Logic Kullananlar Basligi

Logic kullananlar olarak sorularimizi, paylasimlarimizi burada yapalim istedim. Herkes kullandigi donanimi ve yazilimlarini paylasabilir.

Ben i7 Quad-Core 2 Ghz ( 3.4 Ghz Turbo-Boost ) , 4 GB 1066 MHZ DDR3 Ram , 500 GB Macbook Pro sistem uzerinde calisiyorum.
Logic Studio Pro 9 kullaniyorum.

Burada ornek calismalarimi dinleyebilirsiniz, son 2 track Logic Pro 9'da tarafimdan hazirlandi.

http://soundcloud.com/gorkemadir

Sormak istedigim bir soru var, AU Componentleri Mac HDD / Library / Audio / Plug-ins / Components'e atiyoruz. Logic ile senkronize oluyorlar. Stabil calisiyorlar. Fakat iclerindeki Presetleri kullanamiyorum, presetler gozukmuyor. Bunun cozumu nedir ? Tesekkurler.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Kendi sordugum soru artik gecersizdir. Problemleri cozdum :) Teknik hadiselerde elimden geldigi kadari ile yardimci olabilirim. Siz de bana yardimci olun tabii paslasalim :)

Ben de Mac Pro (3.0 ghz quad, 16 gb ram) üstünden Logic 9'dan çalışıyorum. Genelde Kontakt üstünden iş görüyorum söz konusu yazılım enstrümanlar olunca. Yükleme hızlı olsun diye bir diski sırf sample'lara ayırdım.Yükleme sonrasını bellekten okuyor (iyi ki de öyle) Elektronik sesleri donanım sentezleyicilerden karşılıyorum.

Şimdilik planlar gereği MIDI kurulumu eksiğimi tamamlamam gerekecek. Bir bol kontrollü midi master klavye (çekiç tuşeli) ve MOTU'dan bir router almayı planlıyorum zaman içinde. Böylece bütün donanım enstrümanları yazılım gibi senkron çalıştırabileceğim.

Referans kayıtları taşınma sonrasında asarım artık.

Ben de AU olarak en yogun Kontakt Library ve Sample'lara emanet ettim kendimi. Ayrica Windows tabanli bi VST + Sound Bank calisma ortamim var zaten. Synthesizer ne var elinde ? Ya da neler var ?

Nord Electro 3 var, klasik org ve piyano tonları için. En çok sahne gezen klavyem bu. Klasik VA tonları için Nord Rack 2 var. Klavyeli bir sentezleyici de lazımdı, Virus TI beklemek yerine son seri Waldorf Q aldım. Sonra üretimi de durdu zaten.

Nord daha klasik tonlu, Waldorf görece daha steril.

Istanbul'da is yapiyorsun sanirim. Tanisabilir paslasabiliriz ben de birkac muzisyenle bir seyler yapiyorum Cihangir taraflarinda oluyoruz. Ayrica GS Itm'deyim. Ben de synth almayi dusunuyorum. Hic parca vs var mi nette sana ait dinleyebilecegimiz ?

Cok basarili, progressive takiliyorsunuz, enstrumanlara hakimiyet max seviyede belli:) Cok begendim usta tebrik ederim. Dedigim gibi paslasabiliriz kafamiza gore takilabiliriz istersen :)

Ben de Mac Pro (3.0 ghz quad, 16 gb ram) üstünden Logic 9'dan çalışıyorum. Genelde Kontakt üstünden iş görüyorum söz konusu yazılım enstrümanlar olunca. Yükleme hızlı olsun diye bir diski sırf sample'lara ayırdım.Yükleme sonrasını bellekten okuyor (iyi ki de öyle) Elektronik sesleri donanım sentezleyicilerden karşılıyorum.

Şimdilik planlar gereği MIDI kurulumu eksiğimi tamamlamam gerekecek. Bir bol kontrollü midi master klavye (çekiç tuşeli) ve MOTU'dan bir router almayı planlıyorum zaman içinde. Böylece bütün donanım enstrümanları yazılım gibi senkron çalıştırabileceğim.

Referans kayıtları taşınma sonrasında asarım artık.

Bu arada sunu soracaktim sana, Sample'lari Harici diskten mi okutuyorsun nasil oluyor ? 16 GB'i da sen yapmissin sanirim. Mac Pro dedigin Notebook degil mi ? 8 GB + 8 GB modul var mi takilabilen notebooklara ? Bir diski sirf sample'lara ayirdim olayini anlayamadim. Ben de Kontakt kullaniyorum ama tek basina bayagi bir yer kapliyor sag olsun :)

Sample'ları 2 TB'lık dahili diskten okutuyorum. Bir kere yüklendikten sonra ramden çalışıyor. Mac Pro kasa olan model, 32/64 gb ram yapmak da mümkün.

