ses geliştirme

Ben de şeyi sorayım .. Benim sesim çok kotu.. :) ..
Yani şimdiye kadar hiç şarkı falan söylemedim.. 1 senedir falan gitar çalıyorum işte son zamanlarda şarkı çalışırken sadece mırıldandım gibi okadar.. Bu kadar kötü bir sesle gitsem hocaya.. biraz düzene sokabilir mi? Yani hiç değilse söylediğim şarkı biraz anlaşılır hale gelir mi? :) .. Hobi amaçlı ilgileniyorum zaten .. yaş 23 bu arada.. Bu tür işler için geç kaldım farkındayım.. :)

bu arada singing voice lessons diye bi cd serisi var 3-4 cdlik bişey. ama piyasada bulunmama ihtimali fazlasıyla yüksek(ama internette bulunabilir ;)). ben hocadan ders alamam ille de bi kaynak diyorsanız ve ingilizceniz fena değilse bu başlamak için iyi bi nokta olabilir. Shelley Kristen adında bi hatun durmadan konuşuyor, anlatıyor siz uyguluyorsunuz. hatta en başında burda bi arkadaşın yazmış olduğu şunu yemeyin şunları yapmayın tavsiyelerinin hepsi de veriliyor. aklınızda bulunsun derim.

cd hakkında daha fazla bilgi için www.singingvoicelessons.com a bakabilirsiniz.

emresumer demiş ki:
Yani şimdiye kadar hiç şarkı falan söylemedim.. 1 senedir falan gitar çalıyorum işte son zamanlarda şarkı çalışırken sadece mırıldandım gibi okadar.. Bu kadar kötü bir sesle gitsem hocaya.. biraz düzene sokabilir mi? Yani hiç değilse söylediğim şarkı biraz anlaşılır hale gelir mi? :) .. Hobi amaçlı ilgileniyorum zaten .. yaş 23 bu arada.. Bu tür işler için geç kaldım farkındayım.. :)
Valla "emresumer'' aslında benim bildiğim bu iş birazda yaş ile ilgili.Yani 23 yaşından sonra nederece bir katkısı olur bilemem açıkcası...Çünkü hep bahsediyoruz ya ''piyano-eğitmen'' gerekli diye...Bunun dışında birde vücudun buna elverişli olması lazım...Çünkü ''ses teli'' dediğimiz şey aslında iki tane kas.Özellikle ergenlik döneminden sonra alınan eğitim çok farklı...
Amatör olarak ilgilenicem demişsin ben bu şekilde devam et derim çünkü bu iş amatörce olucak bir iş değil...Sonuçta bunun için zaman ve para harcaman lazım...İyi bir eğitmenden alıcağın şan dersinin fiyatı ciddi anlamda pahalıdır...Saat üzerinden ücretlendirilir.Bunun dışında haftada en az 2 hatta 3 ders gereklidir...Bu dersler kimi zaman 20 dakika olur kimi zaman o günkü kondisyona göre 1 buçuk saate çıkabilir.Kondisyon diyorum çünkü ''şan'' dersi ciddi anlamda kondisyon gerektiren bir derstir.
Örneğin ses rengin '' tenor'' ise belkide ekstra enerji sarfetmen gereklidir...Tenor ses çıkartmak biraz güç ister...
Ders öncesi yediğin yemekten tutta ders sonrası o yorgunluk...(mesela ben sağlam bir dersten sonra hemen pasta olayına girerdim çünkü vücut şeker istiyor)Diyafram kullanmak gereklidir çünkü.
Yani bunları anlatmamın sebebi şu...Ses eğitimi bana göre amatörce olucak birşey değil ciddi anlamda birşeylerden fedakarlık etmek gerekli ha birde zaman unsuru var...Yani 1 ay ders alıyım yada 6 ay ders alıyım diye bir şey yok...Bir anda olucak birşey değil,çok uzun zaman gerektiren bir olay.
SES EÐİTİMİNİN SONU YOKTUR...
Daha öncedende bahsettiğim gibi yapılan egezersizler-çalışmaların sonu gelmez...
Yinede başarılar diliyorum.taklit et(bu çok önemli),ayna karşısına geç, en azından küçük egzersizler yapmanı tavsiye ederim...

