Ekipman Kurmak Için Öneri ?

'Elektro Gitarlar' forumunda Vintage tarafından 26 Eylül 2011 tarihinde açılan konu

1. Öncelikle selamlar herkese.Umarım konuyu doğru yere açmışımdır :)
    Yaklasık 2-3 aydır sürekli ekipman kurma derdindeyim.Özellikle gitar ve amfi konusunda.Pedallar yavaş yavaş toplanacak seyler.Elimde 2000TL var. Ve bunu en iyi şekilde değerlendirmek istiyorum.Bunun için siz değerli dostlardan yardımlarınızı bekliyorum.Tarz olarak Alternatif rock,Modern Rock' a uygun ekipman kurmak istiyorum.Genel de Coldplay,Dredg ve Mor ve Ötesi ni baz almaktayım bestelerimde ister istemez.(Etkilendiğim gruplar olduğu için) ve ayrıca onların aynı tonunu yaratmak gibi bir derdim yok.Amacım etkilendiğim tarzların üzerine benimde birsey ekleyip başka tatlar sunmak :)
    Öncelikle gitar olarak istediğim marka ve model olarak Epiphone Les Paul.Aslında Gibson LP Studio düşünüyorum fakat bu sefer diğer alacağım ekipmanları toplayamıyorum.
    Dediğim gibi Gibson Studio sanırım biraz fazla kacıyor böyle bir bütçe için.
    Gitar olarak sadece Les Paul modeli istediğimden dolayı Epiphone Les Paul mantıklı gibi geliyor(Kore üretim olanları)
    Amfi yi sadece ev calısmasında değil home studio da gitar kayıtlarında kullanacağım.Araştırmalarıma göre Marshall ın MG ve AVT serileri fazla ses açtığımız zaman ses çamurlanmaya başlıyormuş. Vox AD50VT benım için uygun bir amfi olarak gördüm.Bu konuda sizin de görüşlerinizi bekliyorum.Ve sanırım Drive katı lambalıymış bu amfinin.
    Pedal olarak da elimde bir adet boss RV5,boss DD6 ve marshall vt1 pedalı bulunmakta(tremolo ve vibrato). Boss BCB 60 alıp,
    yukarıda saydığım pedalların içerisine Marshall ED1,Crybaby 535Q, Digitech Whammy,MXR Phase 90 eklemeyi düşünüyorum.

Aklımdaki ekipmanlar bunlar.Sizlerde yardım edersenız yanlış düşündüğüm şeyleri söylerseniz kafamdaki soru işaretleri belki biraz belki tamamen kalkmış olur. Şimdiden herkeze çok teşekkür ediyorum :)

2. Edit.

3. Bence digitech whammy gibi gereksiz pedallardan ve boss'un dijital pedallarından öteye gitmelisin. Cidden gereksiz pedallar bana göre tabi. Mxr phase 90 seçimi güzel ama yaptığın tarzada uyum sağlıycaktır. Dredg grubunu bildiğine şaşırdım Türkiye'de demek ki az çok biliniyormuş, günlük yaşantımda rastlamadım pek. 1 Ekimde İstanbul konserleri var bu arada :) Marshall'ın avt serileride pek uygun değil bence, ama high gain bi amfiyede ihtiyacın yok kararsız kaldım. Bana kalırsa engl screamer bakabilirsin, fiyatta biraz kasabilir tabi. Clean tonlarda seni yarı yolda bırakmayacaktır, gitar seçimine yorum yapmıyorum ama biraz daha araştırıp almanı öneririm..Saygılar..

4. blackstar ın 1 wattlık combo amfisi işini fazlasıyla görcegini düşünüyorum 550 tl gibi bir fiyatı var yetmez dersen 5 wattlık olanına bi bak ama oda 1000tl civarı bidaha degiştirmene gerek kalmaz ama

5. yani kesinlikle lambalı bir amfi almalısınız diosunuz öylemi :D

6. Marshall ın TSL serileri hariç hiçbir amfisini sevmiyorum zaten.VOX AD50VT nasıl peki hocam? drive katı lambalı sanırım bu amfinin? ayrıca evet dredg i bilen cok kişi yok ve güzel bi gruptur kendileri :)

7. Boss RV5
    Marshall VT1
    Marshall ED1
    Boss DD6
    Mxr Phase 90
    Xotic BB Preamp
    Boss BCB60

yenı topladığım pedal setup u bu...sanırım daha iyi olmuş ? :)

8. Eq pedalı eksik :) Bir de o kadar pedala voodoo veya dunlop gibi kaliteli bir güç ünitesi gerekir diye düşünüyorum...

9. MXR 10 band eq var hocam...ayrıca pedalların hepsi zaten 9v cekior.6 tane pedal var.eq yu da farklı bir adaptorden verırım elektrgı:) fakat benım ilk derdim gitar suan için en cok dusunduren o :)

10. Pedal olayını hallettim.Amfi ve gitar olarak önerilerinizi bekliyorum.

11. jackson dk2m al ve blackstar ;) :D

12. jackson fazla gelir hocam bu tarzlara daha soft gitarlar lazım...

