Sigmund Freud

Appassionata ben cinselliği bir bakış açısı olarak görürüm yani konuya cinsellik bağlamında bakarsak hertürlü sonuca varabiliriz, aktif veya pasif cinsel hayat, cinsel tercih, isteksizlik veya sağlıklı bir cinsel hayat ile her tür yorum yapılabilir, bu bir bakış açısıdır, benimde dürtülerimden biri cinsellik belki diğeri saldırganlık ama sadece bu ikisi dersen orda dur derim, bazı rasyonel hareketlerin nedeni hiçbirşey olmayabilir bile ama dediğim gibi bu benim görüşüm araştırmayla bilimsel bir ispat yapmadım, bilimsel ispatlarada lafım yokta psikoloji biraz göreceli geliyor bana belki beynimde oturtamadığım kavramlardandır.

Appassionata demiş ki:
. O yüzden nevrotik olan her bireyde cinsel işlev bozukluğu mutlaka vardır.
...
Buna katılamayacağım.Cinsel işlev bozukluğu sadece bir olumsuz olumsuz faktördür.Cinsel hayatı tamamen tatmin edici olan bir birey de nevrotik olabilir.Cinsel hayatı bozuk olan hatta olmayan bir birey de mutlu olabilir.(Freud'un kendisi de buna bir örnek olarak aseksüel olan fakat son derece mutlu ve başarılı bir profesörü vermiştir.)
Cinsellik dışındaki olumsuz faktörler olarak şunlar sayılabilir,sevgi yoksunluğu,sosyalleşememe,mesleki ve parasal başarısızlık,yanlış değer yargıları sonucu oluşan aşırı ahlaklılık,cehalet,çekingenlik,uykusuzluk,yanlış beslenme bu liste uzar da gider.
Cinselliğin önemini vurgularken biraz ısrarcı davranılınca cinselliği abartma durumu oluşabiliyor.Bu hatayı bence Freud da yapmıştır.

Wilhelm Reich, Freud'un bu teorisini daha ileri götürmüş ve Freud'un belkide söylemeye çekindiği bu olguyu açıkça söylemiştir. Reich cinsellik tanımını sadece bizim yaşadığmız "uygarlık" düzeyinde incelemekle kalmamıştır, Bronislaw Malinowsky'nin Trobriand Adaları yerlilerinin cinsel hayatı üzerine yaptığı araştırmalarıda inceleyip kendi teorisini güncellemiştir.
...
Reich, Freud'un tek "olumlu" savunma mekanizması olan "yüceltme"ninde, birey mutluluğuna yeterli olmadığını tanıtlamaya çalışmıştır. Yüceltme, bastırılan libidal enerjinin hayatın başka bir yönüne aktarılmasını ve söz konusu enerjinin o alanda verimli kullanılabileceğini savunmuştur. Bu savunu, toplumla çelişmeyen ve cinsellik teorisini daha hazmedilebilir kılan bir durum yaratıyor. Reich, incelemelerinde, bu tip insanların (genelde obsesif kompülsif) işlerinde oldukça başarılı olduklarını ancak kaslarının sertliğini (psikosomatik etkiler) buna bağlı olarakta iktidarsızlık, erken boşalma gibi olumsuzlukların hep vuku bulduğunu gösterir. Reich'ın teorilerinin, pratik olumlaması daha inandırıcıdır çünkü, Freud gibi sadece zengin ve orta halli insanlarla yetinmemiş. İşçi mahallelerinde de bakımevi açmıştır.
...
Reich'tan sonra bu teoriler çok fazla deney alanı ve ortamı bulamamıştır. Soğuk savaşın yarattığı zeminde Batılı ülkelerdeki gerici-muhafazakar akımın içinde (özellikle McCarthyci ABD'de) cinsellik gibi bir konu üzerinde pratik deney yapılması güçleşmişti.Buna rağmen Masters-Jhonson deneyi, Reich'ın orgazm teorilerinin deney kapasamına girenleri şaşrtıcı kesinlikle doğrulamıştır.
...
Bu arada cinsellik deyince sadece akla seks gelmesin. Her türlü dokunuşta, teknik olarak cinsel bir durum vardır. Ana-bebek, iki erkek arkadaşın sarılması ya da karşı cinsler arasındaki "masum" dokunuşlar olsun hepsi cinseldir. Buna "dokuma"da diyebiliriz.
...
Freud'la başlayan bu "cinselliğin iredelenmesi" süreci, kitle psikolojisinde de bir çok soruya yanıt verebilecek potansiyele sahipti. Ancak günümüzün endüstri psikolojisi buna pek izin vermemekte devam ediyor. Çünkü bilimsel sonuçlar, ölümsüz aşk, evlilik, aile gibi kurumları yıkabilecek denli kuvvetli olacaktır. Burjuva ahlakı ve bunadayanan toplum bu gerçekleri istemez...

