Usa Fender'den Gerçek Ton Almak

Selamlar. Videosunu gönderdiğin adamın tuşesi çok sağlam. adamın denemediği ekipman yok uzun zamandır takip ediyorum bu adamı. Hangi anfiye neyi taksa güzel sound çıkartıyor :) Bu sesi çıkartmak çin bi pedala ihtiyacın yok. ama illa patlak fender soundu istiyorsan bi compressor güzel gidebilir. tabi çok dengeli kullanmalısın cleanlerinide bozmayacak şekilde olmalı. Bunun yanı sıra lambalı anfiler arasında bile binbir sound değişimi olurken beş wattlık bi anfiden sound beklemekte yanlış olur. o anfi evde sıcak tonlarla çalışmak için yapılmıştır muhtemelen. kendine daha hacimli daha yüksek wattlı bi anfi almanı tavsiye ederim. (Watt yükselince ses yükseliyo mantığınıda bi geçmek lazım volume potu var üzerinde kısılabiliyo) hacim çok önemli elektro gitarda o yüzden önce yüksek wattlı istediğin sound a uygun anfilere bakmalısın( vox anfiler, fender anfiler ve şuan yeni gözdem blackstar anfiler daha uygun olacaktır fiyat/kalite olarak. bunlar dışında pahalı ama güzel anfilerde var). umarım ufaktan yardımcı olabilmişimdir.

Kendi clean tonun nasıl ve bu adamın tam olarak nesini beğendin? Ben Meksika Fender'i neye bağlasam bu sesler çıkıyo, hatta istemesem de çıkıyo. =) Esaslı bi eq alırsa daha nice çeşitli sesler çıktırsın.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Kendi clean tonun nasıl ve bu adamın tam olarak nesini beğendin? Ben Meksika Fender'i neye bağlasam bu sesler çıkıyo, hatta istemesem de çıkıyo. =) Esaslı bi eq alırsa daha nice çeşitli sesler çıktırsın.

benim tonum bu kadar tatlı bu kadar çıtçıtlı değil.. nasıl anlatılır bilmiyorum :S siz nasıl bir amfi kullanıyorsunuz?
atıyorum en basidinden bridge tonuna bakın adamın ne kadar tatlı.. ne bileyim benimki o kadar değil :D
sizin ekipmanınızdan bahsederseniz biraz işime yarayabilir sanırım

Selamlar. Videosunu gönderdiğin adamın tuşesi çok sağlam. adamın denemediği ekipman yok uzun zamandır takip ediyorum bu adamı. Hangi anfiye neyi taksa güzel sound çıkartıyor :) Bu sesi çıkartmak çin bi pedala ihtiyacın yok. ama illa patlak fender soundu istiyorsan bi compressor güzel gidebilir. tabi çok dengeli kullanmalısın cleanlerinide bozmayacak şekilde olmalı. Bunun yanı sıra lambalı anfiler arasında bile binbir sound değişimi olurken beş wattlık bi anfiden sound beklemekte yanlış olur. o anfi evde sıcak tonlarla çalışmak için yapılmıştır muhtemelen. kendine daha hacimli daha yüksek wattlı bi anfi almanı tavsiye ederim. (Watt yükselince ses yükseliyo mantığınıda bi geçmek lazım volume potu var üzerinde kısılabiliyo) hacim çok önemli elektro gitarda o yüzden önce yüksek wattlı istediğin sound a uygun anfilere bakmalısın( vox anfiler, fender anfiler ve şuan yeni gözdem blackstar anfiler daha uygun olacaktır fiyat/kalite olarak. bunlar dışında pahalı ama güzel anfilerde var). umarım ufaktan yardımcı olabilmişimdir.

genel olarak anladım demek istediğinizi.. sanırım yüksek wattlı amfi çözecektir bu işi? :) teşekkürler bilgileriniz için.. iyi fikir oldu bana

Burak adam ünlü gitarist ve tuşe manyağı :) Sen bu tona tatlı diyorsan yandık ulen. :) Kullandığı amfiler genellikle sert karakterli herifin.
abi sorma yav. adam manyak olmasına manyakta ton harbi tatlı ama simdi :) cok hoş yani. benim her fenderimde bu kadare mahkummuyum anlamadım :))) tonunu begenmiyorum gitarın.. sanırım ekipman desteklemem lazım biraz

Pedalsız medalsız, sadece amfi ve tuşe ile bu tona en azından benzer bir tonu alamıyorsan bence ya o amfi dünyanın en saçma sapan amfisidir ya da sende bir sorun vardır :) Bence pedal medal toplayacağına amfi kurcala biraz. İlla yüksek watt ihtiyacın yok, 8" kolonlu olmasın yeter(tercihen 12"). Sonra da çalışını toparla derim, bu ton üzerinde Fender yazan hemen her gitardan çıkabilmeli.

