Analog Pedal Aksesuvarları için Tavsiyeler & Deneyimler

arkadaşlar ben yavaş yavaş analog seti oluşturmaya karar verdim ama daha ikinci pedalda kafam çok karıştı. kendi setlerinizden örneklerle, resimlerle, grafiklerle :p bana yardımcı olabilirseniz sevinirim. hatta bundan sadece ben değil bi çok insan faydalanacaktır eminim. ya sorun şu ki direk hangi efekti önerirsiniz ne alayımdan ziyade pedal board olarak ne kullanıyorsunuz, kullandığınız kablolar nedir jacklar nedir power supply nedir gibi. hatta bu kadar şeyi söylemişken şu gençlere ekstra bilgi vereyim derseniz kullandığınız pedalları ve bağlantı biçimlerini bile paylaşabilirsiniz. şu an allak bullak olmuş durumdayım. elimde sadece crybaby 535q ve sansamp gt2 var ama şimdiden bi kablo karmaşası , yer karmaşası yaşanmakta. bu karmaşayı aştığım zaman pedal sayısı da artacak hatta. bu arada en başta dediğim gibi diğer insanlara da yardımcı olması açısından bas için olan setleri de paylaşsanız eminim ki çok şugar olacaktır.

Aslında bu işin sonu yok,

Benim pek aram yoktur analogla falan, biraz tembelim, clean bir arpejden sonra soloda delay+dist+eq kullanmak için bir anda 3 tane pedala basmakla uğraşamam diyenlerdenim. Floor Based Processor Rulez yeahh!!

Ama analog toplayacak olsanda herhalde 3-4 ten fazla pedal sahibi olacağımı sanmam. Sansamp GT2(tonu güzel) yada Tri-ac(sahne kulanımı kolay) + EQ(marka yine önemli değil minimum 10band) + Chorus(model marka hiç önemli değil rate+depth olsun yeter) + Delay(bunun marka model önemli, ama tavsiye vermeyeyim analog olayından çakmam fazla) Digital Digitech Rulezz!!! :D

Herhalde analog pedal toplasam her yeni pedal almaya, eski pedallarımı da götürür beraber nasıl çalıştıklarına bakar, birbirilerini sevip sevmediklerine bakar sevişirlerse alırdım(tembelimdir böyle birşey için ama üşenmem götürürüm)

Forumda bu konuda en azından 5 ayrı başlıkta örneklemeler verildi arama motorundan çok güzel şeyler bulacağına eminim ;)
madem fx alacaksın sırası ile eğer seversen compressor al (ben severim)almasanda olur ama zevk meselesi bu tamamen.
ardından bi tane equelizer al normal kalitede , dip gürültüsü olacağı ve başını ağrıtacağı için bi tane noise gate al (gt-2 gürültülüdür biraz) sonraaa :roll: bi tanede small clone chorus aldınmı olay bitmiştir ama isteğe göre daha 8- 10 çeşit fx alınabilir aman kuyruklamayı doğru yap bu olayda başını ağrıtabilir :!: (arama motorunda çok iyi örnekler var bi ara bakalım)kablo kargaşası için yapılacak hiç bir şey yok bu iğrenç manzarayı çekmek zorunlu :?
ara kablolarda daima kaliteli olanı seç :!: senkopdan 20 cm lik özel setup kablolarından al,
adaptördede kaliteli bir seçim yap yada kablo yığınından kurtulmak için
bir adet şundan edin ,(big john)
http://www.carlmartin.com/
ince ayar çekerken çok dikkatli ol yapacağın ufak yanlışlar mideni bulandırabilir :!: ondan sonra suni feedback falan oluşturursun aletlerden soğursun bu yüzden fxlerini iyi tanı hemen takır takır alma tüm fxleri ilk önce elindeki sansamp'ı çok iyi tanı çünkü herşey ona bağlı iyice tanıdıktan sonra yavaş yavaş diz setupını...
Bi setup kullanıcısı olarak diyeceklerim bu kadar ;)

yineliyorum arama motorunda bir dünya şey var oke ;)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
aslında benim ilk olarak merak ettiğim pedal board olarak insanların ne kullandığı ve onun aramasını yaptığımda pek sonuç çıkmadı (yani arama yaptım ben aslında :)). ondan sonra kablolama kısmı. sonuçta forumu bayadır takip ediyorum ve daha önce aman ya kablo işte derken anladım ki bu şekilde geçilmiyor. daha sonra adaptör -ki onu daha önce bi yerde sormuştum. hangi pedal sorusu da hadi bu kadar şey olmuş bari bu da olsun diye sorduğum bişeydi. ki hangi pedal sorusu için haklısın forumun her tarafı bunla doludur ama dediğim gibi benim asıl merak ettiğim diğer konular.

