Radyo'da yayınlanacak şarkı formatı

Merhabalar.
Kargo'nun yarışması için bir şarkı kaydediyoruz.Şarkıyı mixledikten sonra radyoda yayınlanabilmesi için ne şekilde göndermek uygun olur acaba?Daha önce bu forumda kaydın geneline kompresleme ve limitleme uygulanmaması ve bir miktar headroom bırakılması gerektiği konuşulmuştu fakat güncel bir konu olduğu için tekrar sorma ihtiyacı duydum.
Radyocu abilerimizi üzmemek için şarkıyı naslı göndermeliyiz,bilenler yanıtlarsa birçok kişinin işine yarayacaktır sanırım.
Teşekkürler

Sen ne formatında gönderirsen gönder onlar hallederler.

Ama bilgin olsun
Radyoların çoğu mp3 yapıyor.
Ama sağlam büyük radyoların genelde yayın formatı MP2 dir.Ses kalitesi açısından daha başarılıdır.
Söylediğim gibi her radyo istasyonun kendine has ekipmanları ve otutturmuş sistemleri var.Bunun için radyoyu ara sor formatını.En sağlıklı sonucu öyle halledersin.
Fazlada kasma radyolardan korma :D

Bahsettiğin şey format değil "Mastering". Radyoda broadcast edilmesi için radyo yayınına özellikli bir masteringden geçmesi gerekiyor ideal olarak. Yani compressing limiting falan dediğin şeyler, bitmiş mix üzerine uygulanıyor. Ama masteringden anlayan birinin yapması lazım. Yoksa olabileceğinden daha kötü bir hale gelir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Zaten parçayı mp3 formatında istiyorlar.Orası belli.
Bildiğim kadarıyla radyo istasyonlarında seslerin diğer istasyonların yanında sönük kalmaması için ciddi bir limitleme uygulanıyor.Buna uygun şekilde hazırlanmayan parçalarda da sorun çıkıyor.
Bir keresinde parçamız radyoda çalınırken böyle birşey yaşamıştım.Biz şarkıya yüksek oranlı bir kompresör uygulamıştık.Radyoda çalınırken "pumping effect" denilen hadise ortaya çıkmıştı.Sonradan bunun radyo istsyonundaki limiter'dan kaynaklandığını öğrenmiştim.Ses sürekli dalgalanıyordu.Benim merak ettiğim bu hataya tekrar düşmemek için ne yapmam gerektiği.

bccsug demiş ki:
Sen ne formatında gönderirsen gönder onlar hallederler.

Ama bilgin olsun
Radyoların çoğu mp3 yapıyor.

Sen kaydını ve masteringini bildiğin gibi yap..radyo için ayrı bir işlem yapmayın..Yoksa yayınlanırken önceden yaşadığın sorunları tekrar yaşarsın. Broadcast kısmına geldiğinde onlar gereken işlemlerden geçirip yayınlıyorlar zaten..O kısmı sizinle alakalı değil..

denizdurdag demiş ki:
Merhabalar.
Kargo'nun yarışması için bir şarkı kaydediyoruz.Şarkıyı mixledikten sonra radyoda yayınlanabilmesi için ne şekilde göndermek uygun olur acaba?Daha önce bu forumda kaydın geneline kompresleme ve limitleme uygulanmaması ve bir miktar headroom bırakılması gerektiği konuşulmuştu fakat güncel bir konu olduğu için tekrar sorma ihtiyacı duydum.
Radyocu abilerimizi üzmemek için şarkıyı naslı göndermeliyiz,bilenler yanıtlarsa birçok kişinin işine yarayacaktır sanırım.
Teşekkürler

Radyodaki compress işlemi genellikle master sırasında değil ana çıkışa yayın ile eşzamanlı uygulanır.

Geri