Pedalsız medalsız, sadece amfi ve tuşe ile bu tona en azından benzer bir tonu alamıyorsan bence ya o amfi dünyanın en saçma sapan amfisidir ya da sende bir sorun vardır :) Bence pedal medal toplayacağına amfi kurcala biraz. İlla yüksek watt ihtiyacın yok, 8" kolonlu olmasın yeter(tercihen 12"). Sonra da çalışını toparla derim, bu ton üzerinde Fender yazan hemen her gitardan çıkabilmeli.
yahu ben benzer bi ton alamıyorum demedim ki, yani anlatamadım tam derdimi.. sanırım amfi kuralamam lazım gerçekten

chatreeo bu herif. Youtube'daki en sağlam tuşeli elemanlardan biri. Özellikle de Avrupalı ve Amerikalı çok kişiyi komplekse sokan tehlikeli bir tip:) Adamın kullandığı amfi de çok iyi, birkaç videosunda kafa bir Engl ile çalarken gördüm ki, LP ile dahi bluesdan shrede her yöne uçabilen bir tip. Senin Laney Cube 8 iyi bir lambalı çalışma amfisi ama bu adamın kullandığı amfi tabii ki daha yüksek wattlı, eq seçenekleri daha geniş, midleri de çok güçlü. Kullandığı gitar da Squier Classic Vibe, biraz farklı, tatlı bir model ama allame-i cihan bir şey de değil hani. Bu duyduğun direk amfinin clean tonudur zira, pedal tonu falan değil. Sonakord, Sound gibi eski yerli yapımlardan combo tipi de olsa senin daha geniş eq seçenekli bir lambalı alma ve onunla çalışma zamanın gelmiş.

Ben benim squierla bu tarz yirtik tonlar alabiliyorum.Amfi de en basitinden bir blues jr gibi birsey olursa bu tarz tonlara daha yaklasirsin diye dusunuyorum.Ayrica Amerikan stratlar bu squierdan cok daha fazla cakcuk tonlara musait.En azindan benim caldiklarim o sekildeydi.Bir de manyetik mevzu var.Emg dg20 set ile stoklari degistirdigimde tonda tam istedigim gibi bir fark yaratti.Hem dolgun drive alabiliyorum hem de bu cakcuk olaylarinda daha istedigim bir sekle geldi tonum.Emg oneririm yani.Compressor de oneririm yardimi olacaktir iyi bir miktar ama ben sahsen compressor kullanmiyorum.Kullanmak iyidir ama bu tarz isler yaparken.Ama herseyden once bu tarz bir ton istiyorsan sag el teknigini biraz daha buna yakin bir sekilde gelistirmeni oneririm.Tuseni yonlendirirsen istedigin her tonu alirsin ekipman cok daha gucsuz bir faktor bu islerde belli bir kaliteden sonra.

Ben benim squierla bu tarz yirtik tonlar alabiliyorum.Amfi de en basitinden bir blues jr gibi birsey olursa bu tarz tonlara daha yaklasirsin diye dusunuyorum.Ayrica Amerikan stratlar bu squierdan cok daha fazla cakcuk tonlara musait.En azindan benim caldiklarim o sekildeydi.Bir de manyetik mevzu var.Emg dg20 set ile stoklari degistirdigimde tonda tam istedigim gibi bir fark yaratti.Hem dolgun drive alabiliyorum hem de bu cakcuk olaylarinda daha istedigim bir sekle geldi tonum.Emg oneririm yani.Compressor de oneririm yardimi olacaktir iyi bir miktar ama ben sahsen compressor kullanmiyorum.Kullanmak iyidir ama bu tarz isler yaparken.Ama herseyden once bu tarz bir ton istiyorsan sag el teknigini biraz daha buna yakin bir sekilde gelistirmeni oneririm.Tuseni yonlendirirsen istedigin her tonu alirsin ekipman cok daha gucsuz bir faktor bu islerde belli bir kaliteden sonra.

fender ve ya squier gibi gitarlarda emg manyetik oldum olası kafamı kurcalamıştır benim :) hiç o şekilde bir gitar kullanmadım ama çok yapan gördüm.. inanın çok merak ediyorum, emg denildiğinde benim aklıma ilk gelen şey mtm2deki o daşa vurur gibi çıkan sert ve yırtıcı ton ve kapalı cleanler :) gerçi bilmediğim için çok da bişey söyleyemeyeceğim.

sonuc olarak fenderin kendi stok manyetikleride bu çıtçıtlı sesler için uygun ve ben bu soundları tadamadım hala :( yazılanların hepsini okudum, amfimi satıp lambalı olmasa bile yüksek wattlı bi amfi alıp o şekilde deneyeceğim bakalım

hackeiommi arkadaşıma kesinlikle katılıyorum. lambalı anfiden başkası patlamaz. istediğin clean tonlar kabaca butik clean olarak tabir ediliyor. gövdesi kızılağaç tuşesi akçaağaç olan her 3single manyetikli gitardan çıkar o ton:) daha evvel denediğim laney lerde güzel clean ler almıştım ama her anfi birbirini tutmuyor malesef. ve lambalı dediğimizde işin içine bin tane etken girer. yani kısaca "şu sound neyden çıkar" yerine mümkün olduğunca müzik mağazalarını gez gitarınla. git bütün anfileri dene kimse niye denedinde almadın demiyor artık :) en güzel çözümdür bu. ilk deneyeceğin anfide Blackstar ht-5 olsun. şuana kadar tüpleri bu kadar güzel kullanan anfiye rastlamamıştım (bu fiyatlar civarında tr şartları içerisinde). istikrarını sevdim umarım istediğin sounda ulaşırsın :) ama bu iş bitmeyecek şimdiden söyleyim hehe :)

