Rocky

Sitede arattım ve başlığı göremeyince şok oldum. Serinin DVD setini aldım nihayet ve aklıma geldi, yazayım dedim.
Rocky serisinin ilk filmi benim hayatımın filmidir. Kesinlikle ve açık ara en sevdiğim filmdir. 10 dalda Akademi Ödüllerine, 4 dalda da Oscar'a aday gösterildi. Best Picture ödülü aldı. Dünyanın en kötü oyuncusu denilen Sylvester Stallone bile en iyi aktör adayı oldu ve bence 97 yılına kadar bu performansına yaklaşamadı Sly. Her ne kadar 3. ve 4. filmler biraz anlamsız olsa da çok gaz filmler, bunda herkes hemfikirdir herhalde. Ama kimsenin sevmediği 5. filme bayılırım ben, hatta ilk filmden sonra favorim 5'tir benim Rocky'ler arasında. Bir köklere dönüş olayı yapmışlar; ama Rocky insanların aklında 4. film ile yer ettiği için insanlar garipsedi 5'i. Filmin tek kusuru müzikleri, kapanışta Elton John'un mükemmel bir şarkısı var; onun dışında müzikler hep rap ve Rocky'e hiç uymamış. Oysaki diğer filmlerdeki müzikler akıl almaz güzellikte bence. Bill Conti'nin Gonna Fly Now ve herkesin ezbere bildiği Conquest şarkıları Rocky için yazıldı. 4. filmin müziklerini yapan Vince DiCola'dan War ve Training Montgage... Survivor'ın Eye of the Tiger'ı ve In the Burning Heart'ı ve son olarak da benim için çok ayrı bir yeri olan şarkı: Robert Tepper'ın No Easy Way Out'u...

Ayrıca Rocky'nin insanların gözündeki kötü imajı gerçekten çok anlamsız. Hep Rambo ile beraber saçma kahramanlık hikayesi olarak görünüyor insanlar tarafından, Rambo ile aynı kefeye konuluyor. Aklı başında bir insan sanırım ilk filmi izlerse Rambo ile arasındaki farkı hemen farkeder.

İlk film gerçekten güzeldir. Fakir bir İtalyan göçmeni gencin o yoksul mahallelerden yükselişi, hayalleri, umutları anlatılır. Ben birçoğunun aksine diğer tüm filmleri de çok severim. Aslında serinin diğer filmleri az daha kofti olmasına karşın, galiba filmle aramdaki duygusal bağdan olsa gerek onları da seviyorum. Eye of the Tiger tam anlamıyla bir hitti. Bu şarkıyı dinlediğinde insanın şınav çekesi, komando dansı yapası geliyor. :)

Bu arada Fred Çakmaktaş'ı seslendiren amca, Sly'ı da harika seslendiriyor. ;)

Alında film nekadar eski popüler bir film olsada benim film arşivimde asla yeri olmadı çünkü bence konusu vs.. öyle pek sinema şaheseri olucak bir film değildi ama tek aklımda daha doğrusu kulaklarımda kalan survivor'ın eye of the tiger şarkısı ... Rocky diyincede aklıma o geliyor

Zaten şaheser diyen falan da yok. Ama güzel... Çocukluğum... Aile ortamı... Rus boksör Ivan Drago... Eye of the Tiger...

Bu arada Rus boksörü oynayan aktör MIT Kimya mühendisliği mezunuymuş.

Ilk film superdir ve dörduncu bölumu biraz severim ama gerisini at gitsin. Ilk film bana göre Sly nin hayati boyunca gösterdigi iki tane iyi performansdan biridir ve bence bu adam ilk filmden sonra sinemayi birakmaliydi :D Sly filmide kendisi yazmis ve oscara aday gösterilmis zamaninda ve dunyanin gelmis gecmis en cok para kazanan aktöru haline gelmis. Ilk film drama havasinda super bir seydir ama ikinci ucuncu falan daha cok iste begenildi hadi devamini yapip para kazanalim havasinda. Ilk film izlenmesi gerekilen bir sey ama gerisine gerek yok diye dusunuyorum ama tabi sevenleri var :D

Jawbreaker demiş ki:
Zaten şaheser diyen falan da yok. Ama güzel... Çocukluğum... Aile ortamı... Rus boksör Ivan Drago... Eye of the Tiger...

Bu arada Rus boksörü oynayan aktör MIT Kimya mühendisliği mezunuymuş.
Benim de seriyi sevişimin nedenleri bunlar.Pazar günleri annem babamla film veya dizi izlemeyi o kadar özledim ki..

Yönetici Uyarısı: Mesaj içeriği yönetim tarafından silinmiştir. Kasıtlı olarak Türkçe'yi yanlış kullanmaya ve renkli yazmaya devam etmeniz durumunda siteden atılacaksınız. Lütfen Forum Kurallarını okuyunuz.