@progressiva,3 şarkıyı da dinledim.Ve çok başarılı olmuş gerçekten.Hatta eğer mümkünse "ambiente" sarkısını upload etsen de bende mp3 ü me atsam ? :D

@Minocan, ustad oyle desene bastan ya. Senin kontakt la strings multiler falan hic kasmiyordur o zaman. Tek kanal bazi multi Presetler 3 gb yiyor. Bgn 3.0 Ghz Quad iMac 8 gb ram kasim kasim kasildi. Low memory uyarisi verdi. Kafayi yedirtti. Logic kapandi falan her seferinde.

@Harmony , Ambiente'yi plak firmalarindan surebilirim yurtdisinda. O nedenle download'a acmadim.

Merhaba, bir şey danışmak istiyorum;
Yakın zamanda Pc den iMac e terfi edeceğim. Logic kullanmayı düşünüyorum fakat bazı şüphelerim var danışmak istedim. Bildiğiniz üzere Kontakt 4 te eklenti enstrümanlar için *DEMO MODE* var. Bunu kırabilen tek paylaşımcı AiRISO olmuştu. Ben de şu an Cubae 5 te Kontakt 4 (airiso, crack) kullanıyorum ve Kontakt ın içinde problemsiz olarak bir çok enstrüman (Library) çalıştırabiliyorum. Şu an için problemim yok çünkü Kontakt ı ''VST'' olarak kullanıyorum fakat Kontakt 4 AirISO internette malesef yalnızca VST ve RTAS olarak paylaşılmış. Logic e geçiş yapacağım için AirISO AU formatı için arattım fakat bulamadım. İnternette AiRISO hariç AU formatını destekleyen bir çok KONTAKT 4 paylaşımı var. Sormak istediğim şu;
Logic ortamında problemsiz çalışan Kontakt 4 var mı? Riske girmek istemiyorum çünkü iMac için çok para gidecek emin olmalıyım.

Not: Kopya program konusunda forum kurallarını ihlal ediyorsam lütfen mesajımı siliniz.
Teşekkürler.

Bazi Libraryler icin Mac Setup'a ihtiyacin olabilir. Mesela Alicia Keys Library gibi. Onlar disindakiler sadece Library'dir. Yani " .nki " formatinda olup icindeki samples klasorunde yer alan " .wav " dosyalari ile calisirlar. Mac veya Win fark etmez. Windows'ta kullandigin cogu Library Mac'te de calisir.

İlginiz ve cevabınız için teşekkür çok ederim fakat sorum o değildi :) Kontaktın çalışma prensibini biliyorum. Benim sıkıntım elimdeki problemsiz olan kontaktın MAC OS X desteği olmayışı. Yani sadece VST ve RTAS desteği var, AU (Logic) desteği yok. Benim sorunum Logic te sağlam çalışan bir Kontakt 4 bulmak.

AU olarak kullandığınız sürüm hangisi? Yani örneğin 4.1. veya 5..0, 5.1 ..vs.

Bir de sizi yakalamışken şunu sormak istiyorum:
Ben de yeni bir Apple kullanıcısı olarak başlangıç için iMac 21.5inch QuadCore i5 2.5ghz/4gb/500gb almayı planlıyorum. ( http://macmarketi.com/imac/362-imac-215-intel-core-i5-25ghz.html ) Senfonik müzik bestelerimi yazacağım. Yani çok yoğun olarak Midi için kullanacağım. [Kontakt 4 veya 5 ile La Scoring Strings full olarak açılacak] ve [Vienna Instruments Pro ile de Vienna Symphonic Library çalışacak] Ram miktarının yetmeyeceğini bildiğim için iMac i aldıktan sonra Memory Upgrate yapacağım. Sizce bu makina işimi görür mü? Bir de Memory upgrate konusunda bilginiz varsa marka olarak yardımcı olur musunuz.? 16 GB Ram takmayı düşünüyorum.

Şahsen 16 gb la şişme yaşamadım, tavsiyem ses arabirimi olarak güzel sürücüleri olan bir kart kullanmanız. Thunderbolt destekli yeni arabirimler Imac'lerde işe yarayacak kanısındayım.
DDR3 kullanıyor Imac'ler, ben benim kasada Kingston kullanıyorum, bir kere bellek hatası bile almadım 2006'dan beri.

O tarz bir kurulum için master klavyenin yanında bir de kontrolcü öneririm, özellikle yaylılara otomasyon verirken faydasını görürsünüz.

8 GB olan daha guclu bir iMac'te LA Scoring Strings'ler problem cikariyordu. Bunun sebebini hala anlayabilmis degilim.

Memory upgrade ben de hic yapmadim, zaten ben laptop Mac Pro kullaniyorum. 8+8 modul var mi bilmiyorum laptoplarda.

Geri