"popüler" Kültürün "pop" Müziğe Olumsuz Etkisi

'Müzik - Genel' forumunda warpopeye tarafından 24 Ekim 2011 tarihinde açılan konu

 1. Baştan söyliyim kavramları birbirine karıştırabilirim ancak konunun özünü anlatmaya çalışıcam. 90'lı yıllarda ve biraz da 2000'li yılların başında hem dünyada hem de türkiyede kendini bilen, başka yerlerden beslenme ihtiyacı duymayan, beslense de bunu dozunda bırakan kendi doğasından uzaklaşmayan ve bu uzaklaşmayı ihtiyaç olarak da hissetmeyen pop müzik albümleri çıkmıştı.

  Bu müziklerin üzerinden henüz çok zaman geçmemiş de olsa bence tarihsel olarak da kendini kanıtlamış durumdalar.Türkiye'den örnek vericek olursak Tarka'nın ilk albümleri hiç unutulmayacak. Ya da Burak Kut ve Mirkelam'ın ilk zamanlarını düşünün. Mirkelam abuk sabuk bir klip çekmezse ve de müziğinin ön planında illa ki "club" havası olmadığı sürece hiç bir zaman eskisi kadar popüler olamıyor. Bir de nilüfer var. son albümünü rock tarzında yapmasaydı...(ki bence çok güzel bir albüm, bütün parçaları da ayrı ayrı çok sevdim) Bu kadar çok konuşur muyduk?..

  Dünyadan örnek vericek olsam Dido artık popüler kültürün içinde değil derim. Anastacia ise popüler kültürün içinden ha çıktı ha çıkacak. Ya da kimsenin Adele'i tanımaması gibi, Lady Gaga'yı sorsak herkes bilir. Lady Gaga'nın yeteneğine ve müzik dehasına hiçbir sözüm yok. Lady Gaga yaptığı şeyleri içinden geldiği için yapıyor olabilir ama sırf ondan görüp yapmış olmak için yapanlara ne demeli!..​

  Gelelim sonuca; Burdaki örneklerim basit örnekler olabilir. "Tekil" örnekler olarak da görülebilirler. Ancak bunu müzik sektörünün içinde bulunduğu genel bir sorun olarak görüyorum. Daha fazla ayrıntıya girip kafanızı bulandırmıyim. Bence böyle "giderse" bundan 50 yıl sonra 90'lı yılların pop müziğini yapan sanatçılar bugünkü "klasik" cazcıların durumunda olacaklar. Kendi hallerinde, tek başlarına müzik üretmeye itilmiş olacaklar...( 40'lı yıllara ait cazı bugün nerdeyse kimsenin dinlememesi gibi) Daha popüler olanlar ise "rock pop", "latin pop" vb dallara sığınıcak.

  Lütfen sizler de farklı örneklerle katkı verin ya da belirttiğim fikirle ilgili fikrinizi paylaşın...
   
 2. Ya o kavramlar zaten o kadar girdiki birbirine bende anlamıyorum...

  Yabancı değil türkçe örneklerden gidecek olursak bana göre diyim polemik olmasın ama pop müzik bence 90 larda iyiydi sonrası hikaye.Heleki şu günlerde en kralı bile tırışka.Çıstık çıstık bi ritim üzerine söz...

  Ama yapacak bişey yok sonuçta piyasada kalitesine değil satışına bakıyorlar.arz-talep meselesi.Sonra müzikle alakası olmayan yakışıklı bir ibiş çıkıyo al sana popstar...
  Yani yakışıklı ya da güzel olmanın bu kadar bu işte prim getirdiği başka bir ülke hayal edemiyorum...

  Ben zaten yıllarca bu pop müzik kavramına anlam veremedim ve anlıyamadım.Bilhassa Michael Jackson da popçu sözde ama bizdeki pop müzik sanatçılarının ne alakası var adamın yaptığı işlerin kalitesiyle.Ya arkadaş yıllardır ben Rock müzik dinlerim ve icra ederim sözde.Ben bitiyorum bu Michaelin yaptığı işlere.Keşke pop müzik burda böyle bişey olsa ne diyim...
   