hackeiommi arkadaşıma kesinlikle katılıyorum. lambalı anfiden başkası patlamaz. istediğin clean tonlar kabaca butik clean olarak tabir ediliyor. gövdesi kızılağaç tuşesi akçaağaç olan her 3single manyetikli gitardan çıkar o ton:) daha evvel denediğim laney lerde güzel clean ler almıştım ama her anfi birbirini tutmuyor malesef. ve lambalı dediğimizde işin içine bin tane etken girer. yani kısaca "şu sound neyden çıkar" yerine mümkün olduğunca müzik mağazalarını gez gitarınla. git bütün anfileri dene kimse niye denedinde almadın demiyor artık :) en güzel çözümdür bu. ilk deneyeceğin anfide Blackstar ht-5 olsun. şuana kadar tüpleri bu kadar güzel kullanan anfiye rastlamamıştım (bu fiyatlar civarında tr şartları içerisinde). istikrarını sevdim marım istediğin sounda ulaşırsın :) ama bu iş bitmeyecek şimdiden söyleyim hehe :)
abi sorma yav. bu benim ikinci fenderim.. ilk fenderimde öyle bi kazıklanmıştım ki, gene bu forumdan aldım manyetikleri farklı bişey çıkmıştı.. benim fender hevesim yaklaşık 6-7 aylık.. yani aylardır bu videoları izliyorum ben şu tona ulaştığım anda gitarı elimden kimse alamıcak :D ilk fenderimde büyük bi hayal kırıklığına uğradım ama bu fenderim tamamen orjinal ve ben hala bu soundlara ulaşamadım.. adam elinde squierla nasıl ton cıkarıyor.. single manyetigin var derdin var yav :) öbür türlü ibanezlerde basıyoduk distoritionu hiç orjinallik marjinallik aramıyoduk.. :D

bu fender aşkım beni daha da çok yiyip bitiricek.. aslında çok doluyumda :)) neyse..
uzun lafın kısası bayramınız kutlu olsun .)))

İlk Fender' im diyorsunda Allah aşkına onun neresi Fender' di? Manyetikleri orjinal çıkmadı. Aman sabit komisyonculara dikkat! :D

Bu adamın kullandığı amfiler aynı tiplerde yani çok seviyor o senin dediğin sesi. Single ile çok fazla alakası yok bence. Yani bu şey gibi, "elimde Ibanez AT300 var fakat Andy Timmons tonuna neden ulaşamıyorum?". Burada ip kopuyor işte herşey gitara endeksli değil bir çok sebep, teknik, bilgi, tecrübe, zaman var olayda. Kullanılan tüpler değişik, mantık değişik. Boşver Burak onu bunu kendini geliştir sen adama takma o çalsın. :)

.

İlk Fender' im diyorsunda Allah aşkına onun neresi Fender' di? Manyetikleri orjinal çıkmadı. Aman sabit komisyonculara dikkat! :D

Bu adamın kullandığı amfiler aynı tiplerde yani çok seviyor o senin dediğin sesi. Single ile çok fazla alakası yok bence. Yani bu şey gibi, "elimde Ibanez AT300 var fakat Andy Timmons tonuna neden ulaşamıyorum?". Burada ip kopuyor işte herşey gitara endeksli değil bir çok sebep, teknik, bilgi, tecrübe, zaman var olayda. Kullanılan tüpler değişik, mantık değişik. Boşver Burak onu bunu kendini geliştir sen adama takma o çalsın. :)

.

yahu bu ton adama özgü bişey değil ki :) her fender - squier sss gitarların orjinal soundları bu, adamlar yakalıyolar bu tonu. bi tek yakalayan adam bu değil. yani bu gitarların gerçek tonu bu. bilgi tecrübe sadece tuşeyle ilgili ben TONdayım hala :D anlatamadım pek derdimi.. güçlü ve lambalı amfi kullanmak gerekiyor çıkardığımız sonuç :)

Şöyle de bir durum var, tonun en az yarısı tuşededir. Onun haricinde güçlü amfiye ihtiyacın yok, lambaya bile o kadar ihtiyacın yok. 8" kolonda aramalısın bence sorunun esas kaynağını, şansın varsa 12" bir kabine bağlayıp tekrar dene.

Ton parmaklardadır herkesin bildiği gibi. Ama patlak ton sever bir insan olarak kesinlikle tavsiyem bir graphic fuzz(Eq) alman. Kesinlikle tatmin edecektir. Tek başına bir eq almak pek mantık değil. Bu ton üzerinde çalışan gitarist olarak Robben ford örnek verebilirim. Adamın 7 sülalesini bile bilirim. :D Dediğim gibi amfi alıp kasmana gerek yok. Bir graphic fuz işini görecektir.

Geri