Manchester United

'Forum Meydanı' forumunda Pepper_Keenan tarafından 4 Ekim 2011 tarihinde açılan konu

Hangi 7?

1. Tripcan Ronaldo

2 oy
    15.4%
  2. Kılıbık Beckham

1 oy
    7.7%
  3. Eric "The King" Cantona

5 oy
    38.5%
  4. Pele good, Maradona better, George Best

5 oy
    38.5%
  1. Barcelona var, Milan var, Manchester niye olmasın arkadaş! Orta okul yıllarımdan gelen bir sempati, Avrupa'daki favorim. Giggs-Scholes-Keane-Beckham orta sahası gibi 4-4-2 orta sahası gelmiş midir sorarım. Formamızdaki 7'lerin sorumlusu takım. Beckham, King ve Best. CR7 gitsin krampon reklamında oynasın.

Ve Sir Alex Ferguson.. Beckham gibi odundan dünya yıldızı yontan, geleni gideni iflah eden, Dünya'nın en iyi 3 teknik direktöründen bir tanesi. Seviyorum lan bu kulübü. Bi' şekli, bi' havası var.

edipjohn ve Josephking_1903 bunu beğendi.
  2. İngiltere'de içten içe sempati duyduğum birden çok takım var... West Ham, Tottenham, Everton; çeşitli nedenleri var bunların...

Fakat dünyada hayranlık hissi beslediğim tek "organizasyon" Manchester United'dır. Senelerce, teknik direktörlerimiz çorap misali değişirken, ağzım açık baktım bu adamlara. İngiltere'den veya yurt dışından rakipleri, dünya yıldızlarına çuvalla paralar harcarken, bir tane İskoç'un çıkıp bebek yüzlü çocuklardan bir efsane yaratmasını çok büyük keyifle izledim. Stadyumları da ayrı etkilerdi beni, tamam İngiltere'de hiç bir zaman pankartların-meşalelerin-konfetilerin hakim olduğu bir tribün ortamı olmadı ama; Old Trafford'u da Alex'in bu bebek yüzlü çocukları birer kahraman yapışı gibi, adım adım, eklem eklem büyüterek dünyanın en etkileyici -benim gözümde- futbol mabedine dönüştürdüler.

Kapital sermayeye onlar da boyun eğdi belki, evet... Üzüldüm o duruma ama elden gelen bir şey olmadı. Bir kısım, neredeyse 40 senedir kombine bilet sahibi insanlar, "artık bizim sevdamız bu değil" dediler, maçlara gitmeyi bırakıp, Manchester United'in ilk renkleri olan sarı-yeşil renklerle yeni bir amatör kulüp kurdular (cidden bu takım alt liglerde halen oynuyor, ismi FC United idi sanırım). Old Trafford'daki maçlarda çoğu kişinin boyunlarında sarı-yeşil atkıları da görmek mümkün esasen.

Her şeye rağmen, ne yaparsa kendi öz varlıkları ile yapan bir kulüp United... 150 seneye yaklaşan mazisinde, kaç tane teknik direktör ile çalıştıklarına baksak oldukça gülesimiz gelir sanırım... Biz onları hep Alex Ferguson ile tanıdık ama hayır, Ferguson'dan önce de geleneklerine sahip çıkan ve kendi öz kaynakları ile ilerleyen bir kulüptü United. Ferguson büyük adamdır, şu hayatın benim gözümde tek gerçek fenomenidir, o ki Matt Busby gibi bir efsanenin üzerine daha da büyük bir efsane yazılabileceğini kanıtlamıştır aleme. Busby Babes'in öldüğü uçak kazasından sonra bile dimdik mücadelesine devam eden bu camiadan, kendi kulüplerimizin öğreneceği çok şey var. Ben ki, şu sıralarda, kazansak da kaybetsek de, Aykut Kocaman'ın bizim Alex Ferguson'umuz olması hayali ile yaşıyorum: Tüm çocukluğum "bizde niye böyle bir adam yok?" diyerek geçmişti çünkü.

Hani şu, ilk sezonunda 7. olan, ilk kupasını bilmemkaç sezon sonra kazanan Ferguson...

--

Saygılar...