 3. Açıkçası diva döneminin kapanmasıyla (böyle bir dönem yok benim uydurduğum bir tez) pop müzik tam anlamıyla teenage gruba hitabeden bir endüstri müziğine dönüştü. Pekala günümüzde albümlerin çoğunu 20 yaş altındaki insanlar alıyor, bu bir gerçek. Firmalarda işi o tarafa çekti iyice. Eskiden pop müziği temsil edenler "diva"yladı. Bir Celine Dion, Whitney Houston yada Mariah Carey gerçek divalardır. Madonna hiç bir zaman kendine diva dememiştir mesela. Yinede medyayı çok iyi kullandığından Popun Kraliçesi lakabını almıştır. Bizim ülkemizde de Ajda Pekkan divadır diyebilirim.

  Demek istediğim olay 90'larda bir kırılma başlıyor ve 2000'lerde pop müzik tam anlamıyla "endüstriyel" hale geldi. Böylece gerçekten sesi güzel olan yorumcular dönemi kapanıyor, pakedi güzel hazırlanmış tipler ön plana çıkıyor. Daha sonra hepimizin bildiği bir boyband dönemi var (BackStreet Boys, Nync, Take That vs. vs.). Bu boyband'teki abiler büyüyüncede solo albüm yapmaya başlıyorlar. Kızlarda da Spice Girls ve Destiny's Child gibi gruplar var. Arada fırlayan Britney Spears, Aguilera, Pink gibi kızlarımızda var tabii.Bu arkadaşlardan bugün Justin ve Beyonce gibi tipler 2000'ler ekolünün son temsilcileri.

  Bu sırada bir kız çıkıveriyor. Kendisi pop dünyasının aykırısı olucam diye ters köşe bir vuruş yapıyor -ki bence gol oluyor: Lady Gaga. 90'ların sonunda tanıştığımız tertemiz yüzlü çocuklar yerine "Yeni nesil pop star" olarak pop imajınında "aykırı" olabileceğini kanıtlıyor. Bu sıralar Rihanna'da Disturbia diye bir şarkıda ucundan kafayı sıyırmış imajıyla risk alıyor. Şarkı Umbrella ile aynı albümde olmasına rağmen single satışlarında açık ara Rihanna'nın en çok satan single'ı oluyor. Bir anda pop müzik çehresi değişiyor ve firmalar farkediyorki artık insanlar pop müzik diyince Oops! I did it again dinlemek istemiyorlar. Ufacık kızlar görmek istemiyorlar. Sıkılmışlar. Yeniliklere açıklar. Bir anda bizim eski popçular yüz değiştiriyor...

  ...Beyonce Lady Gaga ile bir düet patlatıyor. Christina Aguilera yine Gaga çakması bir klip çekiyor ve Bionic diye kopya bir albüm kaydediyor. Trend'e ayak uydurmaya çalışıyorlar. İnsanlarda yeniliklere açıldı ya Adele diye bir hatun dünya açpında 20 milyona yakın albüm satıyor vs vs...

  Aslında bunların temeldeki başlangıcı alternatif rock akımıyla başladı diyor amerikalı müzik yazarları. Ne zaman eline gitar alıp 3 akor basan birileri Mtv'ye çıkıp bir kaç milyon albüm sattı. O zaman müzik basitleşmeye gitti diyorlar. Dream Theater'ın Mtv'ye çıktığı, Dire Straits'in milyonlar sattığı dönemler kapandı. Yerine Offspring gibi Green Day gibi Nirvana gibi grupların daha basit bir müzikle dünyayı salladığı bir döneme geçti dünya. Bu müzik şirketlerine "basit ve kolay dinlenebilir 3 buçuk dakikalık şarkılar"la pop işini yürütebileceklerini gösterdi. Bu yüzden Nirvana - Nevermind alternatif rock müziği patlatan ve müziği kökünden değiştiren bir albüm olarak "efsane" sıfatını almıştır.

