7 Yada 8 Telli Gitar Önerebilirmisiniz

'Elektro Gitarlar' forumunda Brutal_xazax tarafından 16 Eylül 2011 tarihinde açılan konu

1. Yeni bir gitar almaya karar verdim zuhalde 8 telli bir ibanez denedim , sweep atmak gerçekten cok zevkli oldu. Ancak avantajı nedir dezavantajı nedir hic bir fikrim yok , alıcaksam hangi gitarı almalıyım, biraz yardım ederse tecrübeli arkadaslar sevinirim.

2. kaliteli bi 8 telli almassan çaldıgın gitardan zevk alamassın odundan başka bişey olmuyor kaliteli bir gitar içinde 2.500 tl gözden çıkarman gerekiyor sırf bunlada bitmiyor 8 telli gitar ın tepkilerini kaldırabilicek birde amfin olması gerekiyor yoksa gürültü gibi gelior kulagına schecter c8 alabilirsin ama klavyesi kalın ibanezin gitarı da çok pahalı ama en mantıklısı c8 baya bir masraflı olcagını bil :) yada 7 telli gitar alabilirsin marka model çok fazla seçenegin olcak çok kaliteli 7 telliler var

3. fiyat aralıgım 2.300 filan amfimde TBX150r

4. ne tarz müzik sevdigini söylersen daha iyi yardımcı olabilirim

5. Core tarzları icin düsünüyorum

6. öm attım

7. ev ortamında transistörlü bir amfi ile çalacaksanız kesinlikle 8 telli gitar önermiyorum. 7 telli gitar almanız doğru bir seçenek olacaktır. Size Agile ve Ibanez modellerini önerebilirim. Eğer yurt dışından alabilecek durumunuz varsa Agile gerçekten sağlam iş çıkarıyor. Ben kendim Dean ve Agile kullanıyorum. Tamamen ağaç, sap, manyetik tercihinize kalmış bir durum. Çoğu Agile neck-thru, 5 parça akçaağaç sap, maun kanatlardan oluşuyor. Aktif manyetik, sabit köprü ve 27" bariton seçeneği de mevcut. Benim tercihim Agile Septor Elite. Ibanezlerde ise RG7620 ve şu an da üretilmeyen bir gitar ama bulabilirseniz RG1527m'yi tavsiye ederim. "Extended range" gitarlarda amfiniz ve ekipmanınız gitardan daha önemli. Gitar size sadece komfor ve sustain vermeli, tonu ekipmanla sağlamalısınız, yoksa kirli yapış yapış bir ton elde edersiniz. Ekipman olarak Fractal Audio - Axe FX Preamfi kullanmanızı öneririm, böylece eq pedalı, türlü çeşitli ton pedalı ya da ayrıca bir prosesöre gerek kalmaz. Ancak verdiğiniz bütçeyi bayağı bir aşar. Amfi olarak da Bugera 6262'yi öneriyorum. Yurt dışında fiyat olarak gerçekten uygun.

Brutal_xazax bunu beğendi.
  8. Cok tesekkür ederim bilgiler icin @alshain

9. Agile' yi gözardı etmeyin sakın tabi burada bulmak biraz zor, yurtdışından gelebilir, fiyatları makuldür.

10. Agile'ın tek dağıtımcısı bildiğim kadarıyla Rondo Music, New Hamsphire'da. Türkiye'ye 130 dolar gibi bir fiyata gönderiyorlar gitarları, case yok ancak 65 dolara çok güzel bariton gitarların sığabileceği büyüklükte case de ekliyor. Kurt Zentmaier diye bir eleman ilgileniyor, çok ilgili bir kişi ancak biraz kuralcı ve odun bir tip, en azından iyi niyetli. 1000 dolara çok güzel bir Agile'e sahip olabilirsiniz.

Brutal_xazax ve semizotu25 bunu beğendi.
  11. bu laflar kalbimi fetetti :D nasıl iletişime geçebiliriz mail telefon numarası vs bildiginiz birşey varmı

12. İlk başta 7 veya 8 telli gitar çok başka bir derya geliyor. Eğer ki gitar çalmayı çözdüğünü düşünüyorsan (ki sweep attım falan demişsin) (ayrıca: mütevaziliği bir kenara bırakırsak) yani akor makor geçmişsen yardırıyorsan 6 tel yerine 7/8 telli gitar iyi geliyor.

İlk başta da süper oluyor onu söyleyeyim. Lakin zamanla 7.teli kullandığın alanın aslında çok az olduğunu görünce "keşke süper bir klasik efsane alsaydım" diyen çok gördüm. Özellikle 8 telli gitar ilk 1 hafta süperdir lakin ilerleyen zamanda hiç bir işine yaramamaya doğru gidebilir. Çünkü grupda çalıyorsan takım arkadaşın sana ayak uyduramaz. Asitjazz falan gibi yada süper sonik funkyci tipler bulacakda veya veya tek gitar sen olacaksın ki kafana göre (en çokta kendi bestelerinde) 8. teli kullanabilesin.

