Rg 2550, Cort X Custom Vsvs

merhaba arkadaşlar.
bütçem 800 ile 1200 tl civarı. ve uzun zamandır kendime yeni bi gitar alma arayışı içindeyim. kafamdaki modelleri aşağıya yazdım. bu gitarlar arasında kafamı kurcalayan bikaç şeyi sizlerle paylaşmak istedim. tecrübeli arkadaşlar yorumlarıyla renk katarsa çok sevinirim (daha çok solo çalmak istiyorum)

ilk gitardan başlayalım. js 100. fiyatı 1700 tl civarı. gitarı cazip kılan tabiki joe satriani serisi olması. ama manyetikler kafamı kurcalıyor. manyetik modifiyesi yaparsam bütçeyi aşmış olurum. bu gitar hakkındaki düşüncelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=630&gid=110 js 100
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

gitar çalan herkesin yakından bildiği ibanez in rg 2550 japon modeli. bu serinin özellikle zero köprüsü ne hayran kaldım. ve beni cezbeden en büyük parçası zero köprüsü. ama manyetikleri nekadar dimarzio da olsa aklımda bi şüphe uyandırıyor. bu gitar hakkında da bilgilerinizi almak istiyorum.

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=5177&gid=110 rg 2550

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

bu gitarda dikkatimi çeken tabiki manyetikleri oldu. s.duncan manyetiklerin sıfır fiyatı neerdeyse 350 tl civarı. ama bu gitar hakkında pek bi bilgi edinemedim. var mı bu gitarla haşırneşirliği olan ??

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=14133&gid=111 corrt x costum

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=11304&gid=111 cort garage 2

cort firmasının matthias jabs için yaptığı gitar. ee bu eleman scorpions un gitarist i. ama yinede akılda bi şüphe uyandırmıyor değil "(js100) de olduğu gibi". nasıl bilirsiniz bu gitarı var mı çalanınız??

bu saydığım gitarların ortalama 2. el fiyatları 500 ile 900 arası değişiyor.
cort xcostum e bakınca manyetik modifiyesine ihtiyacı yok. ama köprüsüne gelince aklımda bi soru işareti kalıyor.

2550 ve js 100 un çok kullanıcısı var köprüsü de şahane (özellikle 2550 nin). ama bu gitarların manyetik modifiyesine ihtiyacı var gibi.

cort garage 2. bu gitar hakkında pek bişey bulamadım. ama youtube da çinli bi elemanın elinde iyi iş görüyor gibiydi.

vee olaya farklı bi açıdan bakarsak. 900 tl ye okadar çok sıfır gitar var ki... inanın insan ne yapacağını şaşırıyor. deneme imkanı da olmayında insan kafayı iyiyor.

fikirlerinizi bekliyorum. teşekkürler.

3 floyd rose lu 1 sabit köprülü gitar yazmışsın. Öncelikle hangi köprüyü kullanacağına karar ver derim dostum. :) Bir de tarz olarak ne düşünüyorsun?

gitardan beklediğiniz tona bağlı olarak değişir. ancak bu saydığınız gitarlar arasında benim şahsi tercihim rg2550 olurdu. gitardan alacağınız ton sizi tatmin etmezse manyetik modifiyesine gidebilirsiniz. manyetikler için yine şahsi tercihim olarak köprüye DiMarzio Tone Zone, sapa DiMarzio PAF ya da air norton önerebilirim. bütçenizi biraz aşabilir ancak herkese söylüyorum, alabilecek durumunuz varsa şiddetle Bare Knuckle manyetiklerini öneririm.

Linklerini verdiğin gitarlar arasında değil ama yine de paylaşayım bence bütçene uygun gitar olmakla beraber donanım olarak kaliteli bir gitardır ibanezi de önerebilirim ama ben ıhlamur ağacından yapılmış gitarların tonundan pek haz etmediğim için maun kasa bir gitar tavsiye ettim köprüsü de öyle göründüğü gibi değil sağlam ve tutarlıdır.
http://www.4cmusic.com/index.php?s=2&i=14670

Js 100'un seramik manyetikleri var 22 perdeli klavye yapisi fender hissiyatina sahip ama cok daha rahat. Uretim amaci farkli cunku. Coil tap ozelligi mevcut. Versatil ve soft tonlara daha yatkin bir gitar. Ve oldukca iyidir. Uretim amaci biraz farklidir dedigim gibi. Ben senelerce kullandim. Baya da gitar gecti elimden, en cok ozlediklerimden biri.

Cortları unut derim; Endonezya malı olanların eski Kore malları ile alakası yok, paranı sokağa atarsın (yıllarca Cort çalmış biri olarak söylüyorum) Bulursan eski Kore bir Cort X Custom filan alabilirsin. Yeni kuşak RG'lerin maple klavye olanlarında da dikkatli ol, yabancı forumlarda da uyarıyorlar insanı, geçen beyaz renkli maple klavye bir 2550 çaldım, klavye ve binding işçiilği Çin malı gibiydi (üstüne bakarsan Japon Prestige yazıyor...) Eğer Edge türü köprüler hoşuna gidiyorsa eski RG'leri de bir gözden geçirmekte fayda var (ama bütçeni biraz aşabilir).
Kore malı bulursan Schecter ve LTDnin de sana hitap edecek modelleri olabilir bu arada. Forumda uygun fiyata satılan LTD ve Schecter modelleri var.

Bende RG2550z var, Dimarzio/IBZ manyetikleri bana yeterli geliyor, sert ritimler istiyorsanız köprü manyetiği yetersiz gelebilir ama daha çok solo çalacağınızı söylemişsiniz, bence solo için gayet güzel. Tabi herkesin beğenisi farklıdır, siz beğenmeyebilirsiniz de. Bir de şuna dikkat edin derim, eğer 2. el RG 2550 alırsanız 2550 ve 2550z farkına dikkat edin, 2550 olanları Zero Edge köprülü değil diye biliyorum. 2550'nin köprüsü kötü demiyorum ama zero edge istiyorsanız 2550 değil 2550z almanız gerekecek.

x custom elimden geçti seymour duncanlar bile kurtaramamış gitarı o kadar kullanışsız. Schecter kullanıcı olarka kesinlikle tavsiye ediyorum. 'nci el schecter bulursanız evladiyelik bir gitarınız olur. Blackjack atx c1 fr kullanıyorum sapları ibanezler kadar rahat değil. Ve gitar çok ağır ama olduça dolgun güzel tonları var. Benc Schecter denemeden gitar almayınız.

Geri