Konuyu izninizle az bi başka yere sürükleme isteğinde bulunucam.Aranızda kişilik bölünmesi yaşayanlar,obsesif kişiler var mı yada başka sorunu olanlar?
Bende obsesiflik,paranoyaklık,kişilik bölünmesi mevcut yani tam olarak farkına varamıyorum ama çakıyor gibiyim...

Burası kişisel sorunlar için açılmış bir başlık mı?
Hayır yani, kişilik bölünmesi, obsesif kompulsiyon ya da paranoyaklığı tartışacaksak da ona göre giriş yapın.

TEAR_OF_SOUL demiş ki:
Konuyu izninizle az bi başka yere sürükleme isteğinde bulunucam.Aranızda kişilik bölünmesi yaşayanlar,obsesif kişiler var mı yada başka sorunu olanlar?
Bende obsesiflik,paranoyaklık,kişilik bölünmesi mevcut yani tam olarak farkına varamıyorum ama çakıyor gibiyim...
Bunların hepsi de ciddi rahatsızlıklar.Sende bulunduğu fikrine kendin vardıysan durumu abartıyor olabilirsin.(Büyük ihtimalle de böyle)

Ya abartmak için falan söylemedim,ayrıntıya girmek istemiyorum şimdi...
Benden duymuş olmayın ama Praxis te de kronik muhaliflik rahatsızlığı warmış,saklamaya çalışsa da becerememekten yakınıyomuş...
İnsan rahatsızlığınının olup olmadığını anlayamıyor,ben deli değilim repliği falan tekrarlanıyor ama biraz araştırma yapıp etraftan alınan yardımlar seni dumur waziyetine sokuyor yani...Sigmund çum sağolsun o olmasaydı ne olurdu bu insanoğlunun hali...Sewiyorum bu adamı ya!

TEAR_OF_SOUL demiş ki:

:roll: ee napalım şimdi?!

Neden bu kadar hayatı ciddiye alma çabasındasın her daim Praxis?Şaka yapmıştım sadece laf sokma değil...Bu aralar tek alıngan ben değilmişim demek ki.Korkma ben dostum (:) Şimdi sen nerden benim dostumsun dersin falan ama dediğin gibi şu aralar duygularım yoğunlukta mantığı ikinci plana attım bi müddet.Neyse,yanlış anlama sadece ok?
Bu da sana;sen susucan biz de seni bişey bilio sanıcaz ok?

TEAR_OF_SOUL ; bu mantıksız saldırganlığının altında başka nedenlerde olmalı. Tamam buyur boşal üstüme. Ben susayım, sende bişey bildiğimi san. Sana yazacak bir şey düşünmek istemiyorum, açıkçası.

Kırıcı olmamalısın bu kadar,ben bile yargılamadan infaz etmiyorum,özele yazma hadisesi sıkıyor beni burdan cvp yazmama da bi şey söylememen adına açıklama yapıyım da...Niye üzerine boşalma isteğinde olduğumu düşündün?Ve seni bu kadar sinirlendiricek ne yaptım merak ettim şimdi.

Peki gewezeliği bırakıyorum şimdilik,kitap okumalıyım zaten...
İnsanoğluna iyilik yaramıyor ben bunu bilir bunu söylerim,ne güzel supangle kıwamına gelmiş kendi kendime gülüp eğleniyorum falan ama olmuyo böyle hemen eski halime dönmeliyim,zaten yakışmıyor bana böyle yumuşak başlılık,uysallık.
Bi de güzel bi söz kondurarak elveda sanal ve kanal:Wurgun zamanlarıma geldin hep oysa öyle uysal bi çocuktum ki...

TEAR_OF_SOUL demiş ki:
Neden bu kadar hayatı ciddiye alma çabasındasın her daim Praxis?Şaka yapmıştım sadece laf sokma değil...Bu aralar tek alıngan ben değilmişim demek ki.Korkma ben dostum (:) Şimdi sen nerden benim dostumsun dersin falan ama dediğin gibi şu aralar duygularım yoğunlukta mantığı ikinci plana attım bi müddet.Neyse,yanlış anlama sadece ok?
Bu da sana;sen susucan biz de seni bişey bilio sanıcaz ok?

bu da bana mı?
emin ol ki ben insanlara kendimi sorunluymuş gibi göstermeye çalışmıyorum,sorunlu olmak marifet değil...kimsede "bunu duyunca aa bak ne kadar süperr,obsesiiif" demez...klasik ergen yanılgısıdır bu....ha diyosanki ergen değilim,o zaman acırım işte sana....(laf sokmak için söylemiyorum,gerçekten)

Geri