Yinede farklılık iyidir lakin bence güzel bir baba 6 telli gitar almanı tavsiye ederim. Yok illaha 7-8 dersen 7 telli al. 8e hiç bulaşma hiç umduğun gibi çıkmayacak.

13. 7 telli gitar fazladan 5 ses katar sadece 8. tel o 5 sese bir 5 ses daha ekler :) ben çok faydasını görüyorum şahsen 7 telli gitarlarımın. 6 telli gitar kullanmıyorum, sadece clean kayıtlar için bir fenderim var :)

14. 7 telli almak yerine 6 telli bir gitara kalın tel takıp akort düzenini değiştirmek çözüm olabilirmi?

15. bazı durumlar hariç evet.

16. Selam. Senelerdir 7 telli kullanıyorum, hem grubumla hem de kendi çalışmalarımda.

7 telli almayı düşünüyorsan ekipmanından çok manyetik seçimin çoooooook çok önemli. Gitarla standart gelen manyetikler birçok 7 telli gitarda rezalet oluyor, bir noktada manyetikleri tonal tercihlerine göre değiştirmeyi illa ki düşüneceksin böyle bir durumda. Bütçeni ayarlarken bunu hesaba kat.

Grup ile çalıyorsan 7 telli kullanmanın (hele bir de full-floating trem varsa) bazı zorlukları var. Öncelikle diğer gitaristin 7 tellisi olmayabilir, akort değiştirmek zorunda kalabilirsin. Drop veya akort düşürmek hemen yapılabilecek işler değil, sürekli drop çalan bir gruptaysan ve bir yandan kendi müziğinle falan uğraşıyorsan zırt pırt yok tel değiştireyim, yok akort değiştireyim, sap-köprü entonasyon ayarı yapayım diye uğraşacaksın. Uygun tel bulmak da çoğu zaman sıkıntı yaratabiliyor.

Sana tavsiyem gitarın mekanik ve akustik olarak nasıl çalıştığına gerçekten derinlemesine hakim değilsen ve aktif olarak bir grupta çalıyorsan 7 tellilere bulaşmaman yönünde olur.

17. Ibanez Apex1 verelim. :D Dimarzio PAF 7 ile dilediğini yaparsın.

18. üst düzey bir 7 telli almayacaksan kesinlikle sabit köprü al.

Björn bunu beğendi.
  19. Ben şahsen Schecter Blackjacj Atx c8 kullanıyorum.8 tellinin 7 telliye göre avantajı istediğin şarkıyı drop yapmadan çalabilmen.Bazı şarkıları 7 tellidede drop yapmak zorunda kalıyorsun(mesela meshuggah). Öncelikle ben biraz benim gitarımdan bahsediym ha şunuda söyliym ibanez falan bulaşma 7 ve 8 tellide schecter seni her türlü hatta fazlasıyla tatmin edecektir.Agile de gayet iyi ama schecteri asla geçebileceğini düşünmüyorum.Sanırım schecterin insanlara tek dezavantaj olarak gelen kısmıa scale etli olması ama şu kadar diyim hiçte öyle değil.2008 ve sonrası üretimlerde sap gayet rahat.Eline alıp denemeden bunuda bilemiyorsun zaten.Ibanezin wizard klavyesi gibi (çubukvari) gelmeyebilir ama emin ol 8 telli hakimiyet istiyen bir dizilimdir ve sapın azcık etli olup senin onu sağlam kavraman bunu kolaylaştıracaktır.Blackjack ve Hellraiser serileri en iyileri zaten.(7 tellide jeff loomis sign var ). Hellraiserda manyetik olarak 707TW(EMG) mevcut ; Blackjack'te ise Seymour Duncan Blackouts var.Eğer karakterli bir ton istiyorsan emgli hellraiseri tercih etmeni öneririm ama harıl harıl kamyon gibi tonum olsun istiyorsan kesinlikle blackjack!. Ki core yapıcam diyorsun blackjack sana daha uygun gelebilir.Ve gelelim en önemli kısım ekipman.Pedal yada processor alamam sadece amfi ile idare edicem diyorsan transistörlü alıcaksan 50 watt ve üzeri olması gerek.Çünkü 8. tel patlama yapabiliyor ufak boylu transistörlü amfilerde.İlla lambalıda çalınması şart diye bir kaidede yok açıkçası.Tabi bir mesa yada peavey yada bir engl çakarsan iş değişir tabi :D . Şuan c8 'in fiyatı 2300 tl civarı sanırım peşin alımda %10 indirim var.2070 tl ye geliyor bence gayet uygun bir rakam.Agile için bir sürü zahmete girip kargo vs. bekleyip sıkıntı çekmektense bence daha iyi olan (bence diyorum) schecteri kesinlikle tercih etmelisin.

Bu Sayfayı Paylaş