emresumer demiş ki:

işin eğitimini alırsan en azından sesini kullanmayı öğrenirsin bir kaybın olmaz ,ama çok güzel bir sese sahip olacağım diyede ümitlenme cevher yoksa ne yapsan olmaz.Ama hobi amaçlı sesini eğitebilir şarkı söyleyebilirsin..Kimler şarkı söylemiyorki,Arto bile şarkı söylüyor :D

ke-di ve BLUES01 cevaplar için teşekkürler. Çok güzel olacak diye zaten ümitlenmiyorum :) bundan daha kötüye gitmez heralde :)
amatörce dediğim , hobi amaçlı. Yani gitar çalmayı da hobi amaçlı öğreniyorum. sevdiğim bir iki şarkıyı çalabileyim diye. İlla profesyonel olmak gerekmiyor heralde. Müzik dinlemekten keyif alıyorum ve hiç değilse benzer şekillerini çalmak istiyorum. Arada birazda şarkıyı mırıldanabilsem ve bu esna da etraftaki arkadaşlar falan kaçışmasa çok sevineceğim. tek derdim budur yani :)

Rica ederim...
Umarım en azından fikir bazında sana yardım edebilmişimdir.
''SES'' denen olgunun önemini bilen insanlar olduğunu bilmek görmek çok güzel başarılar diliyorum. :elsallaa

Sevgli vocal ve vocal adayı arkadaşlar. 14 senedir bu işi yapan biri olarak şunu diyebilirimki ses belli bir eğitim almadan isteninen performansa ulaşamaz, zaman içinde tecrübe ile bazı özellikler kazanılsa bile sonuç hiçte iç açıcı olmayan sorunları ortaya çıkarabilir. Herzaman söylediğim bir cümle var '' Gitarın teli, davulun derisi satın alınabilir yenisi ile değiştirilebilir ama ses teli asla'' o yüzden ses tellerinize nazik olun kalbiniz gibi beyniniz gibi önemseyin çünkü o ekmek paranız , zevkiniz her şeyiniz.

KroniK demiş ki:
Sevgli vocal ve vocal adayı arkadaşlar. 14 senedir bu işi yapan biri olarak şunu diyebilirimki ses belli bir eğitim almadan isteninen performansa ulaşamaz, zaman içinde tecrübe ile bazı özellikler kazanılsa bile sonuç hiçte iç açıcı olmayan sorunları ortaya çıkarabilir. Herzaman söylediğim bir cümle var '' Gitarın teli, davulun derisi satın alınabilir yenisi ile değiştirilebilir ama ses teli asla'' o yüzden ses tellerinize nazik olun kalbiniz gibi beyniniz gibi önemseyin çünkü o ekmek paranız , zevkiniz her şeyiniz.
Ne güzel söylemişsin :twisted: ;) :D

akLIMA bir sey TAKILDI....bir sitede okuduuma göre ergenlik döneminde ses gelistirme sese zarar veriyomus...o yüzden san dersinin ergenlik dönemi sonras1nda alINmasI gerekiyomus....(yaz1m için özür dilerim...hala halledemedim sorunu)