13. Mxr 10 band müthiş bir eq'dur. En ufak dip gürültüsü yapmaz,bu arada tam reguleli bi adaptör kullan derim. Vox amfide çok çalmadım ama en azından biraz bilgim var fiyat konusunda sorun yaşamıycaksan alabilirsin, peavey falanda olur bu aralıklarda farketmez yani..

14. Eger o kadar cok pedal alacaksan Vox yerine baska bir amfiye bak bence. Vox'un Valvetronix serisi aslinda "MultiFX + power amfi"dir. Yani icinde hem amfi simulasyonlari, hem de Fx simulasyonlari var.
    Valvetronix'lerin drive kati lambali ama aslinda o pre katinda kullanilan 12AX7 lambasi. Sadece phase converter olarak calisiyor yanlis degilsem. Yani sesi hala etkiliyor ama tam bir lambali amfi gibi calismiyor, aklinda olsun.
    Ha bu demek degildir ki Valvetronix'ler kotu. Ben benim VT30'u Blackstar'dan daha cok kullaniyorum :) Ama hic bir pedal baglamiyorum VT'ye, gitar + VT30 yetiyor.

Dinledigin gruplarin hic birini bilmem, ama Jackson (hele bir de aldiktan sonra coil split yaptirirsan) rock icin de isini gorur ve Epi LP'den daha kaliteli olacaktir (Japon vs Cin mali olayi). Yada ikinci el Meksika Strat ve Tele'lere bakabilirsin.

Eger solid state bir amfi istiyorsan Tech 21 Trademark'lara bak. Lambali istiyorsan da Blackstar'in yeni HT5R'sine yada HT5'e falan. HT5R'de reverb de oldugundan reverb pedalini elden cikartabilirsin.
    Yada ucuza bulabilirsen sadece kafa HT5R al Thomann'dan falan. Kendine 2x12 yaptirirsin ucuza, canavar gibi bir setup'in olur.

Daldan dala atlamisim yazarken ama anlasiliyor sanirim :)

15. Coldplay, Dredg çalacaksan delaye ağırlık vereceksin, Dredg'in gitaristi iki Ibanez DE7 bi tane de Boss DD-5 kullanıyo. Ben tek Ibanez DE7 + Laney TFX3 kafa kabin + '67 Fender Mustang'le Dredg'in Jamais Vu tonunu yakalamıştım, Of the Room'a da yakın bi ses geliyodu, YouTube'da vidyoları var, ordan bakabilirsin.

16. @WasForgotten: Vox amfileri tercih ettim çünkü en azından marshall amfilerin mg serisinden daha güzel bir seçenek olacağını düşünüyorum.Marshall amfilerde sadece TSL serilerini seviyorum.Diğer seriler hoş gelmiyor bana.Peavey leri tabii kide araştırırım ilgilendiğin için ve önerilerin için çok teşekkürler ;)

@DaRtH_ErLiK: Seni anlayabiliyorum daldan dala atlaman önemli değil arkadaşım :D Bu saydığın amfilerin hepsine bakıcam ama daha çok ben amfide hiçbir efekt olmasın istiyorum sadece amfi görevini görsün clean bi ses o kadar.Sanırım bu Tech 21 de var.En azından Power Engine lerde öyleydi.Sanırım bunlarda da bu şekilde. Gitar konusunda da Zaten Çin gitarlardan uzak durucam.Kore Epiphone lar her zaman tercihim olucak.Belki birşeyler den kısıp Gibson Studio da alabilirim.Ayrıca HT5R yide bir araştırayım bakalım.İlgilendiğin için ve önerilerin için ayrı olarak sana da çok teşekkür ediyorum ;)

@Vine_Inlay: Gerçekten bu konuda ufkumu aydınlattın diyebilirim.Hiç böyle birşey düşünmemiştim.Seninde anladığın üzere normal tonlar değilde biraz Unique efektler,tonlar üretme peşindeyim.Ki bahsettiğin şeyde unique bir ton zaten en çok o yönlerini seviyorum onların.Manic Street Preachers' a da kafayı bu aralar takmış durumdayım onlarda da öyle birşeyler hissetmeye başladım...Ama sanırım bu istediğim şeyi daha çok deneme yanılma ile anlıcam.Normal bir şey istemiyorsam normal şekilde düşünmemem gerekir değil mi :D Videoları izleyeceğim dostum.İlgin ve önerilerin için çok teşekkür ediyorum ;)

Bu Sayfayı Paylaş