin ne derecede karşılandığı konularında deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Özetle şunu soruyorum: İstanbul'da uluslararası standartta iş çıkarttığını düşündüğünüz solidbody gitar yapan luthierler kimler ?

Merak eden için, aklımdaki gitar kabaca şu:
    24 perde ve (muhtemelen) abanoz sap, (bütçeye ve malzemeye göre kuşgözü akçağaç gibi bir fantezi de olabilir,), tercihen maun gövde, belki alevli akçağaç kapak da olabilir, tercihen bolt-on ama Ibanez veya Music Man tipi gövde-sap bağlantısı, kilitli eşik - köprü, çift humbucker...

Teşekkürler...

Tolga

Bu Sayfayı Paylaş