  Pekala bu grupların niyeti müziği basitleştirmek değildi. Adamlar bunu bilinçli yapmadılar. Zaten kimsede onları suçlamadı bunun için. Kıyafetleriyle duruşuyla tam anlamıyla rocker adamlardı. Umursamazlardı. Tabii rock müzikte endüstrileşti zamanla vs vs. Ama müzik şirketleri tiyoyu aldı bir kere, buda benim diva dönemi diye adlandırdığım dönemi kapatan sebep oldu.

  Sonuç olarak (buraya kadar sabreden okuyan arkadaşlara teşekkür ederim :) ) Bugün dünya o Britney Spears'lardan sıkıldı ve Adele albümü alıyor bazısı beğenmesede Lady Gaga albümü alıyor, Lily Allen albümü alıyor ve bunların yaptığı şeyler bence Backstreet Boys, Justin, Christina Aguilera'dan çok daha güzel. Pop müzik bence şu anda 2000 - 2010 yılları döneminden daha iyi bir yerde. Yinede bu pop müzik, çokta kurcalamaya gerek yok... :)
   
  Ekoksoy bunu beğendi.
 4. bence burada suçlu bizleriz.. ee abi her şey internette elinin altında. müzikten kazanmak artık hayal.. turneler, konserler vs. belirliyor e peki kim neden albümüne emek versin ki ? ha derseniz. müzik bu kardeşim rerörerörerö.. e adı üzerinde işte popüler kültür herşeyi satın alıyor ve sadece trend diye. trend oldun mu ? tamam sen misyonunu bu albümlük tamamlamişsin demektir.. içi dolu içi boş bunlara bakmaksızın hemde.

  bir de az da olsa şu var; yine popüler kültürün getirdiği bir alışkanlıkla her şey elektronik. bir bilgisayarla koca bir albümün vokal kayıtlarından, davullarina, baslarından gitarlarina her şeyi yapabiliyorsun. bu bir getiri de olsa bir o kadar da götürü bence.

  son olarak çağ; justin bieber çağıdır. Müzik bir gün telaşesinden kurtulur da müzisyenler aşk için müzik yapmaya tekrar başlarlarsa işte yine o gün gerçek müzik dinleriz, gerek pop, gerek rock..
   
  Ekoksoy bunu beğendi.
 5. Bence pop bir müzik türü değil "pop müzik" bir müzik akımıdır. Yani aslına bakarsanız altyapısı ne olursa olsun dinlemesi kolay kulak tırmalamayan ve müzik kanallarında radyolarda sürekli dönen parçalar ve sanatçılar pop müziktir hepsi. Altyapısı rock ya da trance olabilir, ama 5 dakikada 1 karsınıza cıkıyorsa o pop muziktir.
  mesela justin bieber'ı ele alalım, onun müziği rnb aslında, çok kolay bir dinlenişi olan kolay kulaga takılıan bir rnb parçası o "baby". Ve yine bence justin timberlake in kopyası gibi geliyor bana yani produktorler o yolda ilerletiyorlar onu, justin timberlake ve nsync in de ilk cıktıgı donemleri hatırlıyorum da.....sonradan bildiğiniz üzere justin timberlake solo albumlerinde iyice rnb ye donmüştü hiphop produktorlerle falan calısmıstı vs. O zamanki Backstreet boys u falan ele alalım hep klasik müzikle elektronik müziğin karışımından ortaya cıkmış parçaları vardı. Bir nevi crossover yani. Linkin Park Limp Bizkit (ki ben cok severim) bence pop muziktir. Cunku o donemlerde surekli her yerde karsımıza cıkıyorlardı. Tarz olarak baktığınızda Rock, elektronik ve rap müziğin hatta bazen soul müziğin karışımından ortaya cıkmış albumler yaptılar. ama o donemleri hatırlayın NSYNC ten Bsb dan ne farkları vardı ki ? Hatta bazı müzik otoriteleri bunların boyband ler gibi oluşturuldugunu tek tek bir araya getirildiğini falan iddia ediyorlardı.
  Neyse sonuç olarak duydugunuz her muziğin ait oldugu bir "genre" var ama pop diye bir "genre" bana sorarsanız, yok....
   

Bu Sayfayı Paylaş