Henri Charriere

hala okuuğum kelebek kitabının yazarı gerçek hayat öyküsünü yazdığı kitabı yaşanmış olamaz diyecek kadar güzel ve ilginç sonradan filmide çekilmiş bir kitap daha yazmıştır ama pek tutulmamıştır yorumlarınızı yazın

yazım tarzı olarak gerçekten oldukça dolu ve duru bir anlatımı var.ondan sonra ki kitabı banko da pek aynı çizgiyi tutturamasada okurken insanı bu alemden kendi alemine çekebilen bir yapıya sahip kelebek..
filmi ise bir çok eksik olmasına rağmen izlenmesi gereken bi yapıt..

• Konu Sahibi Konu Sahibi
evet filmie süperdir ama gerçekten çok büyük hatalar ve eksikler var henri bir başka hapishaneden kaçma kitabının kavuştuğu ünü görmüş ve neden bende yazmıyayım demiş anlatım trazdında ayzmış ve alın konu bu sizde düzeltin şeklşinde yollamış yayım evine ama baktıklarında anlatımdaki başarı yüzüdnen pek fazla douknulmadan bize ulaşmış kitaıb bitirdim ve edebiyat dersindede anlatmak için seçtim çoğu kişi okumaya karar verdi

hastası olucaksın eminim çok harika bir kitaptır çevremdeki herkese tavsiye ediyorum herkes korkuyor uzunluğundan bu arada filmini izleyen varmı

s_hifty demiş ki:
hastası olucaksın eminim çok harika bir kitaptır çevremdeki herkese tavsiye ediyorum herkes korkuyor uzunluğundan bu arada filmini izleyen varmı

:arrow:

daha trt nin siyah bayaz yayın yaptığı yıllarda çeklmiş,bende heryerde onu arıyorum ama YOK!

kelebek varmı diye sorduğumda millet ban kelebek etkisimi diye soruyo!

denoktabenokta demiş ki:
s_hifty demiş ki:

:arrow:

daha trt nin siyah bayaz yayın yaptığı yıllarda çeklmiş,bende heryerde onu arıyorum ama YOK!

kelebek varmı diye sorduğumda millet ban kelebek etkisimi diye soruyo!
sana mail olarak yazdım ama burayada yazayım
sonraki kitabı BANKO ve kelebeğin ardından olanları yazmış ben daha okumadım ama okumayı düşünüyorum çok başarılı olmamış yanlız filmine gelince istersen sana çekip yollayabilirim 2 cd divx filminde çok büyük yanlışlar olsada harika bir filmdir

hım tamam yollıycam ama bana bir hafta müddet ver seninlede msn de konuşamadık bir türlü bilgisayar başında olamıyorum bir kaç gün içinde çeker yollarım

elimden bırakamadığım, şimdiye dek 2 kez okuduğum ve tekrar okumak istediğim muhteşem kitap kelebek.
banko da güzeldir aslında. henry charrierre'in hapisten çıkmasının ardından yaşadıklarını anlatır.

sanırım herkesin yaptığı birşey,kitaptaki karakterin yerine kendinizi koyarak olayların içine girmek..kelebek'i okuduğum dönem bundan fazlası olmuştu..çünkü olaylar bazen o kadar gerçekdışı hale geliyordu ve kendimi onun yerine o kadar çok koymuştum ki,gerçek hayatta artık başından çok olay geçmiş yorgun bir savaşçı gibi hissetmiştim kendimi :) başka bir kitabını okumadım ama kelebek'in dili bence gerçekten bir çok kitabı geride bırakacak kadar zengin!!
kitap okumaktn hoşlanmayanlar bile kesinlikle bu kitaptan zevk alır diye düşünüyorumm..

kelebek.jpg

"Kelebek (Papillon), Henri Charriere tarafından 1968 yılında yayımlanan ve yazarının başından geçenleri anlatan otobiyografik romandır.

Hiç işlemediği bir suçtan müebbet kürek mahkumu olan Henri Charriere isimli Kelebek lakaplı Fransız vatandaşının mahkumluğu sırasında yaşadığı olayları anlattığı kitaptır. Henri Charriere bu kitapta kürek cehenneminde yaşadıklarını, kaçma girişimlerini ve aklınıza bile gelemeyecek değişiklikteki olayları kaleme almıştır. Gerçek bir yazar olmayan Henri Charriere'in bu kadar akıcı ve samimi bir üslupla yazması da gerçekten takdire değerdir, kitap tüm dünyada ve Fransa'da uzun süreler en çok satan kitaplardan biri olmuş ve yazarına büyük başarılar getirmiştir. Kitap çok beğenildiği için daha sonra filmi de çekilmiştir.

Hiç işlemediği bir suçtan ötürü müebbet hapse çarptırılan bir kürek mahkumunun özgürlük uğruna verdiği çabaların hikayesidir. Önce maturette, clousiot ve jesus adlı arkadaşlarıyla kaçarlar. Cüzzamlıların yaşadığı bir adaya gelirler ve cüzzamlıların yardımıyla trinidad'a kaçarlar. Buranın halkının büyük desteğini görürler. Oradan da ayrılırlar ama bu kez daha güçlü bir tekne ve 3 kaçak mahkum da eklenerek. Büyük güçlüklerle curaçao adası'na giderler ve rio hacha cezaevi'ne girmek zorunda kalırlar.Kelebek(henri) buradan da bir yolunu bulup kaçar ve kızılderililerle yaşar.2 kadına aşık olur ve 2si de onun karısı olr. Oradan da kaçıp santa marta'da bir kiliseye sığınır ancak rahibeler onu ele verir. Barnquilla cezaevine gönderilir oradan da kürek cehennemine...Kaçtığı için 2 yıl hücre cezası yer. Hücreden sonra royale adalarına gönderilir.orada da birçok kez kaçmayı dener ancak başaramaz. Tekrar hücreye girer ancak bu kez 18 ay kalır. Bir yolunu bulup şeytan adasına gider.Sylvain adlı bir arkadaşıyla un çuvallarının içine hindistan cevizi doldurarak sal yaparlar ve kaçarlar.kourou adasına gelirler. Cik-cik adlı bir arkadaşıyla Geogetown şehrine gelirler ve uzun bir müddet kalırlar.orada yaşayamayacklarını anlayınca da güçbela Venezuela'ya giderler. Bir müddet cezaevinde kaldıktan sonra özgür olurlar."

Şiddetle tavsiye ettiğim kitaplardan.Okurken sıkıldığımı hatırlamıyorum.Eğer "Monte Cristo Kontu" türü kitapları seviyorsanız kaçırmayın diyorum...nefis.