Arkadaşlar ben 16 yaşındayım ve bir kaç haftadır şan dersi alıyorum.Birşeye dikkat ettim sabah yataktan kalktığımda çok rahat şarkı söylüyor ve konuşuyorum fakat akşamleyin çok rahatsız oluyorum. Bunun nedeni nedir? Bunun dışında hocam bana sesimin kontratenor ve tenor olduğunu söyledi ve beni kontratenor olarak çalıştırıyor.Şimdilik u egzersizleri yapıyoruz. Şanda çevirme diye bişey var (mesela benim çevirme yapacağım yer mi bemol mezzosopranolarda burda çeviriyomuş) buna göre sesin türü belli oluyormuş. Sesimin çok güzel olduğunu söyledi. Şimdilik 3 oktavmış ve bu 3,5 oktav olurmuş fakat şimdiye kadar çok yanlış şekilde şarkı söylediğim için kendimce yanlış teknikler geliştirmişim ve sesimde az da olsa hava varmış.Bir gün içinde mümkün olduğunca az konuşmam ve hiç şarkı söylememem gerekiyormuş.Yoksa yapılan egzersizler bir işe yaramazmış ama ben maalesef şarkı söylemeden duramıyorum. Yine de şarkı söylüyorum :) Unutmadan bu şan çalışmalar yüzün şeklini değiştirir diye bir şey duydum fakat bunu hocama söylemeye çekindim. Doğru mu bu? Hatta bunu söyleyenler bana Sertab ERENER'i örnek verdiler Hocamın bana söylediği bir kaç şey daha var ama bunlar bazı görüşlerle çatışıyor
1-Diyafram nefesi diye bir şey yokmuş şarkı söylerken normal şekilde nefes alıp vermemiz gerekiyormuş.Çünkü havanın rahat hareket etmesi gerekiyormuş
2-"Doğru insan" dan şan eğitimi alanlar opera, pop, rock istediği tür müziği icra edebilirmiş :)

öncelikle merhaba ben amatör ve eğitimsiz olarak vokal yapmaya çalışıyorum ama yeterli olduğumu düşünmüyorum tarzımız metal bunun içinde anathemada var iron maiden da metallica da sepultura da sentenced da...bu grupları çalmaya çalışıyoruz.ama dediğim gibi kendimi yeterki görmüyorum ve bu beni rahatsız ediyor.bana yardımcı olabilirseniz çok mutlu olucam.maddi olarak bu konuya malesef bi yatırım yapabilecek durumda değilim ayrıca yaşımda 22 :? şunu gördüm ki kendi kendime sadece parçaları duyduğum seslere yakın söylemeye çalışarak birazda olsun geliştirebildim ama bu yetersiz :( Eğitim şart tabiyki ama bunu ancak okuyarak araştırarak yapabilirim imkan olayı ;) Bu konuda baya tecrübeli ve bilgili arkadaşları gördüm bu forumda bu da beni çok mutlu etti bana yardımcı olursanız çok sevinirim :)

birde sesimi nasıl tanıyabilirim bu çok önemli bir konu benim için :roll:

ayrıca bilgilerini iyi niyetli olarak paylaşan herkese çok teşekkür ediyorum...

saygılar :elsallaa

ya cevap faln gelmiyormuş ama ben yine de yazayım belki ilgili bir arkadaş görür de vevap verir :D ...benim bir grubum var şu an yapım aşamasın da ;) ama ben kendimi pek yeterli görmüyorum ve geliştirmek istiyorum eskiden okuldaki müzik hocamla sesimi geliştirmeye çalışırdım ama artık böyle bir olanağım yok bu yüzden şan dersi almak istiyorum ilgilenen arkadaşların dediği gibi hocanın iyi olması önemli bu yüzden bana önerebileceğiniz ankara' da bir kaç yer ve isim varsa yazar mısınız?yaş 16 bu arada geç kalmış sayılmam değil mi :D

Selamlar herkese öncelikle, bende soru sorucam üst üste soru silsilesi olcak ama neyse artık:p Ben 20yaşındayım, bir kaç senedir gitar çalıp şarkı söylerim, çok kısa da olsa şan dersi alma imkanım olmuştu. Burda verilen bilgiler genelde teorik bilgiler olmuş, peki biz eğitim almak için yeterli parayı ayıramıyan çoğunluk, sesimizi geliştirmek için pratikte neler yapabiliriz? Bol bol şarkımı söylemeliyiz? Piyanonun başında duyduğumuz sesleri gerimi vermeliyiz?