bi de insanların ekipmanlarından yola çıkmasını istememin sebebi piyasada çok şey var pedal board bile 60 dolardan başlıyıp 300 dolara kadar çıkıyor(music123.com). yani demek istediğim herşeyin en iyisi olsun gibi bi mantık yerine daha makul fiyatlarla pedal aksesuvarlarını ne yapmam gerektiği. evet evet olabilecek en doğru kelime pedal aksesuvarları. hatta başlığı da değiştireyim tam olsun

pedalboardların özelliklerini dikkatli incelersen farkın çoğunlukla board üzerinde güç kaynağı olup olmaması, büyüklüğü ( aksesuarları çantası vs) ve yapıldığı malzemeden (plastik türevleri, alminyum ve diğer metaller gibi) kaynaklandığını görebilirsin..

board konusunda aceleci olma bence..pedallarının hangileri olduğu aşşağı yukarı belli olsun ( kapladığı yer ve ihtiyaç duydukları güç açısından) ondan sonra seçenekler arasından birini seçersin veya yaptırırsın...

türkiyede analogcular cok fazla pedal board kullanmıyorlar.. genelde 4-5 parça pedalı cantada (sırt cantası :) ) taşıyorlar... yabancı forumlara göz at derim pedal board için...
farklı kombinasyonları da gorebilirsin oralarda...
www.guitargeek.com da yardımcı olabilir kombinasyon açısından...
bazı ready-to-use pedal boardlar var... oldukça pahalılar.. bazıları ise uyduruk... tahtanın uzerine pedalları koyuyorsun al sana pedal board... :LOL:
skull krusher +1 analog iyidir güzeldir de zahmet ister... gelemem...

Yararlı olacağını düşündüğüm birkaç şey analog stompbox setup kuracak olanlar için,temiz dip gürültüsüz bir ton isteniyorsa,olmazsa olmazlar...
Dimarzio Pedal Coupler Cable
332101.jpg

Voodoo Lab Pedal Power 2
pedpwr2.jpg

pedpower_bk.jpg

SPECIFICATIONS
Input: IEC connector
120V 60Hz (North America)
100V 60Hz (Japan)
230V 50/60Hz (Europe/Australia)
Outputs: Eight 5.5x2.1mm barrel connectors, center negative
Selectable between 9V@80mA and 12.2V
Physical: 6" wide x 3.4" deep x 1.75" tall (152x86x45mm)
Weight 2 lbs. (0.9 kg)
Special: Toroidal power transformer
Auxiliary AC outlet, 200 watts max
Warranty: 5 years
Boss PSM-5 (Power Supply Master)
psm-5.jpg

DiMarzio Instrument Cable
332100.jpg

Ve Pedal Loop'ları oluşturarak bunu rackmount bir sistemde kullanmak isteniyorsa,çok başarılı bir çözüm
Ground Control System
gcx.jpg

gcxback.jpg

gcpro.jpg

Ve pedal boardlar..
Pedal Pad AXS Pedalboard
159501.jpg

Pedal Pad MPS Modular Pedal System
159500.jpg

SKB SKB-PS-25 Pedalboard
544600.jpg

Pedal Pad MPS-XL Modular Pedal System with Rack
159502.jpg

SKB SKB-PS-15 Stomp 6 Basic Pedalboard
544603.jpg

• Konu Sahibi Konu Sahibi
vallaha resimler için çok sağol. yalnız bunlar baya tuzlu şeylere benziyorlar beni şu an biraz aşacak gibiler :) ama en azından dimarzio kablolarla başlayabilirim. beni de dijital pedalların o bi sürü efekt olayı boğuyor çok o kadar efekti bir arada görünce hiçbirisiyle uğraşasım gelmiyor. ondan böyle tek tek hangi efekte ihtiyaç duyarsam onu almayı düşünüyorum. böylece efekt konusuna daha etkin de olabilirim gibi geliyor.

Stereo Loop kontrol eden ve thru-by pass özelliği olan çok hoş ve fonksiyonel görünen looper lar,onu aç bunu kapa uğraşmiyim diyorsanız...
3-strips-copy.gif

yakında bu başlık da ücretli olacakmış... :?
rack li pedal board olayı aşmış diyorum...
Dimarzio Pedal Coupler Cable fiyatları hakkında bilginiz var mı?
bi de bu looper olayını kısaca açıklarmısınız?

