Jack London

Ahoy! Çevremdeki tüm insanlara Geleceğin Hikâyeleri'ni özellikle de Kızıl Veba'yı okutmak gibi bir misyon edindim kendime. Dün kitabı verdiğim arkadaş, "olm bunu insan mı yazmış lan? Süper bişey olmuş. Nasıl aklına gelmiş bu kadar şey?" dedi. Daha öncesinde de kitabı okuttuğum bir kişi, "ben bu adama veririm lan" demişti. Bir kişiye daha okuttum ve, o da "çok iyi bir kitaptı, teşekkür ederim" dedi. Böyle yani. Siz de okuyun, okutun.

jack london u severım gzel bır yazar..
ucurum ınsanları
demır okce

beni farklı dunyalara goturen kıtaplar..ve jack londonun hayatını ızleyınce daha da cok sevdıgım bır yazar oldu gozumde..

Martin Eden...O kitabı okuduğum sıralarda uykumu 6 saate indirmiştim.Elime ne tür kitap gelirse okuyordum.Martin Eden'i eleştirmiştir Jack London.Kendisi de söyler bunu.Kitabın sonunda Martin Eden'in intihar etmesi de bu eleştiriden kaynaklanır.Martin Eden gibilerin sonu budur.Kitabın dili çok yalın ve akıcı..bu yüzden herkes kolaylıkla okuyabilir bence.

"Ve aşağıda bir yerde karanlığın içine düştü.Bu kadarını bildi.Karanlığın içine düşmüştü.Ve o anda bildiği son şey bir daha bilemeyeceği oldu."

Kızıl Veba yı okudum.cidden hoş.ama ben jack london ın deniz kurdu nu veya ademden öncesini okuyun derim başka birşey demem.hayatı da pek gariptir bu adamcağızın.öğrendikçe daha çok okuyası geliyor adamın

alaskaya altin aramaya gitmis fakat altin yerine bircok romanla donmus,sosyalist parti uyesi,berkeleyde okumus amerikali yazar..bir de yaslaninca yeteri kadar aktif olamadigini soyleyip sosyalist partiden istifa etmistir.
1916'da california'daki ciftliginde kendini zehirleyerek oldurmüş.
böyle garip bir hayatı var.sanırım karısıyla çok sorun yaşıyormuş ve çevredeki insanlar kendisini anlamadığı için intahar etmiş.

"martin eden için neden biraz üzülmeyeyim? martin eden bendim. martin eden bir bireyci idi, bense bir sosyalist. işte bu yüzden ben yaşamaya devam ediyorum işte bu nedenle martin eden öldü."

Jack London içinde kopan fırtınaları esirgemeden yazan nadir yazarlardan biridir...Vahşetin Çağrısı ve Beyaz Diş favorilerim arasında...V.Ç.'de yaşamın vahşiliğini,acımasızlığını gayet iyi bi dille anlatmış...J.L. vazgeçilmez...

Ben vahşetin çagrısını ingilizce okumaya mecbur bırakılmıstım(kı zorlamayla olan seylerden hıc hoslanmam)ee eser ıngıılızce olunca bırde mecbur bırakıldıysam kıtap ıcın neler dusundugumu tahmın edebılıyorsunuzdur herhalde sewmemıstım sonra ewdekı turkce cewırılerıne baktım hıc fena gıbı durmuyor ama bır kere sogumustum ınsallah kısa zamanda okumaya cesaret edebılırım

bize hazırlıkta call of the wild ı okutmuşlardı ... çok fzla sarmamıştı açıkca...ama martin eden i okuyunca sevdim ... martin eden gerçekten güzeldi...

ya demir ökçe çok harikadır kesinlikle...çok güzel vermiş mesajı...özlelikle kitabın başında papazları öyle bir g.t ediyorduki diyalog da benim içim gitmişti...

Lise yıllarımda okulumuzun kütüphanesine üyeyken okuma fırsatım olmuştu..

Ateş Yakmak : Okurken üşüdüğümü hatta donduğumu hissetmiştim.

İntihar : Amerika'da içki yasağı uygulanmasını sağlayan etkenlerden biri olmuş yayınlandığı dönemde.

Geri