Jawbreaker demiş ki:
İlk film gerçekten güzeldir. Fakir bir İtalyan göçmeni gencin o yoksul mahallelerden yükselişi, hayalleri, umutları anlatılır. Ben birçoğunun aksine diğer tüm filmleri de çok severim. Aslında serinin diğer filmleri az daha kofti olmasına karşın, galiba filmle aramdaki duygusal bağdan olsa gerek onları da seviyorum. Eye of the Tiger tam anlamıyla bir hitti. Bu şarkıyı dinlediğinde insanın şınav çekesi, komando dansı yapası geliyor. :)

Bu arada Fred Çakmaktaş'ı seslendiren amca, Sly'ı da harika seslendiriyor. ;)

Kesinlikle hem fikirim. Onurun bu başlığı açması güzel olmuş:)

Bana 2 şeyi yaşatır raki serisi...1.si çocukluğumu, 2.si de yüzme zamanlarımı... Bir vakitler yüzme takımındayken şınavlar, barfiksler çekerken fonda hep eye of the tiger olurdu. Müsabakalarda yarış öncesi Raki 4'ün müzikleriyle konsantre olurduk...Hele orada bir ens. eser vardır, İvanla dövüşmeye başlarken giren bir müzikti...Dinle ve yarış yani :)

Ayrıca ben raki 5'i sevmiyorum. Köklere dönüş iyiydi de şu müzikleri...Filmin kimyasına uymuyor bence...

Ayrıca Raki serisinin bana göre en iyi müziği Robert Tepper'ın "no easy way out"'udur...Hala ne zaman dinlesem arabanın kapısına uzanan, Apollonun ölümünü düşünen raki gelir aklıma...

İvan Drago'u canlandıran herifin adı "Dolph Lundgren". Sevdiğim bir aktördü, jön olmak için herşeyi vardı ama nedense hak ettiği kadar meşhur ol(a)madı...

No Easy Way Out bir numaradır be nienturi. Robert Tepper'ın bir de Angel of the City diye şarkısı var Cobra'nın soundtrackinde. O da mükemmel bir şarkı, No Easy Way Out kadar olmasa da... Ne zaman yazın arkadaşlarla arabaya falan binsek hemen bir No Easy Way out koyarız.

Dolph Lundgren bence de fena değildi ama asla bir Sly ya da bir Arnie olacak kadar karizması olmadı. Ivan karakteri için cuk oturmuş kesinlikle ve mükemmel oynamış rolü de ama başrol oynadığı filmlerde ben Sly ve Arnie'den aldığım hazı alamıyorum ondan.

Over the Top
Çok iyi hatırlamıyorum filmi, izlemeyeli baya zaman oldu ama yakında bir yerleden divxini falan alacağım kesin. Sly koleksiyonunu tamamlamama az kaldı.
Sly bir de ilk filmi var :) Party at Kitty's and Stud's, diğer adı Itallian Stallion. İzleyen var mı hiç? Biraz terbiyesiz bir film ama...

sava demiş ki:
Sly bir de ilk filmi var :) Party at Kitty's and Stud's, diğer adı Itallian Stallion. İzleyen var mı hiç? Biraz terbiyesiz bir film ama...

O filmi unludur canim ama izlemek gibi bir sansim olmadi :D Sly abimiz 10 defa razzie ödulu kazanmis ve gecen yuzyilin en kötu aktöru secilmis bir insan :D 10 tane razzie ne demek ya zaten rekor bu abimizde....

Bütün serilerini orjinal izleyip kankamlarla paso mizah konuları çıkartığımız olağan üstü absürt bir seri olan Rocky filmi için ne sölesem az...ama uyarmak istiyorum orjinal izlenmeli ki diyaloglar tam olarak anlaşılsın...neyse işte dediğim gibi büyü filmine gittim geçen bi saniye geliyorum

serinin 4. filminde apollo ringde öldükten sonra rocky bunalıma giriyor hani evde eşiyle kavga ediyor maça çıkıcam çıkmiyacam yüzünden sonra siyah tek kapı spor arabasına atlayıp sehir turu atıyor o sırada çıkan şarkı o bölüm için gerçekten birebir, arabanın kapısını kapatmasıyla şarkı başlıyor :) şarkının ismini bilen varsa bir zahmet yazsın

Rocky bir başyapıt.Benimde herkez gibi en beğendiyim bölüm ilk bölümdür.Diğer bölümlerde harika.5.bölüm bence en kötüsü.Hayatımda izlediğim en güzel filmlerden biridir.Bu filmi izleyip gaza gelip box'a başladıysamda sonradan bıraktım.Müziği harika insanı gaza getiriyor.Mutlaka herkezin izlemesi gereken harika bir başyapıt

Rocky ilk filmi gerçekten muhteşem bende halla s.s in bi yerlerden bir şekilde yardım alığı kanattindeyim aynı filmin içine dram,romatizim,az biraz aksiyon herşeyi harmanlamış inanılmaz gerçekten sinemasal oalrak belki üst düzey değil ama cidden bir çok yönden izlenilmeli dediğim filmşler arasında d,ğerleri hakkında konuşmaya bile gerek yok az biraz ii soundtrack ve çıkar filmleri.

Rage_Against_The_Machine demiş ki:
serinin 4. filminde apollo ringde öldükten sonra rocky bunalıma giriyor hani evde eşiyle kavga ediyor maça çıkıcam çıkmiyacam yüzünden sonra siyah tek kapı spor arabasına atlayıp sehir turu atıyor o sırada çıkan şarkı o bölüm için gerçekten birebir, arabanın kapısını kapatmasıyla şarkı başlıyor :) şarkının ismini bilen varsa bir zahmet yazsın

Robert Tepper-No Easy Way Out

sava demiş ki:
Rage_Against_The_Machine demiş ki:

Robert Tepper-No Easy Way Out

sağolasın ;)

Geri