Yardımcı olursanız çok sevinirim..

ya arkdaşlar okudumda ke-di bana yardım ederse sevinirim sanırm o bişiler biliyor:)

ben 19 yaşındayım yeni bu işin içindeyim sesim tok 2.0 oktav sesim var ve sigara kullanıyorum şimdi ben sigarayı bıraksam bide şan eğitimi alsam bu ses kaç oktav olur ki? ama daa 7.günde şarkı sömeye başladığımda ölçtürdüm oktavımı henüz bırakın uzun süredir şarkı sölemeyi sesimi kullanmasını bile bilmiyorum daha.. benim mp3 aletimin kayıtlarında sölediim şarkılar var orda yalnız başıma ve rahatım arklara yolluorum çok güzel sölemişsin diyorlar ama bi ilk studyomda berbat söledim biraz deil baya heyecan vardı konuşur gibi şarkı söledimiştim ve mikrafonda çok garip bişi geldi bana alışkın değildim

bide derler böyle kötü deil eğitimsiz ses vardır! dorumu?yoksa şan hocaarı gelsinlerde para kazanalım diyemi söylüyorlar?ben yani tek başımayken güzel şarkı söylüyormuşum peki studyoda mikrafona alışırmıyım zamanla?sesimi güzelleştirmek oktavımı yükseltmek elimde mi hergün şarkı sölemelimiyim?illa ki hocaya ihtiyaç mı var? hepsini cevap lütfen çok teşekkürler..

MagiC_Of_HazeL;

kötü ses yoktur eğitimsiz ses vardır cümlesinin kısmen doğru olduğunu düşünüyorum, zira her ses eğitilerek belli bir seviyeye gelir ama ses tonu ve tam sesin -göğüs sesi, full register da denir- maksimum sınırları (oktav olarak) yapısaldır, her insanda farklıdır, bazılarının ses tonu güzeldir, doğuştan avantajlıdır onlar.

bu bağlamda, senin de doğal bir ses sınırın var ve onun son noktasına gelene kadar sesini genişletirsin. göğüs sesiyle rahatça 3 oktav veren insanlar var, normal bir vatandaşın ortalama ses sınırı 1.5-2 oktav civarıdır bildiğim kadarıyla.
şarkı söylerken gırtlak zorlamak çok gerekmedikçe doğru vokal tekniklerini (şan tekniklerini) kullanırsan da gelişmen hızlanacaktır ayrıca sesine verdiğin zararı minimuma indirirsin.

sesini sanki bir kas gibi düşün. bir vücut geliştirme sporcusu nasıl çalıştıkça ve doğru beslendikçe gelişir ama genetik yapısı onu bir yerde frenlerse senin de çalışıp gelişben böyle bir yol izleyecektir ama genetik sınır çok yükseklerde bir yerdedir, bunu da unutmadan yılmadan çalışmak lazım. mikrofona da 2-3 seferde alışırsın merak etme.

imza: şarkı söylemeye çalışan insan

MagiC_Of_HazeL;

kötü ses yoktur eğitimsiz ses vardır cümlesinin kısmen doğru olduğunu düşünüyorum, zira her ses eğitilerek belli bir seviyeye gelir ama ses tonu ve tam sesin -göğüs sesi, full register da denir- maksimum sınırları (oktav olarak) yapısaldır, her insanda farklıdır, bazılarının ses tonu güzeldir, doğuştan avantajlıdır onlar.

bu bağlamda, senin de doğal bir ses sınırın var ve onun son noktasına gelene kadar sesini genişletirsin. göğüs sesiyle rahatça 3 oktav veren insanlar var, normal bir vatandaşın ortalama ses sınırı 1.5-2 oktav civarıdır bildiğim kadarıyla.
şarkı söylerken gırtlak zorlamak çok gerekmedikçe doğru vokal tekniklerini (şan tekniklerini) kullanırsan da gelişmen hızlanacaktır ayrıca sesine verdiğin zararı minimuma indirirsin.

sesini sanki bir kas gibi düşün. bir vücut geliştirme sporcusu nasıl çalıştıkça ve doğru beslendikçe gelişir ama genetik yapısı onu bir yerde frenlerse senin de çalışıp gelişben böyle bir yol izleyecektir ama genetik sınır çok yükseklerde bir yerdedir, bunu da unutmadan yılmadan çalışmak lazım. mikrofona da 2-3 seferde alışırsın merak etme.

imza: şarkı söylemeye çalışan insan

Geri