Bence gerek yok bu boardlara falan yaa...
bendede 6 parça gibi kalabalık bir set. var şu anda gerek duymuyorum ama çoklu piriz kullanamaktansa Voodoo Lab Pedal Power 2 gibi bir ünite %90 şart.

illaaki böyle janjanlı boardlar almak zorunda değilsiniz kendiniz tasarlayıp yaptırın bi tane :) ben yaptıracam mesela araştırmadayım...

o kablonun fiyatını bende merak etmekteyim yarın izmirde bakacam var mı yok mu varsa ne kadar diye. ya pedal board un güzel kısmı taşımayı kolaylaştırıyor. sahneye mi çıkacan kap çantayı aç kur hemen. ama o tarz bi board yapabilecek olan varsa bende direk(board:p) yaptırırım...

Benimde elimde bi kaç parçalık bi setup var bende isterim eğer yapan bir yer varsa bi ara forumda konuşuyolardı yaptırılıyomuş çantacılara istenilen boy ve özelliklerde :roll:

Pedal Pad AXS Pedalboard

bu modelin bir küçüğü tam benlik yaaaa mantıklı geliyor bi soralım bakalım yaparmı çantacılar :p
(yukardakilere bi bakayım dedim surf yaparken iyi güzelde fiyatlar çok uçuk be)

gogostar demiş ki:
.
bi de bu looper olayını kısaca açıklarmısınız?

Stereo looper'lar benimde öle çok derin bir bilgim yok fakat resimden anladığım kadarıyla,özel tasarım şeyler üstteki resimdekiler,
her looper da gördüğün heavy duty dpdt(double pull double touch,muhtemelen 6-9bacaklı)swicth ile on/off şeklinde kullana bildiğin yani kurduğun loop'u açıp kapatan bir özelliğe sahip,
Misal, 1 nolu swicth'e eklediğin atıyorum compressor>dist>delay,2 noluya eklediğin overdrive>phaser>wah ayrı ayrı bunları açıp kapayarak floor processorlerde kullanılan efekt dizilimini analog pedallara uygulamış oluyorsun yani bir nevi analog processor gibi oluyor..Stereo olması ise en büyük avantaji stereo efektlerde rahatlık sağlar.
Ve thru-bypass özelliği gitar sinyalini her ayrı loop'a bozulmadan dağıtıyor olması özelliği...
Velhasıl kelam eğer analog pedal takıntısı olan ve böyle bir setup kullanacaksanız olması işinizi kolaylaştırır.

yucel demiş ki:
Misal, 1 nolu swicth'e eklediğin atıyorum compressor>dist>delay,2 noluya eklediğin overdrive>phaser>wah ayrı ayrı bunları açıp kapayarak floor processorlerde kullanılan efekt dizilimini analog pedallara uygulamış oluyorsun yani bir nevi analog processor gibi oluyor..
burdan yukarısını pek anlamadım elektronik bilgim yok denecek kadar az..
hmm.. anladım bu olayı... kullanışlı bir ürünmüş.. analog setupdaki en buyuk açıklardan birisini kapatacak bir ürün... teşekkürler...

Size pedalboardlar konusunda acı bir bilgi aktarayım. Bende SKB pedal board kullanıyorum . Bu tür boardlarda pedalların altına cırtcırt yapıştırıp ( velcro fastener diye geçiyo gevurcası ) board'un üstündeki halıya yapıştırıyorsun pedalları. Cırtcırtlar eşşek gibi kuvvetli, ters çevirip sallasanda board'u 1-1,5 kiloluk pedallar bile düşme eğilimi göstermiyor.

Ama bir problem var, cırtcırtlar eşşoğlueşşek gücünde. Bir pedalı bilinçsizce board'dan sökmeye kalkarsanız cırtcırt board da kalıyor, pedal elinize geliyor. Japonla bile cırtcırtları pedala cırtcırtın gücünden daha güçlü yapıştıramıyorsunuz. Pedalları board'dana ayırmak zahmetli bir iş haline geliyor. Cetveli spatula gibi kullanıp tavadan omlet kazıma tekniğiyle pedalları çıkarmanız gerekiyor ki bunda bile cırtcırtlar pedallardan biraz ayrılıyor.

Geri