Pepper_Keenan bunu beğendi.
  3. yukarıdaki kadro hakkatten göz dolduran bi kadrodur, adamı geçmişe ölümüne hasretle bağlayandır. benim de ortaokul yıllarıma tekabül eden bir kadrodur. Cantona'nun gönüllerimizde yeri zaten ayrıdır, yaptıklarıyla, ettikleriyle kendisine sadece "futbolcu" demek yanlış olur, filozoftur. daha geçen sene İngiltere'de sömürü sistemine karşı çıkmak suretiyle "paralarınızı bankalara yatırmayın, bankacılık tefeciliğine hep beraber son verelim" tarzı bi kampanya başlatmıştı da adamın neresini eleştirceklerini bilememişlerdi yerli ve yabancı molozlar.
    velhasıl-kelam bu güzellikleri hatırlattın bizlere, Pepper_Keenan, bi teşekkür borçluyuz sana. ;)

Pepper_Keenan bunu beğendi.
  4. Ben cevaplar için teşekkür ederim esas. Emrah'ın döşeyeceğini biliyordum gerçi. :)

5. Genel olarak İngiltere'nin "en büyük" kulübü Liverpool olsa da, Manchester United'ın taa 2. liglerden gelip, onca başarı sağlaması hakikaten alkışlanacak cinsten.

Bu takımla ilgili 3 tane anımı izninizle sunuyorum:
    1.

:)

2.

:D:D:D

3.

Cantona.

Lisedeyken turnuva maçlarında formamız Manchester United'ın, "sharp" reklamlı formasıydı hatta takımca formanın yakaları kaldırıp çıkıyoduk maçlara ahahahaha vay be..

FORZA LİVERPOOL

6. Yanlız anket sanki "Ya Cantona'yı seçersiniz, Ya Best'i" gibi olmuş :D

7. geçenlerde city çok pis koydu be! :D

8. Ferguson istifa

Yönetim bu takım senin eserin

9. alkollü bir manu taraftarı rooney'e :"are you big player? fuck you,fuck you!" :D

10. "Fuck you!" da değil, "Fuck off you!". Ahauhsauhuaahusah!

illnino bunu beğendi.
  11. Futbolu birakan Scholes, Manchester City maciyla beraber yesil sahalara geri dondu. 37 yasinda yanilmiyorsam, oynayabildigi kadar oynasin.

12. chelsea de zola'yı geri çağırsın.

13. Zola'yi biz alacaktik seneler once. Alex'in, Ortega'nin geldigi yillar. İcimde uktedir, hey gidi Zola Fifa99'da az yormadim kendisini :(

Asr.Rh bunu beğendi.
  14. cantona fransa cumhurbaşkanlığına aday olacakmış! ne şenlik olur ha. sarkozye diş geçiremeyen rte,cantonaya nasıl diklenecek bilmiyorum. :D
    edit:zaten 93 te sami yen cehenneminden çıkamadığından garezi de vardır kesin.

15. Bakıyorumda Andy Cole ve Dwight Yorke ikilisi unutulmuş hemen :)

16. Lan ne garip takım. Sen git Chelsea'den 3 ye ilk yarı. Sonra maçı 3-3'e getir. Gerçi iki penaltı, ikisi de uydurma. Severim United'ı; ama böyle şeylere ihtiyacı olmamalı. Biraz para harca, adam al be Sir. Yetiştir yetiştir nereye kadar yanına koyayım?

illnino bunu beğendi.
  17. giggs in sözleşmesi uzatıldı. torunlarıyla oynuyor herif sahada. scholes desen huzurevinden çağırdılar geri. Genç adam lazım. Mesela bizim Burak Yılmaz,Selçuk İnan gayet oynar manu da.

18. Scholes'u dusunuyorum, sonra bir de Burak ve Selcuk'u dusunurken vazgecip Scholes'u dusunmeye devam ediyorum :D
    Gencler gelsin ama boyle usta ayaklari da izlemeye doyum olmuyor diger yandan.

19. bugün qpr gazına gelip timsaha yatıyorlardı. :)

AykanKK bunu beğendi.
  20. QPR'a helal gene de. İyi dayandılar.